събота, юни 27, 2026
дом блог страница 82

Доц. д-р Петя Димова: Епилепсията често е погрешно стигматизирана като нелечимо заболяване

Рубрика: Новини

Доц. д-р Петя Димова е водещ специалист с дългогодишен опит в областта на неврологията и детската неврология. Заедно с проф. д-р Красимир Минкин, през 2006 г. тя създава Център за епилептична хирургия към УМБАЛ „Св. Иван Рилски“, който днес е утвърден като един от водещите в Европа за лечение на тежки, фармакорезистентни форми на заболяването.

По повод Световния ден на редките болести, доц. Димова обръща внимание на съвременните подходи в диагностиката и предизвикателствата пред пациентите с редки форми на епилепсия. По думите ѝ, обществото, а понякога и самите медицински специалисти, все още нямат достатъчно познания за заболяването, въпреки че то е сред петте най-чести неврологични състояния, редом с главоболието, инсултите, болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон.

В развитите страни честотата на епилепсията е около 0.5%. В близо 70% от случаите пристъпите могат да бъдат успешно и трайно контролирани чрез медикаменти, като при някои деца се изисква само краткотрайна терапия. Останалите 25-30% обаче представляват труднолечими форми, често придружени от допълнителни увреждания (коморбидности), които изискват специфичен терапевтичен подход.

Статистиката показва, че от приблизително 32 000 до 45 000 пациенти с активна хронична епилепсия в България, около 8 000 страдат от пристъпи, които не се повлияват от стандартната лекарствена терапия. Тези медикаментозно-резистентни форми имат разнообразна етиология, но общата им честота е под 5 на 10 000 души, което ги класифицира като редки заболявания. В Европейския съюз те се обединяват под термина „редки сложни епилепсии“, обхващайки моногенни, структурни, автоимунни и специфични генетични синдроми.

Ранната и точна диагностика е ключова за подобряване на прогнозата и качеството на живот на пациентите и техните семейства. Според дефиницията на Световната лига против епилепсия, ако пациентът не се повлияе от две правилно подбрани лекарства, той трябва да бъде насочен към специализиран център. Там, чрез съвременни изследвания в правилна последователност, може да се определи точният вид на заболяването и да се назначи адекватно лечение.

През последните години терапевтичните възможности се разширяват значително. Като част от Европейския съюз, България има достъп до иновативни лечения и медикаменти. Въпреки сложните и бавни процедури по реимбурсиране от страна на НЗОК, у нас вече се прилагат съвременни антиконвулсанти и „лекарства-сираци“ за тежки състояния като синдромите на Ленокс-Гасто и Драве, както и за редица други редки епилептични синдроми, което дава нова надежда на пациентите.

Кампанията „6000 причини за действие“ призовава за по-добра диагностика и лечение на редките заболявания

Рубрика: Новини

За трета поредна година в България стартира информационната кампания „6000 причини за действие“, посветена на Световния ден на редките болести. Инициативата на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) цели да насочи общественото внимание към нуждите на пациентите и значението на ранното откриване на тези специфични състояния.

Основните приоритети на кампанията включват осигуряването на навременен достъп до лечение и разработването на устойчиви политики за подкрепа на засегнатите лица и техните семейства. В света са познати над 6000 редки заболявания, като 80% от тях имат генетичен произход, а при 70% първите симптоми се появяват още в детството.

В Европа около 30 милиона души живеят с редки болести, характеризиращи се с хроничен и често тежък ход. Пациентите често се сблъскват с трудности при организирането на медицинската грижа, като над 60% от тях споделят, че липсата на координация между институциите води до финансови загуби и социална изолация.

Данните за България сочат, че близо 400 000 души са засегнати от подобни заболявания, но над 40% от тях все още нямат поставена точна диагноза. Този процес, известен като „диагностична одисея“, може да отнеме години, което подчертава спешната нужда от системни промени в здравеопазването.

Кампанията акцентира върху необходимостта от обновяване на Националната програма за редки болести. Новата програма трябва да включва съвременни научни постижения, ясно дефинирани мерки и устойчиво финансиране, за да се гарантира цялостен подход в грижата за пациентите.

През 2026 г. инициативата „6000 причини за действие“ ще се реализира основно в социалните мрежи Facebook и LinkedIn. Там ще се дискутират ключовите предизвикателства пред болните и техните близки, като целта е да се постигне реална промяна в качеството на техния живот.

Учени отбелязват значителен напредък към създаването на ваксина срещу вируса на Епщайн-Бар

Рубрика: Новини

Изследователите са една стъпка по-близо до разработването на ефективна ваксина срещу вируса на Епщайн-Бар (EBV) – широкоразпространен патоген, свързван с инфекциозна мононуклеоза, множествена склероза, различни видове рак и други сериозни заболявания. Това става ясно след успешни предклинични тестове на специфични антитела, съобщава агенция Ройтерс.

В рамките на проучването, използвайки животински модели с внедрени гени за човешки антитела, научният екип е синтезирал 10 моноклонални антитела. Те са прецизно насочени към два ключови протеина, разположени на повърхността на вируса: gp350, който способства за свързването на EBV с клетъчните рецептори на гостоприемника, и gp42, който медиира проникването на вируса в самите клетки.

Резултатите, публикувани в специализираното издание Cell Reports Medicine, показват, че едно от антителата, неутрализиращи протеина gp42, е успяло напълно да предотврати инфекцията при изложени на вируса мишки с хуманизирана имунна система. Успоредно с това, друго антитяло, насочено срещу gp350, е осигурило частична защита на организма.

„След дългогодишни усилия в търсене на надежден метод за защита срещу вируса на Епщайн-Бар, това откритие представлява сериозен пробив за научната общност и за пациентите с най-висок риск от патологични усложнения“, подчертава Андрю Макгуайър, съавтор на изследването от Онкологичния център „Фред Хъч“ в Сиатъл.

Медицинските експерти обръщат специално внимание на факта, че лимфомите, асоциирани с EBV инфекция, са водеща причина за животозастрашаващи състояния при имуносупресирани пациенти след органна или клетъчна трансплантация. Очаква се в бъдеще терапията с инфузии на моноклонални антитела да блокира успешно както първичната инфекция, така и нейното реактивиране при тези уязвими групи.

Д-р Рейчъл Бендър Игнасио, съавтор на проучването, допълва, че ефективната превенция на EBV виремията остава критична и все още неудовлетворена необходимост в съвременната трансплантационна медицина. Според изследователския екип, бъдещото създаване и клинично внедряване на подобна ваксина би имало колосално значение за предпазването на човешкото здраве.

Рокада в Изпълнителна агенция „Медицински надзор“: Иванка Динева напуска директорския пост

Рубрика: Новини

Със заповед на министъра на здравеопазването Иванка Динева е освободена от длъжността изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Поста временно ще заема досегашният заместник-директор на структурата – Радка Николова, съобщават от пресцентъра на министерството.

Кадровата промяна е аргументирана с необходимостта от разширяване на експертния капацитет в стратегически направления на агенцията. Фокусът е поставен върху повишаване на ефективността при управлението на донорски ситуации в страната и прецизиране на алгоритмите за подбор на подходящи реципиенти за трансплантация.

От здравното министерство допълват, че решението е продиктувано и от стремежа към по-висока прозрачност, откритост и подобряване на комуникацията с обществото и медиите. Ведомството изказва официална благодарност на г-жа Динева за положените усилия и професионалния ѝ ангажимент по време на нейното ръководство.

Деца и първокласници зарадваха с мартеници медиците от УМБАЛ „Канев“

Рубрика: Новини

Екипите на УМБАЛ „Канев“ получиха трогателен жест на признателност по случай наближаващия празник Баба Марта. Първокласници от ОУ „Иван Вазов“ изработиха и подариха мартеници на специалистите от отделенията по съдова хирургия и неонатология, както и на работещите в Мултипрофилното спешно отделение и администрацията на лечебното заведение.

Според представители на болницата, всяка от ръчно изработените мартеници символизира пожелание за здраве и изразява дълбоко уважение към медицинските специалисти, които ежедневно полагат грижи за пациентите.

Към благородната инициатива се присъединиха и децата от SOS Детски селища България, които също връчиха мартеници на екипа на Мултипрофилното спешно отделение. По този начин те засвидетелстваха своята благодарност към медиците за тяхната постоянна отзивчивост и професионална готовност да оказват помощ в критични моменти.

Ръководството и персоналът на лечебното заведение изразиха искрената си признателност за проявеното внимание и топлото отношение. От УМБАЛ „Канев“ подчертаха, че подобни жестове внасят светлина в напрегнатото медицинско ежедневие и напомнят за огромното значение на човешката съпричастност.

Гоцеделчевската болница ще строи неврологично отделение

Рубрика: Новини

Общинският съвет в Гоце Делчев прие решение за учредяване на безвъзмездно право на строеж в полза на МБАЛ „Иван Скендеров“ за изграждане на ново болнично отделение, съобщи БТА. С решението се дава възможност лечебното заведение да изгради едноетажна сграда с площ до 300 квадратни метра в имот – частна общинска собственост, намиращ се на ул. „Стара планина“ в Гоце Делчев.

Предложението беше мотивирано с необходимостта от обособяване на неврологично отделение и увеличаване на легловата база на болницата. Съгласно одобрената скица е допуснато проектиране на новото отделение, като инвестицията ще бъде реализирана със собствени средства на лечебното заведение. След изграждането сградата ще стане собственост на дружеството.

В решението е записано, че правото на строеж следва да бъде упражнено в петгодишен срок от възникването му. Ако това не бъде направено, правото се погасява в полза на собственика на земята по реда на Закона за собствеността.

С приемането на решението Общинският съвет възлага на кмета на общината да издаде заповед и да сключи договор за учредяване на правото на строеж при одобрените условия.

През август миналата година в МБАЛ „Иван Скендеров“ бе открито отделение по физикална и рехабилитационна медицина.

Министърът на здравеопазването освободи директора на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“

Рубрика: Новини

Министърът на здравеопазването издаде заповед за освобождаването на г-жа Иванка Динева от поста директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“. Функциите на директор временно ще бъдат изпълнявани от досегашния заместник-директор на ведомството г-жа Радка Николова.

Персоналната промяна е предприета с цел надграждане на административния капацитет в ключови направления от дейността на агенцията. Сред основните мотиви са необходимостта от повишаване на ефективността при реализиране на донорски ситуации в страната и оптимизиране на процесите по подбор на подходящи реципиенти за трансплантация на български граждани.

Ръководната промяна отразява и стремежа към налагане на по-ясни механизми за прозрачност, откритост и активна комуникация с обществеността и медиите. От Министерството на здравеопазването изразиха благодарност към г-жа Иванка Динева за нейните усилия и работа в периода на управление на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“.

Психиатричната грижа: Водещ приоритет за служебния министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски

Рубрика: Новини

Подобряването на психиатричната грижа в България е сред основните приоритети на служебния министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски. По време на парламентарен контрол той подчерта личната си ангажираност към решаването на натрупаните проблеми в сектора, отговаряйки на въпрос относно дефицитите в грижата за пациенти с психични разстройства. Министърът изрази готовност за конструктивен диалог и съвместна работа със законодателната власт за преодоляване на тези предизвикателства.

Актуалните данни на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) показват наличието на 122 практики за извънболнична психиатрична помощ в страната. Към края на 2024 г. регистрираните специалисти по психиатрия са 657, като възрастовата им структура отразява общата национална демографска тенденция на застаряване.

В процес на активно изпълнение е Националната стратегия за психично здраве на гражданите на Република България (2021-2030 г.), придружена от съответния план за действие, чиято координация се осъществява от Националния съвет за психично здраве. Изготвена е детайлна оценка на потребностите от психично-здравни услуги на териториално ниво. През 2025 г. бяха обнародвани утвърдените медицински стандарти по специалностите „Психиатрия“, „Детска психиатрия“ и „Съдебна психиатрия“. Министерството продължава работата по тяхното необходимо актуализиране и оптимизиране.

Успоредно с нормативните промени са предприети реални стъпки за подобряване на условията в държавните психиатрични болници. Като важна мярка за стимулиране на специалистите, трудовите възнаграждения на персонала в тези лечебни заведения са увеличени с 50 процента.

Стратегически фокус остава кадровото обезпечаване и създаването на условия за задържане на младите лекари в страната чрез осигуряване на адекватно заплащане и ясни перспективи за кариерно развитие. Статистиката сочи, че от обявени 16 места за специализанти по психиатрия към момента са заети само 2. Въпреки това, общият брой на специализиращите лекари достига 91, което дава основание да се очаква покриване на заявената национална потребност от 86 специалисти. Министър Околийски отбеляза и възникващата позитивна тенденция за завръщане на български медицински специалисти от чужбина.

В посока разширяване на терапевтичните възможности, 25 клинични психолози от държавните психиатрични структури и центровете за психично здраве са преминали специализирано обучение. Тяхната квалификация ще позволи внедряването на модела „Минесота“ в лечебните заведения – утвърдена краткосрочна психорехабилитационна програма, предназначена за комплексно и ефективно лечение на пациенти със зависимости.

Проф. Такоров: Наблюдава се отлив на млади лекари от тежките медицински специалности

Рубрика: Новини

37-годишната жена, която стана донор на органи за един български и двама румънски граждани тази седмица, е претърпяла руптура на мозъчна аневризма, довела до необратимо състояние. Това съобщи проф. д-р Ивелин Такоров, водещ трансплантолог и ръководител на екипа, осъществил чернодробната трансплантация във Военномедицинска академия (ВМА).

„Пациентката е диагностицирана с мозъчна смърт в ранен етап благодарение на навременната и адекватна реакция на медицинските екипи. Искам да поздравя следващото поколение специалисти в трансплантационната хирургия, и по-специално д-р Костадинов, който успешно извърши експлантацията на органите“, допълни проф. Такоров.

Относно реципиента специалистът разясни, че той е страдал от терминално чернодробно заболяване, при което присаждането на орган е било единствената терапевтична алтернатива за спасяване на живота му. „Черният му дроб беше тежко увреден вследствие на етилова цироза. Това остава сред най-често срещаните патологии у нас, тъй като съвременният напредък в лечението на вирусните хепатити драстично намали дела на тези пациенти сред нуждаещите се от трансплантация. Голяма част от болните с подобна генеза са напълно осъзнати за състоянието си и изключително мотивирани да се лекуват, какъвто е и настоящият случай“, поясни ръководителят на екипа.

Коментирайки националната листа на чакащите за чернодробна трансплантация, проф. Такоров посочи, че понастоящем в нея са регистрирани 25 нуждаещи се. „Реално бихме могли да включим в списъка значително повече пациенти с тежки индикации, но на практика това не се прави, тъй като донорските ситуации са крайно недостатъчни за покриване на нуждите. Поради тази причина в листата попадат предимно най-критичните случаи, част от които, за съжаление, не доживяват своята трансплантация“, подчерта трансплантологът.

Анализирайки кадровия потенциал в българската медицина, той отбеляза, че интерес към трансплантологията съществува, но липсва непосредствена приемственост, тъй като настоящото „следващо поколение“ вече е съставено от лекари с над десетгодишен хирургичен стаж. „През последните години категорично отчитаме нежелание сред току-що завършилите медици да специализират в тежките дисциплини. Началото действително е изключително трудно – първото десетилетие на обучение в сериозната медицина е физически и психически изтощаващо. Впоследствие обаче професионалното удовлетворение е огромно, особено когато виждаш резултатите при пациенти, излекувани от смятани за нелечими заболявания“, заключи проф. Такоров.

Мартенички и картички дариха деца от Пазарджик на болницата в града

Рубрика: Новини

В навечерието на Баба Марта децата от Пазарджик зарадваха пациентите и медицинския персонал на местната болница с ръчно изработени мартеници и поздравителни картички.

Благородната инициатива има за цел да донесе усмивки и надежда на болните, както и да изрази благодарност към лекарите и сестрите за техния неуморен труд.

Ръководството на лечебното заведение изказа своята искрена признателност към малчуганите и техните учители за съпричастността и доброто дело, което стопли сърцата на всички.