сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 52

Проф. д-р Петко Карагьозов бе удостоен с престижното отличие „Лекар на София“

Рубрика: Новини

По случай Световния ден на здравето – 7 април, Столичната лекарска колегия (СЛК) проведе тържествена церемония за награждаване на изявени медици. Събитието събра елита на медицинската общност и представители на държавните институции, за да отдаде заслужено признание на лекарите от столицата за техния висок професионализъм и всеотдайност.

Най-престижното отличие „Лекар на София“ беше връчено на проф. д-р Петко Карагьозов, началник на Клиниката по гастроентерология в АСК УМБАЛ „Токуда“. Проф. Карагьозов е водещ специалист в областта на интервенционалната ендоскопия и е ценен заради значимия си принос към въвеждането на иновативни диагностични и терапевтични подходи в българската медицинска практика.

Сред останалите наградени в различните категории са доц. д-р Спас Спасков (цялостен принос), акад. Христо Григоров и проф. д-р Красимир Гигов (в категория „За доброто“). Отличията за „Млад лекар на София“ получиха д-р Борис Гаврилов, д-р Борис Стоилов, д-р Николай Вълчев и д-р Мария Стамболийска. Признание за иновации бе дадено на д-р Ваня Митова и д-р Иван Мартинов, а за принос към съсловието и специалността бяха наградени проф. д-р Васил Трайков, доц. д-р Владимир Стефанов, д-р Гергана Николова, проф. д-р Жени Стайкова и д-р Юрий Жечев. За здравен мениджър бе избран д-р Валентин Димитров.

Официалният гост на церемонията, министърът на здравеопазването доц. д-р Михаил Околийски, поздрави медиците и лично връчи голямата награда на проф. Карагьозов. Председателят на СЛК д-р Асен Меджидиев обяви създаването на нова стипендия за деца сираци на лекари и подчерта мисията на колегията да подпомага продължаващото обучение и международната специализация на младите кадри.

Церемонията завърши с трогателен жест – наградените лекари получиха рисунки от деца от Петрич, Кърджали и Гоце Делчев, прегледани в рамките на кампанията „Детско здраве“. Тези творби се превърнаха в най-ценния символ на благодарност и подчертаха дълбокия хуманен смисъл на лекарската професия.

Успешна чернодробна трансплантация във ВМА спаси живота на 34-годишен пациент

Рубрика: Новини

Екип на Военномедицинска академия (ВМА) извърши успешна чернодробна трансплантация навръх Световния ден на здравето. Сложната интервенция стана възможна благодарение на отличната координация между няколко лечебни заведения в страната.

Донорската ситуация е реализирана след като д-р Мирослав Новаков, координатор по донорство в МБАЛ „Д-р Тота Венкова” – Габрово, идентифицира потенциален донор. Случаят незабавно е насочен към д-р Сибила Маринова, регионален координатор за Северен централен регион. За доказване на мозъчната смърт и съответното кондициониране, донорът е транспортиран в МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов” във Велико Търново.

Експлантацията на черния дроб е осъществена от екип на ВМА начело с д-р Радослав Костадинов. За осигуряване на минимално исхемично време и експресен транспорт на органа до столицата е задействан екипаж на самолет „Спартан“ от състава на Военновъздушните сили.

Трансплантацията е реализирана във ВМА от водещи специалисти в областта на чернодробно-панкреатичната хирургия и трансплантология – проф. д-р Никола Владов, проф. д-р Васил Михайлов и проф. д-р Ивелин Такоров. Реципиентът е 34-годишен мъж в терминален стадий на чернодробно заболяване.

По данни на проф. Владов, оперативното вмешателство е протекло в рамките на стандартното време, без настъпили усложнения. В ранния постоперативен период пациентът е в стабилно състояние, контактен и напълно адекватен.

Ръководството на ВМА, Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ изказват искрени съболезнования и дълбока признателност към близките на донора за тяхното благородно решение. Институциите изразяват благодарност и към всички медицински специалисти и авиационни екипажи, чийто висок професионализъм превърна надеждата в реален шанс за живот.

Намаляват случаите на скарлатина и варицела, регистриран е единичен случай на коклюш

Рубрика: Новини

Данните от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), публикувани от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), отчитат спад в заболеваемостта от скарлатина и варицела през изминалата седмица.

Епидемиологичната справка показва 80 новодиагностицирани случая на скарлатина, което представлява спад с 19 случая спрямо предходната седмица. При варицелата регистрираните случаи са 661, отбелязвайки намаление със 123 случая. От началото на годината общият брой на заболелите от скарлатина достига 1067 (спрямо 1425 за същия период на миналата година), а от варицела – 8521 (спрямо 8782 за 2025 г.).

През изминалата седмица е потвърден един случай на коклюш. С него общият брой на инфектираните от началото на годината става 5, което е значително по-малко в сравнение с отчетените 44 случая през същия период на предходната година.

По отношение на стомашно-чревните инфекции не се наблюдава съществена динамика, с изключение на кампилобактериозите и ротавирусните гастроентерити.

Регистрирани са 9 нови случая на кампилобактериоза, като от началото на годината броят им достига 143 – сериозно увеличение спрямо 54 случая за същия период на 2025 г. При ротавирусните гастроентерити се отчитат 23 нови случая за седмицата (лек ръст спрямо предходните 7 дни), но в годишен план се запазва тенденция към спад – 211 случая спрямо 278 през миналата година.

Налице е леко понижение при острите вирусни хепатити, като са отчетени 19 нови случая. Въпреки това, кумулативният брой от началото на 2026 г. е 518, което е повече в сравнение с 307 случая през същия период на 2025 г.

През последната седмица в страната не са констатирани случаи на повечето трансмисивни инфекции, включително Кримска-Конго хеморагична треска, денга, чикунгуня и западнонилска треска. В тази група изключение правят два потвърдени случая на ку-треска и един вероятен случай на марсилска треска.

Според официалните данни на епидемиолозите, не са установени пациенти с лептоспироза, ботулизъм, туларемия, йерсиниоза, легионерска болест, орнитоза, тетанус, антракс, кърлежов енцефалит, лаймска невроборелиоза, бруцелоза, маймунска вариола, коремен тиф и холера.

НЗОК ще мери удовлетвореността на пациентите чрез мобилното приложение еЗдраве

Рубрика: Новини

Постигнато е пълно съгласие между Министерството на здравеопазването, НЗОК, съсловните и пациентските организации за въвеждането на дигитална анкета, която да измерва удовлетвореността на гражданите от получените медицински услуги. Новата функционалност ще бъде интегрирана в Националната здравноинформационна система (НЗИС) и ще бъде достъпна през електронното пациентско досие, съобщи управителят на Здравната каса доц. Петко Стефановски.

Техническото изпълнение е поверено на „Информационно обслужване“, като идеята е всеки пациент да получава директен линк към въпросника след всяка извършена медицинска дейност. По този начин институциите ще разполагат с обратна връзка в реално време за качеството на обслужване в лечебните заведения.

Предстои прецизиране на конкретните въпроси в анкетата, както и нормативното им разписване в наредба от страна на здравното министерство. Този механизъм цели да превърне пациента в активен участник и контрольор в системата на здравеопазването.

За да бъде представителен анализът обаче, е необходимо по-масово използване на мобилното приложение „еЗдраве“. Към момента активните потребители са над 300 000, което все още е малка част от всички осигурени лица в страната.

МЗ и НЗОК: Актуализацията на цените в здравеопазването е невъзможна без нов държавен бюджет

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) обявиха, че промяна в цените на медицинските дейности не може да бъде реализирана без приет нов държавен бюджет. Служебният здравен министър доц. Михаил Околийски подчерта, че ведомството подкрепя инициативите в интерес на пациентите и работещите в системата, но всички действия трябва да следват законовите процедури.

Според министъра процесът по предоговаряне на цените се инициира съвместно от Българския лекарски съюз (БЛС) и НЗОК, като Министерството на здравеопазването заема ролята на медиатор. Доц. Околийски изрази недоумение относно момента, в който се отправя искането за нов анекс към Националния рамков договор (НРД), като не изключи вероятността от политически мотиви зад действията на съсловната организация.

Управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски потвърди, че за актуализация на средствата в здравната каса е необходима промяна в държавния бюджет от страна на парламента. Той посочи, че в момента системата функционира според „удължителния закон“, който ограничава месечните разходи до 1/12 от бюджета за 2025 г. и до размера на реално събраните приходи. Промяна във финансовите параметри на дейностите може да се случи единствено чрез законодателна интервенция в бюджетната рамка.

Изложба „Другото лице на лекаря“ в УМБАЛ „Софиямед“ по повод Световния ден на здравето

Рубрика: Новини

За втора поредна година УМБАЛ „Софиямед“ отбелязва Световния ден на здравето с вдъхновяваща арт инициатива. Експозицията, озаглавена „Другото лице на лекаря“, разкрива творческата същност на медицинските специалисти и подчертава дълбокото човешко измерение на лекарската професия.

Официалното откриване се състоя на 7 април в централното фоайе на БЛОК 1. Събитието събра ръководството на комплекса, медици, пациенти и гости, обединени от професионалния празник на всички работещи в сферата на здравеопазването в България.

Авторът на изложбата, д-р Станислав Бадаланов, е лекар в Спешното отделение на болницата, който повече от 30 години успешно съчетава медицината с живописта. Неговите платна са дълбоко лични, вдъхновени от реални преживявания, спомени и емоции, пречупени през призмата на човек, чието призвание е грижата за Живота. В условията на висока отговорност и ежедневно натоварване, изкуството се превръща в естествен отдушник и начин за съхраняване на вътрешния баланс.

В специален поздравителен адрес управителят на УМБАЛ „Софиямед“ д-р Йордан Пелев отбеляза, че хуманизмът в медицината и вдъхновението в изкуството произтичат от един и същи източник – човешкото сърце. Той подчерта, че лекарят е личност с необятни хоризонти, а картините не просто красят пространството, но имат силата да лекуват духа и да вдъхновяват колегите.

Самият д-р Бадаланов сподели, че „Другото лице на лекаря“ е покана към обществото да погледне отвъд професията и да види човека. С тази инициатива лечебното заведение отправя важно послание: грижата за здравето включва и умението да съхраниш себе си и да намираш вдъхновение дори в най-натовареното ежедневие.

Това е втора самостоятелна изложба на д-р Бадаланов в „Софиямед“. Експозицията може да бъде разгледана от пациентите и посетителите в централното фоайе на болницата до 12 април.

НЗИС ще проследява електронно медицинските дейности, финансирани от общините

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването и Столична община подписаха меморандум за сътрудничество, който предвижда създаването на механизъм за електронно проследяване и отчетност на медицинските дейности, финансирани с общински средства. Това ще стане чрез разширяване на функционалностите на Националната здравноинформационна система (НЗИС), осигурявайки пълна прозрачност и текущ контрол при разходването на публичните ресурси.

Новият модел ще бъде въведен пилотно в общинските лечебни заведения в София. Резултатите от инициативата ще послужат като основа за изграждане на национален модел с потенциал за приложение в цялата страна. Документът бе официално подписан от министъра на здравеопазването доц. Михаил Околийски и кмета на София Васил Терзиев в Световния ден на здравето.

Министър Околийски подчерта, че партньорството между държавата и местната власт е водещ пример за работа в интерес на хората. От своя страна кметът Васил Терзиев заяви, че София поема инициативата за прозрачно и ефективно управление на средствата в здравеопазването, което е важна крачка към по-добро планиране и по-качествени услуги за гражданите.

В рамките на сътрудничеството бе обсъдена и възможността за използване на анонимизирани и обобщени данни от НЗИС. Те ще се използват за прецизен анализ и планиране на общински политики в сферата на превенцията, профилактиката и скрининга, като същевременно ще позволят по-ефективно насочване на ресурсите към дейности с най-висока обществена значимост.

МЗ и Столична община с общи действия за по-добро здравеопазване и прозрачност

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването и Столична община подписаха Меморандум за сътрудничество, който поставя началото на по-добра координация и ефективност в управлението на здравната система. Документът бе парафиран от здравния министър доц. Михаил Околийски и кмета на София Васил Терзиев в символичния ден на Световния ден на здравето.

Партньорството предвижда внедряването на нов механизъм за електронно проследяване и отчетност на медицинските дейности, финансирани с общински средства. Това ще се осъществи чрез разширяване на възможностите на Националната здравноинформационна система (НЗИС), осигурявайки за първи път пълна проследимост и текущ контрол върху публичните разходи в сектора.

Новият модел ще бъде въведен пилотно в общинските лечебни заведения в столицата. Очаква се резултатите от този проект да послужат за създаването на работеща стратегия с потенциал за национално приложение, която да гарантира по-прозрачно управление на ресурсите.

В рамките на сътрудничеството беше обсъдено и използването на анонимизирани данни от НЗИС за по-прецизно планиране на общински политики в областта на превенцията, профилактиката и скрининга. Целта е наличните ресурси да се насочват по-ефективно към дейности с висока обществена значимост.

Значително облекчение за гражданите е и премахването на необходимостта родителите да носят хартиени здравно-профилактични карти и „контактни бележки“ за децата си. Цялата необходима информация вече е налична по цифров път в Националната здравноинформационна система, което е важна крачка към пълната дигитализация на здравеопазването.

Напълно обновено неврологично отделение отвори врати в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ – Кърджали

Рубрика: Новини

В Деня на здравето МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ в град Кърджали официално откри своето изцяло реновирано Неврологично отделение. Лентата на обновената структура бе прерязана от изпълнителния директор на лечебното заведение проф. д-р Тодор Черкезов, съвместно с областния управител Здравко Тодоров и заместник-кмета на общината Веселина Тихомирова.

В своето обръщение към присъстващите медицински специалисти и гости, проф. д-р Черкезов подчерта стратегическото значение на реализирания проект за модернизацията на болничната инфраструктура. Той уточни, че инвестицията в размер на 204 197 евро е осигурена изцяло със собствени средства на лечебното заведение.

„Основната цел на извършените ремонтни дейности, новото обзавеждане и съвременната апаратура е да предоставим оптимални условия за нашите пациенти. Стремим се да осигурим висококачествен лечебно-диагностичен процес и прецизно мониториране, отговарящи на най-високите съвременни медицински стандарти“, заяви изпълнителният директор.

Проф. Черкезов допълни, че модернизацията значително подобрява условията на труд за медицинския персонал. Новата среда гарантира по-висока безопасност и ергономичност, което от своя страна позволява по-голяма прецизност и оперативност при изпълнение на медицинските дейности.

Началникът на Неврологичното отделение, д-р Йордан Караиванов, изрази своята признателност към ръководството за осигурените ресурси и реализирането на проекта. Той представи статистически данни за изминалата 2025 година, отчитайки ръст на хоспитализациите при пациенти с мозъчно-съдови заболявания. През предходната година през отделението са преминали 1674 пациенти, като при 1619 от тях е диагностициран исхемичен мозъчен инсулт, а при 55 са приложени процедури по тромболиза.

Заместник-кметът Веселина Тихомирова поздрави медицинските екипи по случай техния професионален празник и отбеляза, че обновяването на отделението е ключова стъпка към осигуряването на по-навременна, качествена и ефективна здравна грижа в региона.

На официалното събитие присъстваха още народни представители, ръководители на здравни институции, представители на фирмата-изпълнител и граждани.

Първият модерен център за лечение на инсулти отвори врати в УМБАЛ „Св. Анна“ – София

Рубрика: Новини

В УМБАЛ „Св. Анна“ в София официално започна работа първият специализиран строук център за модерно лечение на инсулти. На откриването присъстваха служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски, зам.-министър д-р Петър Грибнев, директорът на лечебното заведение д-р Славчо Близнаков и водещи специалисти по неврология и неврохирургия. Центърът е първият от общо 17 планирани звена в страната, които имат за цел коренно да подобрят грижата за пациентите с мозъчно-съдови заболявания.

Инвестицията в проекта е на обща стойност 110 милиона евро и се реализира по Плана за възстановяване и устойчивост. Министър Околийски подчерта, че новите центрове ще осигурят координирана и навременна помощ, като се спазва стандартът на „златния час“ за прилагане на най-съвременните медицински интервенции. Целият лечебен процес ще бъде дигитализиран чрез Националната здравноинформационна система (НЗИС), което ще позволи прецизно проследяване на състоянието и рехабилитацията на всеки пациент.

Зам.-министър Грибнев поясни, че УМБАЛ „Св. Анна“, заедно с УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ и УМБАЛСМ „Пирогов“, ще бъдат част от шестте основни високотехнологични центъра в страната, в които ще се извършват сложни процедури като тромбектомии. Останалите 11 центъра ще бъдат специализирани в прилагането на тромболизи. Разпределението на тези обекти на територията на страната е съобразено с логистиката на медицинските хеликоптери, за да се гарантира максимално бърз транспорт на болните.

Болница „Св. Анна“ вече разполага с най-висок клас апаратура, осигурена по ПВУ, включително модерен 360-слайдов скенер, ядрено-магнитен резонанс и бипланов ангиограф. Директорът д-р Близнаков отбеляза, че е изграден и симулационен център за обучение на лекари от други лечебни заведения. Досега в болницата са лекувани средно по 1000 исхемични инсулта годишно, но с новата техника капацитетът за извършване на специфични интервенции се очаква да нарасне значително.

По време на събитието бе обсъден и належащият проблем с долекуването и рехабилитацията след инсулт. От Министерството на здравеопазването посочиха, че е необходимо преговорите с НЗОК за по-добро остойностяване на съответните клинични пътеки да продължат. Специалистите подчертаха, че успехът на националната мрежа от строук центрове зависи от тяхната достъпност за хората в цялата страна и добрата координация между отделните звена.