неделя, юни 28, 2026
дом блог страница 105

Надзорният съвет на НЗОК обсъжда изпълнението на бюджета за 2025 г. и новите лимити за болниците

На предстоящото си заседание в сряда, 28 януари, Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще направи отчет на текущото изпълнение на бюджета на фонда към 31 декември 2025 г. Това става ясно от предварително оповестения дневен ред на органа.

Една от основните точки в дневния ред е утвърждаването на параметрите за извънболничната помощ за първото тримесечие на 2026 г. Надзорниците трябва да определят броя на направленията и финансовите стойности за медико-диагностични дейности, както и да разпределят бюджетните средства за болнична помощ, лекарствени продукти и медицински изделия.

Предстои също така разглеждането на предложение за прекратяване на стартиралата през август 2025 г. процедура за договаряне на цените на медицинските изделия и започването на нова такава. Членовете на съвета ще обсъдят и въвеждането на нов механизъм и съответната методика за неговото прилагане в болничния сектор.

В програмата на заседанието е включено и разглеждането на мотивирано искане от директора на РЗОК – Враца за сключване на договор по изключение с МБАЛ „Христо Ботев“, целящо гарантиране на достъпа до медицински услуги в региона.

Комисията по здравеопазване в СОС обсъжда спешен нисколихвен заем за Втора МБАЛ

Отпускането на нисколихвен заем в размер на 1,533 млн. евро (3 млн. лв.) е единствената реалистична и своевременна мярка за финансовото стабилизиране на столичната Втора МБАЛ. Това се посочва в доклад до Столичния общински съвет (СОС), изготвен от четирима общински съветници от Постоянната комисия по здравеопазване и социални дейности, включително нейният председател Ваня Григорова.

Предложението за финансово подпомагане на лечебното заведение ще бъде разгледано на предстоящото заседание на комисията тази сряда. Докладната записка е внесена след изслушване на изпълнителния директор на болницата доц. Стефан Узунов, проведено на предходното заседание.

Анализът на изнесените данни показва, че за нормалното функциониране на лечебното заведение е необходим месечен ресурс от средно 409 000 евро, който включва и покриване на задължения към външни контрагенти.

„Перспективата за 2026 г. очертва допълнително свиване на приходите по договор с НЗОК до приблизително 153 000 евро месечно, което създава реален риск за осъществяването на лечебната дейност. Необходимият допълнителен месечен ресурс за обезпечаване на работата на „Втора МБАЛ – София“ ЕАД възлиза на около 255 000 евро (500 000 лв.). Финансовата загуба на дружеството за изминалата 2025 г. е в размер на 371 244,42 евро (726 090,98 лв.)“, се отбелязва в документа.

Според вносителите, фактическата и финансова обстановка недвусмислено показва, че „Втора МБАЛ – София“ ЕАД се намира в състояние на обективна финансова нестабилност. Тя не е следствие от неправомерни управленски решения, а резултат от съвкупност от външни фактори, сред които липсата на държавен и общински бюджет, регулаторни ограничения, кадрови дефицит и временно преустановяване на ключови медицински дейности.

Съветниците са категорични, че продължаващата финансова несигурност застрашава лечебния процес и достъпа на гражданите до болнична помощ. Те подчертават, че исканият нисколихвен заем не е форма на безвъзмездно подпомагане, а временна мярка за стабилизиране, целяща запазване на непрекъсваемостта на медицинската услуга и защита на обществения интерес, за да се предотвратят по-тежки последици за общинската здравна система.

В рамките на заседанието комисията ще разгледа и доклад на ликвидатора на „Медицински център IX“ за третото тримесечие на 2025 г., като предстои вземане на решение за обявяването му в несъстоятелност.

В дневния ред е включено и обсъждане на искания от ръководители на общински лечебни заведения за закупуване на дълготрайни материални активи – съвременна апаратура за нуждите на диагностично-лечебния процес, чрез собствени средства или финансиране от бюджета на Столична община.

Доказан е първият случай на грипен вирус тип B за сезон 2025-2026 г.

Първият за настоящия епидемичен сезон грипен вирус от тип B бе официално доказан в Националната референтна лаборатория „Грип и ОРЗ“ към Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Съгласно публикуваната справка на НЦЗПБ, в периода от 5 до 25 януари са анализирани 1338 клинични проби от пациенти с остри респираторни заболявания. Резултатите потвърждават, че доминиращият причинител остава грипен вирус тип A(H3N2), който е изолиран в 341 от пробите. Установени са също така 40 случая на грипен вирус A(H1N1)pdm09, както и 13 положителни проби за коронавирус SARS-CoV-2.

В рамките на вирусологичния надзор са изследвани допълнително 990 проби за наличието на девет вида негрипни респираторни патогени: респираторно-синцитиален вирус (RSV), човешки метапневмовирус, парагрипни вируси (типове 1, 2 и 3), аденовируси, риновируси, бокавируси и ентеровирус D68.

Най-висока разпространеност сред тях показват риновирусите, доказани в 40 проби, следвани от бокавирусите с 39 случая и респираторно-синцитиалния вирус с 32. Лабораторните анализи регистрират също 21 аденовируса, 8 парагрипни вируса от тип 3, 5 от тип 1 и един случай на ентеровирус D68.

Безплатни профилактични прегледи за деца организира УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив

Клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив обявява началото на кампания за безплатни профилактични и консултативни прегледи за деца. Инициативата се провежда под мотото „Здраве за всички“ и има за цел да подобри достъпа до специализирана медицинска грижа за най-малките пациенти.

Прегледите ще се извършват в периода от 2 до 6 февруари 2026 г. в сградата на Клиниката по педиатрия, разположена на бул. „Васил Априлов“ №15А. Кампанията е фокусирана върху ранната диагностика и превенцията на често срещани здравословни проблеми в детска възраст.

В рамките на инициативата висококвалифицирани специалисти ще консултират родителите относно правилното хранене, физическото развитие и свързаните с тях състояния. Основен акцент в програмата е поставен върху превенцията на наднорменото тегло и изграждането на навици за здравословен начин на живот.

От лечебното заведение подчертават важността на системната профилактика за хармоничното развитие на децата и ранното откриване на потенциални заболявания. Кампанията е част от дългосрочната стратегия на болницата за осигуряване на качествено и достъпно здравеопазване.

Записването на часове е задължително и се осъществява на телефон 032/602 247, всеки делничен ден в интервала от 09:00 до 15:00 часа.

Д-р Олга Мицова остава начело на УМБАЛ „Лозенец“ за още един мандат

Настоящият директор на УМБАЛ „Лозенец“, д-р Олга Мицова, ще продължи да ръководи лечебното заведение през следващите три години. Това потвърждават окончателните резултати от конкурса за длъжността, които бяха оповестени официално на уебсайта на Министерството на здравеопазването.

Според изнесените данни от процедурата, в надпреварата за ръководния пост на второ място е класиран д-р Васил Мелников, следван от д-р Димитър Петров, който заема третата позиция.

Паралелно с избора на изпълнителен директор бе определен и представителят на държавата в Съвета на директорите на университетската болница. За тази позиция е избрана Ралица Марчева, която изпревари своя конкурент Орлин Недев, останал на второ място в крайното класиране.

Пловдив въвежда грипна епидемия, Добрич и Варна отменят мерките

В Област Пловдив влизат в сила временни противоепидемични мерки за периода от 28 януари до 6 февруари включително. Съгласно заповедта се преустановяват присъствените учебни занятия и извънкласните дейности, с изключение на провеждането на олимпиади.

Ограничават се свижданията в болничните лечебни заведения и специализираните институции за предоставяне на социални услуги, включително тези от резидентен тип за деца и възрастни. Временно се преустановяват плановите профилактични прегледи, както и извършването на задължителни имунизации и реимунизации.

Епидемичната обстановка в страната остава динамична. В област Бургас въведените мерки остават в сила до 30 януари. За разлика от тях, в Добрич грипната епидемия вече е отменена, а във Варна мерките приключват на 27 януари.

Анализът на данните за периода 19-25 януари показва устойчива тенденция на повишаване на заболяемостта. Средният показател за страната достига 149,46 регистрирани случая на 10 000 души население.

Броят на извършените прегледи, регистрирани в Националната здравноинформационна система, е нараснал до 130 751, спрямо 121 250 за предходната седмица. Най-сериозен ръст се отчита в педиатричните групи – увеличението е съответно с 10,5% при децата от 0 до 4 години и с 12,7% във възрастовата група 5-14 години.

Грипна епидемия в Пловдив: Въвеждат се противоепидемични мерки от сряда

В Пловдив е обявена грипна епидемия, като официалните противоепидемични мерки ще влязат в сила от сряда, 28 януари, и ще продължат до 6 февруари. Решението за въвеждане на ограниченията е взето вследствие на отчетен рязък скок в броя на заболелите в региона.

Статистическите данни сочат значително повишение на заболеваемостта – от 150 случая през изминалата седмица до 225 на 10 000 души население. Този показател надвишава епидемичния праг, който за областта е фиксиран на 210 пациенти с остри респираторни заболявания на 10 000 души.

Като част от мерките за ограничаване на заразата, учениците ще преминат към дистанционна форма на обучение. Данните показват, че около 20% от учителите също са засегнати от вируса и са в болнични.

В периода на епидемията се преустановяват свижданията в лечебните заведения, както и провеждането на профилактични прегледи и имунизации. Здравните власти съобщават, че към момента болничната мрежа разполага с достатъчен капацитет и свободни легла за хоспитализация на нуждаещите се.

Болницата в Перник привлече 14 чуждестранни лекари за справяне с кадровия дефицит

Многопрофилната болница за активно лечение в Перник разшири своя екип с 14 млади лекари, пристигнали от Индия, Судан, Сомалия, Турция и Иран. Новите попълнения вече работят активно в ключови звена на лечебното заведение, включително в отделенията по педиатрия, инфекциозни болести, кардиология и неврология.

„Първоначалният контакт с тези специалисти бе осъществен чрез посредническа агенция. Впоследствие предприехме активни действия за търсене на още кандидати, като по този начин успяхме да сформираме група от 9 лекари от Индия и 5 от други държави“, поясни д-р Явор Дренски, директор на болницата.

Чуждестранните медици са част от екипа от средата на миналата година. Д-р Ален, който специализира в неврологичното отделение, изрази висока оценка за професионализма на своите наставници. „Моят ментор, д-р Стойчева, ми оказва безценна помощ във всичко – от административните протоколи до извършването на специализирани процедури като тромболиза. Медицинските сестри и санитарите също са изключително отзивчиви“, сподели той.

Относно езиковата бариера, д-р Нино отбеляза, че въпреки предизвикателствата, наличието на ментори улеснява значително работата с пациентите. „С колегите общуваме на английски, а с пациентите използвам български език. Трите години обучение по езика в Медицинската академия ми помагат изключително много“, допълни тя.

Д-р Дренски уточни, че нивото на владеене на български език варира при различните лекари, но всеки от тях работи под надзора на опитен наставник по време на дежурствата. Това гарантира както качеството на медицинската грижа, така и ефективната комуникация с пациентите.

„С тези назначения всички свободни позиции в болницата, включително местата за специализанти, вече са заети. Към момента проблемът с недостига на медицински кадри е решен“, категоричен бе директорът. Той подчерта, че новите лекари са приети топло от пациентите и няма регистрирани оплаквания. Д-р Ален също сподели положителните си впечатления от България, като изтъкна качественото образование и интересните клинични случаи като основни мотиви за желанието му да продължи кариерата си в страната.

Лечението на ендометриоза изисква специализирани центрове и обучени мултидисциплинарни екипи

Д-р Васил Велевски е утвърден специалист по акушерство и гинекология с над 30-годишен опит в диагностиката и лечението на ендометриоза. Той притежава експертиза и в областта на невропелвеологията – направление, което разглежда заболявания и състояния, свързани с дисфункция на нервите в малкия таз. Д-р Велевски практикува в Центъра по ендометриоза и невропелвеология към АГ Център „Европа“ в Пловдив, както и в МБАЛ „Св. Иван Рилски“ – Пловдив, където се изгражда специализирана структура за лечение на заболяването.

Световната статистика сочи, че ендометриозата засяга една на всеки десет жени. Диагностичният процес често е затруднен, като средното закъснение от появата на първите симптоми до поставянето на диагноза варира между 7 и 10 години. С напредъка на медицината и повишаването на квалификацията на специалистите обаче успеваемостта в откриването и лечението на болестта значително нараства. При това заболяване тъкан, подобна на маточната лигавица, се разраства извън маточната кухина, предизвиквайки асептично възпаление и нарушаване на функциите на засегнатите органи.

Откриването на ендометриозата зависи до голяма степен от насочеността на лекаря и давността на оплакванията. Най-честите симптоми включват обилна и продължителна менструация, хронична тазова болка и анемия. В диагностичния алгоритъм ключова роля играят образните методи. Първа стъпка е стандартната 2D и 4D вагинална ехография, последвана от ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). ЯМР е задължителен за диагностиката на дълбока ендометриоза, която води до тежки анатомични и функционални нарушения, засягащи органи извън половата система като пикочен мехур, ректум и дори бели дробове. Социалната тежест на заболяването е огромна, тъй като то влошава качеството на живот и е водеща причина за женски стерилитет.

Етиологията на ендометриозата все още не е напълно изяснена. Освен ретроградната менструация, съвременните проучвания изследват ролята на бактериални причинители и влиянието на начина на живот още от ембрионалното развитие. Профилактиката и ранната грижа за здравето са от съществено значение. Лечението може да бъде консервативно или оперативно. Медикаментозната терапия се прилага при по-леки случаи, както и за пред- и следоперативна подготовка и контрол. В България пациентите имат сравнително добър достъп до съвременни медикаменти, включително реимбурсирани терапии.

При необходимост от хирургична намеса, съвременният стандарт налага използването на ендоскопска и роботизирана хирургия. Този метод осигурява необходимата визуализация и прецизност за качествено отстраняване на патологичната тъкан. Въпреки това, д-р Велевски алармира за липсата на държавна стратегия в тази област. Обучението на специалисти и оборудването са скъпи, а инвестициите често са лични. Липсват специализирани центрове и адекватна клинична пътека за това социално значимо заболяване, което при тежките си форми изисква намесата на мултидисциплинарен екип от хирурзи, уролози и други специалисти.

Информираността, ваксинацията и скринингът – трите стълба в превенцията на рака на маточната шийка

Януари е месецът, в който си поставяме за цел да повишим информираността за рака на маточната шийка. През този месец поставяме във фокус значението на превенцията и доверието в научно обоснованите здравни решения.

Ракът на маточната шийка е едно от най-предотвратимите онкологични заболявания, но въпреки това продължава да засяга жени по целия свят. Именно затова през януари глобалната общност насочва вниманието към ролята на превенцията и информираните избори за защита на женското здраве.

Почти всички случаи на рак на маточната шийка се причиняват от човешки папиломен вирус (HPV) – изключително разпространен вирус, с който повечето хора се срещат в някакъв момент от живота си. В повечето случаи организмът се справя сам, но продължителната инфекция с някои високорискови типове на вируса може да доведе до клетъчни промени, които с времето да прераснат в рак. Затова разбирането на HPV е ключово за разбирането на превенцията на заболяването.

Ваксинацията срещу HPV осигурява защита срещу типовете вирус, които причиняват по-голямата част от HPV-свързаните ракови заболявания и се постига оптимален ефект, когато се прилага преди човек да бъде изложен на вируса. След въвеждането на първата препоръка за ваксинация срещу HPV в САЩ през 2006 г., инфекциите с типовете HPV, които причиняват повечето HPV-свързани ракови заболявания и генитални брадавици, са намалели с 88% сред момичета в юношеска възраст и с 81% сред младите жени.

„Когато говорим за ваксинация срещу HPV, не говорим просто за медицинска интервенция – говорим за защита на бъдещето и за равен шанс за здраве“, споделя Милена Органджиева, управляващ директор на MSD за България, Северна Македония, Косово и Албания. „Нашият ангажимент е не само да предоставяме иновативни решения, но и да бъдем активен партньор в обществения диалог. Да насърчаваме информирания избор и доверието в научно обоснованата информация.“

Наред с ваксинацията, редовният скрининг остава ключов елемент в ранното откриване на заболяването. Чрез профилактични гинекологични прегледи могат да бъдат установени клетъчни промени, преди да се развие рак.

Като биофармацевтична компания с дългогодишен опит в разработването на ваксини и терапии за тежки заболявания, MSD работи активно за повишаване на информираността и подкрепя инициативи, насочени към превенция, образование и по-добро разбиране на ролята на науката в общественото здраве.

Чрез ваксинация, скрининг и информирани избори обществото разполага с реални възможности да защити здравето на жените днес и в бъдеще. Месецът за информираност за рака на маточната шийка напомня, че превенцията започва с знание, доверие и навременни действия.