сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 51

Министерството на здравеопазването утвърди първата наредба за телемедицината в България

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването окончателно прие първата цялостна Наредба, регламентираща оказването на медицинска помощ от разстояние. Новата нормативна рамка цели да интегрира сигурни и иновативни дигитални решения в родната здравна система, съобразно съвременните европейски стандарти.

Документът дефинира ясни правила за провеждане на диагностика, лечение, профилактика и дългосрочно проследяване на пациентите чрез телемедицински услуги. Заложено е изискването дистанционната грижа да се осъществява от лечебни заведения и медицински специалисти само в случаите, когато може да се гарантира качество и безопасност, еквивалентни на тези при традиционния присъствен преглед.

Наредбата категорично очертава медицинските дейности, които не подлежат на дистанционно изпълнение. Сред тях са воденето на раждане, констатирането на смърт и всички процедури и интервенции, изискващи задължителен пряк физически контакт между лекар и пациент.

Специален фокус в новата регулация е поставен върху информационната сигурност и защитата на личните данни. Всяка извършена телемедицинска услуга ще бъде стриктно документирана в електронното здравно досие на пациента чрез Националната здравноинформационна система (НЗИС), което ще осигури пълна проследимост, прозрачност и непрекъснатост на терапевтичния процес.

Нормативният акт е разработен след задълбочени обществени консултации с широк кръг заинтересовани страни, включително съсловни организации, лечебни заведения и пациентски сдружения. Предстоящото му обнародване в „Държавен вестник“ се очаква да разшири значително достъпа до навременна и качествена медицинска помощ за пациентите в цялата страна, независимо от тяхното местонахождение.

Предстоящи назначения в ръководствата на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ и Инфекциозна болница

Рубрика: Новини

Проф. Красимир Янев се очаква да запази позицията си в ръководния състав на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“. Това става ясно от оповестените на официалната страница на Министерството на здравеопазването междинни резултати от процедурата за избор на представител на държавата в Съвета на директорите.

Понастоящем проф. Янев изпълнява същата длъжност в Борда на директорите на лечебното заведение. Като единствен кандидат за поста, той е преодолял успешно първите два етапа на конкурса. Предстои финалната фаза – събеседване с експертна комисия, която окончателно ще утвърди неговата кандидатура.

Същевременно доц. Валери Велев е основен кандидат за допълване на ръководния екип на Университетската многопрофилна болница за активно лечение по инфекциозни и паразитни болести „Проф. Иван Киров“. Той участва в процедурата за позицията на независим член на Борда на директорите. Междинните резултати показват, че доц. Велев също е допуснат до третия и последен етап на конкурса, като предстоящото интервю ще определи неговото участие в управлението на специализираното лечебно заведение.

Тежкото финансово състояние на МБАЛ „Св. Анна“ – Варна налага спешна оздравителна програма

Рубрика: Новини

МБАЛ „Св. Анна“ – Варна се намира в тежка финансова криза, породена от дългогодишни негативни тенденции, довели до трайна декапитализация, текущи загуби и натрупани просрочени задължения. Въпреки изтегления през 2023 г. банков кредит, лечебното заведение продължава да генерира непокрити загуби, като ситуацията се утежнява допълнително от хронично ниската използваемост на легловия фонд, което пряко рефлектира върху приходите от медицински дейности.

Ръководството на болницата е отправило искане към Министерството на здравеопазването (МЗ) за одобрение на нов кредитен ресурс в размер до 8 милиона евро със срок на изплащане 120 месеца. Целта на заема е рефинансиране на настоящия дълг, разплащане с доставчици и осигуряване на необходимите оборотни средства за функционирането на лечебното заведение.

Предвид критичното състояние, от МЗ категорично изискаха разработването на стриктна оздравителна програма, базирана на ясни и измерими показатели за финансово стабилизиране. Първоначално представеният от болницата план обаче е отхвърлен като необоснован и неадекватен спрямо реалностите, тъй като стъпва на остарели данни, лишен е от солидна икономическа аргументация и не дефинира конкретни цели.

На болничното ръководство са дадени задължителни указания за изготвяне на изцяло нова, преработена стратегия. Тя трябва да включва финансово обезпечени параметри, които да гарантират действително оздравяване на дружеството. До този момент такъв актуализиран документ не е депозиран в министерството, а от ведомството са категорични, че няма да подкрепят финансови решения без ясни гаранции за дългосрочна стабилност.

Министерството на здравеопазването подчертава, че отговорното разходване на публични средства изисква пълна прозрачност и реалистичен подход, за да се защитят интересите както на лечебното заведение, така и на пациентите. Институцията остава ангажирана с намирането на устойчив изход от кризата в МБАЛ „Св. Анна“ – Варна, но единствено въз основа на строг и икономически обоснован план за действие.

Иновативна терапия с лутеций за напреднал рак на простатата стартира в УМБАЛ „Александровска“

Рубрика: Новини

УМБАЛ „Александровска“ отбеляза значим напредък в онкологичното лечение у нас, след като в Клиниката по нуклеарна медицина и болничната аптека беше успешно синтезирана първата доза от иновативния радиофармацевтик лутециев хлорид (177Lu-PSMA). Новото лечение е предназначено за пациенти с простатен карцином и невроендокринни тумори, при които конвенционалните подходи като хормонална терапия и химиотерапия вече са изчерпали своя терапевтичен потенциал.

Пептидната рецепторна радионуклидна терапия с лутеций е съвременно медицинско постижение, което е включено в ръководствата на световните онкологични дружества едва през последните две години. Освен изразения си терапевтичен ефект, тя притежава и силно обезболяващо действие. Препаратът се прицелва специфично в костната система, меките тъкани и лимфните възли, като по този начин удължава преживяемостта на пациентите, избягвайки тежките странични реакции, характерни за втората линия химиотерапия.

Въвеждането на радиофармацевтиците 177Lu-PSMA и 177Lu-DOTATOC за рутинно клинично приложение е резултат от петгодишните усилия на екипите по нуклеарна медицина и радиофармация в лечебното заведение. Процесът, ръководен от доц. Валерия Хаджийска и маг.-фарм. Валентина Ал Хусаини, бе реализиран чрез успешното изпълнение на два мащабни проекта към Международната агенция за атомна енергия (МААЕ).

След пилотното синтезиране през ноември 2024 г. и преминаването на стриктен качествен контрол, продуктът вече разполага с всички необходими сертификати. Това предоставя ключова алтернатива за българските пациенти, които досега бяха принудени да търсят и финансират това лечение в чужбина. Пълният терапевтичен курс изисква между 4 и 6 апликации (с реална стойност около 9000 евро всяка). Очаква се до май месец терапията да бъде напълно реимбурсирана от Министерството на здравеопазването и НЗОК. Към момента процедурата в УМБАЛ „Александровска“ се заплаща по официалната тарифа на болницата в размер на 1500 евро, като след прилагането ѝ пациентите остават под 24-часово специализирано наблюдение.

МЗ прекратява поръчката за дезинсекция срещу комари заради констатирани нарушения

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването (МЗ) взе решение да прекрати процедурата за избор на изпълнител за дезинсекция и контрол на комарните популации. Мярката е продиктувана от установени съществени нарушения по време на проверките, които възпрепятстват законосъобразното финализиране на текущата обществена поръчка.

Официални становища на Агенцията за обществени поръчки (АОП) и дирекция „Вътрешен одит“ разкриват сериозни пропуски в методиката за оценка на офертите. Констатирани са неясноти и противоречия при формирането на комплексната оценка, което поставя под сериозен риск обективността на окончателния избор.

Допълнително е установено, че специфична информация за географските локации и терените, подлежащи на обработка, не е била своевременно предоставена на всички заинтересовани страни. Това нарушава основните принципи на равнопоставеност и публичност, създавайки реална опасност от неравностойно участие на кандидатите.

Като институция, отговорна за общественото здраве, МЗ подчертава, че контролът на популациите от комари остава първостепенен приоритет с пряко отношение към превенцията на векторно-предавани заболявания. Министерството вече предприема спешни административни стъпки, за да подсигури навременното и качествено изпълнение на необходимите дезинсекционни дейности в цялата страна.

Експертите на ведомството извършват задълбочен анализ на всички законови алтернативи, чрез които да се организират максимално бързо ефективни обработки срещу вектори, гарантирайки абсолютна прозрачност и строг контрол върху изпълнението и целесъобразното разходване на публичните средства.

Владимир Афенлиев е новият председател на Комисията по прозрачност по ЗЛПХМ

Рубрика: Новини

Министерският съвет утвърди промяна в ръководството на Комисията по прозрачност, функционираща съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ). Позицията на председател, досега заемана от д-р Бойко Пенков, се поема от Владимир Афенлиев, съобщават от пресслужбата на правителството.

Владимир Афенлиев се отличава с богат управленски опит, профилиран в сферата на здравните политики, фармацевтичната индустрия и стратегическото бизнес планиране. Той притежава магистърска степен по „Международни икономически отношения и мениджмънт“ от УНСС, допълнена със специализации по бизнес и стратегическо управление, придобити във Великобритания и Япония.

В професионалния си път Афенлиев е заемал ключови ръководни длъжности както в български, така и в международни фармацевтични корпорации. Опитът му включва и ръководството на дирекция „Лекарствени продукти, медицински изделия, диетични храни и помощни средства“ към Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Освен това, той участва активно в развитието на здравния и фармацевтичния сектор чрез ангажиментите си в различни европейски и национални браншови организации.

МЗ и МОН обединяват усилия за въвеждане на здравно образование в училищата

Рубрика: Новини

Министерствата на здравеопазването (МЗ) и на образованието и науката (МОН) стартират ключова инициатива за систематично въвеждане на здравно образование в българските училища. Съвместните усилия ще положат основата на нова Концептуална рамка, обхващаща промоция, превенция и профилактика на здравето във всички образователни етапи – от начален до гимназиален.

Предложената рамка третира широк спектър от жизненоважни теми, включително лична хигиена, здравословно хранене, значението на физическата активност, поддържане на психично здраве, превенция на зависимости, сексуално и репродуктивно здраве, както и умения за оказване на първа помощ. Съдържанието ще бъде адаптирано според възрастта на учениците и ще се развива прогресивно през годините.

Разработването на рамката е резултат от експертната работа на междуведомствена група, включваща представители на МЗ, МОН, Министерството на младежта и спорта и Националния център по обществено здраве и анализи. След публикуването ѝ за обществено обсъждане, бяха взети предвид ценни становища от професионални, пациентски и граждански организации, като част от предложенията вече са интегрирани за обогатяване на финалния документ.

Предстои официалното утвърждаване на рамката със съвместна заповед на министрите на здравеопазването и образованието, което ще постави началото на нейното поетапно въвеждане в образователната система. Очаква се прилагането ѝ да формира устойчив модел за здравно образование, насърчаващ здравословни навици, превенция на рискове и изграждане на отговорност за личното здраве още от най-ранна възраст.

МБАЛ „Св. Анна“ – Варна трупа задължения без ясен оздравителен план

Рубрика: Новини

МБАЛ „Св. Анна“ – Варна е в състояние на натрупани финансови затруднения, формирани в резултат на дългогодишни негативни тенденции. Налице са както текущи загуби, така и просрочени задължения и състояние на декапитализация на дружеството.

Въпреки сключен договор за банков кредит през 2023 г., лечебното заведение продължава да отчита нарастване на натрупаните непокрити загуби. Допълнителен негативен фактор е трайно ниската използваемост на легловата база, която оказва пряко влияние върху приходите от дейността.

В Министерството на здравеопазването е постъпило искане за одобрение на нов банков кредит в размер до 8 млн. евро, със срок на погасяване до 120 месеца, който предвижда рефинансиране на съществуващ кредит, погасяване на задължения към доставчици и осигуряване на оборотни средства.

С оглед на влошеното финансово състояние на дружеството, Министерството на здравеопазването изиска изготвянето на оздравителна програма с ясни, конкретни и измерими показатели за стабилизиране на дейността.

Представената от лечебното заведение програма беше оценена като необоснована и несъответстваща на изискванията, поради използване на неактуални данни, липса на достатъчна финансова и икономическа обосновка, както и отсъствие на ясно дефинирани цели.

На ръководството на болницата е възложено изготвянето на изцяло преработена програма, като са дадени указания за предоставяне на конкретни, измерими и финансово обосновани параметри, които да гарантират реално подобрение на финансовото състояние. Към настоящия момент такава преработена програма не е представена. Министерството не може да подкрепи решения, които не са финансово обосновани и не съдържат ясни гаранции за стабилизиране на дейността.

Контролът и отговорното управление на публичния ресурс изискват ясни правила, прозрачност и реалистични решения, които да осигурят стабилност както за лечебното заведение, така и за пациентите.

Министерството на здравеопазването остава ангажирано с намирането на устойчиво решение за МБАЛ „Св. Анна“ – Варна, но това следва да се случи при наличие на реалистичен и икономически обоснован план.

Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката предприемат съвместни действия за утвърждаване на Концептуална рамка за дейностите по промоция, превенция и профилактика в училищното образование.

За оптималната работа на интернет страницата, порталът на МЗ и нашите партньори използваме технологии, за да съхраняваме и/или да имаме достъп до информация за устройството Ви – бисквитки или cookies. Приемайки тези технологии, Вие позволявате на МЗ и на партньорите ни да обработваме лични данни на този сайт, като поведението Ви или уникални идентификатори за Вашето устройство. Несъгласието или отмяната на съгласие може да се отрази неблагоприятно върху някои характеристики или функции.

Кликнете долу, за да се съгласите с гореспоменатото или да направите конкретен избор, включително да упражните правото си на несъгласие с това компании да обработват лична информация, базирана на легитимен интерес, а не съгласие. Можете да промените избора си по всяко време, като кликнете върху „Настройки“ по-долу.

Използваме данните ви за:

Случаите на морбили в страната достигнаха 94

Рубрика: Новини

Общо 94 са случаите на морбили в България към 7-и април 2026 г., сочи справката за заболяването, публикувана на уебстраницата на Министерството на здравеопазването.

През вчерашния ден са регистрирани нови 14 заболели. От тях 10 са от област Враца, два са от София-град и по един случай от областите Плевен и Ловеч.

Новозаболелите са лица на възраст от 2 до 53 г.

Към момента заболяването остава в границите на петте области – Враца, Ловеч, Плевен, София-град и София-област, като най-голям остава броят им в област Враца.

Доц. Околийски: Националната детска болница може да е готова до 2030 г.

Рубрика: Новини

Реалистично е Националната детска болница да отвори врати през 2030 година. Това прогнозира служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски в ефира на Нова телевизия. Той обясни, че са зададени над 20 въпроса към Здравната инвестиционна компания, отговорна за проектирането на бъдещата болница, с цел осигуряване на максимална прозрачност и ефективност при кандидатстването за изпълнение.

Министър Околийски изрази опасения, че настоящата процедура за обществена поръчка може да ограничава участието на международни екипи и консорциуми. Целта на зададените въпроси е компанията да предефинира параметрите на конкурса. В случай че това не стане своевременно, съществуващата обществена поръчка може да бъде анулирана и обявена наново, което ще позволи достъп на заинтересовани страни от цял свят.

Според министъра, загубата на няколко седмици за преструктуриране на процедурата е незначителна, особено на фона на вече изгубените 50 години в обсъждане на национална детска болница, отговаряща на съвременните критерии. Акцентът е върху изчистването на всякакви съмнения и гарантирането, че условията за кандидатстване максимално защитават интересите на децата, които са бъдещето на нацията.

Доц. Околийски също така съобщи, че ще бъде възстановен общественият съвет към Здравната инвестиционна компания, за да се интегрират добри практики в процеса на изграждане на болницата. Той категорично заяви, че като министър на здравеопазването не е готов на никакви компромиси, когато става въпрос за здравето на децата и новородените.