вторник, юни 23, 2026
дом блог страница 28

Безплатни прегледи за пациенти с епилепсия в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив

Рубрика: Новини

В периода 18–22 май 2026 г. Клиниката по нервни болести към УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив организира безплатни профилактични прегледи за пациенти с епилепсия. Инициативата се реализира в рамките на кампанията „Здраве за всички“, чиято основна цел е да осигури достъп до високоспециализирана медицинска помощ, превенция и ранна диагностика на социалнозначимите заболявания.

Тазгодишното издание на кампанията поставя специален акцент върху епилепсията – едно от най-разпространените хронични неврологични състояния, което оказва съществено въздействие върху качеството на живот както на пациентите, така и на техните семейства.

Водещата клинична проява на заболяването са епилептичните пристъпи, които се отличават с разнообразна симптоматика. Генерализираните пристъпи най-често започват внезапно, съпроводени с падане, тонично-клонични гърчове, респираторни нарушения и загуба на съзнание. Други клинични форми се характеризират с краткотрайни епизоди на абсанс (втренчване) и прекъсване на контакта с околната среда. При миоклоничните пристъпи се наблюдават внезапни неволеви мускулни контракции на крайниците, водещи до изпускане на предмети.

Медицинските специалисти категорично предупреждават, че по време на активен пристъп е абсолютно противопоказано да се правят опити за насилствено отваряне на устата на пациента, тъй като това създава висок риск от нанасяне на допълнителни травматични увреждания.

Посткритичният период (след пристъпа) обичайно се съпровожда от дезориентация, изразена умора, сомнолентност, главоболие, гадене и транзиторни нарушения в когнитивните функции и поведението.

Епилепсията се определя като заболяване с висока медико-социална тежест заради непредвидимия характер на пристъпите, опасността от травми и персистиращата стигматизация в обществото. Въпреки това, клиничната практика показва, че при близо 70% от диагностицираните пациенти се постига оптимален контрол на заболяването чрез прилагане на съвременна антиепилептична фармакотерапия.

Етиологията на заболяването често остава идиопатична, но симптоматична епилепсия може да се развие вследствие на прекарана черепно-мозъчна травма, мозъчно-съдов инцидент (инсулт), неопластични процеси (тумори) или вследствие на злоупотреба с алкохол и наркотични субстанции.

Експертите от Клиниката по нервни болести обръщат внимание, че прецизната диагностика и компетентното разчитане на електроенцефалографските изследвания (ЕЕГ) са фундаментални за ефективното терапевтично повлияване и дългосрочното проследяване на състоянието.

В рамките на обявената кампания пациентите ще могат да се възползват от висококвалифицирана консултация и обстойна оценка на неврологичния статус, извършени от специалисти с богат клиничен опит.

Безплатните прегледи ще се осъществяват след предварително записване на телефонен номер 0886 676 210. Записванията се приемат в часовия диапазон от 09:00 до 13:00 часа, като е необходимо часът да бъде резервиран до 5 дни преди желаната дата за преглед.

Ръководството на болницата в Карлово настоява за преминаване само на дневен режим на работа

Рубрика: Новини

Директорът на МБАЛ „Д-р Киро Попов“ в град Карлово, д-р Даниел Пранджев, обяви искане за спешна промяна в работния график на лечебното заведение. Предложението предвижда преминаване изцяло на дневни дежурства на разположение, което на практика означава преустановяване на нощните прегледи и специализираните консултации към Центъра за спешна медицинска помощ.

Радикалното искане е продиктувано от задълбочаваща се кадрова криза. Недостигът на медицински специалисти вече поставя под сериозна заплаха съществуването на детското отделение, като ситуацията ескалира след преустановяването на дейността на родилното отделение през юли миналата година.

Самият д-р Пранджев признава, че ограничаването на дейността само в светлата част на денонощието е в нарушение на Закона за лечебните заведения. Нормативната уредба категорично изисква болниците да осигуряват денонощен достъп до диагностика и лечение за пациентите.

Непосредственият повод за критичната ситуация е подадено предизвестие за напускане от страна на млад лекар, мотивирано с лични причини. Това намалява лекарския състав в съответното звено от четирима на трима специалисти – брой, който прави физически невъзможно покриването на задължителния график и осигуряването на адекватна медицинска грижа.

Според директора на лечебното заведение дефицитът на кадри е национален проблем. Той отправи призив към Министерството на здравеопазването за спешна намеса и преосмисляне на държавната политика спрямо общинските болници. Подчертава се необходимостта от целеви решения за по-малките населени места, където местните жители на практика нямат алтернативен достъп до болнична помощ.

Шестима пациенти остават под медицинско наблюдение след тежък инцидент на АМ „Хемус“

Рубрика: Новини

Тежък пътен инцидент между тежкотоварен автомобил и пътнически автобус възникна тази нощ около 1:30 ч. на входа на София по автомагистрала „Хемус“. В резултат на катастрофата е регистриран един смъртен случай, а общо 16 души са получили наранявания с различна степен на тежест – шест жени, девет мъже и едно дете на 3-годишна възраст.

След получаване на сигнала, на мястото на инцидента незабавно са насочени екипи на Центъра за спешна медицинска помощ (ЦСМП) – София, които са осъществили първоначален медицински триаж и са оказали необходимата спешна помощ.

След извършване на обстойни медицински прегледи, десет от пострадалите са насочени за домашно лечение. Сред тях са тригодишното дете и неговата майка, чието състояние не е изисквало болничен престой.

Шестима пациенти остават хоспитализирани за по-нататъшно терапевтично лечение и специализирано наблюдение. Трима от тях са настанени в УМБАЛ „Св. Анна“, двама получават грижа във Военномедицинска академия (ВМА), а един пациент е приет в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Според официалната информация от лечебните заведения, към момента жизнените показатели на всички хоспитализирани са стабилизирани.

Министерството на здравеопазването изказва благодарност към екипите на ЦСМП и ангажираните болници за проявения висок професионализъм, както и към служителите на МВР и ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ за бързата и ефективна координация при спасителните дейности.

УМБАЛ „Св. Георги“ с официален статут на единствен на Балканите Експертен център за деца с лицеви аномалии

Рубрика: Новини

Отделението по пластично-възстановителна и естетична хирургия за деца към УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив бе официално утвърдено като Експертен център за диагностика, лечение и дългосрочно проследяване на деца с вродени лицеви аномалии. Структурата е уникална за територията на България и Балканския полуостров, като предоставя високоспециализирана и мултидисциплинарна медицинска грижа за пациенти с редки цепнатини на устната и небцето.

Медицинският екип обединява експерти в сферата на пластично-възстановителната хирургия, ортодонтията, оториноларингологията, логопедията и клиничната психология. Те работят в тясна координация с национална мрежа от над 100 профилирани специалисти, за да осигурят цялостен терапевтичен подход. Основната цел на центъра е да гарантира пълноценно физиологично развитие и успешна социална интеграция на засегнатите деца.

Институцията поддържа електронни медицински досиета на над 1600 пациенти от 2013 година насам, което оптимизира дългосрочния мониторинг и терапевтичното планиране. Въведени са системи за дистанционни консултации, гарантиращи непрекъснатост на медицинската грижа. Най-често третираните състояния обхващат вродени цепнатини на устната и небцето (с честота 1 на 800 новородени), дефекти на ушната мида и клепачите, краниални аномалии, както и съдови и пигментни малформации в лицево-челюстната област.

Ръководителят на звеното, проф. д-р Юрий Анастасов, подчертава, че забавената или неадекватна терапия крие риск от тежки функционални дефицити като нарушения в говора и слуха. Центърът стриктно следва препоръките на Световната здравна организация и е в процес на интеграция към Европейските референтни мрежи (ERN) за редки болести. Високият медицински стандарт утвърждава структурата като регионален лидер, привличащ пациенти и от съседни държави, включително Северна Македония и Албания.

Водещ клиничен приоритет на екипа е усъвършенстването на терапевтичните протоколи с цел постигане на максимални клинични резултати чрез минимален брой хирургични интервенции. За повишаване на диагностичната прецизност, експертният център разполага с най-съвременна специализирана апаратура за обективна оценка на речевите нарушения и зъбно-челюстните съотношения.

Безплатни прегледи за кожни новообразувания в УМБАЛ „Свети Георги“

Рубрика: Новини

В рамките на Месеца за информираност и превенция на кожния рак, Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Свети Георги“ организира кампания за безплатни профилактични прегледи на съмнителни кожни лезии. Инициативата ще се проведе от 13 до 15 май 2026 г. и е част от програмата „Здраве за всички“, която цели да осигури достъпна специализирана медицинска помощ и ранна диагностика. На 13 май клиниката ще отбележи и участието си в общоевропейската инициатива „Евромеланома 2026“, насочена към превенцията на малигнените заболявания на кожата.

Кампанията е насочена към пациенти с фамилна анамнеза за кожни тумори, както и към лица, които са забелязали скорошни промени по кожата си или поява на атипични образувания. Ранната диагностика при квалифициран дерматолог е от изключително значение за успешното лечение.

Специалистите подчертават признаците, които трябва да будят тревога: лезии с неправилна или асиметрична форма, назъбени граници, неравномерен цвят и бързо нарастване. Обезпокоителни са симптоми като спонтанно кървене, сърбеж, болка или появата на нови бенки, които видимо се различават от останалите по тялото.

Сред най-разпространените неоплазии на кожата са базоцелуларният и спиноцелуларният карцином, както и меланомът и актиничната кератоза. Базоцелуларният карцином е най-често срещан, проявяващ се обикновено като малка, лъскава подутина или като незарастваща раничка. Спиноцелуларният карцином засяга предимно изложените на слънце участъци като лицето и скалпа, образувайки грапави зони. Меланомът е най-агресивното заболяване, започващо като променящо се пигментно петно с неравномерни граници, като крие сериозен риск от разпространение във вътрешните органи при забавяне на терапията.

Медицинските специалисти предупреждават, че предраковите състояния (преканцерозите) изискват своевременно внимание и терапия, тъй като могат да преминат в злокачествени. Тези състояния се срещат най-често при пациенти в средна и напреднала възраст.

Безплатните прегледи ще се състоят в периода 13–15 май 2026 г., между 09:00 и 12:00 часа в Клиниката по кожни и венерически болести, намираща се в База 1 на УМБАЛ „Свети Георги“ на бул. „Васил Априлов“ № 15.

Желаещите могат да се консултират след предварително записване на час на телефон 032 602 469, което се извършва в делничните дни.

Ранната диагностика е ключова в борбата с рака на кожата

Рубрика: Новини

Ракът на кожата се утвърждава като социално значимо заболяване с тревожно нарастваща честота. В съвременната дерматология ранното откриване на злокачествени изменения е факторът с най-голяма прогностична стойност за изхода от лечението. Профилактичните прегледи и иновативните дигитални методи за скрининг придобиват все по-голямо значение, предвид факта, че редица кожни неоплазии прогресират асимптомно в началните си стадии. Оптималният диагностичен алгоритъм днес интегрира клиничната експертиза на лекаря с високотехнологични системи за анализ, осигурявайки прецизна стратификация на риска.

С наближаването на топлите месеци и повишената експозиция на ултравиолетова радиация (УВР), дерматолозите апелират за стриктен контрол на пигментните лезии. Медицинските специалисти категорично заявяват, че превенцията на кожния карцином и меланома не бива да се разглежда като сезонна инициатива, а като целогодишен здравен приоритет и неотменна част от общата профилактика.

Регулярният дерматологичен скрининг е метод на избор за ранно детектиране на атипични промени, много преди те да се манифестират клинично. Ежегодните прегледи са строго препоръчителни, особено за пациенти от високорискови групи – тези с множествени невуси, светъл фототип на кожата, фамилна анамнеза за кожни тумори или анамнеза за чести слънчеви изгаряния.

В отговор на глобалните здравни инициативи за борба с рака на кожата, клиниките Reverse Dermatology и Derma-Act стартират съвместна профилактична кампания през месец май. Целта на инициативата е повишаване на здравната култура на населението относно рисковете от УВР експозицията и утвърждаване на необходимостта от активно проследяване на кожното здраве.

Основно предизвикателство в онкодерматологията остава липсата на ясна симптоматика в ранните фази на заболяването. Всяка промяна в симетрията, границите, цвета или диаметъра на съществуваща бенка изисква незабавна лекарска консултация. Времето е критичен параметър, като ранната интервенция гарантира минимално инвазивно лечение и отлична преживяемост, подчертават специалистите.

В рамките на съвместната кампания диагностиката се осъществява чрез FotoFinder® – златен стандарт в автоматизираното дигитално картографиране на тялото и дерматоскопията. Системата позволява микроскопско заснемане на суспектни лезии, създаване на подробен дигитален архив и анализ, който улавя дори микроскопични структурни промени, невидими за невъоръженото око. Макар да не заместват лекарската преценка, тези технологии значително повишават диагностичната точност при проследяване на пациентите във времето.

Въпреки технологичния напредък, навременната консултация с дерматолог често се отлага до появата на физически дискомфорт. Информационните кампании целят да променят този модел на поведение, утвърждавайки фундаменталното разбиране, че грижата за кожата е неразделна част от грижата за общото здраве на човека.

ВМА организира безплатни консултации по повод Световния ден за борба с хипертонията

Рубрика: Новини

Военномедицинска академия (ВМА) и тази година се присъединява към националната здравна кампания „Измерване, което спасява живот. Твоя“. Инициативата, организирана от Българската лига по хипертония, е посветена на Световния ден за борба с хипертонията.

На 13 май 2026 г. (сряда), между 08:30 и 16:00 часа, специалисти от лечебното заведение ще провеждат безплатни консултации в специално изграден пункт пред централната сграда на ВМА.

За достъп до прегледите не се изисква предварително записване или направление от общопрактикуващ лекар.

Основната мисия на инициативата е да повиши информираността на обществото относно жизненоважното значение на редовната проверка и ефективния контрол на артериалното налягане.

Медицинските експерти отчитат тревожна статистика. Въпреки сериозните рискове за здравето, голяма част от пациентите с високо кръвно налягане не подозират за състоянието си или не прилагат адекватен контрол. Тъй като хипертонията често се развива без изявена симптоматика, профилактичното измерване е ключовият фактор за ранно диагностициране и успешно терапевтично поведение.

БЛС окончателно запазва собствеността върху „Дом на лекаря“ след съдебна победа

Рубрика: Новини

Българският лекарски съюз (БЛС) постигна окончателна победа в съдебния спор относно проекта „Дом на лекаря“, като запази пълната собственост върху апетитния терен в центъра на София. Върховният съд сложи край на дългогодишната сага, потвърждавайки правото на съсловната организация върху имота, придобит през 2006 г.

Спорът възниква след сключен през 2015 г. договор с фирма „Дигеста“, който предвижда строителството на мащабна сграда. Настоящото ръководство на БЛС обаче установи, че параметрите на сделката са крайно неизгодни – организацията е щяла да получи едва 30% от бъдещата застроена площ срещу 70% за инвеститора. Липсата на ключови гаранции за изпълнение и неустойки в договора допълнително е застрашавала интересите на съсловната организация.

Въпреки опитите на БЛС да стимулира реално изпълнение на договора, проектът остава в застой години наред. Вместо строителни дейности са предприемани предимно стъпки за промяна на подробния устройствен план с цел почти двойно увеличаване на височината на сградата. След решение на Събора на БЛС, Управителният съвет започна процедура по разваляне на договора по съдебен ред.

С решението на последната инстанция Българският лекарски съюз отново е 100% собственик на своя имот. От ръководството на организацията подчертаха, че това е критична победа в защита на активите на българските лекари, която гарантира, че бъдещето на терена ще бъде планирано изцяло в полза на съсловието.

Идентифициран е „нулевият пациент“ с хантавирус на круизния кораб „Хондиус“

Рубрика: Новини

Идентифициран е „нулевият пациент“, за когото се предполага, че е внесъл заразата с хантавирус на борда на круизния кораб „Хондиус“. Това е 70-годишният нидерландски орнитолог Лео Шилперорд, който е пътувал със съпругата си Мириям на петмесечна експедиция из Южна Америка,пише The New York Post.

Двамата са пристигнали в Аржентина през ноември миналата година, след което посетили Чили, Уругвай и отново Аржентина. В края на март взели участие в експедиция за наблюдение на птици край Ушуая – най-южния град в света.

Нидерландската двойка е била добре позната сред орнитолозите. През 1984 г. двамата са съавтори на научно изследване за розовоногите гъски в специализираното списание Het Vogeljaar. През годините са участвали в множество международни експедиции за наблюдение на редки птици и диви животни.

Разследването на аржентинските власти се фокусира върху сметище край Ушуая, известно сред наблюдателите на птици с присъствието на редки видове. Според местните здравни власти именно там двойката може да е била изложена на вируса.

Експертите подозират, че заразяването е станало чрез вдишване на частици от изпражнения на дългоопашати пигмейски оризови плъхове – носители на щама „Андес“ на хантавируса – единственият, за който е доказано предаване между хора.

На 1 април Лео и Мириям Шилпероорд се качват на борда на „Хондиус“ в Ушуая заедно с още 112 пътници, повечето от които учени и орнитолози. Пет дни по-късно Лео развива симптоми – висока температура, главоболие, болки в стомаха и диария. Той умира на кораба на 11 април.

Мириям слиза от кораба заедно с тялото на Лео на 24 април по време на планирана спирка на атлантическия остров Санта Хелена. Тя отлита за Йоханесбург и се прехвърля на полет на KLM за Холандия, но така и не успява да стигне. Екипажът е установил, че е твърде болна, за да лети, и я извежда. Прилошава й на летището, умира на следващия ден.

Евакуацията на пътниците от кораба продължава, след медицински преглед те се транспортират със самолети до страните си. Според СЗО здравните власти на отделните държави са осигурили условия за карантинирането им в лечебни заведения, където ще останат под лекарско наблюдение.

Един от петимата френски пътници на кораба е показал симптоми на инфекция по време на репатриращ полет в неделя, съобщи френският премиер Себастиан Льокорню в X, цитиран от Ройтерс. Жената, при която са се проявили симптоми при завръщането ѝ във Франция вчера, се лекува в болница, специализирана в инфекциозни заболявания, след като е бил потвърден положителен резултат от PCR тест, съобщи по-късно здравният министър Стефани Рист пред RFI.

Един от 17-те евакуирани американски пътници е с леки симптоми, а друг пътник е дал слабо положителен PCR резултат за вируса „Андес“, съобщи здравното министерство на САЩ, цитирано от Ройтерс.

Европейските здравни власти и СЗО продължават наблюдението на всички пътници и екипажа, докато тече епидемиологичното проучване. Според испанския здравен министър Моника Гарсия на борда на кораба остават 34 души, предимно от екипажа, които ще върнат кораба в пристанище в Нидерландия.

В изявление за медиите д-р Мария Ван Керхове, директорът на Отдела за готовност и превенция на епидемии и пандемии в СЗО, заяви категорично, че всички пътници на борда на кораба се считат за високорискови, но опасността от епидемия се оценява като ниска.

Снимка: Стоп кадър от видеоматериал от пресслужбата на СЗО/Европа

Омбудсманът дава начало на профилактична кампания „Живот и здраве да е“

Рубрика: Новини

На 12 май 2026 г. (вторник) от 11.00 ч. в столичния пенсионерски клуб на бул. „Димитър Петков“ № 72, вх. „В“, ет. 1, омбудсманът Велислава Делчева ще се срещне с възрастни хора и ще даде старт на кампанията „Живот и здраве да е“, подкрепена от специалистите на верига лаборатории. Това съобщават от пресслужбата на обществения защитник.

Инициативата акцентира върху значението на профилактиката като ключов фактор за ограничаване на хроничните незаразни заболявания, сред които сърдечно-съдовите и онкологичните заболявания, хроничната обструктивна белодробна болест и диабетът.

Фокус ще бъде поставен върху навременните изследвания и ранната диагностика, които дават възможност за по-ефективно лечение, по-добър контрол върху здравословното състояние и по-високо качество на живот.

По време на срещата гражданите ще могат да поставят всякакви въпроси, свързани с доходи, високите цени, достъпа до здравеопазване, проблемите при процедурите пред ТЕЛК и НЕЛК и ще бъдат консултирани от омбудсмана и експертите на институцията.