понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 26

Обявяват се конкурси за началници на 16 отделения в МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян

Рубрика: Новини

МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ АД в град Смолян стартира конкурсни процедури за заемане на длъжността „Началник отделение“ в шестнадесет ключови структури на лечебното заведение.

Свободните позиции са за ръководители на следните отделения: Вътрешни болести, Ортопедия и травматология, Образна диагностика, Клинична лаборатория, Микробиологична лаборатория, Анестезиология и интензивно лечение, Очни болести, Съдебна медицина, Спешно отделение, Инфекциозни болести, Трансфузионна хематология, Неонатология, Ушно-носно-гърлени болести, Урология, Нервни болести и Обща и клинична патология.

Процедурата по подбор включва два етапа: представяне на писмена разработка и провеждане на събеседване. От кандидатите се изисква да подготвят концепция с обем до 10 страници на тема „Визия за развитие на отделението за тригодишен период в съответствие с медицинските стандарти. Качество и икономическа ефективност на дейността“.

Кандидатите трябва да отговарят на следните нормативни изисквания: придобита образователно-квалификационна степен „магистър по медицина“, призната клинична специалност, съответстваща на профила на съответното отделение, и да не са лишени по съдебен ред от правото да упражняват лекарската професия.

Необходимият набор от документи за кандидатстване обхваща: заявление за участие, актуална автобиография, копия от дипломи за завършено висше образование и придобита специалност, свидетелство за съдимост, както и удостоверения за допълнителни квалификации, при наличие на такива.

Крайният срок за депозиране на документите в отдел „Човешки ресурси“ на лечебното заведение е 16:00 часа на 15 юни 2026 г. Допуснатите до следващия етап кандидати следва да предадат своите писмени разработки в срок до 17 юни 2026 г.

За допълнителна информация и справки относно конкурсната процедура, заинтересованите лица могат да се обръщат към отдел „Човешки ресурси“ на посочения телефонен номер: 0301/6-26-66.

Национален ден на отворените врати в НЗОК: Прозрачност и директен диалог с пациентите

Рубрика: Новини

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), съвместно с всички Регионални здравноосигурителни каси (РЗОК) в страната, ще проведе Национален ден на отворените врати на 18 май. Събитието има за цел да запознае гражданите с функционирането на здравноосигурителната система и да осигури пряк достъп до експертите.

Инициативата е ключова част от мащабната информационна кампания „НЗОК за теб“, която се стреми да скъси дистанцията между институцията и хората. Тя надгражда вече стартиралия етап „НЗОК при теб“, в рамките на който мобилни екипи на Касата провеждат изнесени срещи в различни населени места, за да консултират пациентите на място и да съдействат за решаването на конкретни здравни казуси.

През последните години Здравната каса активно въвежда новаторски подходи в комуникацията си с гражданите. Представители на институцията реализират посещения в социални домове за възрастни хора, училища, университети и общини, предоставяйки актуална информация и възможност за открит диалог със здравноосигурените лица.

В рамките на отворените врати на 18 май гостите в централното управление и регионалните структури ще имат уникалната възможност да разговарят лично с висшето ръководство – управителя и подуправителя на НЗОК, както и с директорите на дирекции и местните експерти.

От здравния фонд подчертават категорично, че пациентът остава в центъра на тяхната дейност. Усилията са насочени към изграждане на доверие чрез прозрачност, лично отношение и активна ангажираност, доказвайки, че НЗОК е модерна институция, работеща изцяло в полза на обществото.

Доц. д-р Мария Пишмишева: 115 случая на хантавирусна инфекция са регистрирани у нас за 20 години

Рубрика: Новини

Хантавирусите предизвикват две основни заболявания при хората – хеморагична треска с бъбречен синдром, разпространена в Европа и Азия, и хантабелодробен синдром в Северна и Южна Америка, протичащ с тежко засягане на белите дробове. Това обясни доц. д-р Мария Пишмишева, началник на Отделението по инфекциозни болести в МБАЛ – Пазарджик.

Според експерта, област Пазарджик е сред ендемичните райони в България заради наличието на природни огнища на мишевидни гризачи, които са естествен резервоар на вируса. Въпреки това, заболяването не е изолирано само там – случаи са лекувани в Пловдив, Смолян, Сливен и Западните Родопи.

През последните две десетилетия в страната са диагностицирани 115 пациенти с хантавирусна инфекция, като 27 от тях са лекувани в болницата в Пазарджик. Доц. Пишмишева припомни, че най-големият епидемичен взрив у нас е регистриран през 60-те години на миналия век при мащабни строителни дейности в планината, когато са заболели 17 работници.

Инфекцията засяга най-вече хора в активна възраст, като мъжете боледуват четири пъти по-често от жените. Най-застрашени са работещите в горски масиви – дървосекачи, горски работници и събирачи на плодове и билки.

Специфично противовирусно лечение за заболяването не съществува. Прилага се патогенетична терапия, която поддържа функциите на засегнатите органи. При по-тежко протичане може да настъпи бъбречна недостатъчност, изискваща хемодиализа, но в повечето случаи пациентите се възстановяват напълно и трайно.

Доц. Пишмишева подчерта, че европейските щамове на хантавируса не се предават от човек на човек, което изключва риск от мащабно разпространение. Единственото изключение е южноамериканският андивирус. Според инфекциониста няма поводи за паника в обществото.

Основната профилактика включва стриктна хигиена и съхранение на хранителните продукти в добре затворени опаковки, за да се избегне привличането на гризачи. Ефективният контрол на популацията им и редовното сметоизвозване са ключови комунални мерки за превенция.

Безплатни прегледи за артериална хипертония в УМБАЛ „Свети Георги“

Рубрика: Новини

По повод Световния ден за борба с хипертонията, УМБАЛ „Свети Георги“ организира безплатни профилактични прегледи за артериална хипертония на 15 май 2026 г. Инициативата е ключов елемент от кампанията „Здраве за всички“, чиято цел е да осигури достъп до високоспециализирана медицинска помощ, както и да насърчи превенцията и ранната диагностика на социалнозначими заболявания.

Артериалната хипертония е основен рисков фактор за развитието на исхемична болест на сърцето, мозъчен инсулт и редица други сърдечно-съдови патологии, които продължават да бъдат водеща причина за смъртност в България. Клиничният опит показва, че над две трети от пациентите, хоспитализирани в Клиниката по кардиология на лечебното заведение, страдат от съпътстващо високо кръвно налягане.

Тревожна е тенденцията към нарастване на честотата на заболяването и неговото подмладяване. Според медицинската статистика над 50% от българите имат повишено артериално налягане, като значителна част от тях остават недиагностицирани. Същевременно, малък процент от лекуваните пациенти постигат ефективен и траен контрол на терапевтичните прицелни стойности.

Кардиолозите обръщат внимание, че етиологията на хипертонията включва както немодифицируеми фактори (възраст и генетична предразположеност), така и напълно предотвратими рискове, свързани с начина на живот. Наднорменото телесно тегло, липсата на физическа активност, прекомерният прием на натрий (сол), тютюнопушенето, злоупотребата с алкохол и хроничният дистрес са водещи причини, които подлежат на корекция чрез адекватна профилактика и промяна в хигиенно-диетичния режим.

Специалистите са категорични, че първичната профилактика и своевременното диагностициране са фундаментални за превенцията на тежки усложнения. Системното мониториране на артериалното налягане и липидния профил е задължителна част от здравната култура, а при регистриране на персистиращи високи стойности, консултацията с кардиолог е неотложна.

Профилактичните прегледи ще се осъществяват в Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Свети Георги“ от 10:00 до 13:00 часа, като се изисква предварително записване на телефон 032/602 395.

Детската болница в Бургас отваря врати на 1 юни

Рубрика: Новини

Детската болница в Бургас ще бъде официално открита на 1 юни. Документацията за финансиране на дейността ѝ вече е внесена в Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), като първоначално ще са необходими около 1,5 млн. евро. Очаква се Надзорният съвет на институцията да гласува средствата на следващото си заседание.

От стенограмата на заседанието на 29 април става ясно, че няма да се налага търсене на допълнителен бюджет за болнична помощ. Необходимите средства ще бъдат осигурени чрез компенсаторни размествания между Районните здравноосигурителни каси (РЗОК).

Управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски обясни, че е изготвен подробен анализ на разпределението на финансовите ресурси по области. Въз основа на него директорите на РЗОК ще предложат корекции на индикативните стойности за отделните лечебни заведения, съобразно динамиката в техния оборот и привлечените нови специалисти. Тези корекции се актуализират на всяко тримесечие.

Данните сочат още, че за месеците февруари и март надлимитната дейност възлиза на 17 млн. евро, докато в резултат на контролната дейност на касата от заплащане са удържани 168 000 евро. Според доц. Стефановски тенденцията за събираемост на тези средства е възходяща от 2023 г. насам.

Председателят на Надзорния съвет Станимир Михайлов обаче определи тези резултати като слаби. Той изрази надежда за договаряне на по-строг контрол с Българския лекарски съюз в новия Национален рамков договор, тъй като на фона на голямата надлимитна дейност, удържаните суми са недостатъчни.

По време на заседанието беше обсъдено и надграждането на електронната система на НЗОК с нов модул за отчитане на нерегистрирани лекарства, който първоначално ще обхване седем водещи лечебни заведения в страната.

Директорът на дирекция „Информационни технологии“ в НЗОК, Гергана Ненчовска, разясни, че се работи по адаптиране на структурата на ежедневния отчетен файл на болниците, за да се интегрира и отчитането на медикаменти по Наредба №2. Тя подчерта, че за въвеждането на електронна фактура е задължително първо да се осигури стриктно електронно отчитане.

Директорът на дирекция „Бюджет и финансови параметри“ Ганка Аврамова уточни, че новата електронна система ще обхване единствено нерегистрираните лекарствени продукти за деца до 18-годишна възраст. Промените ще осигурят по-строг контрол върху лечението, като месечното фактуриране ще бъде разделено. Болничното лечение ще се заплаща по клинични пътеки от НЗОК, а специфичните лекарства ще се покриват чрез целеви трансфер от Министерството на здравеопазването. Това ще гарантира прозрачна ежедневна, седмична и месечна отчетност и предвидимост на разходите.

Международно обучение по имплантиране на порт-системи се проведе в УМБАЛ „Канев“

Рубрика: Новини

УМБАЛ „Канев“ беше домакин на международно обучение, посветено на съвременните техники за имплантиране на порт-системи (Port-a-Cath) и оптимално позициониране на централни венозни катетри чрез ЕКГ навигация, съобщават от лечебното заведение.

Събитието се проведе в партньорство с BBraun и Aesculap Academy и събра специалисти от България и чужбина. Сред гостите бяха д-р н. мед. Томаш Напьорковски от Националния онкологичен изследователски институт „Мария Склодовска-Кюри“, Полша, и д-р Роберт Желински.

Акцент в програмата бяха демонстрации на реални клинични случаи, които се проведоха в операционна зала и бяха излъчвани на живо в конферентната зала на болницата.

В рамките на обучението екипът на Отделението по съдова хирургия на УМБАЛ „Канев“, заедно с международните лектори, извърши четири успешни имплантации на порт-системи.

Процедурите бяха изпълнени по съвременния ЕКГ-навигиран метод, който позволява прецизно позициониране на катетъра в реално време. Тази технология представлява съвременен стандарт, който повишава безопасността за пациента и намалява необходимостта от допълнителен рентгенов контрол. За пациентите това означава по-сигурен и дългосрочен венозен достъп, по-малко усложнения и по-комфортно протичане на лечението.

Съвместната работа между международните експерти и българските специалисти създаде възможност за директен обмен на опит и надграждане на практическите умения на медицинските екипи. Обучението подчерта значението на мултидисциплинарния подход и ролята на съвременните технологии в развитието на медицинската практика.

С провеждането на подобни събития Университетска болница „Канев“ затвърждава позицията си на лечебно заведение, което въвежда иновативни методи и създава условия за развитие на своите специалисти в полза на пациентите, подчертават оттам.

Неясно бъдеще за общинската болница в Горна Оряховица: Административни спорове и кадрови дефицит

Рубрика: Новини

Ситуацията около общинската болница в Горна Оряховица остава комплицирана на фона на дебати за евентуална приватизация и нарастващ кадрови дефицит. Въпреки че към момента лечебното заведение е финансово стабилно, прогнозите за следващите месеци са несигурни. Като част от мерки за оптимизация, ръководството е връчило предизвестия за прекратяване на трудовите правоотношения на 12 служители в пенсионна възраст, сред които няма медицински специалисти с лекарска квалификация.

Включването на болницата в общинската програма за приватизация, породено от заявен инвеститорски интерес, предизвика гражданско недоволство и доведе до продължителни дебати в Общинския съвет. Решението за приватизация обаче бе върнато от служебния областен управител на Велико Търново, Валентин Михайлов. Мотивите му включват допуснати процедурни нарушения, липса на ясен финансов анализ за състоянието на болницата и диагностично-консултативния център, както и отсъствие на предварително публично обсъждане.

Областната администрация изтъква стратегическото значение на структурата, която е втората по големина общинска болница в страната. Лечебното заведение обслужва пациенти от пет общини и е единственото от този тип в региона. Общинският съвет в Горна Оряховица трябва да преразгледа решението си в законоустановения 14-дневен срок.

Управителят на болницата, д-р Иван Иванов, отчете положителен финансов баланс за първото тримесечие, като приходите надвишават разходите с 200 хиляди евро. Сериозно предизвикателство обаче остава кадровата криза в Първо вътрешно отделение и отделението по гастроентерология, която се очаква да доведе до спад на приходите с 30-40 процента.

Д-р Иванов категорично заяви, че оптимизацията на персонала няма да наруши качеството на предоставяните здравни грижи, нито ще доведе до спиране на работата по клинични пътеки. Предвид изтичащия му на 8 юли мандат, той посочи, че евентуално закриване на отделения остава като крайна мярка, която може да бъде реализирана единствено с решение на Общинския съвет.

28 специалисти по здравни грижи от МБАЛ-Пазарджик с отличия за Световния ден на сестринството

Рубрика: Новини

Медицинската сестра Зехра Ходжова от Кардиологичното отделение на МБАЛ-Пазарджик бе удостоена с почетно отличие за дългогодишна служба и 50-годишна посветеност на професията, съобщават от лечебното заведение.

По време на официална церемония по случай 12 май – Международния ден на медицинските сестри, бяха наградени общо 28 специалисти по здравни грижи от различни структури на болницата. Преди връчването на отличията, изпълнителният директор д-р Красимир Темнилов и главната медицинска сестра Гергана Гергинчева отправиха своите приветствия към медицинския екип.

„Изразявам своята благодарност за високия професионализъм и човечността, които демонстрирате ежедневно. Вашият изключително труден, но безценен труд е фундаментът на качествената денонощна медицинска грижа за пациентите. Пожелавам ви да продължавате да следвате мисията си със същата всеотдайност и емпатия“, заяви в обръщението си д-р Темнилов.

Главната медицинска сестра Гергана Гергинчева акцентира върху значимостта на професията: „Във време на динамични промени, добротата и съпричастността остават незаменими. Да работиш в здравната система днес е сериозно предизвикателство, но да съхраниш човечността и грижовността си, въпреки напрежението, е истинско призвание. Във всички звена на болницата вие доказвате, че експертизата и сърдечното отношение са неразривно свързани.“

Специално внимание бе обърнато на дългогодишните кадри на лечебното заведение. Медицинската сестра Зехра Ходжова, която е част от екипа от септември 1975 г., прие отличието си със силно вълнение. Сред наградените са още м.с. Лилия Додникова (Първо вътрешно отделение) с 47-годишен стаж, м.с. Николина Милушева (Второ вътрешно отделение) с над 30 години опит, както и близначките Марина и Панка Брандийски (Кардиологично отделение), отличени за изключителна екипност.

Признание за своя труд получиха операционните сестри Евелина Добрева и Ани Димитрова (Хирургично отделение), м.с. Гинка Кошлукова (Неврохирургия), акушерките Запринка Димитрова (АГ отделение) и Стоилка Маркова (Неонатология) с над 55 години трудов стаж. Отличени бяха също м.с. Евгения Дамянова (Първо педиатрично), м.с. Таня Савова (Второ педиатрично), м.с. Невена Колева (Ортопедия и травматология) и м.с. Елка Славчева (ОАИЛ).

За своята всеотдайност бяха наградени още м.с. Катя Григорова (Очно отделение), м.с. Ренета Благова (Нервни болести), м.с. Надя Тодорова (Инфекциозно), м.с. Тодорка Начкова (Нефрология) и м.с. Василка Алтаванова (Спешно отделение).

В списъка на отличените здравни специалисти са също рехабилитаторът Веселка Апостолова, рентгеновият лаборант Иван Попов, медицинският лаборант Елена Панчова, старши лаборант Десислава Делийска, м.с. Стефка Халачева (Кожно-венерологично отделение), старши лаборант Антоанета Благова, клиничният лаборант Иванка Нейкова-Червенкова, м.с. Иванка Иливанова (УНГ) и м.с. Севджан Атип (Урология).

Неясно бъдеще за общинската болница в Горна Оряховица на фона на кадрови дефицит и протести

Рубрика: Новини

Въпреки текущата си финансова стабилност, общинската болница в Горна Оряховица е изправена пред несигурно бъдеще през следващите месеци. Като мярка за финансова оптимизация, ръководството вече връчи предизвестия за прекратяване на трудовите договори на 12 служители, които са дългогодишни пенсионери.

Съдбата на лечебното заведение продължава да предизвиква остри дебати в местния Общински съвет. Ситуацията се усложнява допълнително от факта, че болницата е включена в списъка за приватизация на общинска собственост, като към нея вече е заявен конкретен инвеститорски интерес.

Въпреки че финансовите резултати за първото тримесечие отчитат положителен баланс с приходи от 200 хил. евро над разходите, острата кадрова криза в Първо вътрешно отделение и сектор „Гастроентерология“ чертае негативна прогноза. Очаква се този дефицит да доведе до спад на болничните приходи с между 30% и 40%, което налага и текущите съкращения на персонала, довели до граждански протести пред сградата на общината.

Управителят на втората по големина общинска болница в страната, д-р Иван Иванов, увери обществеността, че качеството на медицинските грижи няма да пострада. Сред освободените служители няма лекари, което гарантира, че изпълнението на дейностите по всички клинични пътеки ще продължи без прекъсване, въпреки че към момента не са намерени заместници за освободените позиции.

Д-р Иванов, чийто мандат изтича на 8 юли, категорично отхвърли възможността за масови съкращения на медицинския екип. Той обаче посочи, че евентуално решение на задълбочаващата се криза може да бъде закриването на някои структури и отделения – стъпка, която може да бъде реализирана единствено след официално решение на Общинския съвет. Междувременно социалното напрежение ескалира, като на последното заседание на съвета не бяха допуснати протестиращите граждани, настояващи за яснота около бъдещето на лечебното заведение.

Безплатни кардиологични прегледи в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Рубрика: Новини

По повод Световния ден за борба с артериалната хипертония, Клиниката по кардиология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ организира кампания за безплатни кардиологични прегледи, които ще се проведат на 14 и 15 май 2026 г. Инициативата има за цел ранната диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания, съобщават от лечебното заведение.

Консултациите ще се осъществяват в кабинет № 206, в часовия диапазон от 12:30 до 17:00 часа. За достъп до специалистите се изисква предварително записване на телефон 02 9432 332, което може да бъде направено до 14:00 часа. В рамките на прегледа ще бъде извършено прецизно измерване на артериалното налягане и комплексна оценка на индивидуалния сърдечно-съдов риск. При клинична необходимост на пациентите ще бъдат назначавани допълнителни диагностични изследвания.

Фокусът на тазгодишната инициатива е насочен към две сериозни клинични състояния – резистентната хипертония (трудно поддаваща се на медикаментозен контрол) и скритата, или т.нар. маскирана хипертония (при която стойностите са нормални в лекарския кабинет, но се отчитат високи нива в домашни условия). В допълнение, специалистите ще консултират пациенти с новодиагностицирана или неконтролирана хипертония, както и лица с изразени рискови фактори за развитие на заболяването, като тютюнопушене, заседнал начин на живот, затлъстяване и хипергликемия.

Статистиката показва, че при близо 20% от пациентите с артериална хипертония се наблюдава резистентност към лечението. Това състояние може да протече напълно асимптомно в продължение на дълъг период от време, но крие висок риск от развитие на остри инциденти като миокарден инфаркт или мозъчен инсулт, както и от тежки увреждания на зрението и бъбреците. От съществено значение е диференцирането ѝ от псевдорезистентната хипертония, която може да бъде следствие от несъвместими медикаменти или феномена на „бялата престилка“. Точната диагноза изисква експертната оценка на опитен кардиолог.

Скритото повишаване на артериалното налягане, при което стойностите в лекарския кабинет са нормални, но в ежедневието системно надвишават 140/90 mmHg, е особено коварно състояние поради високия риск да остане недиагностицирано. То обхваща между 10% и 15% от на пръв поглед здравите индивиди на средна възраст и често се асоциира с генетична предразположеност и вредни навици като тютюнопушене и повишена консумация на сол и алкохол. Златният стандарт за диагностициране на маскираната хипертония е 24-часовото холтер мониториране, което позволява непрекъснато проследяване на сърдечната дейност.