сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 44

Стартира изграждането на 100 нови амбулатории в 37 български общини

Рубрика: Новини

Сключени са договори с 37 общини за разкриването на 100 нови амбулатории за извънболнична помощ, което поставя началото на реалното изпълнение на мащабния проект. Инициативата цели подобряване на здравните услуги в малките населени места и отдалечените райони на страната чрез съвременна материална база и апаратура, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост.

Проектът предвижда новите пунктове да бъдат разположени в 96 села и 4 града, като общините ще ги предоставят за безвъзмездно ползване на лекари и специалисти. Това ще осигури на хората достъп до качествена първична медицинска помощ по-близо до домовете им, спестявайки необходимостта от пътувания до големи областни центрове.

Планът включва както изграждане на нови сгради, така и доставка на модулни решения тип контейнери. Важен акцент е въвеждането на дигитална платформа за телемедицина, която ще позволи провеждането на дистанционни прегледи. Паралелно с това Министерството на здравеопазването финализира Наредбата за медицинска помощ от разстояние, гарантираща сигурност на данните и интеграция с Националната здравноинформационна система.

Вече са подписани първите договори за строителни работи и доставка на оборудване, като крайният срок за изпълнение е 30 юни 2026 г. Очаква се проектът значително да подобри териториалното покритие на медицинските услуги в България. Междувременно в столичната болница „Света Анна“ беше открит първият изцяло завършен строук център за модерно лечение на мозъчно-съдови заболявания.

Микробиолози от УМБАЛ Бургас ще представят случаи на редки бактериални инфекции

Рубрика: Новини

Специалисти от микробиологичната лаборатория към УМБАЛ Бургас ще презентират няколко случая на инфекции с необичайни за страната бактериални причинители по време на предстоящ научен форум. През последните години лечебното заведение все по-често идентифицира екзотични патогени, което позволява прилагането на прецизна антибиотична терапия, минимизиране на излишната медикаментозна тежест и ограничаване на антибиотичната резистентност.

Един от забележителните случаи е от лятото на 2024 г., когато е изолирана Vibrio vulnificus, известна още като „бактерия човекоядец“. Този воден патоген може да причини фулминантен сепсис и летален изход при проникване през нарушена кожна цялост. Пациентката, 61-годишна жена с отворена рана, контактна с морска вода южно от Бургас, е първият известен в България случай на оцелял след подобна инфекция. Благодарение на бързата идентификация от д-р Калина Цанкова, началник на лабораторията, и след множество хирургични интервенции и продължителен болничен престой, животът на пациентката е спасен.

Наскоро в болницата е диагностицирана и друга рядка инфекция – легионелоза, причинена от бактерия от рода Legionella. Патогенът, който се размножава в застояли водни системи като климатици, душове и охладителни инсталации, е изолиран от пациент с тежка белодробна инфекция. „Болестта на легионерите“ се предава чрез инхалиране на контаминиран аерозол и не е заразна между хората, но протича изключително тежко.

Бързата диагностика в УМБАЛ Бургас, впоследствие потвърдена от референтната лаборатория на Националния център по заразни и паразитни болести, е от критично значение. Познаването на точния етиологичен причинител е жизненоважно, тъй като част от стандартните емпирични антибиотици са неефективни при легионелоза.

„Съвременната медицина се основава на прецизната диагностика. Идентифицирането на конкретния патоген ни позволява да назначим най-адекватната таргетна терапия, избягвайки ненужното лечение. Това е от полза както за индивидуалния пациент, така и за обществото като цяло“, подчертава д-р Цанкова. Тя отбелязва, че в своята близо 30-годишна практика се сблъсква с този причинител едва за втори път.

Екипът на лабораторията подготвя научни публикации, за да сподели своя опит относно диагностичния алгоритъм и ключовата роля на ранната микробиологична диагностика. Своевременното разпознаване на редки инфекциозни агенти е фундаментално за оптимизиране на терапевтичните резултати, гарантиране на безопасността на пациентите и борбата с глобалната заплаха от антимикробна резистентност.

Млади лекари от МБАЛ-Пазарджик вдъхновяват децата с „Походът на книгите“

Рубрика: Новини

МБАЛ-Пазарджик продължава своята активна роля в образователната инициатива „Походът на книгите“, като млади специалисти от болницата редовно гостуват в учебни и детски заведения. Поредната вълнуваща среща бе с д-р Костадин Киричев от Отделението по ушно-носно-гърлени болести, който посети малчуганите от група „Дъга“ на детска градина „Калина Малина“. Той представи пред децата българската народна приказка „Момче и вятър“, пренасяйки ги в свят на важни човешки ценности като трудолюбието и справедливостта.

Освен литературното преживяване, посещението имаше и силен образователен елемент, свързан със здравето и медицината. Д-р Киричев запозна децата със своята ежедневна практика, като показа реална медицинска екипировка и инструменти. По достъпен и интригуващ начин той обясни как лекарите помагат на своите пациенти и защо е важно да се грижим за тялото си, превръщайки професията на медика в разбираема и вдъхновяваща за малките слушатели.

В рамките на срещата децата получиха и ценни практически съвети за превенция – как да пазят гърлото и слуха си, кои храни укрепват здравето и как да реагират правилно при симптоми на хрема. Кулминацията на посещението бе възможността децата сами да влязат в ролята на „малки лекари“ и да тестват инструментите на своя гост, което превърна урока в запомняща се и полезна игра.

Проф. Димитър Петков и доц. Димитър Димитров запазват ръководните си постове в УМБАЛ „Св. Екатерина“ и УСБАЛО

Рубрика: Новини

След приключване на официалните конкурсни процедури, организирани от Министерството на здравеопазването, настоящите изпълнителни директори на две от водещите лечебни заведения в страната запазват своите позиции. Проф. д-р Димитър Петков продължава да ръководи УМБАЛ „Св. Екатерина“, а доц. Димитър Димитров остава начело на УСБАЛ по онкология „Проф. Иван Черноземски“.

Изборът на проф. Петков за изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“ бе утвърден след преминаване през три етапа на оценяване. Той постигна най-висока оценка в конкуренция с други утвърдени специалисти, демонстрирайки задълбочена концепция за бъдещото развитие на болницата.

В конкурса за ръководител на столичната Онкология, доц. Димитров също се наложи над своите опоненти, защитавайки успешно управленската си стратегия и затвърждавайки доверието към досегашната си работа.

Паралелно с избора на изпълнителни директори, Министерството на здравеопазването обяви и новите представители на държавата в съветите на директорите на ключови болници. Д-р Лучия Добрева влиза в ръководството на УСБАЛО, а Надежда Бранковска-Кирилова – в това на УМБАЛ „Св. Екатерина“. В Съвета на директорите на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ държавата ще бъде представлявана от Красимир Янев, докато Валери Велев застава начело на борда на столичната Инфекциозна болница.

Д-р Ханс Клуге: Дезинформацията и недоверието към ваксините са сериозна заплаха за общественото здраве

Рубрика: Новини

От 1974 г. насам ваксинацията е спасила приблизително 154 милиона човешки живота в световен мащаб. В Европейския регион високото имунизационно покритие драстично намали тежестта на заболяванията, предотвратими чрез ваксини, и предотврати множество смъртни случаи. Това подчерта д-р Ханс Клуге, директор на Регионалния офис на СЗО за Европа, в изявление по повод началото на Европейската имунизационна седмица. Той обаче изрази сериозна тревога от спадащите нива на имунизация и зачестяващите огнища на опасни инфекции в редица държави.

През 2024 г. в Европейския регион са докладвани над 298 000 случая на коклюш – най-високият брой, регистриран някога. Случаите на морбили са надхвърлили 127 000, което е най-високото ниво за последните 27 години. Според д-р Клуге тези негативни тенденции се дължат на липсата на осведоменост, разпространението на дезинформация и нарастващото недоверие към ваксините и здравните институции. Огнищата обаче разкриват и системни слабости в националните имунизационни програми и първичната здравна помощ.

Регионът е свободен от полиомиелит от 2002 г. и е близо до пълното елиминиране на морбили и рубеола. Статистиката показва, че за периода 2000–2024 г. случаите на рубеола са намалели с над 99%, на дифтерия – с 90%, а на паротит – с 95%. Много страни разшириха обхвата на своите календари, включвайки ваксини срещу менингит, пневмония, ротавирус и човешки папиломен вирус (HPV) за превенция на рака на маточната шийка. Днес бременните жени също могат да бъдат защитени от грип, коклюш, COVID-19 и респираторен синцитиален вирус (RSV), осигурявайки здраве за себе си и своите новородени.

Д-р Клуге акцентира върху необходимостта от спешно укрепване на имунизационните стратегии и координирани действия в глобален мащаб. Европейската комисия е отделила значителни ресурси за подкрепа на тези усилия. СЗО, УНИЦЕФ и ЕК продължават съвместната си работа за осигуряване на равен достъп до ваксини, особено за маргинализираните общности. Основното послание остава ясно: ваксините са ефективни, те спасяват животи и са фундаментален инструмент за защитата на обществото.

Европейската имунизационна седмица се провежда ежегодно от 2007 г. насам в 53-те страни от региона на СЗО. Инициативата цели да повиши информираността за ползите от имунизацията и нейното ключово значение за индивидуалното и общественото здраве.

МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица отчете значителен финансов излишък за 2025 година

Рубрика: Новини

Общинската болница МБАЛ „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица приключи финансовата 2025 година с положителен резултат от 494 100 лв. Постигнатият успех е със 170 000 лв. по-висок в сравнение с предходната 2024 г., според данните от годишния отчет на лечебното заведение.

Общите приходи на болницата за изминалия дванадесетмесечен период достигат близо 13 милиона лева, като по-голямата част от тях – около 89%, са осигурени по договори с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Въпреки стабилното финансиране, средствата от Касата покриват едва половината от заложените минимални възнаграждения по Колективния трудов договор, което налага остатъкът от заплатите да се дофинансира директно от собствения бюджет на клиниката.

Интересен акцент в отчета е ръстът от 16% на приходите от такси и услуги, въпреки че от април 2025 г. потребителската такса за болничен престой беше драстично намалена от 5,80 лв. на символичния 1 лв. на ден. В същото време разходите на здравното заведение са се увеличили минимално с 1%, достигайки 12 484 951 лв. Най-сериозното перо в разходите остават трудовите възнаграждения и осигуровките, които формират 77% от всички плащания. Забелязва се и скок от над 30% при разходите за медикаменти и консумативи.

Средната работна заплата в лечебното заведение е нарастнала с 12% спрямо предходната година, достигайки 2935 лв. През 2025 г. в болницата са били лекувани 8475 пациенти, което е със 750 души повече в сравнение с 2024 г. Положителна тенденция се наблюдава и в медицинските показатели, като леталитетът е спаднал от 1,6% на 1,42%.

Проф. д-р Димитър Петков запазва ръководния пост в УМБАЛ „Св. Екатерина“

Рубрика: Новини

Настоящият изпълнителен директор на УМБАЛ „Св. Екатерина“, проф. д-р Димитър Петков, официално спечели конкурса за управление на лечебното заведение. Окончателните резултати от проведената процедура бяха публикувани на официалната страница на Министерството на здравеопазването.

Процедурата за избор на директор премина в условията на конкуренция с участието на още двама специалисти – Георги Найденов и проф. Николай Димитров. И тримата кандидати преминаха успешно през предвидените етапи: проверка на документацията, защита на концепция за развитие на болницата и финално събеседване. Въз основа на критериите за оценка, проф. Димитър Петков постигна най-висок резултат и бе класиран на първо място от експертната комисия.

За представител на държавата в Съвета на директорите на УМБАЛ „Св. Екатерина“ е избрана Надежда Бранковска-Кирилова, която беше единствен кандидат за позицията и успешно защити кандидатурата си.

Министерството на здравеопазването оповести и финалните резултати от конкурсите за ръководни позиции в други ключови болници. Красимир Янев ще бъде представител на държавата в Съвета на директорите на УМБАЛСМ „Пирогов“. Същевременно, независим член на Борда на столичната Инфекциозна болница ще бъде Валери Велев. И двамата кандидати се явиха без конкуренция и успешно завършиха конкурсната процедура.

Балкански конгрес по радиология предстои през октомври във Варна

Рубрика: Новини

От 8 до 10 октомври 2026 г. в хотел „Интернационал“, курортен комплекс Златни пясъци край Варна, ще се състоят съвместно XXI Балкански конгрес по радиология и XXI Конгрес на Българската асоциация по радиология. Събитието ще премине под председателството на проф. д-р Георги Хаджидеков от УМБАЛ „Лозенец“, София.

Мащабната образователна програма на форума ще събере над 85 международни и повече от 50 български лектори. Те са утвърдени изследователи и водещи експерти в сферата на образната диагностика и свързаните с нея медицински специалности. Като част от конгреса ще бъде проведен и специализиран курс по сърдечна образна диагностика с преподаватели от Европейското училище по радиология (ESOR) – официалната образователна структура към Европейското дружество по радиология (ESR).

Научната програма ще покрие широк спектър от актуални клинични теми, технологични иновации и съвременни диагностични предизвикателства.

Програмата предвижда и профилирани сесии, които ще предоставят отлична възможност за научна изява на докторанти, специализанти и студенти по медицина. Резюметата на изнесените лекции и приетите научни съобщения ще бъдат официално публикувани в специализираното списание „Рентгенология и радиология“.

Паралелно с научната част ще бъдат организирани сателитни симпозиуми, както и мащабна техническа изложба на водещи производители на медицинска апаратура и консумативи за образна диагностика.

Основна цел на събитието е да стимулира академичното сътрудничество и професионалния обмен на опит между утвърдени специалисти и млади лекари в областта на образната диагностика от целия Балкански регион.

Спешен авиомедицински транспорт на пациент с мозъчен кръвоизлив от Смолян до УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“

Рубрика: Новини

За първи път въздушна линейка осъществи кацане на новоизградената хеликоптерна площадка на МБАЛ „Д-р Братан Шукеров“ в град Смолян. Поводът за спешния полет бе необходимостта от транспортиране на пациент с тежък мозъчен кръвоизлив до УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ в столицата, съобщават от ръководството на смолянското лечебно заведение.

Касае се за 49-годишен пациент от Варна, постъпил в Спешното отделение на МБАЛ – Смолян в критично състояние. След обстойна клинична оценка от страна на дежурните медицински екипи, е взето решение за незабавна авиомедицинска евакуация с цел осигуряване на високоспециализирано лечение в София.

Това събитие бележи официалното въвеждане в експлоатация на новата болнична хеликоптерна площадка, чиято основна функция е да гарантира своевременен и по-бърз достъп до специализирана медицинска помощ за пациенти в животозастрашаващи състояния от региона.

Съоръжението към МБАЛ – Смолян е реализирано с финансовата подкрепа на Министерството на здравеопазването върху терен, предоставен от Община Смолян с учредено право на строеж. До този момент, поради липса на специализирана инфраструктура, медицинските хеликоптери бяха принудени да извършват кацания на стадиона в квартал Райково.

Д-р Брънзалов: Здравният министър поема ангажимент за преразглеждане на потребителската такса

Рубрика: Новини

Служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски се ангажира да проведе разговори с Министерството на финансите за актуализиране и определяне на по-адекватен размер на потребителската такса при посещение при лекар. Това обяви председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов след проведената днес ключова тристранна среща между ръководствата на БЛС, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и Министерството на здравеопазването.

Д-р Брънзалов подчерта, че екипите на НЗОК и съсловната организация са представили съвместни и детайлно обосновани финансови разчети, доказващи необходимостта от увеличаване на финансирането за медицински дейности. Основната цел на това искане е ефективното и трайно преодоляване на съществуващите дефицити в родната здравна система.

В контекста на тези преговори, през изминалата седмица БЛС и НЗОК излязоха със съвместна позиция, в която потвърдиха наличието на прецизен разчет за исканото от лекарското съсловие увеличение от 25% на средствата за медицински дейности. Общият размер на необходимия ресурс възлиза на 904 703 553 евро. От тях за първична извънболнична медицинска помощ (ПИМП) се предвижда ръст с 83 365 541 евро, за специализирана извънболнична медицинска помощ (СИМП) – с 81 119 227 евро, за медико-диагностични дейности (МДД) – с 52 427 832 евро, а за болничната помощ – с 687 790 951 евро. Тези параметри са изчислени при изричното условие за запазване на дела от 65% за медицински дейности от общия обем на здравноосигурителните плащания.