вторник, юни 23, 2026
дом блог страница 30

Медицински университет – Варна приема националния кръг на глобално състезание по невронауки

Рубрика: Новини

На 6 юни Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна ще бъде домакин на националния етап от престижното международно състезание по невронауки за гимназисти – International Brain Bee. Инициативата се провежда за първи път на територията на България и има за цел да излъчи националния представител, който ще вземе участие в световния финал редом с ученици от над 40 държави.

Фокусът на надпреварата е насочен към ученици от гимназиален етап, които проявяват задълбочен интерес в сферата на медицината, биологията и изследването на човешкия мозък. Подготовката на участниците се осъществява чрез специализиран учебник, предоставен за безплатен онлайн достъп. Допълнително, организаторите са осигурили ежеседмични онлайн занятия за всички желаещи да разширят познанията си.

Отличното владеене на английски език е сред задължителните условия за участие. Оценяването на кандидатите ще се проведе в три ключови етапа: писмен тест с въпроси с избираем отговор, практически задачи, включващи анализ на диаграми и теми от областите анатомия и хистология, както и разрешаване на реален клиничен казус. Последният компонент изисква от участниците да формулират обоснована научна хипотеза и да предложат адекватен диагностичен подход. Това сподели Магдалена Николова, национален координатор на състезанието, която понастоящем специализира биология и невронауки в Съединените американски щати.

Тя подчертава, че фундаменталната цел на събитието е да стимулира интереса на младежите към дебрите на невронауките и да демонстрира огромния потенциал на научната и медицинската сфера като перспективен и вдъхновяващ път за кариерно развитие.

Процесът по регистрация вече е активен, като се наблюдава засилен интерес от страна на учениците. Подробна информация относно регламента и достъп до регистрационната форма могат да бъдат намерени на официалния уебсайт на инициативата – Bulgarian Brain Bee.

Галя Александрова поема поста заместник-министър на здравеопазването

Рубрика: Новини

Със заповед на министър-председателя Румен Радев бяха назначени общо 18 нови заместник-министри в служебния кабинет. Ключовият за сектора пост на заместник-министър на здравеопазването е поверен на Галя Иванова Александрова.

Назначенията обхващат редица важни ведомства. В социалната сфера Надя Клисурска-Жекова поема поста на заместник-министър на труда и социалната политика, а в Министерството на финансите е назначен Методи Методиев.

Останалите новоназначени заместник-министри са Атанас Мазнев и Мира Йосифова (иновации и дигитална трансформация), Любомира Ганчева и Кирил Темелков (енергетика), Поля Занева-Димитрова (регионално развитие), Ася Панджерова (образование и наука) и Михаела Карадимова (икономика, инвестиции и индустрия).

Кадровата промяна обхваща също вътрешните работи с назначаването на Калоян Милтенов, транспорта и съобщенията – Христина Велинова, външните работи – Иванка Ташева, и околната среда и водите – Атанас Костадинов. В Министерството на земеделието и храните влиза Иван Палигоров, в отбраната – Катерина Граматикова, в туризма – Мариела Модева, а в културата – Пламен Славов.

Официална информация с подробните биографии на новите заместник-министри ще бъде публикувана на сайтовете на съответните министерства. Постът началник на политическия кабинет на министър-председателя се поема от Николай Копринков.

Проф. Борис Богов: Официалното признаване на ХБЗ трансформира грижата за пациентите в България

Рубрика: Новини

Официалното признаване на хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) в България бележи нова ера в нефрологичната помощ. Чрез въвеждането на специфични кодове за ХБЗ в Държавен вестник на 19 февруари 2026 г., медицинската практика преминава от фокус върху крайните стадии на заболяването към ранна диагностика и превенция. Председателят на Българската нефрологична асоциация (БНА), проф. д-р Борис Богов, подчерта фундаменталното значение на тази промяна по време на Втората нефрологична среща в София.

Успехът е резултат от съвместните усилия на Българската нефрологична асоциация, Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания и Сдружението на общопрактикуващите лекари. Новата нормативна уредба променя изцяло подхода към профилактичните прегледи и диспансеризацията, като гарантира по-добра грижа за най-уязвимите групи.

Една от ключовите промени е осигуреният ежегоден достъп до изследвания на серумен креатинин и определяне на съотношението албумин-креатинин за пациенти с артериална хипертония и захарен диабет тип 2. Тези диагностични критерии позволяват на общопрактикуващите лекари своевременно да насочват пациентите към специализирана нефрологична консултация, вместо да се изчаква критично влошаване на състоянието.

Според проф. Богов, тези реформи превръщат нефрологията от пасивна дисциплина за лечение на терминални състояния в динамична и високотехнологична превенция. Целта е осигуряване на качествено здраве и удължаване на живота без нужда от диализно лечение чрез ранна терапевтична намеса.

Въвеждането на съвременни терапевтични алгоритми също така повишава престижа на специалността сред младите лекари. Те вече имат възможност да прилагат иновативни лекарствени средства съобразно световните стандарти, превръщайки се в ключови консултанти за своите колеги кардиолози и анестезиолози. Срещата продължи с отчети за дейността на БНА и дискусии върху най-новите научни постижения в областта на бъбречното здраве.

Д-р Николай Христов: Новата наредба за телемедицина е практически неизпълнима за личните лекари

Рубрика: Новини

Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари във Варна, д-р Николай Христов, сигнализира за сериозни проблеми след официалното обнародване на Наредбата за оказване на медицинска помощ от разстояние. Според него нормативният акт въвежда изисквания, които са практически невъзможни за изпълнение от страна на личните лекари и налагат непосилни инвестиции в сложна апаратура.

Лекарят посочи, че новата система е изключително тромава и изисква техническо оборудване, на което би могла да завиди всяка разузнавателна агенция. Освен технологичните пречки, наредбата налага и тежка административна процедура, изискваща предварително писмено съгласие от всеки пациент, подадено лично в кабинета на лекаря. За практики с хиляди пациенти това създава огромна бюрократична тежест.

Д-р Христов подчерта, че липсва и ясен регламент за заплащането на този вид дейност, което влиза в конфликт с действащите договори с НЗОК. По думите му парадоксалното е, че докато една наредба вменява дистанционните консултации като задължение, новата наредба ги прави фактически неосъществими по законен път.

Вследствие на новите изисквания много лекари вече са преустановили комуникацията с пациенти през мобилни приложения като Viber и Messenger, тъй като те вече не се признават за законно средство за връзка. Д-р Христов предупреди, че това ще затрудни достъпа на гражданите до медицинска помощ, но лекарите са длъжни да спазват закона, въпреки многобройните им становища и възражения, които не са били взети под внимание от институциите.

Националната детска болница и реформата в здравеопазването са сред основните приоритети на новия кабинет

Рубрика: Новини

Изграждането на Националната детска болница е стратегически национален приоритет. Това обяви министър-председателят Румен Радев по време на първото заседание на Министерския съвет, състояло се непосредствено след гласуването на новото правителство в Народното събрание.

Премиерът изрази очаквания за ускоряване на строителните дейности и оборудването на лечебното заведение. Той подчерта важността на това подборът и подготовката на медицинските кадри да започнат още на етап изграждане, за да може болницата да започне работа без забавяне.

Друг водещ приоритет в сферата на здравеопазването ще бъде пресичането на злоупотребите с публични средства в Националната здравноосигурителна каса. Радев бе категоричен, че трябва да се сложи край на спекулациите с лекарства, които се извършват на гърба на болните хора и техните семейства.

Като дългосрочна цел бе заявена и трансформация на сегашния модел на българското здравеопазване. За да се реализират тези намерения, министрите имат срок от една седмица за изготвяне на подробен анализ на състоянието на своите министерства, обхващащ финансовото им здраве, обществените поръчки и ефективността на административния апарат.

НЗОК стартира национална инициатива „НЗОК при теб“ в помощ на гражданите

Рубрика: Новини

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) стартира нова инициатива, наречена „НЗОК при теб“. Чрез нея институцията организира поредица от срещи с граждани в различни градове на страната, излизайки извън своите офиси, за да бъде по-близо до хората и техните нужди.

По време на кампанията експерти на Касата ще се срещат директно с потребителите, за да им предоставят ясна и достъпна информация за техните права като здравноосигурени лица и за възможностите, които предлага здравната система. Тази инициатива е част от мащабните усилия на НЗОК да бъде по-отворена, по-достъпна и по-близо до обществото.

Началото на „НЗОК при теб“ ще бъде поставено на 11 май 2026 г. в град Перник, със съдействието на местната община. Оттам ще стартира националната обиколка, която ще продължи и в други градове, за да може възможно най-много хора да получат навременна информация и компетентно съдействие.

Новата кампания е естествено надграждане на предходната инициатива „НЗОК за теб“ и представлява поредна стъпка към модернизиране на здравноосигурителната система и насърчаване на дигитализацията в здравеопазването. В рамките на срещите гражданите ще могат да се запознаят отблизо и с предимствата на мобилното приложение „еЗдраве“, което осигурява бърз и удобен достъп до лична здравна информация.

С „НЗОК при теб“ институцията демонстрира, че съвременното управление залага на активния диалог, а не на чакането зад гише. Целта е постигане на по-добра информираност и изграждане на по-голямо доверие в здравноосигурителната система. Информация за предстоящите дати и места на срещите ще бъде редовно актуализирана на официалния сайт на НЗОК.

Министър Катя Ивкова: Приоритет е преходът от болнично лечение към активна превенция и промоция на здравето

Рубрика: Новини

Основен приоритет в работата на Министерството на здравеопазването ще бъде стратегическото изместване на фокуса от интензивното болнично лечение към мащабна промоция на здравето и активна превенция на заболяванията. Това декларира г-жа Катя Ивкова при официалното приемане на поста от своя предшественик доц. Михаил Околийски.

По време на церемонията по предаване на управлението, новият здравен министър даде ясна заявка за приемственост в ключовите политики. Акцентът ще остане върху подобряването на майчиното и детското здравеопазване, паралелно със строг контрол върху механизмите за ценообразуване в сектора и постигане на висока разходна ефективност.

„Предстои ни много работа, която изисква пълната мобилизация на административния капацитет и подкрепата на всички второстепенни разпоредители“, заяви министър Ивкова. Тя подчерта, че първоначалните ѝ действия ще включват провеждането на задълбочени анализи в структурите на ведомството за дефиниране на най-спешните мерки. Според нея критичният преглед на свършеното до момента е необходимата основа за ефективно надграждане и постигане на видими резултати за обществото.

От своя страна доц. Михаил Околийски посочи, че оставя подредена институция с ясно начертани цели и пълна отчетност. Той подчерта важността на политиките, които утвърждават пациента като централна фигура в системата, и изрази очакване те да бъдат продължени устойчиво.

Министър Ивкова пое ангажимент за поддържане на високи стандарти за прозрачност и активно партньорство с всички заинтересовани страни, за да се гарантира дългосрочната стабилност на реформите в българското здравеопазване.

Новото Спешно отделение на МБАЛ – Смолян отваря врати на 11 май

Рубрика: Новини

Новото спешно приемно отделение на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ – Смолян, предстои да бъде официално открито на 11 май. Структурата, която е единствена за територията на областта, е напълно реновирана и разполага с високотехнологично медицинско оборудване, ситуирано на обща площ от 600 кв. м. Инвестиционният проект е реализиран чрез Министерството на здравеопазването и възлиза на 577 хил. евро.

Въвеждането в експлоатация на обекта представлява ключов етап от стратегическото развитие на лечебното заведение, като новата структура е в пълно съответствие с актуалните медицински стандарти за оказване на спешна помощ. Пространственият капацитет е увеличен петорно спрямо предходните кабинети, което оптимизира работния процес на медицинските екипи и комфорта на пациентите. Обособени са специализирана шокова и реанимационна зала, съвременни лекарски кабинети, стаи за индивидуално изолиране на пациенти, както и адаптирана педиатрична зона за най-малките пациенти.

Инфраструктурната модернизация включва и изграждането на хеликоптерна площадка за осъществяване на аеромедицински транспорт при критични случаи към други високоспециализирани лечебни заведения. Съоръжението притежава необходимия лиценз и е официално вписано в регистрите на Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“. С оглед новата локация на спешното отделение в досегашния административен блок, е реорганизирана и транспортната схема за достъп до болничния комплекс.

Паралелно с инфраструктурните промени, МБАЛ – Смолян е реализирала мащабно технологично обновление. От 2025 г. до момента е въведена в експлоатация нова медицинска апаратура на стойност 778 хил. евро, осигурена чрез програми на МЗ и Националния план за възстановяване и устойчивост. Високотехнологичният парк включва три ехографски системи от висок клас, два мобилни рентгенови апарата, седем респиратора за механична вентилация, специализирани интензивни легла и пациентски монитори. Общият обем на капиталовите инвестиции надхвърля 2,8 млн. евро, като лечебното заведение запазва финансова стабилност и приключва отчетния период с положителен финансов резултат.

Въпреки националния дефицит на кадри в сектора на здравеопазването, болницата отчита успешна кадрова политика. Привлечени са 22 млади лекари, от които 13 са зачислени за специализация, както и 40 специалисти по здравни грижи. Като акредитирана база за клинично обучение, лечебното заведение поддържа активни академични колаборации с Медицинския университет – Пловдив и Тракийския университет – Стара Загора. Адекватната политика по доходите, изразяваща се в средно брутно възнаграждение от 5049 лв. за лекарски състав и 2567 лв. за професионалисти по здравни грижи, гарантира пълната кадрова обезпеченост на новото спешно отделение.

Нов фокус в здравеопазването: Министър Катя Ивкова извежда превенцията като водещ приоритет

Рубрика: Новини

Новият министър на здравеопазването г-жа Катя Ивкова официално пое ръководството на ведомството от своя предшественик доц. Михаил Околийски. При встъпването си в длъжност тя направи категорична заявка за промяна в стратегическата насоченост, подчертавайки, че основният фокус на здравната система трябва да се измести от болничното лечение към активната превенция и промоцията на здравето.

По време на церемонията по предаване на поста, министър Ивкова акцентира върху необходимостта от приемственост и обяви, че ще стартира мандата си със задълбочени анализи на досегашната дейност. Това ще позволи прецизиране на най-спешните мерки и ефективно надграждане на постигнатото. Сред ключовите приоритети остават подобряването на майчиното и детското здравеопазване, както и стриктният контрол върху ценообразуването за гарантиране на разходна ефективност в сектора.

Доц. Околийски от своя страна отчете предвидимото наследство и ясните посоки, които оставя неговият екип, изразявайки очакване да бъдат продължени политиките, поставящи пациента в центъра на здравните грижи. Новият министър пое твърд ангажимент за спазване на високи стандарти на прозрачност, пълна мобилизация на администрацията и тясно сътрудничество с всички партньори, с цел постигане на устойчиви реформи и реални ползи за обществото.

Безплатни прегледи по лицево-челюстна хирургия стартират в УМБАЛ „Свети Георги“

Рубрика: Новини

В периода от 11 до 15 май 2026 г. Клиниката по лицево-челюстна хирургия към УМБАЛ „Свети Георги“ организира кампания за безплатни профилактични прегледи под наслов „Здраве за всички“. Основната цел на инициативата е да насърчи ранната диагностика и навременната превенция на патологичните състояния в лицево-челюстната област.

Лечебното заведение предоставя комплексна диагностика и съвременно лечение на широк спектър от заболявания. Експертният екип е тясно специализиран в сферата на травматологията, септичната, онкологичната, реконструктивната и естетичната хирургия.

Специалистите осъществяват високоспециализирани хирургични интервенции, обхващащи лечение на фрактури на лицевите и челюстните кости, хирургия на слюнчените жлези при калкулоза и тумори, както и оперативно отстраняване на челюстни кисти. Значителен дял от клиничната практика е посветен на оперативното лечение на доброкачествени и злокачествени новообразувания в лицево-челюстната област, включително кожни карциноми на лицето и устните.

В клиниката се извършва прецизна диагностика и терапия на заболявания на устната лигавица, сред които левкоплакия, лихен планус и пемфигус. Предоставят се също експертни медицински грижи в областта на предпротетичната хирургия, пластично възстановяване при перфорации на максиларния синус, лечение на абсцеси и флегмони, както и съвременна терапия на луксации и артрити на темпоромандибуларната става.

Отделението разполага с високотехнологично оборудване, включващо модерна апаратура за обща анестезия, лазерни системи и специализирани хирургични инструменти, като същевременно подсигурява денонощна спешна медицинска помощ.

От ръководството на болницата приканват всички пациенти с оплаквания или нужда от профилирана медицинска консултация да се възползват от кампанията. Прегледите ще се осъществяват от 09:00 до 11:00 часа в Клиниката по лицево-челюстна хирургия (База 2 на УМБАЛ „Свети Георги“, бул. „Пещерско шосе“ № 66, ет. 4, Източно крило).

За осъществяване на консултация е задължително предварително записване на телефон 032/60-20-16, което се извършва в делнични дни в часовия диапазон между 12:00 и 13:00 часа.