понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 27

Съдебен отвод по делото срещу бившия управител на МБАЛ Раднево

Рубрика: Новини

Окръжният съд в Стара Загора прекрати производството по наказателното дело срещу 62-годишната д-р Мая Узунова, бивш управител на МБАЛ Раднево. Причината за това решение е свързана с необходимостта да се гарантира абсолютна безпристрастност в съдебния процес.

Магистратите от институцията са си направили пълен отвод, тъй като съпругът на подсъдимата е служител в същия съд. Това обстоятелство налага делото да бъде разгледано извън Старозагорския окръжен съд, за да се елиминират всякакви съмнения за евентуална предубеденост или конфликт на интереси.

След като всички съдии са депозирали своите мотивирани отводи, делото е препратено към Върховния касационен съд. В неговите правомощия е да разпредели случая към друг, равен по степен окръжен съд в страната.

Припомняме, че д-р Узунова е привлечена като обвиняема за длъжностно присвояване на средства от лечебното заведение в размер на 76 324 лева. Според прокуратурата, в периода между април 2018 г. и ноември 2019 г. са били сключвани фиктивни граждански договори за дейности, които реално не са били извършвани, но по които болницата е осъществявала плащания.

Още един лекар стана депутат: Хирургът д-р Юлиан Димитров влезе в парламента

Рубрика: Новини

Хирургът от онкодиспансера във Варна д-р Юлиан Димитров положи клетва като народен представител. Той заема мястото на Илин Димитров, който беше назначен за министър на туризма в служебния кабинет.

Общо девет нови депутати заеха местата на свои колеги, които преминаха в изпълнителната власт като част от правителството на Румен Радев. Промените в състава на парламента обхванаха специалисти от различни професионални сфери.

Сред новите попълнения в Народното събрание са още логопедът Александра Ангелакова, хотелиерът Васка Милушева, финансистът Момчил Петров и специалистът по международни отношения Емине Гюлестан. В парламента влизат също Мирена Гуглева-Иванова, експерт в социалните услуги, педагогът Стела Илиев, собственикът на туристическа агенция Георги Кунчев и учителят по физическо възпитание Тефик Парафитов.

Значителен ръст на заболяемостта от варицела отчитат здравните власти у нас

Рубрика: Новини

През изминалата седмица у нас е регистрирано сериозно увеличение на случаите на варицела. Според актуалните данни на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) и Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), новодиагностицираните пациенти са 709, което представлява ръст с 277 случая спрямо предходния седемдневен период. Въпреки това, кумулативната статистика показва относителна стабилност – 11 650 случая от началото на 2026 г., сравнено с 11 454 за аналогичния период на 2025 г.

За разлика от варицелата, при скарлатината се наблюдава лек спад. Новите случаи за седмицата са 57, което е с 5 по-малко спрямо предходната. От началото на годината до момента са потвърдени 1337 случая, отбелязвайки намаление с над 500 спрямо миналогодишните данни.

Епидемиологичната справка посочва и два нови случая на коклюш за изминалата седмица. Въпреки това, в дългосрочен план се отчита значително, шесткратно намаление – едва 8 регистрирани случая от началото на 2026 г., спрямо 48 за същия период на предходната година.

Ситуацията при стомашно-чревните инфекции остава динамична и разнопосочна. Наблюдава се увеличение при гастроентеритите, ентероколитите и кампилобактериозите, докато случаите на колиентерити (ешерихиози), салмонелоза и ротавирусни гастроентерити намаляват. Регистриран е и един случай на дизентерия (шигелоза). Като цяло обаче, експертите не отчитат съществена промяна в тенденциите на годишна база.

През изминалата седмица са потвърдени 31 нови случая на остри вирусни хепатити от всички типове. Общият им брой от началото на годината достига 681, което е увеличение в сравнение с 423 случая за същия период на 2025 г.

Добрата новина е липсата на регистрирани случаи на редица векторно-предавани инфекции, включително треска денга, чикунгуня, западнонилска треска, ку-треска и Кримска-Конго хеморагична треска. Потвърдени са 6 случая на лаймска болест и един на марсилска треска.

Здравните власти допълват, че у нас към момента няма регистрирани пациенти с инфекции като листериоза, лептоспироза, ботулизъм, бруцелоза, тетанус, антракс, маймунска вариола, холера, коремен тиф и други редки или особено опасни заболявания.

Д-р Николина Радулова: Лечението на затлъстяването изисква екип от ендокринолог, диетолог и психолог

Рубрика: Новини

Затлъстяването и депресията са дълбоко взаимосвързани състояния, които често създават порочен кръг, труден за преодоляване без специализирана медицинска и психологическа помощ. Това подчертава д-р Николина Радулова, ендокринолог в 17-то ДКЦ – София. Депресивните епизоди често водят до сериозни нарушения в съня, апетита и физическата активност, което значително възпрепятства ефективния контрол на телесното тегло.

Данните на Световната здравна организация са тревожни – една трета от населението в световен мащаб страда от затлъстяване. В България този процент достига 25%. Според д-р Радулова, наднорменото тегло категорично не трябва да се стигматизира като личен провал или слабост на характера. Съвременната медицина обяснява феномена чрез теорията за „пестеливия генотип“ – еволюционен механизъм на човешкия организъм да складира енергийни запаси за периоди на глад. В условията на съвременния начин на живот, свързан със заседналост, намален енергоразход и лесен достъп до висококалорични храни, този механизъм започва да вреди на здравето.

Когато калорийният прием трайно надвишава енергийния разход, излишъкът се натрупва в адипозните клетки. При прекомерно натрупване на мазнини, мастната тъкан започва да функционира като ендокринен орган, секретиращ цитокини – вредни вещества, които потискат инсулиновата чувствителност и увреждат съдовия ендотел. Затлъстяването се дефинира като хронично, комплексно метаболитно заболяване, което е първопричина за над 200 придружаващи усложнения, сред които артериална хипертония, захарен диабет, сърдечно-съдови инциденти, сънна апнея и репродуктивни проблеми.

Специалистът акцентира и върху ключовата роля на чревната микробиота за поддържане на оптимално физическо и психично здраве. Бактериите в гастроинтестиналния тракт участват активно не само в храносмилането, но и в двупосочната комуникация с мозъка чрез блуждаещия нерв. Нарушеният баланс на чревната флора може да повлияе негативно на секрецията на хормоните, регулиращи апетита – грелин (хормон на глада) и лептин (хормон на ситостта). Научни проучвания доказват, че състоянието на микробиома има пряко отношение към депресивните симптоми и общия тонус на организма. За оптимизиране на чревната флора се препоръчва консумация на храни, богати на фибри, като плодове, зеленчуци, чесън, лук, бобови култури, семена и пълнозърнести продукти.

Терапията на затлъстяването трябва да бъде стриктно мултидисциплинарна, обединяваща усилията на ендокринолог, диетолог и психолог или психиатър. Д-р Радулова е категорична, че драстичното гладуване е противопоказно. Фокусът трябва да бъде върху трайна промяна в начина на живот: балансиран и редовен хранителен режим с умерен калориен прием, ограничаване на преработените храни и простите захари, и повишаване на двигателната активност. Изключително важна част от терапията е хигиената на съня, тъй като недоспиването директно стимулира секрецията на грелин и потиска лептина, което води до неконтролируем глад, повишен апетит и последващо натрупване на излишни килограми.

Постигнато е ключово европейско споразумение за Закона за критично важните лекарства

Рубрика: Новини

Европейската комисия официално приветства новото политическо споразумение между Съвета на ЕС и Европейския парламент, касаещо Законодателния акт за критично важните лекарства. Основната цел на документа е да гарантира стабилността на здравния сектор в Европа чрез ефективна превенция на лекарствения дефицит и повишаване на сигурността на фармацевтичните доставки.

Законопроектът, първоначално предложен от Комисията през март 2025 г., е стратегическа стъпка към разширяване на диверсификацията на снабдителните вериги и активно стимулиране на местното фармацевтично производство в рамките на Европейския съюз. Той надгражда и допълва вече съществуващите европейски здравни инициативи.

Ключов елемент в договорения акт е задължението на държавите членки да прилагат принципа на диверсификация при процедурите за възлагане на обществени поръчки за медикаменти. Възложителите са задължени да приоритизират надеждността и многообразието на източниците. При установяване на висока степен на зависимост от доставки от трети страни, законът изисква от институциите да дават предимство на лекарствени продукти, произведени в Европа.

Въвеждат се и строги регулации относно поддържането на стратегически резерви. Когато националните власти изискват от фармацевтичните компании да съхраняват запаси за извънредни ситуации, те трябва да гарантират, че тези мерки няма да нарушат лекарственото снабдяване в други държави от Съюза. Освен това, държавите членки се задължават да обменят актуална информация за наличните резерви, които при необходимост могат да бъдат преразпределени чрез механизма за доброволна солидарност.

Предстои политическото споразумение да бъде официално ратифицирано от Европейския парламент и Съвета, преди да влезе в сила.

Единадесет доброволци се включиха в кръводарителската кампания на МБАЛ – Пазарджик

Рубрика: Новини

Единадесет доброволни кръводарители подкрепиха кампанията на Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ – Пазарджик, която започна на 4 май, информират от лечебното заведение.

Сред дарителите, откликнали на хуманния призив за попълване на резервите на Кръвната банка, са жители на град Пазарджик, както и на населените места Блатница, Мененкьово, Сестримо, Костандово, Костенец и Левски.

Началникът на Отделението по трансфузионна хематология, д-р Ваня Стоева, изрази своята дълбока признателност към всички доброволци за проявената съпричастност. Тя подчерта, че всеки акт на кръводаряване предоставя реален шанс за живот, а подобни инициативи подсигуряват жизненоважна помощ за десетки пациенти, нуждаещи се от спешно кръвопреливане.

В навечерието на абитуриентските балове, д-р Стоева отправи специално обръщение към тазгодишните зрелостници, призовавайки ги да превърнат своя празник в акт на социална отговорност. Тя изрази увереност, че младите хора притежават високо съзнание и биха отделили от времето си за тази благородна кауза, доказвайки, че освен да празнуват, умеят и да помагат.

От лечебното заведение припомнят медицинските критерии: всеки клинично здрав гражданин на възраст между 18 и 65 години може да бъде кръводарител. Благотворителната акция ще продължи до края на месец май. Желаещите могат да дарят кръв в Отделението по трансфузионна хематология на МБАЛ – Пазарджик всеки делничен ден в часовия диапазон от 07:30 до 13:00 часа.

Гърция създава Иновационен фонд за достъп до нови медикаменти, одобрени от ЕМА

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването в Гърция представи нов законопроект, регламентиращ създаването на специализиран „Иновационен фонд“. Основната цел на инициативата е да гарантира достъпа на пациентите до съвременни терапевтични средства, които са получили официално одобрение от Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), но все още не са налични на националния фармацевтичен пазар.

Администрирането на фонда ще се осъществява от Националната здравноосигурителна организация (EOPYY), като финансирането ще бъде осигурявано директно от ресорното министерство. Специализиран експертен комитет ще отговаря за прецизната оценка на заявленията, подадени от фармацевтичните компании. Експертите ще договарят финансови отстъпки на база прогнозната стойност на медикаментите и ще изготвят препоръки за тяхното включване в реимбурсния списък на фонда. Програмата предвижда регулярен мониторинг на терапевтичната ефикасност, въз основа на който ще се преценява целесъобразността от оставането на съответния продукт в инициативата. Целият процес ще бъде информационно обезпечен от Национален пациентски регистър.

Законодателните промени предвиждат също така интеграция на системи, базирани на изкуствен интелект, в структурите на EOPYY. Иновативните технологии ще бъдат насочени към превенция и детекция на финансови злоупотреби от страна на доставчиците на здравни услуги, верификация на исканията за възстановяване на разходи и оптимизиране на процеса по управление на пациентски жалби.

В допълнение се въвежда специализирано мобилно приложение, предназначено за пациенти с онкологични и хематологични заболявания. Дигиталният инструмент ще осигури възможност за активно проследяване на симптоматиката в реално време и улеснена комуникация с лекуващия медицински екип.

По думите на министъра на здравеопазването Адонис Георгиадис, новата законодателна рамка представлява категорична стъпка към изграждането на по-модерна, прозрачна и ефективна система на здравеопазване.

УМБАЛ „Софиямед“ тържествено отбеляза празника на специалистите по здравни грижи

Рубрика: Новини

С официално събитие екипът от професионалисти по здравни грижи в УМБАЛ „Софиямед“ отбеляза Световния ден на сестринството и професионалния празник на специалистите по здравни грижи на 12 май.

Празникът премина в атмосфера на признателност и дълбоко уважение към всеотдайния труд на медицинските сестри, акушерките, лаборантите, рехабилитаторите и всички специалисти, които ежедневно са до пациентите и представляват ключова част от лечебния процес.

Председателят на Комисията на професионалистите по здравни грижи към лечебното заведение, Валерия Илиева, отправи специален поздрав към своите колеги. Тя акцентира върху огромното значение на тяхната професия и високата отговорност, която носят. „Във време на бурни технологични промени няма алгоритъм или робот, който да замени човешкото отношение, успокояващата ръка и нашата съпричастност. Нека използваме технологиите като инструмент в наша полза, но да помним, че най-високото ниво на прецизност в медицината е именно човешката добрина“, заяви Илиева в емоционално обръщение.

Главната медицинска сестра на „Софиямед“, Магдалена Серафимова, също изрази своята благодарност към екипите: „Благодаря ви за доверието! Бъдете здрави и преди всичко устойчиви“. В официалния си поздравителен адрес тя подчерта, че ролята на здравните специалисти е фундаментална, тъй като те са не само незаменим помощник на лекаря, но и първата утеха и надежда за пациента в най-тежките му моменти.

Особено вълнуващ момент за празнуващите бе изненадата, подготвена от доброволци на Българския младежки Червен кръст. Младежите посетиха болницата и подариха на екипите ръчно изработени картички с посланието „Не всички герои носят наметало“, което предизвика множество усмивки и позитивни емоции сред специалистите.

Ръководството на УМБАЛ „Софиямед“ изрази дълбока признателност за професионализма, човечността и ежедневната всеотдайност на своите кадри. В своя поздравителен адрес управителят на болницата д-р Йордан Пелев отбеляза: „Благодарение на вашата всекидневна работа лечебният процес се превръща в истинска грижа. Вие сте неизменна част от успехите на болницата и от доверието, което пациентите ни гласуват“.

От лечебното заведение припомнят, че 12 май е ден, в който светът отдава заслужено признание на хората, посветили живота си на грижата за другите – благородна мисия, изискваща задълбочени знания, отлични умения и огромно сърце.

Министър Ивкова: Медицинските сестри заслужават нашата пълна подкрепа

Рубрика: Новини

Тежка катастрофа между товарно превозно средство и междуградски автобус е възникнала тази нощ около 01:30 часа на автомагистрала „Хемус“, в района на входа на град София.

Световен ден на сестринството: Признание за ключовата роля на медицинските сестри в здравеопазването

Рубрика: Новини

На 12 май международната общност отбелязва Световния ден на сестринството – дата, която съвпада с рождението на Флорънс Найтингейл, основоположник на съвременните здравни грижи. По този повод водещи фигури в родното здравеопазване изразиха своята дълбока признателност към неуморния труд на медицинските сестри.

В своето официално обръщение министърът на здравеопазването Катя Ивкова подчерта значимостта на професията, определяйки медицинските сестри като незаменими партньори на лекарското съсловие и фундаментална опора за пациентите. Тя изтъкна тяхната всеотдайност, професионализъм и милосърдие в ежедневната грижа за човешкия живот.

Председателят на Българския лекарски съюз, д-р Николай Брънзалов, също отправи своите поздравления от името на съсловната организация. Той акцентира върху ключовата роля на специалистите по здравни грижи в съвместната работа с лекарите, водени от общата кауза за опазване на здравето.

„В условията на динамично развиващи се медицински технологии, именно Вие сте тези, които съхраняват хуманния облик на системата“, заяви д-р Брънзалов. Той пожела на всички професионалисти по здравни грижи здраве, нестихваща енергия, професионална удовлетвореност и заслужено обществено уважение.