събота, юни 27, 2026
дом блог страница 81

Обща медицина, хирургия и детски болести са най-предпочитаните специалности от завършващите МУ – Пловдив

Рубрика: Новини

Данните от традиционното анкетно проучване на Кариерния център към МУ – Пловдив показват, че 67% от абсолвентите медици планират своята професионална реализация в Пловдив и Великобритания. Анализът обхваща нагласите на завършващите магистърските програми по медицина, дентална медицина и фармация през 2025 г.

Близо 42,5% от дипломираните лекари се насочват към специализация, като най-желаните направления са обща медицина, хирургия и детски болести. Докато българските кадри се концентрират основно в Южния централен район, чуждестранните студенти планират работа в Германия, Великобритания, Гърция и Италия. Интерес към научна дейност проявяват 4% от анкетираните, като предпочитанията са към офталмология или изследователска работа в чужбина.

При денталните медици над 50% от общо 182-мата абсолвенти планират придобиване на специалност. Водещи по интерес са ортодонтията и оралната хирургия, следвани от пародонтология, детска дентална медицина и лицево-челюстна хирургия. Около 10% от завършилите проявяват интерес към научна кариера.

Фармацевтичният факултет отчита изключително висока заетост, като 75% от абсолвентите вече са намерили работа като фармацевти преди получаването на дипломите си. Повечето от тях се реализират в аптечни вериги, клинични проучвания или международни компании за грижа за кожата, като географският профил на заетостта обхваща както големи области, така и малки населени места.

Над 90% от младите фармацевти изразяват категорично желание за реализация в България, като едва 7% планират заминаване в чужбина. В областта на следдипломната квалификация водещи по интерес са клиничната фармация и клиничните проучвания, следвани от организация на фармацевтичното производство и анализ на лекарствата.

Благороден жест: Младо семейство дари перфузор на неонатологията в Сливен

Рубрика: Новини

МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ в град Сливен получи ценно дарение, предоставено от младоженци. Вместо традиционните подаръци за сватбения си ден, младата двойка е събрала средства, с които е закупен съвременен перфузор за нуждите на Отделението по неонатология.

Началникът на отделението, д-р Таня Праматарова, изказа дълбока благодарност към семейството от името на целия медицински екип и на най-малките пациенти. В своя благодарствен адрес тя подчерта значимостта на този благороден акт, насочен към осигуряване на необходимата медицинска апаратура за най-уязвимите.

Д-р Праматарова отбеляза, че решението на младоженците да споделят личното си щастие, като вдъхнат надежда и осигурят подкрепа за новородените, е изключителен пример за човечност, висока обществена отговорност и съпричастност.

Новозакупеният перфузор е от съществено значение за повишаване на качеството на специализираната медицинска грижа. Апаратурата ще подпомогне прецизното дозиране на медикаменти и жизненоважни разтвори за децата, които се нуждаят от интензивна терапия и специално внимание през първите, критични дни от своя живот.

Електронното досие еЗдраве с нова рубрика за превенция и лечение на хазартната зависимост

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването, в партньорство с „Информационно обслужване“ АД, обогати съдържанието на модула „Здравна библиотека“, част от електронното здравно досие и мобилното приложение еЗдраве.

Новата специализирана рубрика е фокусирана върху хазартната зависимост. Нейната основна цел е да предостави на потребителите научно базирана, ясна и достъпна информация относно рисковете от хазарта, разпознаването на ранните симптоми на пристрастяване и възможностите за професионална помощ и терапия. Експертното съдържание е разработено от специалисти на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).

Медицинските данни сочат, че вредите от хазартната зависимост са съпоставими по тежест с тези при сериозни психични заболявания и системна злоупотреба с алкохол. Това превръща проблема в ключов приоритет за общественото здравеопазване. Навременното лечение е от критично значение за възстановяването на психичното здраве и пълноценния начин на живот на засегнатите лица.

С тази инициатива Министерството на здравеопазването продължава стратегията си за надграждане на „Здравната библиотека“ с надеждна и верифицирана медицинска информация. Само преди седмица платформата бе допълнена и с раздел „Сърдечно здраве“, реализиран със съдействието на Дружеството на кардиолозите в България.

Модулът „Здравна библиотека“ е свободно достъпен за гражданите чрез портала на Националната здравноинформационна система (НЗИС), както и през мобилното приложение еЗдраве.

Нова рубрика за хазартната зависимост допълва „Здравната библиотека“ на еЗдраве

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването, в партньорство с „Информационно обслужване“ АД, обогати съдържанието на модула „Здравна библиотека“, който е неразделна част от електронното здравно досие и мобилното приложение еЗдраве.

Потребителите вече имат достъп до специализирана рубрика, посветена на хазартната зависимост. Целта на инициативата е да предостави научно обоснована и лесноразбираема информация относно рисковете от хазартното поведение, ранните признаци на зависимост, както и съществуващите възможности за лечение и психологическа подкрепа. Материалите са внимателно разработени от експерти на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА).

Превенцията и преодоляването на хазартната зависимост са изведени като водещ приоритет за здравните власти, тъй като са ключова стъпка към възстановяването на психичното здраве на засегнатите лица. Експертните анализи категорично сочат, че щетите, причинени от този тип зависимост, са напълно съпоставими с тези при тежки психични състояния и злоупотребата с алкохол. Това поставя проблема в центъра на общественото здравеопазване.

Разширяването на платформата е поредната стъпка на институцията към повишаване на здравната информираност на населението. Като част от тази стратегия, само преди седмица в „Здравната библиотека“ беше интегриран и раздел „Сърдечно здраве“, реализиран в тясно сътрудничество с Дружеството на кардиолозите в България.

Пълният достъп до здравно-образователните материали в модула се осъществява бързо и удобно чрез електронното здравно досие в Националната здравноинформационна система (НЗИС), както и през мобилното приложение еЗдраве.

УМБАЛ „Александровска“ стартира кампания за безплатен скрининг на глаукома

Рубрика: Новини

В рамките на Световната седмица за превенция на глаукомата, УМБАЛ „Александровска“ възобновява своята ежегодна инициатива за провеждане на безплатни профилактични прегледи. Скрининговата програма е приоритетно насочена към пациенти на възраст над 45 години с оглед ранното откриване на заболяването.

Кампанията започва на 9 март и ще се реализира в Очните кабинети на ДКЦ „Александровска“ (вход откъм бул. „Пенчо Славейков“) във всеки делничен ден от 14:00 до 17:00 часа. Не се изисква представяне на направление по НЗОК. Достъпът до прегледите се осъществява само след предварително записване на телефон 02/9230 295, активно в работните дни между 12:00 и 15:30 часа.

Глаукомата представлява хронична, прогресираща оптична невропатия с дегенеративен характер. Заболяването протича дълго време асимптомно, като води до структурно увреждане на зрителния нерв и ганглийните клетки на ретината. Естественият ход на патологичния процес се свързва с необратима загуба първоначално на периферното, а впоследствие и на централното зрение.

Етиопатогенезата на глаукомата е мултифакторна, като основните рискови фактори включват повишено интраокуларно налягане, системни съдови заболявания, артериална хипертония, захарен диабет, възрастови изменения, дисфункции на щитовидната жлеза и наличие на миопия. Поради липсата на ранна клинична симптоматика, заболяването често се диагностицира в напреднал стадий с дефинитивни зрителни дефицити. Високата честота и рискът от тежка инвалидизация определят глаукомата като изключително социално значимо заболяване, при което ранната диагноза и своевременният терапевтичен подход са критични за превенция на слепотата.

Д-р Десимира Миронова: Успешното лечение на затлъстяването започва с прецизна медицинска диагностика

Рубрика: Новини

Затлъстяването отдавна не е просто естетичен проблем, а сериозно метаболитно заболяване, което пряко определя качеството и продължителността на живота. Съвременната медицина го класифицира като хронично рецидивиращо състояние, засягащо всички органи и системи в човешкия организъм. Това заявиха в подкаста на БНР „В центъра на системата“ д-р Десимира Миронова, ендокринолог в УМБАЛ „Лозенец“, и д-р Росица Попова, специалист по хранене и диететика.

Според д-р Миронова е погрешно затлъстяването да се разглежда като съвременна „мода“, тъй като Световната здравна организация го дефинира като заболяване още през 1991 година. Ендокринологът подчертава, че нарушената регулация на мастната тъкан оказва пагубно влияние върху сърдечно-съдовата, нервната и репродуктивната система, уврежда черния дроб и значително повишава онкологичния риск.

Преди да се предприеме каквато и да е диета или терапия за редукция на теглото, е абсолютно задължително да се извърши обстойна диагностика. Изследванията не са просто формалност, а ключов инструмент, който дава ясна картина за метаболитното здраве на пациента и потенциалните рискове. Базовият панел трябва да включва кръвна захар и инсулин на гладно, HOMA-индекс, липиден профил, TSH като маркер за функцията на щитовидната жлеза, чернодробни ензими и оценка на бъбречната функция. Важни са също измерването на индекса на телесна маса, съотношението талия-ръст и анализът на телесния състав за разпределението на висцералната мазнина и мускулната маса.

Д-р Росица Попова отбелязва, че тясното сътрудничество между ендокринолог и диетолог е без алтернатива. Самолечението чрез популярни диети, като екстремно интермитентно гладуване или кето режими с високо съдържание на мазнини, крие сериозни рискове и може да отключи недиагностицирани до момента заболявания.

Първата стъпка към здравословното отслабване е пълното елиминиране на ултрапреработените храни и добавената захар от менюто. След около 15-20 дни без сладко зависимостта към него рязко спада, което улеснява спазването на режима. За трайни резултати специалистите препоръчват силно ограничаване на въглехидратите като ориз и картофи до малки порции единствено на обяд, както и консумация на плодове само до 16-17 часа. При пациенти с инсулинова резистентност изборът на плодове е ограничен, като най-подходящи са боровинките, малините и ягодите.

Промяната в двигателната активност и преходното, плавно захранване са също толкова критични. Що се отнася до медикаментозното лечение на затлъстяването, специалистите са категорични, че то изисква стриктен лекарски контрол. Препарати за отслабване се предписват само при ИТМ над 30 или над 27 при наличие на придружаващи заболявания, и винаги в комбинация с поведенческа терапия. Употребата на нерегламентирани продукти или медикаменти без медицински показания е изключително опасна.

Относно популярните високопротеинови диети, експертите съветват да се подхожда с баланс. Белтъчините са жизненоважни за запазването на мускулната маса по време на отслабване, но екстремният им прием, надхвърлящ 40-50% от дневните калории, натоварва организма и може да доведе до сериозни увреждания на вътрешните органи.

Педагози подариха мартеници на малките пациенти в УМБАЛ „Канев“

Рубрика: Новини

В деня на празника, педагогическият екип от ДГ „Радост“ в град Русе зарадва децата, настанени за лечение в Педиатричното отделение на УМБАЛ „Канев“. Те поднесоха ръчно изработени мартеници, създадени специално за малките пациенти, информират от лечебното заведение.

С много внимание и съпричастност, преподавателите внесоха празнично настроение, усмивки и топлина – безценни емоции, които оказват благоприятно влияние върху психоемоционалното състояние на децата в болнична среда.

Традиционните символи на пролетта бяха приети с огромна радост както от лекуващите се деца, така и от медицинския персонал на отделението.

Ръководството на УМБАЛ „Канев“ изказва искрена благодарност към колектива на Детска градина „Радост“ за благородния жест и за приноса им празникът Баба Марта да бъде по-светъл и уютен за най-малките пациенти.

Рекорден брой пациенти са потърсили спешна помощ в УМБАЛ „Св. Георги“ през 2025 г.

Рубрика: Новини

През 2025 година УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив категорично утвърди статута си на водещ лечебно-диагностичен център в България. Като най-голямото многопрофилно лечебно заведение в страната, разполагащо с най-мащабния спешен комплекс за Южна и Централна България, болницата продължава да предоставя висококвалифицирана и комплексна медицинска помощ на пациенти от всички региони.

Статистическите данни сочат, че през изминалата година през Спешното отделение са преминали общо 120 706 души. Впечатляващ е случаят на 107-годишния пациент Д.К., който е бил приеман на два пъти – първоначално с черепно-мозъчна травма, а впоследствие с тежка вирусна инфекция. Успешното му лечение и дехоспитализация са ясен индикатор за терапевтичните възможности на екипите при овладяване на критични състояния при пациенти в напреднала гериатрична възраст.

Високото качество на хирургичната помощ и отличната интердисциплинарна координация се доказват и от факта, че най-възрастният опериран пациент през 2025 г. е на 99-годишна възраст, претърпял интервенция по повод фрактура на бедрената шийка. Подобни клинични казуси изискват изключителен професионализъм и прецизен мултидисциплинарен подход в периоперативния период.

Общият брой на хоспитализираните пациенти в клиниките и отделенията на лечебното заведение възлиза на 94 839. Този обем отразява широкия спектър от осъществявани медицински дейности, обхващащи както рутинна диагностика и терапия на остри и хронични заболявания, така и високоспециализирани инвазивни процедури.

През 2025 г. хирургичните екипи са реализирали 34 639 оперативни интервенции, като 14 833 от тях са били при условия на спешност. Значим напредък се отчита при прилагането на иновативни технологии – извършени са над 50 робот-асистирани операции с помощта на високотехнологична хирургична система с изкуствен интелект. Тази методика се прилага преимуществено във Втора клиника по хирургия и Клиниката по урология за радикално лечение на локализирани онкологични заболявания без метастази в съседни тъкани.

Отчетените резултати са категорично доказателство за безкомпромисното ниво на медицинска експертиза и ангажираността на УМБАЛ „Свети Георги“ към здравето на всеки пациент, независимо от възрастовия профил и клиничната сложност. Болницата затвърждава лидерската си позиция чрез внедряване на съвременни диагностично-терапевтични алгоритми, активна научноизследователска дейност и непрекъснато повишаване на стандарта на предлаганите здравни услуги в национален мащаб.

Близо 300 души се включиха в маратона „PulseDay: Бягай за ритъма на сърцето си“

Рубрика: Новини

Близо 300 души взеха участие в инициативата „PulseDay: Бягай за ритъма на сърцето си“, посветена на Световния ден на пулса. Събитието, което се проведе на 1 март 2026 г. в столичния Южен парк, обедини хора от различни възрасти около каузата за превенция на сърдечно-съдовите заболявания чрез активен начин на живот. Възрастовият диапазон на участниците бе впечатляващ – от 10-месечно бебе до 70-годишен ветеран.

Председателят на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология, д-р Красимир Джинсов, отбеляза отличната атмосфера и високия дух на присъстващите, сред които бяха както любители на движението, така и много медицински специалисти. Той подчерта основното послание на кампанията: всяка физическа активност е безценна инвестиция в здравето на сърцето.

Спортната програма предложи избор между дистанции от 5 км и 10 км, адаптирани както за начинаещи, така и за опитни бегачи. Съпътстващите инициативи включваха детски занимания, образователни кътове за ранно разпознаване на ритъмни нарушения и пункт за рециклиране на стари апарати за кръвно налягане. В специално обособената здравна зона над 200 души имаха възможността да проверят безплатно своето артериално налягане и сърдечна честота.

В дисциплината на 5 километра призовите места заеха Николай Попов (I място), Теодор Стратиев (II място) и Роман Можейко (III място). Специален почетен плакет бе връчен на 70-годишния Силян Тополски като най-опитен участник в надпреварата.

На дистанцията от 10 километра шампион стана Владимир Димчев, следван от Бирджан Яначков и Драгомир Денчев. Истински фурор предизвика най-младият участник – 10-месечният Александър Генадиев, който успешно премина трасето в своята количка, бутана от неговите родители Мария Осева и Генади Генадиев.

Известният ултрамаратонец Красимир Георгиев също подкрепи събитието. С личния си пример той насърчи отговорното отношение към сърдечното здраве и проведе професионална загрявка за участниците преди старта.

Инициативата „PulseDay: Бягай за ритъма на сърцето си“, реализирана в партньорство с Дружеството на кардиолозите в България, остава отворена покана към обществото за по-активен начин на живот. Организаторите вече отправят поглед към следващото издание на първи март догодина.

Изборът на датата 1 март носи дълбока символика, напомняйки тревожната статистика, че един на всеки трима души по света е изложен на риск от развитие на сериозна сърдечна аритмия през живота си. Ритъмните нарушения представляват нарастващо предизвикателство за глобалното обществено здраве. Честотата на предсърдното мъждене – най-разпространената аритмия в клиничната практика – бележи драстичен ръст от 33,5 милиона засегнати през 2010 г. до близо 59 милиона през 2019 г.

Д-р Елия Вълева: Ролята ни като млади лекари е не просто да следваме утвърдените традиции, а да ги надграждаме отговорно

Рубрика: Новини

Д-р Елия Вълева е част от екипа на Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Александровска“ и Медицински център „Дерма София“. Средното си образование завършва в Италианския лицей в София. През 2019 г. се дипломира по специалност „Медицина“ в Медицински университет – София, а през 2020 г. започва своята специализация по дерматология и венерология в Клиниката по кожни и венерически болести към УМБАЛ „Александровска“. През 2024 г. успешно придобива специалност и продължава професионалния си път в Отделението по автоимунни булозни дерматози към същата клиника.

От 2025 г. д-р Вълева е докторант към Катедрата по дерматология и венерология. Още по време на следването си, през 2018 г., участва в програма за международен студентски обмен в Медицинския университет във Варшава.

В хода на своята специализация тя печели редица международни стипендии, участва активно в значими национални и международни научни форуми и е съавтор на публикации в авторитетни специализирани медицински издания.

През 2024 г. е избрана за член на Работната група за автоимунни булозни дерматози към Европейската академия по дерматология и венерология (EADV Task Force on Autoimmune Bullous Diseases).

Професионалните ѝ интереси в сферата на клиничната дерматология обхващат не само автоимунните булозни дерматози, но и автоинфламаторните заболявания, дерматоскопията, трихологията (болести на косата и ноктите), както и диагностиката на доброкачествени кожни образувания.

– Д-р Вълева, какво предопредели избора Ви да станете лекар? Със сигурност семейната среда е изиграла ключова роля. Бихте ли споделили кои са най-важните уроци, които научихте от своите близки, преди да вземете това важно решение?

– Отговорът е много лесен – семейството. Израснах в лекарска фамилия и откакто се помня, медицината е неизменна част от живота ми. Тя присъстваше навсякъде – от ежедневните разговори на родителите ми след работа до семейните събирания, където повечето присъстващи бяха лекари и естествено обсъждаха медицински казуси.

Една от най-влиятелните фигури за мен беше покойният ми дядо – проф. д-р Христо Маринов. Той беше изключително отдаден лекар и преподавател, който още от детството ми повтаряше, че медицината е велика специалност. Пазя топли спомени как като малка, вместо да ходя на детска градина, предпочитах да бъда с него в кабинета му в Клиниката по пропедевтика на вътрешните болести към Александровска болница. Там той ми показваше хистологични препарати и кръвни натривки, обяснявайки ми всичко с огромно въображение и плам. През активните си години дядо ми ръководеше Катедрата по вътрешни болести в УМБАЛ „Александровска“, беше член на Висшата атестационна комисия (ВАК) и заместник-ректор по учебната дейност на МУ – София.

Баба ми, доц. д-р Мариана Маринова, е педиатър, посветил живота си на Специализираната болница за активно лечение по детски болести в София. Тя продължава да практикува и да консултира малки пациенти и до днес. За мен тя е огромно вдъхновение, пример и опора – както като млад специалист, така и като жена в медицината. В професионалния си път тя е била ръководител на Катедрата по педиатрия, директор на болницата и завеждащ интензивното отделение.

Баща ми, доц. д-р Динко Вълев, започна кариерата си като редови лекар в Транспортна болница, след което дълги години работи като пулмолог и бронхолог в СБАЛББ „Св. София“. В момента той ръководи Клиниката по вътрешни болести в УМБАЛ „Св. Йоан Кръстител“. Безкрайно съм благодарна за този пример и мога само да се гордея с лекарите в своето семейство.

– Избрахте пътя на дерматологията – специалност, която се трансформира значително през последните години с навлизането на нови технологии и засиленото търсене на естетични процедури. Защо решихте да се посветите именно на клиничната дерматология, която днес сякаш остава на заден план спрямо естетичната?

– Безспорно дерматологията е една от най-бързо развиващите се и необятни медицински дисциплини. Бурният възход на естетичната медицина я превърна и в една от най-желаните специалности, което е напълно логично. Аз в никакъв случай не се противопоставям на естетичната дерматология – напротив. Категорична съм обаче, че тази дейност трябва да се практикува изключително от квалифицирани специалисти и в строго медицински условия. Естествено е, когато става въпрос за външен вид и красота, рекламата и финансовите интереси да вземат превес и до известна степен да променят публичния облик на специалността ни.

За съжаление, през последните години темата за естетиката често се коментира в негативна светлина и масово се отъждествява с цялата дерматология. Това ме натъжава и разочарова, защото дерматологията е много повече от това. Тя е изключително дълбока, интересна и разнообразна клинична специалност, която предоставя невероятни възможности за интердисциплинарни познания и професионални колаборации.

– Кои са най-добрите Ви учители в специалността?