сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 55

Стартира традиционната пролетна кръводарителска кампания „Запали свещичка – Подари живот!“

Рубрика: Новини

На 5 април 2026 г., в деня на светлия християнски празник Цветница, започва поредното издание на пролетната кампания за безвъзмездно и доброволно кръводаряване под наслов „Запали свещичка – Подари живот!“. По информация от Българския Червен кръст (БЧК), тази благородна инициатива ще продължи своето действие и през Светлата седмица, непосредствено след Възкресение Христово.

Организатори на кампанията, която има вече близо 20-годишна история, са Националният център по трансфузионна хематология (НЦТХ), Министерството на здравеопазването и Българският Червен кръст, със значимата духовна подкрепа на Българската православна църква.

В празничния ден на Цветница, на територията на град София ще бъдат разкрити специализирани временни пунктове за кръводаряване. Те ще бъдат разположени в непосредствена близост до храм „Свети Седмочисленици“ (в сградата на VI ОУ „Граф Игнатиев“, ул. „6 септември“ № 16B), както и в енорийския център на храм „Покров Богородичен“. Работното време на пунктовете е предвидено от 9:00 до 13:00 часа.

За осигуряване на безпроблемното протичане на процеса, на място ще присъстват квалифицирани мобилни екипи на НЦТХ, подпомагани от доброволци на Столичната организация на БЧК, които ще оказват необходимото съдействие на всички граждани, желаещи да дарят кръв.

В град Плевен кампанията ще се състои също на 5 април (Цветница). Кръводарителите ще бъдат очаквани от 9:00 до 15:00 часа в сградата, прилежаща към храм „Света Параскева“.

Инициативата предвижда допълнителни дати за кръводаряване в столицата – на 16 април акции ще се проведат в Богословския факултет и при храм „Света Неделя“, а на 19 април – в храм „Рождество Христово“, намиращ се в ж.к. „Младост“.

Като медицински специалисти напомняме, че доброволното кръводаряване е изключително важен акт на хуманност и солидарност, който има пряко животоспасяващо значение. По време на празничните дни клиничната необходимост от кръв и кръвни биопродукти в лечебните заведения не намалява, а всеки един дарител предоставя безценна помощ за терапията и оцеляването на нуждаещите се пациенти.

Доц. Михаил Околийски: Здравната ни система страда от синдрома на личностното разстройство

Рубрика: Новини

Служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски сравни състоянието на родната здравна система с клиничната картина на личностно разстройство. По време на 13-ия национален здравен форум NextGen Health, той подчерта тревожната липса на емпатия и наличието на психопатни елементи при вземането на управленски решения, касаещи пряко страданията и проблемите на българските пациенти.

За преодоляване на натрупаните дефицити е договорено стратегическо партньорство със Световната здравна организация (СЗО) за цялостна ревизия на Националната здравна стратегия. Основен фокус на промените ще бъде пренасочването на приоритетите към извънболничната помощ и активната превенция на заболяванията. Като положителен резултат от вече предприетите мерки, доц. Околийски отчете драстичен скок в обхвата на профилактичните прегледи от едва 30% на близо 80% сред населението.

Въпреки критиките, управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) доц. Петко Стефановски изрази позитивна прогноза за развитието на солидарния здравен модел. Той акцентира върху необходимостта от приоритизиране на приходите чрез интеграция на здравни медиатори, които да подобрят информираността и събираемостта в малките населени места и сред малцинствените групи.

От своя страна, председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов дефинира реалната диагноза на системата като „хроничен дисбаланс“ на всички нива. Той категорично опроверга твърденията за „рекорден бюджет“, като припомни, че България остава на последно място в Европа по публични разходи за здраве, принуждавайки всеки втори пациент да доплаща значителни суми за лечението си.

Тревожна дългосрочна тенденция очерта и заместник-председателят на Българската болнична асоциация (ББА) доц. Цветелина Спиридонова, която предупреди за задълбочаващ се кадрови колапс при медицинските сестри и лекарите поради липса на адекватна 10-годишна стратегия. Финансовите параметри на кризата бяха обобщени от Деян Денев, директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители (ARPharM). Той посочи, че страната ни инвестира едва 1000 евро на глава от населението за здравеопазване, в драстичен контраст със средноевропейските нива от 3000 евро, което представлява критичните 5% от икономиката на страната.

Д-р Благомир Здравков: Националната детска болница изисква комплексен терапевтичен подход

Рубрика: Новини

Липсата на комплексна медицинска грижа е основен проблем в детското здравеопазване. Изграждането на Национална детска болница не трябва да се свежда само до физическото построяване на сграда, а до създаването на ефективна лечебна структура, която да гарантира цялостен терапевтичен процес. Тази позиция изрази директорът на СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“ д-р Благомир Здравков по време на 13-ия национален здравен форум NextGen Health.

Д-р Здравков подчерта, че към момента малките пациенти с комплексна патология често биват прехвърляни между различни лечебни заведения в столицата. Той посочи, че големият брой болници води до разпиляване на медицинските специалисти. Същевременно, високата отговорност, тежките условия на труд и неадекватното заплащане демотивират младите медицински сестри да избират педиатрията. Според него, без осъзната и дългосрочна кадрова стратегия с хоризонт от 10-15 години, системата е изправена пред сериозен кадрови дефицит, особено извън големите областни центрове.

Относно избора си за директор на бъдещата детска болница в Бургас, д-р Здравков уточни, че процедурата все още не е финализирана и се очаква издаването на задължителните разрешения от РЗИ, ИАМН и НЗОК. Той потвърди поетия ангажимент да остане начело на столичната педиатрична болница до края на мандата на настоящия екип на Министерството на здравеопазването.

Председателят на Българската педиатрична асоциация проф. Иван Литвиненко категорично заяви, че детското здравеопазване не може да се развива изолирано от належащата цялостна реформа в сектора. Той отбеляза, че въпреки политическите декларации, педиатрията системно остава недофинансирана. Проф. Литвиненко акцентира върху тревожната тенденция младите лекари да емигрират, сблъсквайки се с реалността у нас, и призова за повишаване на здравноосигурителната вноска и осигуряване на достойно възнаграждение за медиците.

Доц. Йорданка Узунова, ръководител на Клиниката по педиатрия в УМБАЛ „Лозенец“, коментира спецификата на достъпа до медицинска помощ. Според нея, въпреки че в България достъпът до педиатър и тесни специалисти е изключително бърз в сравнение с други европейски държави, това не гарантира най-високо качество на грижата. Прескачането на етапи в диагностично-лечебния процес нарушава комуникацията между първичната и специализираната извънболнична помощ, което в дългосрочен план генерира недоверие в системата.

МЗ предлага безплатни противогрипни ваксини за деца до 7 години и хронично болни до 17 години

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването (МЗ) инициира програма за осигуряване на безплатни противогрипни ваксини, предназначени за здрави деца на възраст от 6 месеца до 7 години включително, както и за пациенти с хронични заболявания до навършени 17 години. Имунизациите ще се прилагат по желание на родителите от съответните общопрактикуващи лекари.

Тази мярка е ключов елемент от проекта за Национална програма за ваксинопрофилактика на сезонния грип при децата, обхващаща периода 2026-2030 г., който понастоящем е отворен за обществено обсъждане.

Стратегията цели не само изграждането на сигурна индивидуална защита за най-малките пациенти, но и формирането на стабилен колективен имунитет. Това се очаква да редуцира значително мащаба и тежестта на ежегодните грипни вълни в страната.

Подобна профилактична мярка от години е силно препоръчвана от водещи експерти в областта – общопрактикуващи лекари, вирусолози, инфекционисти и епидемиолози.

В рамките на програмата ще бъдат осигурени два типа ваксини: класически инжекционни и иновативни назални (под формата на спрей). Инжекционните препарати са предвидени приоритетно за деца до 2-годишна възраст и за такива с придружаващи хронични заболявания. За възрастовата група от 2 до 7 години ще бъдат достъпни и двата варианта, като преценката за оптималния избор ще се прави от лекуващия лекар след консултация с родителите.

Грипните инфекции остават водеща причина за усложнения и тежко протичащи заболявания сред децата в България. Статистиката показва тревожен ръст на хоспитализациите във възрастовата група до 14 години – от 22% през 2022 г. до над 36% през 2026 г., а по време на пиковите месеци всяко второ боледуващо дете е с доказана грипна инфекция.

Високата заболеваемост е довела до драстично увеличение от 180% на разходите за болнични на родители за гледане на болно дете през последните три години, което поставя сериозно бреме върху икономиката.

Общият прогнозен финансов ресурс за петгодишния период на програмата възлиза на над 16 милиона евро.

С новата Национална програма се разширява съществено обхватът на безплатната имунизация срещу сезонен грип, поставяйки важен акцент върху децата като следваща ключова уязвима група. Досега от подобна възможност се възползваха основно граждани на и над 65 години (от 2019 г. насам).

Министерството на здравеопазването подчертава, че ваксинацията остава най-ефективният и икономически обоснован метод за предпазване от грип и предотвратяване на тежките му усложнения. С новата държавна политика постепенно ще бъдат преодолени основните пречки пред детската имунизация у нас – ограничената достъпност на ваксините в аптечната мрежа и финансовата тежест за семействата.

Безплатни противогрипни ваксини за децата предлага Министерството на здравеопазването

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването инициира нова програма за осигуряване на безплатни ваксини срещу грип, насочена към децата на възраст от 6 месеца до 7 години, както и за тези с хронични заболявания до 17-годишна възраст. Имунизациите ще се извършват от общопрактикуващите лекари по изрично желание на родителите.

Мярката е заложена в проекта на Националната програма за ваксинопрофилактика на сезонния грип при децата за периода 2026-2030 г. Чрез нея се цели не само осигуряване на индивидуална защита, но и изграждане на колективен имунитет, който да ограничи мащабите на ежегодните грипни епидемии в страната.

Програмата предвижда два вида ваксини – инжекционни и назални (под формата на спрей). Инжекционните препарати са предназначени за деца до 2-годишна възраст и за тези с хронични заболявания. За възрастовата група от 2 до 7 години ще бъдат достъпни и двата вида ваксини, като преценката за най-подходящия вариант ще бъде на лекуващия лекар.

Статистическите данни сочат, че грипът остава водеща причина за тежки заболявания при децата у нас. Делът на хоспитализациите в групата до 14 години е нараснал от 22% през 2022 г. до над 36% през 2026 г., като в пиковите месеци всяко второ болно дете е с доказана грипна инфекция.

Високата заболеваемост има и сериозно икономическо отражение, като разходите за болнични на родители за отглеждане на болно дете са се увеличили със 180% през последните три години. Прогнозният финансов ресурс за изпълнение на петгодишната програма е над 16 милиона евро.

С новата стратегия се разширява обхватът на безплатната имунизация, която от 2019 г. е достъпна за хората над 65 години. Фокусът вече се поставя и върху децата като следваща уязвима група, като целта е да се преодолеят финансовите бариери и проблемите с достъпността на ваксините в аптечната мрежа.

Специален приоритет са децата с хронични белодробни заболявания (включително астма и муковисцидоза), сърдечно-съдови и нервни заболявания, диабет, хронична бъбречна недостатъчност, имуносупресивни състояния и други тежки диагнози. За тях ваксинацията е критично важна за избягване на опасни усложнения.

Здравните власти призовават родителите да проверят имунизационния статус на своите деца и своевременно да се консултират с личния лекар. Навременната имунизация остава най-сигурният и икономически целесъобразен начин за предпазване от тежко протичане на заболяването.

Българо-американско проучване разкрива нови механизми за развитието на мозъка при синдром на Даун

Рубрика: Новини

Международен екип от учени, включващ изследователи от Медицински университет – София, установи нов биологичен механизъм, който обяснява различията в развитието на мозъка при индивиди със синдром на Даун. Съвместното проучване, в което участват още Медицинският факултет „Икан“ (Mount Sinai), Институтът за изследване на мозъка „Либер“ и Университетът на Аризона, е публикувано в престижното научно списание Nature Communications.

Резултатите от изследването сочат, че свръхпроизводството на ензима за РНК редакция ADARB1 (познат и като ADAR2) води до преждевременни и прекомерни изменения в РНК транскриптите на развиващите се мозъчни клетки. Тази аномалия засяга пряко начина, по който невроните комуникират помежду си и изграждат невронни мрежи. Синдромът на Даун, или тризомия 21, се характеризира с наличието на допълнително копие на хромозома 21. Досега беше известно, че тази генетична особеност влияе върху развитието, но точните механизми на ранното мозъчно формиране оставаха неизяснени.

Според доц. Майкъл С. Брийн от Mount Sinai, допълнителната хромозома причинява генетичен дисбаланс, който повишава нивата на този ключов ензим. Процесът на РНК редакция е естествен и жизненоважен за финото настройване на протеиновите функции в невроните по време на ранното развитие. При тризомия 21 обаче той протича твърде рано и в много по-широк мащаб, което компрометира правилното формиране на синаптичните връзки от самото начало.

Изследователският екип е анализирал фетална мозъчна тъкан от критичния период между 13-ата и 22-рата гестационна седмица. Проектът е реализиран чрез тъканни проби от Центъра по молекулна медицина (ЦММ) към МУ-София и Института „Либер“, обхващайки 20 индивида с тризомия 21 и 27 в контролната група. Фокусът е поставен върху префронталния кортекс и хипокампуса – зони, отговарящи за паметта и когнитивните функции. Чрез РНК секвениране от ново поколение е установено мащабно нарушение в генната експресия, като генът ADARB1 от хромозома 21 показва най-често повишена активност.

Особено важно откритие е свръхредакцията в ключови гени като GRIA2, GRIA3, GRIK2 и GABRA3. Те кодират глутаматните и GABA рецепторите, които регулират предаването на сигнали между невроните. Това води до прекодиране на РНК и промяна в аминокиселинната последователност на синтезираните протеини, което директно модифицира тяхната функция. Учените предполагат, че тези ранни молекулярни изменения нарушават баланса между възбуждащата и инхибиторната сигнализация в критичния момент на изграждане на невронните мрежи. Данните са безспорно потвърдени чрез допълнителен анализ на девет независими бази данни за човешка тризомия 21.

Откритието предефинира невропатологията на синдрома на Даун, посочвайки РНК редакцията като измерим биомаркер за ранното развитие на нервната система и обещаваща мишена за терапевтични интервенции. Както отбелязва проф. Радка Кънева, ръководител на ЦММ към МУ-София и ководещ изследовател от българска страна: „Това проучване разкрива фундаментални молекулярни механизми и поставя нови основи за бъдещи изследвания и иновативни подходи в разбирането и подкрепата на пациентите със синдром на Даун.“

Предстои второто издание на безплатната кулинарна академия „Сила в чиния“ за пациентки с рак на гърдата

Рубрика: Новини

По инициатива на онкохирурга д-р Ваня Митова и екипа на мобилното приложение BreastHelp ще се проведе второто издание на специализираната кулинарна академия „Сила в чиния“. Събитието е изцяло насочено към подкрепата и грижата за жени, диагностицирани с рак на гърдата.

Инициативата е напълно безплатна и ще се състои на 4 април от 11:00 часа в Метро Академия София. Програмата включва лекции от водещи медицински специалисти и практически модул с шеф-нутриционист. Основният фокус ще бъде поставен върху ключовата роля на пълноценното хранене, поддържането на имунната система, правилното приложение на хранителни добавки и цялостното подобряване на качеството на живот по време на възстановителния процес.

Д-р Ваня Митова, създател на BreastHelp и началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия към УСБАЛ по онкология „Проф. Иван Черноземски“ в София, ще открие събитието с лекцията „Хранене и рак на гърдата – влияние и баланс“.

Темата за модулацията на имунната система ще бъде разгледана от клиничния имунолог д-р Цветелина Великова. Тя ще предостави научно обоснована информация относно употребата на хранителни добавки при онкологични заболявания – кога са показани, каква е реалната им полза и как безопасно да подпомогнат защитните сили на организма.

Ендокринологът д-р Десимира Миронова ще насочи вниманието към метаболитните предизвикателства с презентацията си „Затлъстяване и безопасно отслабване след диагнозата рак на гърдата – как да си помогнем?“.

Теоретичната част ще бъде последвана от интерактивен кулинарен уъркшоп, ръководен от шеф-нутрициониста Мила Милър в екип с четирима помощник-готвачи. Участничките ще имат възможност да се включат в приготвянето на здравословни и балансирани ястия, специално съобразени с техните нужди.

„В клиничната си практика ежедневно се сблъсквам с въпроси относно диетичния режим, приема на суплементи и контрола на теглото. Това ме мотивира да създадем тази академия – пространство, което обединява медицинската експертиза с кулинарното изкуство. Успехът на първото издание ни показа колко важна е тази подкрепа и вярвам, че предстоящото събитие ще бъде също толкова вдъхновяващо“, споделя д-р Ваня Митова.

Достъпът до събитието изисква предварителна регистрация, след която всяка жена ще получи официално потвърждение за участие. Организаторите напомнят, че пациентите могат да изтеглят безплатно мултимодалното приложение BreastHelp, което предлага надеждна здравна информация и полезни насоки за пълноценна грижа за здравето.

Проф. Тодор Кантарджиев: Контактните и неваксинирани срещу морбили лица да избягват събирания по време на празниците

Рубрика: Новини

Децата и младежите под 18-годишна възраст, които нямат поставена ваксина срещу морбили и са били в контакт със заразени лица, трябва да останат в домовете си по време на предстоящите празници, за да се ограничи разпространението на заразата. Тази препоръка отправи проф. Тодор Кантарджиев в ефира на БНТ във връзка с актуалната епидемиологична обстановка в страната.

Експертът подчерта необходимостта от намиране на ефективен механизъм за обхващане с имунизация на всички лица, които са пропуснали задължителните си дози в миналото. По думите му, повишената мобилност и събирането на хора по време на празниците създават сериозен риск от предаване на инфекцията, като най-застрашени са децата.

Проф. Кантарджиев обърна специално внимание на факта, че комбинираната ваксина срещу морбили, паротит и рубеола осигурява 100% защита. За разлика от противогрипните ваксини, при които заразяване е възможно, макар и с по-леко протичане, правилно поставената ваксина срещу морбили напълно предотвратява заболяването.

По отношение на фиктивните имунизации, професорът отбеляза, че макар и да съществуват подобни практики, лекарите, които ги допускат, са малцинство. Той поясни, че липсата на специфични антитела при лабораторно изследване е категорично доказателство за неосъществена ваксинация.

Най-уязвимият контингент остават децата под едногодишна възраст. В тази връзка бе изтъкната ключовата роля на здравните медиатори за повишаване на ваксиналния обхват в маргинализираните общности.

Специалистът напомни, че морбили е изключително контагиозно заболяване. Заразеният може да предава вируса от два до четири дни преди появата на характерния обрив, по време на активното боледуване, както и във фазата на образуване на корички, до пълното възстановяване на кожата.

В заключение, проф. Кантарджиев посочи, че нова грипна вълна не се очаква, но в момента циркулират респираторно-синцитиални вируси (RSV), характерни за пролетния сезон. Той апелира към стриктно спазване на хигиена на ръцете и препоръча на гражданите да следват съветите на своите лекари, вместо да се доверяват безразборно на хранителни добавки като пробиотици, пребиотици и синбиотици.

УМБАЛ „Лозенец“ организира дни на отворените врати в АГ клиниката и неонатологията през април

Рубрика: Новини

Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Лозенец“ стартира инициатива за дни на отворените врати в Клиниката по акушерство и гинекология и Отделението по неонатология през целия месец април. Кампанията е насочена към бъдещите родители, предоставяйки им възможност да се запознаят отблизо с болничната среда и условията за раждане.

Информационните посещения ще се провеждат в сградата на лечебното заведение на ул. „Козяк“ №1, всеки понеделник и сряда във времевия диапазон от 10:00 до 13:00 часа. Първата отворена среща е насрочена за 6 април, а следващите дати от програмата са 8, 13, 15, 20, 22, 27 и 29 април.

Основната цел на събитията е да осигурят пряк достъп на бъдещите майки и техните близки до материалната база на клиниката и отделението. Посетителите ще имат ценната възможност да разгледат болничните стаи и родилните зали, както и да проведат лични консултации с висококвалифицираните медицински специалисти, които носят ежедневната отговорност за здравето на родилките и техните бебета.

От ръководството на УМБАЛ „Лозенец“ подчертават, че появата на нов живот е сред най-значимите събития за едно семейство. Поради тази причина комфортната среда и съпричастното отношение на медицинския персонал са ключови фактори. Болницата гарантира съвременни битови условия, експертна медицинска грижа и индивидуален, хуманен подход към всяка жена.

Медицинските екипи в АГ клиниката и неонатологичното отделение са изградени от утвърдени лекари и акушерки с богат клиничен опит. Тяхната практика е изцяло фокусирана върху безопасността, предоставяйки съвременна диагностика и лечение, базирани на най-добрите медицински стандарти.

От лечебното заведение отправят отворена покана към всички проявяващи интерес да се възползват от инициативата, за да се уверят лично във високото качество на медицинските услуги и спокойната атмосфера, които УМБАЛ „Лозенец“ осигурява за майките и техните новородени деца.

Здравните власти предприемат спешни мерки срещу разпространението на морбили у нас

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването полага максимални усилия за предотвратяване на национална епидемия от морбили, увери служебният министър доц. Михаил Околийски. До момента в страната са потвърдени 70 случая на инфекциозното заболяване, като преобладаващата част от пациентите са в детска възраст.

Всички диагностицирани са хоспитализирани с цел стриктна изолация и прекъсване на епидемичната верига, въпреки че при настоящите пациенти не се наблюдават тежки клинични усложнения. Основното предизвикателство пред здравната мрежа в момента е ограниченият капацитет от болнични легла. Усилията на институциите са насочени приоритетно към повишаване на ваксиналното покритие, тъй като почти всички регистрирани случаи са при неимунизирани лица. Лечебните заведения са напълно обезпечени с необходимите медикаменти, като очакванията са за скорошен спад на заболеваемостта.

Във връзка с изграждането на системата за спешна медицинска помощ по въздух (HEMS), Министерството разработва детайлна пътна карта с точни графици. Целта е шестте оперативни бази за медицинските хеликоптери да бъдат завършени в срок, за да се усвоят целевите средства по Плана за възстановяване и устойчивост. Същевременно продължава и процесът по реформиране на психиатричната грижа, като се предвижда пациентите от държавната психиатрична болница в Нови Искър да бъдат пребазирани в нова сграда до края на месец юни.