неделя, юни 28, 2026
дом блог страница 106

РЗИ-Пловдив предлага обявяване на грипна епидемия от 28 януари

Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пловдив е отправила официална препоръка за обявяване на грипна епидемия в областта, считано от сряда, 28 януари. Мярката се налага вследствие на регистрирания драстичен ръст на заболеваемостта от грип и остри респираторни заболявания, съобщава bTV.

Директорът на инспекцията, д-р Аргир Аргиров, информира за необходимостта от преустановяване на присъствените учебни занятия. Предстои Регионалното управление на образованието (РУО) – Пловдив да вземе решение дали учебният процес ще продължи в електронна среда от разстояние, или учениците ще излязат в грипна ваканция.

Окончателното решение относно въвеждането на конкретните противоепидемични мерки ще бъде взето от Областния оперативен щаб, който ще заседава днес в следобедните часове.

Междувременно, считано от днес, учениците в област Добрич възстановяват присъственото си обучение след едноседмичен период на дистанционни занятия. Тъй като грипната епидемия в региона не бе удължена, всички временно преустановени дейности се възобновяват в нормален режим. Здравните власти отчитат спад в нивата на заболеваемост през последната седмица.

Въпреки подобрената епидемична картина, специалистите препоръчват на гражданите да продължат да спазват основните превантивни мерки, като избягване на масови събирания, използване на лични предпазни средства на места със струпване на хора и редовна дезинфекция.

Във Варна противоепидемичните мерки остават в сила до края на днешния ден, а в Бургас тяхното действие продължава до петък.

Безплатни гинекологични прегледи в УМБАЛ „Лозенец“ по повод Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка

Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Лозенец“ се присъединява към инициативите на Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка, организирайки ден на отворените врати. На 29 януари екипът на Клиниката по акушерство и гинекология, ръководен от д-р Персенски, ще извършва безплатни профилактични прегледи.

Кампанията е фокусирана върху жени, които са пропуснали скорошните си посещения при специалист, отлагали са годишната си профилактика или имат специфични оплаквания и притеснения относно здравето на маточната шийка. Инициативата цели повишаване на информираността и насърчаване на ранната диагностика.

Безплатната консултация включва пълен гинекологичен преглед и специализирана оценка на състоянието на маточната шийка, както и насоки за последващо проследяване при установяване на необходимост. Лекарите съветват пациентките да предоставят налична медицинска документация от предходни изследвания, като резултати от цитонамазки, HPV тестове или епикризи.

„Най-голямата ни битка не е лечението, а закъснялата диагноза. Когато жените идват навреме на профилактика, шансът за пълно излекуване е изключително висок“, споделя д-р Персенски. Той подчертава, че онкологичните заболявания на маточната шийка често протичат безсимптомно в началните фази, което прави редовния скрининг животоспасяващ.

Желаещите да се възползват от прегледите трябва да запишат предварително своя час на телефон 02/96 07 682.

МБАЛ-Пазарджик бе домакин на специализиран форум за превенция и контрол на инфекциите

МБАЛ-Пазарджик организира професионално обучение на тема „Превенция и контрол на инфекциите в обществото през призмата на единното здраве“. В семинара взеха участие лекари и специалисти по здравни грижи както от областната болница, така и от други лечебни заведения на територията на област Пазарджик.

Събитието е част от Националната кампания за превенция на инфекциите, свързани с медицинското обслужване (ИСМО) – съвместна инициатива на Българската асоциация „Единно здраве“ и Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ).

„За нас е чест да бъдем домакини на колеги от други лечебни заведения и да осигурим платформа за професионален обмен и споделяне на добри практики. Инициативата бе реализирана по идея и с активното съдействие на старшата сестра на Второ вътрешно отделение Мария Джамбазова, на която изказвам специална благодарност“, заяви при откриването на форума главната медицинска сестра на МБАЛ-Пазарджик Гергана Гергинчева.

Лектори на обучението бяха водещи експерти в областта: д-р Драгомир Иванов – председател на Българска асоциация „Единно здраве“, Спасена Илиева – инспектор „Обществено здраве“ в УМБАЛ „Лозенец“, и доц. Ваня Рангелова от Факултета по обществено здраве към Медицински университет – Пловдив.

Акцент в презентациите бе поставен върху хигиената на ръцете като ключов фактор при възникването на инфекции, свързани с медицинското обслужване. Лекторите подчертаха, че за редуциране на заболеваемостта е необходим комплексен подход, включващ рационална употреба на антибиотици, промяна в поведението на персонала и пациентите, както и непрекъснато обучение на медицинските кадри.

ИСМО представляват едно от най-сериозните предизвикателства пред съвременната медицина, оказвайки значително влияние върху заболеваемостта, смъртността и икономическите разходи в здравеопазването. Инфекцията се класифицира като свързана с медицинското обслужване, ако не е била налична при постъпването на пациента, а е придобита вследствие на престоя му в лечебното заведение. Симптоматиката може да се прояви както по време на хоспитализацията, така и след изписването. Рискът засяга не само пациентите, но и персонала, студентите и посетителите на лечебните заведения.

По данни на Световната здравна организация, над 7% от хоспитализираните пациенти в развитите страни и над 10% в развиващите се държави развиват усложнения, свързани с инфекции, възникнали в болнична среда.

Ефективната превенция и контрол на ИСМО изискват мултидисциплинарен подход и обединени усилия на всички нива в здравната система. Липсата на интегрирани стратегии за справяне с този проблем компрометира безопасността на медицинската грижа и застрашава здравето на пациентите.

Отново търсят временен управител на болницата във Велики Преслав

Десет дни след като Общинският съвет във Велики Преслав избра Ивайло Илиев за временно изпълняващ длъжността управител на МБАЛ – Велики Преслав, стана ясно, че той не може да заеме поста, съобщи БНР.

Казусът е от юридическо естество, а причината е, че Илиев е действащ общински съветник в Шумен. По този начин лечебното заведение отново остава без административно ръководство.

„До няколко дни се надявам да имам яснота по казуса с Илиев. Търсим точния човек за управител на болницата, защото тя е от ключово значение за населението във Велики Преслав и околните населени места“, заяви кметът на града Янко Йорданов.

Той изрази надежда, че ще бъде намерен професионалист, който да поеме предизвикателството да осигури стабилното развитие на МБАЛ – Велики Преслав.

Обсъждат обявяването на грипна епидемия в Пловдив при повишена заболеваемост сред децата

Здравните власти в Пловдив предстои да вземат решение за официалното обявяване на грипна епидемия в областта. По данни на Регионалната здравна инспекция (РЗИ), епидемичните показатели са достигнали 160 случая на 10 000 души население, като най-висока интензивност на разпространение се наблюдава при децата във възрастовата група до 14 години.

Ситуацията остава динамична и в други части на страната. Във Варна областният щаб за борба с грипа и острите респираторни заболявания ще заседава днес, като текущите противоепидемични мерки там са в сила до 26 януари включително.

Положителна тенденция се отчита в област Добрич, където от днес всички временни ограничения са преустановени поради спад в броя на регистрираните случаи. Въпреки нормализирането на обстановката, здравните специалисти препоръчват продължаване на личната превенция, включително редовна дезинфекция и носене на защитни маски в затворени пространства със струпване на хора.

Епидемичната обстановка остава сериозна в Бургас, където мерките са удължени до края на месеца. Високи нива на заболеваемост продължават да се отчитат и в областите Габрово, Ямбол, Хасково, Силистра, Перник и София-област, където ситуацията се следи отблизо от компетентните органи.

Детското отделение на МБАЛ – Шумен ще посрещне пролетта напълно обновено

„Надявам се Шумен да посрещне пролетта с напълно обновено и единствено в областта Детско отделение. Това е целта, по която работим вече втора година, и се радвам, че сме на финалната права. Удовлетворен съм от напредъка на ремонта на отделението.“ Това заяви кметът на община Шумен проф. Христо Христов по време на посещение в МБАЛ – Шумен.

Заедно с изпълнителния директор на болницата д-р Димитър Костов, той инспектира хода на строително-ремонтните дейности и направи оглед на реновираните помещения.

В отделението вече са напълно обновени всички 24 болнични стаи, както и сервизните помещения и тези за медицинския персонал. Положена е специализирана подова настилка, завършени са инсталациите и таваните, включително окачените конструкции в коридорите, а санитарните възли са измазани. Изцяло подменена е вътрешната дограма на етажа, като предстоят довършителни дейности по монтажа на санитарното оборудване – тоалетни чинии и мивки.

Ръководството на лечебното заведение планира да обособи и детски кът на същия етаж, който ще бъде на разположение на хоспитализираните деца и техните придружители.

Д-р Костов подчерта, че ремонтът се движи в срок и се осъществява строг контрол върху качеството на изпълнение, без да се допускат компромиси. „Децата ще бъдат лекувани в модерна, отговаряща на медицинските стандарти и спокойна среда, без да се налага транспортирането им до старата сграда на детското отделение“, допълни той.

Доставките на санитарното оборудване вече са реализирани, като монтажът стартира в началото на новата седмица. Осигурени са и нови легла за малките пациенти и техните родители.

Финансовият принос на Община Шумен към проекта е в размер на 400 000 лв., заложени в бюджета за 2025 г. Допълнителни средства се набират чрез благотворителни кампании с участието на спонсори, образователни институции, фирми и граждани.

САЩ отчитат тревожен ръст на смъртността от колоректален рак при хора под 50 години

Смъртността от онкологични заболявания сред възрастните под 50-годишна възраст в САЩ бележи спад при всички водещи злокачествени диагнози с изключение на колоректалния рак. Според нов анализ на данни, цитиран от Ройтерс, това заболяване вече се е превърнало в най-честата причина за ракова смъртност в тази възрастова група, изкачвайки се от пето място, което е заеманло в началото на 90-те години на миналия век.

Експерти от Американското онкологично дружество (American Cancer Society) съобщават, че колоректалният рак е заел водещата позиция значително по-рано от очакваното. Първоначалните прогнози сочеха, че това ще се случи едва към 2040 г.

Анализът, публикуван в авторитетното медицинско списание JAMA, обхваща периода от 1990 г. до 2023 г. Данните показват, че през тези години близо 1,3 милиона души в САЩ са загубили живота си вследствие на рак, преди да навършат 50 години.

Въпреки тревожните данни за колоректалния карцином, общата статистика отчита положителна тенденция – след корекция спрямо възрастта, смъртността от рак като цяло е намаляла с 44%, спадайки от 25,5 на 14,2 случая на 100 000 души.

В периода 2014–2023 г. се наблюдава среден годишен спад на смъртността при редица ключови локализации: 0,3% при мозъчните тумори, 1,4% при рака на гърдата, 2,3% при левкемията и 5,7% при рака на белия дроб.

В рязък контраст с тази обща тенденция, смъртността от колоректален рак нараства с 1,1% годишно за периода от 2005 до 2023 г.

„Тези резултати кореспондират с докладите за повишена смъртност от колоректален рак сред хората под 50 години като цяло, както и при повечето расови и етнически групи“, коментират авторите на проучването.

Тъй като при значителна част от пациентите, диагностицирани преди 50-годишна възраст, заболяването се открива в напреднал стадий, специалистите наблягат на необходимостта от здравна просвета относно специфичните предупредителни симптоми. Те включват наличие на яркочервена кръв в изпражненията и коремна болка. Медицинските експерти призовават също така скринингът за заболяването да започва от 45-годишна възраст.

Регистрираните случаи на агресия срещу медици през 2025 г. са 75, но реалният брой на инцидентите е значително по-висок

Едва 30% от повикванията, обслужвани от екипите на Спешна помощ, отговарят на критериите за спешност, докато останалите 70 на сто попадат извън функционалния обхват на службата. Тези тревожни данни изнесе пред NOVA NEWS Галина Захариева, заместник-председател на Съюза на лекарските асистенти и фелдшерите.

В дискусия относно необходимите мерки за гарантиране на сигурността в сектора, медицинските специалисти настояват за въвеждането на персонални видеорегистратори (боди камери). Тези устройства биха послужили като обективно доказателствено средство при посещения на рискови адреси и биха имали превантивен ефект срещу проявите на агресия, подчерта Захариева.

Според заместник-председателя на съсловната организация, използваните до момента паник-бутони се доказват като неефективни, особено в отдалечените населени места, поради невъзможността за своевременна реакция от страна на органите на реда. В този контекст, наличието на видеокамери би могло да окаже възпиращ ефект върху потенциалните агресори.

Статистиката сочи, че за първите девет месеца на изминалата година официално регистрираните случаи на агресия срещу медицински лица са 75, но броят на недекларираните инциденти е многократно по-голям. Захариева допълни, че освен технически средства за защита, работещите в спешната помощ предлагат и въвеждането на административни санкции при установено неправомерно използване на ресурсите на спешните екипи.

Д-р Минко Михов остава начело на МБАЛ „Д-р Тота Венкова“

Многопрофилната болница за активно лечение „Д-р Тота Венкова“ в Габрово е поредното лечебно заведение, което запазва своето настоящо ръководство. Това стана ясно след обявяването на окончателните резултати от конкурса за управление, публикувани на официалната интернет страница на Министерството на здравеопазването.

Д-р Минко Михов, който и в момента управлява болницата, печели конкурса за изпълнителен директор. Той бе единственият кандидат за тази позиция и премина успешно през трите задължителни етапа на процедурата.

Представител на държавата в ръководния орган на болницата ще бъде Гергана Михайлова. Тя спечели позицията в конкуренция с Марияна Колева, като получи по-висока крайна оценка след приключването на конкурсните етапи, с което си осигури място в Съвета на директорите като представител на МЗ.

За независим член на Борда на директорите е избрана д-р Нели Савчева, дългогодишен бивш директор на лечебното заведение. В конкурса тя се състезаваше с Русаля Дилова, която кандидатстваше едновременно за независим член и за представител на държавата. Дилова обаче не достигна до финалния етап, отпадайки след втория кръг и за двете позиции.

Отменят грипната епидемия в област Добрич от 26 януари

Грипната епидемия в област Добрич няма да бъде удължавана, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ), цитирани от БТА. Заповедта, с която бяха въведени противоепидемични мерки за периода от 19 до 25 януари, няма да бъде подновена. Това означава, че считано от 26 януари, всички временно преустановени дейности ще бъдат възстановени и ще функционират в нормален режим.

Данните от епидемиологичния надзор за периода 16–22 януари 2026 г. отчитат спад в разпространението на грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) на територията на областта. Общата заболяемост е спаднала до 138,01 на 10 000 души население, като намаление се наблюдава във всички възрастови групи.

Въпреки положителната тенденция, най-засегнати остават децата във възрастовата група от 0 до 4 години със заболяемост от 901,96 на 10 000 души, следвани от учениците на възраст 5–14 години с 396,69 на 10 000 души. При младите хора (15–29 години) показателят е 193,70 на 10 000, при активните възрастни (30–64 години) – 84,43 на 10 000, а най-ниски са стойностите при хората над 65 години – 21,80 на 10 000 население.

Здравните власти подчертават, че въпреки нормализирането на обстановката, е препоръчително гражданите да продължат да спазват стандартните превантивни мерки за опазване на общественото здраве.

Междувременно, временни противоепидемични мерки остават в сила за областите Варна и Бургас. Във Варна, където ограниченията бяха въведени на 14 януари, срокът им бе удължен до 26 януари поради задържане на висока заболяемост. В област Бургас мерките са валидни от 22 януари до 30 януари включително. В областите Габрово и Ямбол, въпреки достигнатите предепидемични нива, към момента не са въведени допълнителни рестрикции от страна на РЗИ.