неделя, юни 28, 2026
дом блог страница 108

Безплатни прегледи за ранна диагностика на тумори в УНГ областта в УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив

В периода от 26 до 30 януари 2026 г. Клиниката по ушно-носно-гърлени болести към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив организира кампания за безплатни профилактични прегледи. Инициативата е насочена към ранно откриване на злокачествени новообразувания в областта на ушите, носа, синусите, гърлото и ларинкса, съобщиха от лечебното заведение.

Акцията е част от кампанията „Здраве за всички“ и следва устойчивата политика на университетската болница за насърчаване на профилактиката и осигуряване на навременен достъп до високоспециализирана медицинска помощ.

Специалистите обръщат внимание, че онкологичните заболявания в областта на главата и шията често протичат безсимптомно в най-ранните си фази, което превръща профилактичния скрининг в ключов инструмент за успешно лечение. Консултациите са силно препоръчителни за пациенти с оплаквания като промяна в гласа (дрезгавост), затруднено преглъщане, едностранна болка в гърлото или ухото, както и при поява на подутини в областта на шията.

Сред водещите рискови фактори за развитие на малигнени заболявания в УНГ областта са тютюнопушенето, системната употреба на алкохол, професионалната експозиция на вредни химични субстанции и прах, както и хроничните възпалителни процеси. Инфекцията с човешки папиломен вирус (HPV) също се отчита като значим фактор. Комбинацията от няколко вредни въздействия значително повишава вероятността от онкологично заболяване.

Ранното диагностициране на предракови състояния или тумори в начален стадий е решаващо за прогнозата. То позволява прилагането на по-щадящи терапевтични подходи, постигане на пълно излекуване и запазване на жизненоважни функции като говор, слух и дишане, което гарантира по-добро качество на живот на пациентите.

Прегледите ще се извършват в часовия диапазон от 11:00 до 13:30 ч. в базата на Клиниката по ушно-носни-гърлени болести към УМБАЛ „Свети Георги“, намираща се в гр. Пловдив, бул. „Пещерско шосе“ №66, ет. 6.

Желаещите да се възползват от безплатните консултации трябва задължително да запишат час предварително, като се обадят на телефон 032/60 26 51 в делнични дни.

УМБАЛ „Св. Георги“ отчита значителен ръст на новородените: 1640 бебета през 2025 г.

УМБАЛ „Св. Георги“ отчита значителен ръст на новородените: 1640 бебета през 2025 г.

Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ „Св. Георги“ – Пловдив отбеляза Деня на родилната помощ с официален отчет за успешната 2025 година. Данните показват положителен тренд в раждаемостта, като през изминалите дванадесет месеца в лечебното заведение са проплакали 1640 бебета. Това представлява увеличение от близо 200 новородени в сравнение с предходната 2024 година.

По време на тържественото честване на Бабинден медицинският екип подчерта, че този ръст е атестат за високото доверие към специалистите и качеството на грижите в най-голямата болница в региона. Лекарите и акушерките си пожелаха здраве и още повече успешни раждания, като отбелязаха, че клиниката продължава да се утвърждава като водещ център за модерна акушеро-гинекологична помощ.

Председател на ТЕЛК в Пазарджик е с повдигнато обвинение за корупция

Окръжната прокуратура в Пазарджик привлече като обвиняем лекар, заемащ поста председател на състав на Териториалната експертна медицинска комисия (ТЕЛК) в местната многопрофилна болница. Медикът е разследван за получаване на подкупи в общ размер на 8500 лева, срещу които е изготвил четири експертни решения за трайно намалена работоспособност.

Според материалите по делото, престъпните деяния са осъществени в периода между септември и ноември 2025 г. Разследващите органи са установили, че сумите са приемани от трима мъже и една жена за издаване на документи за инвалидност. На обвиняемия е наложена мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 5000 евро.

От ръководството на МБАЛ-Пазарджик заявиха, че оказват пълно съдействие на следствието и проявяват нулева толерантност към подобни практики. Към момента работата на ТЕЛК комисията в лечебното заведение продължава в нормален режим, като не са регистрирани предишни сигнали срещу задържания медик.

Трима медици в оспорвана битка за директорския пост в УМБАЛ „Лозенец“

Трима кандидати достигнаха до финалния етап на конкурса за избор на изпълнителен директор на Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Лозенец“. В надпреварата за управлението на лечебното заведение се впускат досегашният директор д-р Олга Мицова, д-р Васил Мелников и д-р Димитър Петров.

Същевременно продължава и процедурата за избор на представител на държавата в Съвета на директорите на болницата, като кандидатите за поста са Орлин Недев и Ралица Марчева. Предстои провеждането на събеседване, което е последният етап от конкурсния процес. Избраните кандидати ще поемат управлението на болничния комплекс за мандат от три години.

От 1 февруари АГ отделението в Севлиево отново отваря врати

Акушеро-гинекологичното отделение на МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ в Севлиево възобновява своята дейност от 1 февруари 2026 г. След временно прекъсване поради кадрови дефицит, звеното се завръща към нормален работен режим с обновен екип. В него ще се включат трима акушер-гинеколози, един педиатър и седем медицински акушерки.

Начело на екипа застава д-р Жаклин Апиосян — утвърден специалист с над 15-годишен професионален стаж, която се присъединява към лечебното заведение от Пловдив. Нейните амбиции са насочени към внедряване на съвременни стандарти в неинвазивната гинекология и организиране на мащабни скринингови програми за превенция на женското здраве.

Управителят на болницата д-р Пламен Цеков подчерта, че привличането на нови кадри е част от стратегията за дългосрочна стабилизация на лечебното заведение. Възстановяването на дейността на отделението е от критично значение за жителите на общината, като ще осигури достъпна и висококачествена специализирана помощ в областта на майчиното и детското здравеопазване.

Две новородени донесоха празнична радост в УМБАЛ – Пловдив на Бабинден

Акушеро-гинекологичното отделение на УМБАЛ – Пловдив отбеляза Деня на родилната помощ с появата на две нови бебета. От лечебното заведение съобщиха, че в празничния ден успешно са проплакали момче и момиче.

УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ ще получи високотехнологична ангиографска система за близо 1,28 млн. евро

Министерският съвет на Република България одобри целево финансиране в размер на 1 279 000 евро за закупуването на нова ангиографска система за нуждите на Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора. Средствата са осигурени чрез бюджета на Министерството на здравеопазването за 2026 г. и са част от стратегията за модернизация на лечебната база.

Новата апаратура е от критично значение за диагностиката и интервенционалното лечение на остри мозъчно-съдови заболявания. Основен приоритет на инвестицията е значителното съкращаване на времето от появата на първите симптоми до началото на специализираната медицинска намеса при пациенти с инсулт. Очаква се внедряването на системата да доведе до по-добри функционални показатели при възстановяването на засегнатите, както и до трайно намаляване на смъртността в региона.

С тази инвестиция лечебното заведение ще разполага със съвременен инструментариум за прилагане на високоспециализирани медицински дейности, осигурявайки по-качествена и достъпна грижа за пациентите в Югоизточна България.

Две бебета проплакаха в УМБАЛ „Пловдив“ на Бабинден

Акушеро-гинекологичното отделение на УМБАЛ „Пловдив“ посрещна двама нови малки пациенти навръх професионалния празник на родилната помощ – Бабинден. От лечебното заведение съобщиха, че в празничния ден са се родили момче и момиче, носейки допълнителна радост на екипа медици, които се грижат за майчиното и детското здраве.

УМБАЛ „Лозенец“ отбеляза Деня на родилната помощ с традиционен ритуал и ръст на новородените

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ чества тържествено Деня на родилната помощ, спазвайки традиционния обред по измиване на ръцете. В празничното събитие взеха участие лекари, акушерки и медицински специалисти от Клиниката по акушерство и гинекология, които ежедневно са на първа линия в посрещането на новия живот.

Директорът на болницата, д-р Олга Мицова, поздрави екипа и подчерта стратегическата значимост на тяхната професия за бъдещето на нацията. Тя изрази благодарност за всеотдайността и високите стандарти на медицинска грижа, които превръщат клиниката в предпочитано място за бъдещите майки.

Положителните тенденции в лечебното заведение се потвърждават и от статистиката – от началото на годината в болницата са се родили 24 бебета. Данните показват устойчиво увеличение на броя на ражданията в сравнение със същия период на предходната година, което затвърждава авторитета на УМБАЛ „Лозенец“ като водещ център в областта на акушерството и неонатологията.

Осем изявени акушерки с престижни отличия за Деня на родилната помощ

По повод Деня на родилната помощ – 21 януари, осем изявени акушерки бяха удостоени с професионални награди от Българския съюз на акушерките (БСА). Официалната церемония събра представители на Министерството на здравеопазването, водещи съсловни организации и медицински специалисти, които изразиха своята признателност към значимия принос на тези специалисти в българското здравеопазване.

Председателят на БСА, Емилия Казълова, подчерта ключовата роля на професията, определяйки я като истинска мисия. Тя отбеляза, че акушерките са първите специалисти, които посрещат новия живот и осигуряват необходимата професионална и психологическа подкрепа на майките в най-съкровените за тях моменти.

Наградените специалисти, представители на различни лечебни заведения в страната, са номинирани от своите колеги като признание за техния висок професионализъм, етично отношение и всеотдайност в грижата за майчиното и детското здраве.