неделя, юни 28, 2026
дом блог страница 107

МЗ публикува първата Национална програма за действие срещу антимикробната резистентност за периода 2026–2029 г.

Министерството на здравеопазването обнародва Националната програма за действие срещу антимикробната резистентност (АМР) за периода 2026–2029 г. Този стратегически документ въвежда за първи път в България цялостна рамка от мерки за ограничаване на проблема чрез координиран подход, обхващащ хуманната медицина, ветеринарната практика и опазването на околната среда.

Програмата е хармонизирана с Глобалния план за действие на Световната здравна организация и Европейския план за действие срещу АМР. Тя се базира на концепцията „Едно здраве“, която отчита директната взаимозависимост между здравето на хората, животните и екологичното равновесие.

Антимикробната резистентност се разглежда като критична заплаха за общественото здраве, застрашаваща ефективността на съвременната терапия при инфекциозни заболявания. Феноменът води до увеличаване на заболеваемостта, смъртността и икономическата тежест върху здравната система.

Стратегията формулира пет основни цели: повишаване на осведомеността и знанията за рисковете от АМР сред обществото и професионалистите; укрепване на системата за наблюдение и събиране на доказателствени данни; засилване на контрола и превенцията на инфекциите; оптимизиране на употребата на антибиотици при хора и животни; и осигуряване на устойчиво управление и мониторинг на изпълнението.

Националната програма бе официално приета с решение на Министерския съвет на 21 януари 2026 г. Документът адресира и свързани структурни предизвикателства, като недостига на медицински кадри и диспропорциите в тяхното разпределение.

МЗ планира над 1,4 млн. евро за превенция на вирусните хепатити в периода 2026–2030 г.

Министерството на здравеопазването планира бюджет от 1 406 100 евро за дейности по превенция на вирусните хепатити в България за периода 2026–2030 г. Това става ясно от публикувания за обществено обсъждане проект на Национална програма за превенция на вирусните хепатити, която се очаква да бъде приета за следващия петгодишен период.

В стратегическия документ са заложени пет основни оперативни цели: проучване на епидемиологичното разпространение на вирусните хепатити в страната; подобряване на достъпа до ранна диагностика и превенция сред приоритетните групи; повишаване на здравната информираност относно пътищата на предаване и възможностите за безплатно изследване; постигане и поддържане на висок имунизационен обхват (над 95%) срещу хепатит В при новородени, както и специфична профилактика сред медицинските специалисти.

Анализите на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) показват, че през 2024 г. регистрираната заболяемост от всички видове вирусни хепатити е намаляла близо 3,5 пъти в сравнение с 2019 г. Наблюдава се промяна в етиологичната структура на заболяванията – отчита се спад на случаите на хепатит А за сметка на увеличаване на дела на хепатити Е, В и С.

През 2024 г. в България са регистрирани 45 случая на остър вирусен хепатит А (ВХА), което формира заболяемост от 7 на 10 000 души. Това е значителен спад спрямо 2019 г., когато случаите са били 1518. Въпреки положителната тенденция, здравните власти предупреждават, че възникването на епидемични взривове остава основен риск.

Данните за периода 2021–2024 г. сочат относително нарастване на случаите на вирусен хепатит Е. Най-ниска заболяемост е отчетена по време на пандемията (2020–2022 г.), което се обяснява с въведените противоепидемични мерки и засилената хигиена, ограничили предаването на инфекцията.

По отношение на хепатит В експертите описват ситуацията като сложна поради „скрития“ характер на инфекцията. Счита се, че над 60% от заразените остават недиагностицирани, тъй като хроничната форма често протича безсимптомно до момента на развитие на тежки усложнения. Прогнозите сочат, че около 200 000 български граждани са носители на вируса. Ръстът в официалната статистика за 2023 г. и 2024 г. се дължи на разширения обхват на профилактичните изследвания и подобрената регистрация, като засяга различни възрастови групи (30-34 г., 40-44 г., 55-59 г. и 60-64 г.) без ясно изразена тенденция.

Подобна е динамиката и при хепатит С. За периода 2019–2024 г. годишно се регистрират между 88 и 115 случая. Поради по-активния скрининг и по-добрата регистрация, през последните две години се наблюдава увеличение на установените случаи, като през 2024 г. те достигат 115, спрямо 88 през 2019 г.

По данни на НЦЗПБ разпространението на хепатит D в страната остава спорадично, с регистрирани единични случаи през последните пет години.

Проектът на програмата, планът за действие и финансовата обосновка са достъпни за преглед в рамките на процедурата по обществено обсъждане.

МБАЛ „Рахила Ангелова“ – Перник набира средства за високотехнологична урологична апаратура

МБАЛ „Рахила Ангелова“ в Перник провежда активна дарителска кампания за набиране на средства, необходими за закупуването на модерна медицинска техника за отделението по урология. Новината съобщи изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Явор Дренски.

Инициативата стартира в края на миналата година и вече бележи значителен напредък. Благодарение на съдействието на Община Перник и отзивчивостта на местния бизнес, към момента е събрана половината от необходимата сума.

„Обърнахме се към бизнеса с молба за разбиране и подкрепа, защото висококвалифицираните лекари се нуждаят от съвременна апаратура. Финансовият минимум за въвеждането на модерно лечение в урологията, т.нар. ендоурология, възлиза на около 280 000 лв., като основната част – около 200 000 лв., е предназначена за закупуване на лазер“, поясни д-р Дренски.

Приоритет в управлението на болницата е разширяването на медицинските дейности и внедряването на иновативни методи. С подкрепата на специалисти от водеща столична болница, в Перник успешно се извършват лапароскопски операции и е възобновена практиката по ендопротезиране.

„Целта ни е не само да утвърдим поставянето на изкуствени стави като рутинна дейност, но и да въведем използването на индивидуални импланти. Това ще отвори нова страница в развитието на болницата към персонализираната медицина“, допълни д-р Дренски.

Гражданите и организациите, които желаят да подпомогнат технологичното развитие на болницата, могат да направят дарения по следната банкова сметка: МБАЛ „РАХИЛА AНГЕЛОВА” АД- ПЕРНИК, IBAN: BG02CECB97901024091906.

Безплатни ортопедични консултации за заболявания на таза и долните крайници в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“

Клиниката по ортопедия и травматология към УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ обявява кампания за безплатни профилактични прегледи, насочени към пациенти със заболявания на опорно-двигателния апарат. Фокусът на инициативата е върху патологии, засягащи таза и долните крайници, включително травматични увреди от различен произход и дегенеративни състояния.

Специализираните консултации ще се проведат на 28 и 29 януари 2026 г. в часовия диапазон от 09:00 до 12:00 часа. Мястото на провеждане е кабинет 224, разположен на втория етаж над Спешното отделение на лечебното заведение.

Прегледите ще бъдат извършвани от висококвалифицирани специалисти ортопеди по следния график: д-р Николай Йорданов, дм (на 28 януари 2026 г.) и д-р Ахмед Ал-Садек (на 29 януари 2026 г.).

За посещение е необходимо предварително записване на час на телефон 02 9432 312. Регистрацията е възможна в работни дни, между 09:00 и 12:00 часа. Пациентите трябва да носят цялата налична медицинска документация, свързана със състоянието им, по време на визитата.

От лечебното заведение уточняват, че безплатните консултации не включват рентгенография или други образни изследвания. В случай че диагностичният процес изисква такива, те се заплащат от пациента съгласно утвърдения ценоразпис на болницата.

Гърция: Огромен интерес към програмата за лечение на затлъстяване с над 2000 включени пациенти

Националната програма за превенция и лечение на затлъстяването при възрастни в Гърция вече е обхванала 2000 души само в рамките на първия месец от стартирането си, информира Kathimerini. Здравните власти отчитат изключително висок интерес към осигурената безплатна медикаментозна терапия.

Заместник-министърът на здравеопазването Ирини Агапидаки изрази удовлетвореност от бързата адаптация и масовото включване на пациенти след началото на инициативата на 23 декември.

„Активността на хората дори по време на празничния период е ясен индикатор за острата необходимост от подобна здравна интервенция“, коментира Агапидаки.

Целевата група на инициативата обхваща 36 360 възрастни граждани, идентифицирани чрез скрининг за сърдечносъдов риск. Критериите за включване изискват индекс на телесна маса (ИТМ) между 37 и 39 при наличие на съпътстващи заболявания като диабет или хипертония, или ИТМ над 40 независимо от придружаващите патологии.

Участниците в програмата получават достъп до безплатни медикаменти, включително тирзепатид и семаглутид, налични в мрежа от 5000 аптеки, както и специализирани консултации по хранене.

Рецептите са с валидност 15 дни, като терапията може да бъде подновявана до осем пъти. Данните от програмата показват, че значителна част от пациентите са с екстремно висок ИТМ (47-50), като има случаи на социална изолация в продължение на години вследствие на тежкото затлъстяване.

Софийска районна прокуратура повдигна две обвинения срещу лекар за документна измама и телесна повреда

Софийската районна прокуратура е повдигнала две обвинения срещу лекар, съобщават от Нова телевизия. Наказателното производство е образувано за използване на документи с невярно съдържание, както и за нанасяне на телесни повреди на пациент.

Обвиняемият е д-р Зекерия Батмаз – медик, започнал специализация по „Ушно-носно-гърлени болести“, който обаче се е легитимирал незаконосъобразно като завършил специалист.

Данните сочат, че в продължение на няколко години той е извършвал естетични интервенции без необходимата квалификация и правоспособност, причинявайки здравословни щети на редица жени. Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ продължава контролните действия по случая вече повече от месец. Съвместно с Регионалната здравна инспекция се извършват масирани проверки в шест лечебни заведения, за които са постъпили сигнали във връзка с практиката на д-р Батмаз.

Утре е последният ден за ранна регистрация за научния форум Best of SABCS® 2025 Bulgaria

На 23 януари изтича крайният срок за ранна регистрация за лицензирания обзорен симпозиум Best of SABCS® 2025 Bulgaria. По време на престижния научен форум ще бъдат представени най-актуалните световни тенденции в диагностиката и лечението на карцинома на гърдата. Събитието ще се проведе на 13 и 14 февруари 2026 г. в столичния хотел „Гранд Хотел Милениум“ с организатор Съвместната онкологична национална мрежа (СОНМ).

Късната регистрация за присъствено участие започва от 24 януари 2026 г., като организаторите насърчават специалистите да се възползват от възможността за ранно записване до края на утрешния ден.

„За втори поредна година СОНМ пренася в България есенцията на най-престижния световен форум за клинично поведение при карцином на гърдата – San Antonio Breast Cancer Symposium 2025 (SABCS 2025). Български експерти ще представят и дискутират авангардни концепции, които ще залегнат в препоръките за промени в ежедневната практика, базирани на медицината на доказателствата“, отбелязва доц. д-р Ася Консулова, председател на СОНМ и на организационния комитет.

Симпозиумът е насочен към специалисти и специализанти от всички направления на клиничната онкология – медицински онколози, хирурзи, лъчетерапевти, патолози, генетици, рентгенолози и специалисти по нуклеарна медицина. Форумът е част от глобалната образователна програма Encore Medical Education, която дефинира световните стандарти в онкологичните грижи. България е първата държава от Източна Европа в тази мрежа, което интегрира националната ни система към елитното семейство на световната онкология.

Програмата залага на участието на млади специалисти като лектори, а всяка презентация ще бъде дискутирана в GRADE формат. Научното събитие ще се проведе в хибриден формат, осигуряващ достъп до най-новите постижения в областта за цялата професионална общност.

Безплатни прегледи за пациенти с вродени сърдечни малформации в Национална кардиологична болница

Национална кардиологична болница (НКБ) организира безплатни прегледи за пациенти с вродени сърдечни малформации (ВСМ) от всички възрастови групи. Инициативата ще се проведе в рамките на Седмицата на вродените сърдечни малформации, която се отбелязва от 7 до 14 февруари. От лечебното заведение определят кампанията като жест на внимание и грижа към децата и възрастните пациенти, които са били лекувани в болницата.

Всяка година в началото на февруари световната общност отбелязва Седмицата на ВСМ с цел повишаване на обществената осведоменост за социалното значение на тези заболявания и подобряване на качеството на грижите за засегнатите.

Статистиката показва, че вродените сърдечни малформации са най-често срещаните вродени аномалии, засягащи около 10 на 1000 живородени деца. В световен мащаб годишно се раждат над 1 милион деца с подобни проблеми, като без навременно лечение около 30% от тях загиват преди да навършат една година.

В България годишно се раждат около 500 деца с ВСМ. Близо 250 от тях се нуждаят от хирургично или интервенционално лечение, а за около 100 то е наложително още в периода на новороденото и ранната кърмаческа възраст. Благодарение на напредъка в детската кардиология и кардиохирургия, преживяемостта значително се подобрява, като в развитите страни над 80% от пациентите достигат зрялост. Кардиолозите отчитат, че понастоящем броят на възрастните с ВСМ вече надвишава този на децата.

НКБ е единствената специализирана структура в страната, която осигурява цялостна грижа за деца с кардиологични проблеми от раждането до 18-годишна възраст. Проследяването на пациентите продължава и в зряла възраст от мултидисциплинарен екип. От болницата уверяват, че въпреки предизвикателствата с недостига на медицински сестри, спешната диагностика и лечение не са отказани на нито един пациент. От октомври 2025 г. дейността е напълно възстановена, като ежедневно се извършват сърдечни операции и се прилагат сложни интервенционални процедури.

Сред целите на екипа за настоящата година са привличането на повече специалисти в областта на вродените кардиопатии и създаването на „медицински паспорт“ за пациентите над 18 години. Този документ ще улесни проследяването на състоянието им при посещения при различни специалисти. Предвижда се и създаване на обучителни материали за родители и продължаване на успешното сътрудничество с Асоциация „Детско сърце“.

За записване на час за преглед са предоставени следните телефони:

За детски кардиолог или кардиохирург: 02 9211 330 или 0884 843 535.

За кардиолог за възрастни (д-р Байрактарова, д-р Пенева и д-р Кунев): 02 9211 404 или 02 9211 414.

УМБАЛ „Лозенец“ организира специализиран уъркшоп с международно участие за педиатри и неонатолози

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ ще бъде домакин на високоспециализиран уъркшоп, посветен на съвременните подходи в педиатричния и неонаталния централен съдов достъп. Обучението се организира съвместно с водещи европейски експерти от Neonatal European Vascular Access Team (NEVAT). Събитието е насочено към усъвършенстване на ключови умения в интензивната и неонатологичната грижа, като акцентът е поставен върху безопасността, прецизността и използването на ултразвук (POCUS).

Курсът предлага комбинация от теоретични знания и практически занятия, структурирани според актуалните международни препоръки. Основната цел е участниците да надградят компетенциите си в поставянето и поддържането на устройства за централен съдов достъп при деца и новородени. Програмата включва дискусии по клинични случаи и демонстрация на съдови техники, с фокус върху ултразвуково насочените манипулации и минимизирането на рисковете за пациентите.

Специален гост-лектор и акцент в програмата ще бъде д-р Надя Юсеф (Dr. Nadya Yousef), консултант-неонатолог в Saclay University Hospitals в Париж и международно признат пионер в областта на неонаталния белодробен ултразвук. Тя ще води ексклузивна сесия, посветена на приложението на POCUS при диагностиката на новородени.

Участниците в уъркшопа ще имат възможността да се обучават директно от утвърдени специалисти и да се запознаят с най-новите протоколи за:

• Използване на ултразвук при педиатричен и неонатален съдов достъп;
• Поставяне, фиксация и стабилизация на централни катетри;
• Навигация и локализация на централния катетър чрез ултразвук;
• Диагностика на усложнения;
• Ултразвуково изследване на белия дроб при новородени.

Практическата част (hands-on training) ще се проведе върху доброволци и специализирани симулатори, което ще позволи на медиците да отработят техники за пункция, фиксация и микроселдингер техника в контролирана среда.

Програма на събитието:

Уъркшопът ще се проведе в Аулата на УМБАЛ „Лозенец“ (ул. „Козяк“ 1, София) с работно време от 9:00 до 18:00 ч. Регистрацията започва в 8:30 ч.

Сутрешната сесия (9:00 – 10:40 ч.) включва лекции от д-р Щерю Бояджиев (началник на Отделението по неонатология в болница „Лозенец“), д-р Robin Van der Lee и д-р Nadya Yousef, които ще разгледат приложението на ултразвука при съдов достъп и изследване на белия дроб, както и поставянето на пъпни венозни катетри, представено от проф. д-р Fiammetta Piersigilli.

Втората сесия (11:00 – 13:00 ч.) ще задълбочи темите с презентации за навигация на катетри, справяне с усложнения и съвременни методи за фиксация, водени от проф. Piersigilli, д-р Yousef и д-р Matheus Van Rens. След обедната почивка, от 13:45 до 18:00 ч., ще се проведат практическите занятия на пет различни станции.

Таксата за участие е 169 евро, като в цената са включени кафе паузи, обяд и сертификат от Българския лекарски съюз (БЛС), носещ кредитни точки за продължаващо медицинско обучение. Работните езици на форума са български и английски.

Поради ограничения брой места, желаещите да се включат трябва да заявят своето участие на имейл: [email protected]. Допълнителна информация може да бъде получена на телефон 02 96 07 307 (между 8:00 и 12:00 ч.).

УМБАЛ „Канев“ обнови напълно Централния операционен блок с инвестиция от над 2 млн. лв.

Университетската болница за активно лечение „Канев“ официално представи своя напълно реновиран Централен операционен блок. Лечебното заведение е инвестирало над 2 милиона лева собствени средства в мащабни строително-монтажни дейности и закупуване на високотехнологична апаратура. Информацията бе оповестена от изпълнителния директор Иван Иванов, началника на структурата д-р Силви Йорданов и старшата медицинска сестра Красимира Герова.

Модернизацията е продължила около една година, като е приключила окончателно в края на 2025 г. Въпреки ремонтните дейности, през изминалата година медицинските екипи са извършили 12 678 оперативни интервенции, което представлява ръст от близо 1000 операции спрямо предходната 2024 г.

В обновения блок е изградена иновативна система за отопление, охлаждане и пречистване на въздуха, гарантираща стерилна и безопасна среда. Изпълнителният директор Иван Иванов подчерта наличието на апаратура от най-висок технологичен клас, включително лапароскопски кули Olympus и анестезиологични работни станции Atlan. Той отбеляза, че за последните три години инвестициите в медицинска техника в болницата надхвърлят 8 милиона лева.

Д-р Йорданов уточни, че блокът разполага с 14 операционни зали, две от които се използват от Комплексния онкологичен център. Реновирани са останалите 12 зали, както и прилежащите коридори и сервизни помещения. Внедрени са безконтактни системи за управление на вратите и мивките, а ВиК и електрическите инсталации са изцяло подменени. Подовите, стенните и таванните покрития са заменени със съвременни антибактериални материали, позволяващи стриктна дезинфекция.

Залите са оборудвани с нови операционни лампи, маси и конзоли за медицински газове. Клиниката по хирургия и отделението по урология разполагат с нова техника за лапароскопски, торакоскопски и ендоурологични процедури, включително лазерни системи за разбиване на камъни и простатна хирургия. Специалистите вече работят и с най-висок клас електрокаутери за моно- и биполярна хемостаза, както и с ултразвукови дисектори.

В допълнение към технологичното обновление, ръководството на болницата планира въвеждането на роботизирана хирургия. Процедурата по обществена поръчка за закупуване на хирургичен робот вече е приключила, като се очаква осигуряване на финансиране и доставка на системата в рамките на настоящата година.