сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 50

Здравеопазването – в топ 10 на секторите с най-много трудови злополуки през 2025 г.

Рубрика: Новини

Здравният сектор попада в „топ 10“ на икономическите сектори с най-много трудови злополуки през 2025 г., сочи отчет на Националния осигурителен институт (НОИ). За миналата година в сектор „Хуманно здравеопазване и социална работа“ са се случили 93 трудови злополуки, показват данните на института.

През 2025 г. в Националния осигурителен институт (НОИ) са декларирани общо 3117 трудови инциденти. От тях за трудови злополуки са приети 2826, като 2356 са станали на работното място, а 470 – при отиване или връщане от работа. Смъртните злополуки са 76, от които 1 е станала с жена. Загубените календарни дни от трудови злополуки за цялата година са общо 144 008, обобщават от НОИ.

Сред останалите сектори с най-много трудови злополуки освен здравния са „Преработваща промишленост“ (565), Търговия“ (383), „Транспорт, складиране и пощи“ (303), „Строителство“ (208), „Държавно управление“ (125), „Образование“ (101), „Доставяне на води; Канализационни услуги, управление на отпадъци и възстановяване“ (85), „Добивна промишленост“ (73), „Административни и спомагателни дейности“ (65), „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия, газообразни горива и енергия за охлаждане“ (61) и „Селско, горско и рибно стопанство“ (50).

Тези, в които са допуснати най-малко трудови злополуки пък са: „Телекомуникации, компютърно програмиране, консултантски дейности, инфраструктура за информационни технологии и други информационни услуги“ (13), „Други дейности“ (12), „Операции с недвижими имоти“ (10) и „Издателска и радио- и телевизионна дейност, създаване на съдържание и дейности по разпространение“ (3).

В икономическите сектори са регистрирани общо 76 смъртни трудови злополуки. На работното място и при изпълнение на служебни ангажименти са регистрирани 64 такива случаи, a при отиване или връщане от работа – 12. Най-много са инцидентите с фатален край в „Транспорт, складиране и пощи“ (15), „Преработваща промишленост“ (12), „Строителство“ и „Търговия“ (9), отчитат още от Института.

Сравнителният анализ на годишните оперативни данни на НОИ за 2025 г. с тези за предходната година показва леко увеличение в броя на подадените декларации за трудови злополуки с 9 и на общия брой приети трудови злополуки с 3. Злополуките, станали на работното място, са намалели с 20. За сметка на това при отиване или връщане от работа те са се увеличили с 23.

Смъртните трудови злополуки са се увеличили с 12. Намаление на трудовите злополуки, станали на работното място, има в 48 икономически раздела, увеличение се наблюдава в 32, а в 7 няма изменение.

Най-голямо е увеличението на трудовите злополуки, станали на работното място, в икономическите дейности: „Държавно управление“ (с 20), „Строителство на жилищни и нежилищни сгради“ (с 17), „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия, газообразни горива и енергия за охлаждане“ (с 16), „Производство на изделия от други неметални минерални суровини“ (с 13) и „Образование“ (с 11).

Най-голямо е намалението на трудовите злополуки дейностите „Производство на изделия от каучук и пластмаси“ (с 25), „Търговия на дребно“ и „Пощенски и куриерски дейности“ (с 21), „Добив на метални руди“ (с 19) и „Специализирани строителни дейности (с 15), сочат данните на НОИ.

Загубените календарни дни от трудови злополуки през 2025 г. са с 20 470 по-малко от тези през предходната година. Средната продължителност на временната неработоспособност по повод трудова злополука през 2025 г. е 50,96 календарни дни, което е със 7 календарни дни по-малко от регистрираното през 2024 г., отчитат още от Института.

Доц. Околийски подчерта нуждата от спешна реформа в психиатричната грижа

Рубрика: Новини

Психичното здраве е отговорност на цялото общество, а не само на отделни институции, заяви министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски по време на кръгла маса в Ловеч. Събитието, посветено на междуинституционалното сътрудничество в подкрепа на хората с психични разстройства, бе организирано съвместно с Фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“, Съюза на съдиите и Държавната психиатрична болница (ДПБ) – Ловеч.

В рамките на работната си визита министърът посети уникалните за страната Център за детско-юношеско психично здраве и Съдебното женско отделение към ДПБ – Ловеч. Според него системата се нуждае не просто от реформа, а от незабавни действия за подобряване на условията за лечение. Той обърна специално внимание на проблема с дългосрочно пребиваващите пациенти, които често получават само социална грижа, вместо адекватно медицинско лечение.

Доц. Околийски припомни нерешения до момента проблем с извеждането на тези пациенти в подходящи дневни и социални центрове. Той категорично заяви, че гарантирането на техните права за достъп до нормален живот и необходимото лечение е наложителен приоритет, върху чието реализиране министерството работи активно.

По време на посещението си здравният министър откри и нова спортна площадка в двора на лечебното заведение. Тя е предназначена за терапевтични занимания и спорт, които са фундаментална част от съвременната психосоциална рехабилитация. Подходящата среда, движението и социалните контакти са ключови за пълноценното възстановяване на пациентите, допълни в заключение доц. Околийски.

Доц. Михаил Околийски: Институционалната интеграция е в основата на съвременната психиатрична грижа

Рубрика: Новини

„Психичното здраве не е задача само на едно лечебно заведение или министерство, а показател за социалната зрялост на цялото общество.“ Това заяви министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски по време на експертна кръгла маса в Ловеч, фокусирана върху предизвикателствата и решенията при междуинституционалното сътрудничество в подкрепа на пациентите с психични разстройства. Той подчерта необходимостта от изграждане на устойчива локална мрежа за грижа, която да гарантира сигурност и ефективна помощ, елиминирайки прехвърлянето на отговорности между различните ведомства.

Работният форум се проведе в рамките на официалната визита на здравния министър в Държавната психиатрична болница (ДПБ) – Ловеч. Доц. Околийски инспектира Центъра за детско-юношеско психично здраве и Съдебното женско отделение, които са уникални по рода си структури за територията на Република България. Събитието бе организирано съвместно от фондация „Глобална инициатива в психиатрията – София“, Съюза на съдиите в България, ръководството на болницата и Община Ловеч.

В хода на посещението си, министърът откри новоизградена спортна площадка в болничния комплекс, предназначена за двигателни и терапевтични занимания. Той изтъкна, че физическата активност и социалните контакти са ключов елемент от модерната психосоциална рехабилитация. Създаването на подобна подкрепяща среда е важна стъпка към въвеждането на по-високи медицински стандарти в цялостния процес по лечение и възстановяване на хората с психични заболявания.

Подобряването на качеството на живот чрез адекватна психично-здравна помощ остава водещ приоритет, категоричен бе доц. Околийски. В контекста на общите здравни политики бе акцентирано и върху фундаменталното значение на ранната диагностика и своевременното терапевтично поведение като най-ефективен метод за превенция на тежки усложнения при широк спектър от заболявания.

Министерството на здравеопазването обмисля разширяване на неонаталния скрининг с нови метаболитни заболявания

Рубрика: Новини

Сформирана е специализирана работна група към Министерството на здравеопазването, чиято цел е да анализира възможностите за включване на допълнителни метаболитни заболявания в националната програма за неонатален скрининг.

В състава на експертната комисия влизат водещи медицински специалисти, национални консултанти и представители на здравната администрация. Тяхната основна задача е да разработят конкретни предложения за разширяване на обхвата на скрининга, изследвайки възможността за добавяне на над 30 вида вродени грешки на обмяната на веществата.

Тези състояния представляват група наследствени заболявания, при които вследствие на генетичен дефект се наблюдава липса или нарушена функция на специфичен ензим. Това възпрепятства правилното разграждане или усвояване на основни хранителни вещества от организма. Често при раждането новородените изглеждат напълно клинично здрави, но без навременна диагноза заболяването може да причини тежки и необратими увреждания на нервната система, вътрешните органи и дори да доведе до животозастрашаващи състояния.

За голяма част от тези метаболитни нарушения съществува ефективно лечение, което най-често се състои в стриктен специфичен диетичен режим или специализирана медикаментозна терапия.

Неонаталният скрининг представлява масово профилактично изследване на всички новородени. Процедурата включва вземане на няколко капки капилярна кръв от петата на бебето, стандартно между 48-ия и 96-ия час след раждането. Пробата се нанася върху специална филтърна бланка и се анализира във високотехнологични лаборатории с помощта на високочувствителни методи. Важно е да се отбележи, че скринингът не служи за поставяне на окончателна диагноза, а за идентифициране на децата с повишен риск, които подлежат на допълнителни потвърдителни диагностични тестове.

Планираното разширяване на скрининговия панел ще се осъществява поетапно, като процесът ще бъде тясно обвързан с повишаването на лабораторния капацитет, усъвършенстването на диагностичните алгоритми и осигуряването на възможности за адекватно лечение и дългосрочно диспансерно наблюдение.

От здравното ведомство подчертават, че този подход е част от последователната политика за изграждане на устойчива, ефективна и научно обоснована система за ранна диагностика. Системата ще бъде съобразена със съвременните медицински стандарти и технологични постижения, като крайната цел е постигане на реални здравни ползи и гарантиране на по-високо качество на живот за засегнатите деца и техните семейства.

Броят на регистрираните случаи на морбили в България достигна 99

Рубрика: Новини

Според официалните данни, публикувани от Министерството на здравеопазването, през изминалото денонощие са диагностицирани пет нови случая на морбили. С това общият брой на инфектираните пациенти в страната към 8 април 2026 г. нараства на 99 души.

Епидемиологичният анализ показва, че всички новодиагностицирани пациенти са в детска възраст, обхващайки възрастовата група между 2 и 14 години. Новите случаи са локализирани на територията на областите Враца и Ловеч.

Към момента разпространението на инфекциозното заболяване остава ограничено в рамките на пет административни области: Враца, Ловеч, Плевен, София-град и София-област. Здравните власти отчитат най-висока концентрация на заболели в област Враца, която продължава да бъде водеща по брой регистрирани пациенти с тази диагноза.

България разширява неонаталния скрининг за над 30 редки метаболитни заболявания

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването стартира нов етап в развитието на неонаталния скрининг в България, насочен към по-ранното откриване на редки, но сериозни заболявания. Основната цел на инициативата е да се осигури навременна диагностика в първите дни след раждането, когато терапията е най-ефективна и може да предотврати тежки здравословни увреждания.

В изпълнение на приоритетите за подобряване на майчиното и детското здраве, със заповед на министъра на здравеопазването е създадена работна група от водещи медицински експерти. Тяхната задача е да изготвят план за разширяване на скрининга, който да обхване над 30 метаболитни заболявания, известни като вродени грешки на обмяната.

Тези генетични дефекти водят до липса или неправилно функциониране на ключови ензими, в резултат на което тялото не може да преработва определени хранителни вещества. Макар новородените често да изглеждат здрави в началото, без ранна намеса тези състояния могат да засегнат сериозно нервната система и вътрешните органи. За голяма част от тях съществува успешно лечение чрез специфичен хранителен режим или медикаментозна терапия.

Процедурата по скрининг включва вземане на няколко капки кръв от петата на новороденото между 48-ия и 96-ия час след раждането. Кръвта се изследва в специализирани лаборатории чрез високочувствителни методи. Скринингът служи за идентифициране на децата с повишен риск, при които е необходимо провеждането на допълнителни диагностични тестове за окончателно потвърждение.

Разширяването на програмата ще се извършва поетапно, като се отчита лабораторният капацитет и възможностите за последващо лечение и проследяване на пациентите. Чрез този подход здравното министерство цели изграждането на ефективна система за ранна диагностика, съобразена със съвременните медицински стандарти.

От ведомството уточняват също, че телемедицината ще бъде прилагана единствено в случаите, когато може да бъде гарантирано същото високо ниво на качество и безопасност на медицинската помощ, както при физическия преглед.

Д-р Александър Карамешев: Болестта на Паркинсон изисква комплексен подход и ранна диагностика

Рубрика: Новини

В навечерието на Световния ден за информираност за болестта на Паркинсон, д-р Александър Карамешев от УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ коментира най-важните аспекти на заболяването в светлината на съвременните научни постижения. Специалистът посочва, че въпреки утвърдената роля на леводопата като златен стандарт в лечението, съвременната медицина предлага все по-усъвършенствани устройство-асистирани терапии. Те включват иновативни методи като дълбока мозъчна стимулация и различни форми на интестинална инфузия, които вече са достъпни и в България.

Статистическите данни сочат, че Паркинсон е второто най-често невродегенеративно заболяване след деменцията при Алцхаймер. В световен мащаб броят на пациентите се е удвоил през последното десетилетие, достигайки 9 милиона души. Макар средната възраст за поява на симптомите да е около 65 години, болестта може да засегне и значително по-млади хора, като около 10% от случаите дебютират преди 50-годишна възраст. Генетичната компонента също е съществена, като при 10–15% от пациентите се наблюдава фамилна обремененост.

Д-р Карамешев обръща внимание на трудностите при ранната диагностика, особено при формите, които не протичат с изразен тремор. В тези случаи симптомите често остават незабелязани или се приемат за част от процеса на стареене, което забавя консултацията със специалист. Въпреки че ранното лечение не променя хода на прогресията на болестта, то е от жизненоважно значение за поддържане на доброто качество на живот на пациентите.

Професионалното проследяване и навременното насочване към специализирани клиники са ключови фактори за успешната грижа. Поддържането на постоянен контакт с невролог и индивидуалният подход при оптимизиране на медикаментозната терапия позволяват на пациентите да запазят своята функционалност и независимост за по-дълъг период от време.

Кинезитерапията в мултидисциплинарния подход: Предстоящ онлайн форум на МУ-Варна

Рубрика: Новини

Медицински университет – Варна продължава поредицата от онлайн дискусионни форуми, посветени на различни клинични специалности. Следващата обучителна сесия ще се състои на 9 април 2026 г. от 17:30 ч. до 19:00 ч. и ще бъде фокусирана върху темата „Кинезитерапията като част от мултидисциплинарния подход в лечението на пациента“.

Специален гост-лектор на събитието ще бъде проф. Гергана Ненова, д.н., която е ръководител на Катедра „Кинезитерапия“ към МУ – Варна. Очаква се презентацията да обхване съвременните методи за интеграция на кинезитерапевтичните подходи в цялостния терапевтичен план на болните.

Ежеседмичните онлайн срещи имат за основна цел изграждането на ефективна дигитална платформа за споделяне на научни достижения, клиничен опит и утвърдени добри практики. Те са предназначени за преподаватели и медицински специалисти от МУ – Варна, филиалите на университета и свързаните университетски болници, като програмата редовно включва както теоретични лекции, така и анализ на реални клинични случаи.

Тази образователна инициатива поставя акцент върху ключови клинични дисциплини, стремейки се да подкрепи продължаващото медицинско обучение, да унифицира стандартите в клиничната практика и да консолидира специалистите в единна професионална общност.

Критичен недостиг на кадри: Над 20 медицински специалисти напускат МБАЛ „Христо Ботев“ – Враца

Рубрика: Новини

Повече от 20 специалисти по здравни грижи, сред които медицински сестри и санитари, са депозирали своите предизвестия за напускане на областната многопрофилна болница за активно лечение „Христо Ботев“ в град Враца. Тревожната информация бе официално потвърдена от местната общинска администрация.

Кадровият дефицит е най-осезаем в структуроопределящи звена на лечебното заведение, като отделенията по реанимация и хирургия. Този отлив на персонал изправя болницата пред сериозно предизвикателство по отношение на обезпечаването на непрекъснат и качествен терапевтичен процес.

В търсене на изход от създалата се критична ситуация, ръководството на Община Враца предприе спешни мерки. Заместник-кметовете Вероника Ценова и Петя Долапчиева инициираха работна среща с медицински специалисти, ангажирани в системата на детското и училищното здравеопазване, както и в предоставянето на социални услуги. В професионалната дискусия се включи активно и главната медицинска сестра на МБАЛ „Христо Ботев“ – Даниела Генова.

Основен акцент на срещата бе отправянето на призив към професионалната солидарност на медицинските кадри в региона. Местната власт апелира за оказване на неотложна подкрепа на държавната болница с цел стабилизиране на системата за болнична помощ.

Предложената концепция предвижда гъвкави форми на сътрудничество. Идеята е специалистите да се включат в работата на болницата чрез почасова заетост или по индивидуално съгласуван график, без това да налага прекъсване на трудовите им правоотношения на основните им работни места.

От Община Враца изказват предварителна и дълбока признателност към всички медицински професионалисти, които проявят готовност да се отзоват на този призив. Тяхната съпричастност е от ключово значение за гарантиране на нормалното функциониране на лечебното заведение и осигуряването на адекватна грижа за пациентите.

Окончателно приета е Наредбата за телемедицина в България

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването (МЗ) утвърди първата цялостна Наредба за оказване на медицинска помощ от разстояние. Документът цели внедряването на иновативни и сигурни дигитални решения в родното здравеопазване чрез създаване на съвременна регулаторна рамка.

Новият нормативен акт е пряко свързан с измененията в Закона за лечебните заведения. Неговата основна задача е да въведе стриктни правила за осъществяване на диагностика, лечение, профилактика и дългосрочно проследяване на пациенти посредством телемедицински услуги.

Дистанционната медицинска помощ ще се предоставя от оторизирани лечебни заведения и квалифицирани медицински специалисти, като задължително условие е стриктното спазване на всички утвърдени медицински стандарти и правилата за добра клинична практика.

Телемедицината ще бъде приложима единствено в ситуации, при които може да се гарантира качество и безопасност на медицинската услуга, напълно еквивалентни на тези при конвенционалния присъствен преглед.

В наредбата са категорично дефинирани медицинските дейности, които не подлежат на дистанционно изпълнение. Сред тях са воденето на раждане, констатирането на смърт, както и всички интервенции, налагащи задължителен физически контакт между лекаря и пациента.

Специално внимание в документа е отделено на защитата на личните данни, информационната сигурност на здравните данни и пълната проследимост на извършените медицински дейности.

Всяка осъществена телемедицинска консултация или услуга ще подлежи на задължително документиране в електронното здравно досие на пациента през Националната здравноинформационна система (НЗИС). От МЗ подчертават, че това ще осигури максимална прозрачност, непрекъснатост на терапевтичния процес и оптимизирана координация между отделните медицински специалисти.

При финализирането на текстовете са отчетени становищата на широк кръг експерти – лекари, представители на лечебни заведения, съсловни организации, пациентски сдружения и технологичния сектор. Процедурата по обществено обсъждане е допринесла за прецизиране на нормите, гарантирайки едновременно висока степен на пациентска безопасност и реална практическа приложимост на телемедицината.

Предстои официалното обнародване на наредбата в „Държавен вестник“. Този акт представлява ключов етап от модернизацията на националната здравна система и пълноценното ѝ синхронизиране с европейските стратегии за дигитално здравеопазване.

Според Министерството на здравеопазването, новата регулация ще създаде условия за по-достъпно, своевременно и съвременно медицинско обслужване, позволявайки на по-голям брой пациенти да получат експертна грижа, независимо от тяхното географско местоположение.