понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 24

Дългогодишен хирург от МБАЛ – Пазарджик получи почетно отличие при пенсионирането си

Рубрика: Новини

Д-р Тодор Шулев бе удостоен с благодарствен плакет за своя половинвековен професионален принос като специалист в Хирургичното отделение и член на Първи състав на ТЕЛК – Пазарджик. Отличието му бе връчено официално от изпълнителния директор на лечебното заведение, д-р Красимир Темнилов.

„Изказвам дълбоката си признателност към д-р Шулев за неговата 50-годишна отдаденост на болницата и за ключовата му роля в обучението на редица млади лекари. От името на целия екип му пожелавам крепко здраве и заслужено спокойствие“, отбеляза д-р Темнилов по време на церемонията.

Видимо развълнуван от оказаното внимание, д-р Шулев благодари за признанието и високото уважение от страна на ръководството и медицинския колектив.

„Професионалният ми път в болницата започна на 1 януари 1976 година. След като се пенсионирах от Хирургичното отделение през 2013 година, продължих дейността си в ТЕЛК – Пазарджик още над десетилетие. Искрено благодаря на всички колеги, с които имах честта и привилегията да работя през годините“, сподели хирургът.

Със своя висок професионализъм, дългогодишен клиничен опит и хуманно отношение, д-р Тодор Шулев оставя трайна следа в развитието на хирургичната помощ в региона, печелейки уважението на медицинската общност и признателността на хиляди пациенти.

Извънредни мерки срещу комари: Здравното министерство активира РЗИ

Рубрика: Новини

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова и директорът на дирекция „Обществено здраве“ Илия Тасев проведоха спешна координационна среща с представители на регионалните здравни инспекции (РЗИ). Темата на дискусията беше организирането на извънредна мащабна обработка срещу комари на територията на страната с цел превенция на заразни заболявания.

„Разчитаме на вас като наши посланици по места. Изправени сме пред извънредна ситуация и високо ценим вашата експертиза и мобилизация“, обърна се министър Ивкова към екипите на здравните инспекции.

От своя страна Илия Тасев подчерта, че временните аварийни мерки са абсолютно наложителни за адекватната защита на общественото здраве. Той акцентира върху сериозния риск от възникване и разпространение на векторно-предавани инфекции, чиито основни преносители са комарите.

По план в началото на следващата седмица структурите на РЗИ трябва да стартират активна дезинсекция на рисковите терени, разположени извън урбанизираните територии. За реализирането на тези превантивни мерки Министерството на здравеопазването ще отпусне необходимия финансов ресурс.

В рамките на деня министър Ивкова е провела работна среща и с ръководството на Българския лекарски съюз. Фокус на разговорите са били приоритетните здравни политики и острата нужда от устойчиви дългосрочни решения за развитието на сектора.

Гълъб Донев поема координацията на здравеопазването в новото правителство

Рубрика: Новини

Вицепремиерът и министър на финансите Гълъб Донев поема отговорността да координира работата на Министерството на здравеопазването. Решението беше обявено от правителствената пресслужба след официалното разпределение на функциите между четиримата вицепремиери, утвърдено днес от министър-председателя Румен Радев.

В рамките на своите правомощия, Донев ще осъществява стратегически надзор и върху министерствата на труда и социалната политика, както и на земеделието и храните. Неговият ресор обхваща още ключовото взаимодействие с Държавната агенция за закрила на детето и агенцията за държавния резерв.

Останалите управленски сектори са прецизно разпределени между другите заместник министър-председатели. Александър Пулев ще координира министерствата, свързани с икономиката, инфраструктурата, енергетиката и екологията. Иво Христов поема ресорите образование, култура, туризъм и спорт, докато Атанас Пеканов остава натоварен с управлението на европейските средства и дейността на Националния статистически институт.

Министър-председателят Румен Радев запазва прекия контрол върху силовите ведомства – министерствата на външните и вътрешните работи, отбраната и правосъдието, както и над основните държавни агенции за сигурност, разузнаване и технически операции.

Прекомерният прием на сол причинява 1,7 милиона смъртни случая годишно

Рубрика: Новини

В световен мащаб се наблюдава тревожна тенденция към висока консумация на натрий, като съвременната хранителна среда допълнително насърчава този вреден навик. Световната здравна организация (СЗО) обръща специално внимание на този проблем в рамките на Световната седмица за осведоменост за солта, отбелязвана до 17 май.

По данни на СЗО за 2023 г., средният прием на натрий в света е над два пъти по-висок от препоръчителния дневен лимит от 2000 мг (което се равнява на около 5 г или една чаена лъжичка сол). Тази прекомерна употреба е пряко отговорна за 1,7 милиона смъртни случая на година.

Високият прием на натрий се явява основен рисков фактор, свързан с храненето, за развитието на хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Въпреки че здравните насоки редовно подчертават необходимостта от ограничаване на солта, потребителите са изправени пред сериозни пречки. Експертите посочват, че преработените и пакетираните храни, както и храната, предлагана на улицата, съдържат изключително високи нива на натрий.

Към момента глобалната цел за редуциране на приема на натрий с 30% до 2030 г. изглежда трудно постижима. Статистиката показва, че едва 28% от населението на Земята живее в държави, където са въведени задължителни мерки за ограничаване на консумацията му.

Д-р Лус Мария Де Рехил, директор на Департамента по хранене и безопасност на храните към СЗО, подчертава: „Прекомерната консумация на сол остава сред водещите предотвратими причини за летални изходи в световен мащаб. Въвеждането на задължителни политики за контрол над приема на натрий е една от най-ефективните и икономически изгодни стъпки, които правителствата могат да предприемат за предпазване на населението от сърдечно-съдови заболявания.“

Експертите от СЗО предлагат следните ключови препоръки към държавните институции:

• Въвеждане на регулации за промяна в състава на храните, включително определяне на максимално допустими граници за съдържанието на натрий в предварително опакованите продукти.

• Въвеждане на ясно и интерпретативно етикетиране върху лицевата страна на опаковките, допълващо задължителната информация за състава.

• Приемане на политики при обществените поръчки и в сектора на общественото хранене, които да ограничат предлагането на храни с високо съдържание на натрий в публични институции.

• Налагане на стриктни ограничения върху рекламирането и маркетинга на нездравословни храни, с цел защита на децата.

• Въвеждане на данъчни тежести върху храните с доказано вредно въздействие върху здравето.

• Провеждане на мащабни информационни и медийни кампании, насочени към промяна на потребителските навици.

• Популяризиране на алтернативни заместители на солта с намалено съдържание на натрий, подходящи за ежедневна употреба.

Световната здравна организация настоятелно призовава политическите лидери да предприемат решителни действия. Необходимо е дефинирането на ясни национални цели и разработването на комплексни програми, които да трансформират хранителната среда, превръщайки намаления прием на сол в реална и постижима цел за всяко общество.

Нова информационна секция за ХИВ/СПИН е достъпна в приложението еЗдраве

Рубрика: Новини

Във връзка с Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, Министерството на здравеопазването обяви създаването на нова специализирана рубрика. Тя е достъпна в „Здравната библиотека“ на мобилното приложение еЗдраве, както и на националния здравен портал my.his.bg.

Новият раздел предоставя научно обоснована и надеждна информация относно пътищата за предаване на вируса, опциите за безплатно и анонимно тестване, както и съвременните медицински подходи за терапия. Специално внимание е обърнато на преодоляването на обществената стигма, страховете и предразсъдъците, свързани със заболяването.

Медицинските специалисти категорично подчертават, че вирусът на човешката имунна недостатъчност не се предава чрез обичаен битов контакт. Благодарение на постиженията в съвременната антиретровирусна терапия, пациентите, живеещи с ХИВ, могат да водят пълноценен живот с нормална продължителност.

Тазгодишната кампания преминава под мотото „Това не го казвай! Думите оставят следи“, насочвайки фокуса към елиминиране на дискриминацията и значението на толерантния език в обществото. Инициативата е част от третия етап на Националната АНТИСПИН кампания, реализирана съвместно с Националния център по обществено здраве и анализи и Българския Червен кръст.

В рамките на кампанията, регионалните здравни инспекции съвместно с младежките организации на БЧК провеждат информационни събития в цялата страна. Лице на тазгодишната инициатива е изпълнителят Азис, а здравните власти апелират към всички граждани за висока здравна култура, лична отговорност и емпатия.

Нова рубрика в приложението еЗдраве отбелязва Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН

Рубрика: Новини

По повод Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН, който традиционно се отбелязва през третата неделя на месец май, Министерството на здравеопазването открива нова информационна рубрика. Тя е достъпна в секцията „Здравната библиотека“ на мобилното приложение еЗдраве, както и в националния здравно-информационен портал my.his.bg.

Специализираната платформа предоставя лесен достъп до проверена и надеждна информация относно пътищата на предаване на вируса, локациите за безплатно и анонимно тестване, както и съвременните методи за лечение. Специален фокус е поставен върху живота с ХИВ, преодоляването на страховете и борбата с обществените предразсъдъци.

Медицинските специалисти подчертават факта, че ХИВ инфекцията не се предава при обичаен битов контакт. Благодарение на постиженията в съвременната антиретровирусна терапия, пациентите могат да водят дълъг и напълно пълноценен живот.

Тазгодишната кампания преминава под мотото „Това не го казвай! Думите оставят следи“, като цели да привлече вниманието към негативните последици от стигмата и дискриминационния език спрямо засегнатите лица.

Инициативата съвпада с реализирането на третия етап от Националната АНТИСПИН кампания, организирана съвместно от Министерството на здравеопазването, Националния център по обществено здраве и анализи и Българския Червен кръст. На 17 май регионалните здравни инспекции в цялата страна, съвместно с младежките организации на БЧК, провеждат редица информационни събития, чието лице тази година е изпълнителят Азис.

От здравното министерство апелират към обществото за повече информираност, отговорност и емпатия, напомняйки, че правилните думи имат значение. Световният ден за борба със СПИН се отбелязва на 1 декември под наслова „Това не го казвай! Говори с факти за ХИВ“.

Национален ден на отворените врати в НЗОК: Съдействие за еЗдраве и директен диалог с пациентите

Рубрика: Новини

На 18 май 2026 г. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и регионалните здравноосигурителни каси (РЗОК) в цялата страна организират Национален ден на отворените врати. В рамките на събитието на гражданите ще бъде осигурено техническо съдействие от експерти на „Информационно обслужване“ АД за сдвояване на техните мобилни устройства със здравното приложение еЗдраве.

Събитието е част от мащабната кампания „НЗОК за теб“, която цели да скъси дистанцията между институцията и здравноосигурените лица. Като продължение на тази инициатива се реализира и етапът „НЗОК при теб“, ориентиран към изнесени срещи с граждани в различни населени места за обсъждане и решаване на конкретни казуси.

Посетителите в деня на отворените врати ще имат възможност да се запознаят с вътрешната организация и процесите в здравния фонд. Програмата предвижда възможност за директни разговори с ръководството на институцията, включително управителя, подуправителя и директорите на дирекции в НЗОК и РЗОК.

През последните години институцията активно утвърждава нов, ориентиран към пациента подход, включващ информационни посещения в социални заведения, образователни институции и общини. От ръководството подчертават, че доверието в системата се гради чрез прозрачност, лично отношение и ангажираност към здравните нужди на обществото.

Здравното министерство търси спешен диалог със Столична община за бъдещето на Четвърта МБАЛ

Рубрика: Новини

Министърът на здравеопазването Катя Ивкова обяви намерението си да инициира незабавна среща с представители на Столична община относно критичното състояние на Четвърта многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) в София. В изявление пред медиите тя подчерта готовността на министерството да окаже необходимото институционално съдействие за разрешаване на проблемите на лечебното заведение.

Здравният министър изисква подробна справка от общината относно досегашните действия на Столичния общински съвет (СОС), за да може ведомството да анализира детайлно наличната информация и да формулира адекватна позиция.

Въпросът за влошеното управление на Четвърта МБАЛ, довело до фактическо преустановяване на медицинската й дейност, отново ескалира напрежението по време на последното заседание на Постоянната комисия по здравеопазване и социални дейности към СОС. Въпреки че през 2024 година беше утвърдено решение за структурно сливане на лечебното заведение с Втора МБАЛ, процедурата не беше реализирана. Вследствие на това болницата продължава да функционира в силно редуциран обем, притисната от хронични финансови задължения и остър кадрови дефицит.

Средната възраст на лекарите в България достига 54,5 години

Рубрика: Новини

Според актуални данни от Националната здравноинформационна система (НЗИС) към 15 май, средната възраст на лекарското съсловие в България възлиза на 54,5 години. Общият брой на лекарите в страната е 34 269. Броят на младите медици под 40-годишна възраст е 9793, като най-младите сред тях (до 24 години) са едва 22-ма. Забележителен е фактът, че най-възрастният практикуващ лекар у нас е на 98 години.

Анализът на възрастовата структура по специалности очертава сериозни контрасти. С най-висока средна възраст – 68 години, са специалистите по професионални болести, докато кардиохирургията се отличава с най-млади кадри със средна възраст от 47 години.

Притеснителна е тенденцията при общопрактикуващите лекари, чиято средна възраст за страната е 61 години. Относително най-млади са семейните лекари в областите Разград и Търговище със средна възраст от 58 години.

Разпределението на медицинските кадри показва най-висока концентрация в специалността „Вътрешни болести“ (4278), следвана от „Обща медицина“ (2890), „Педиатрия“ (2206) и „Хирургия“ (1582). Сред тесните специалности водещи по бройност са акушер-гинеколозите (1568), кардиолозите (1409), анестезиолозите (1308) и специалистите по нервни болести (1167).

Данните разкриват критичен недостиг в специфични направления – специалистите по „Спешна медицина“ са едва 163-ма. Още по-малобройни са експертите по „Кардиохирургия“ (68), „Ангиология“ (27) и „Лицево-челюстна хирургия“ (22). Статистиката за професионалистите по здравни грижи сочи, че към настоящия момент в системата работят 20 335 медицински сестри и 3889 акушерки.

Министър Катя Ивкова: Специалистите по здравни грижи заслужават официално представителство в Световната здравна асамблея

Рубрика: Новини

Необходим е конструктивен диалог и общи усилия за постигане на дългосрочна стабилност в сектор здравеопазване. Това подчерта министърът на здравеопазването Катя Ивкова по време на откриването на Националната конференция „Здравните грижи на XXI век – съвременни аспекти и предизвикателства“, организирана от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) и регионалната колегия в София.

В своето обръщение към делегатите министър Ивкова заяви, че е детайлно запозната с предизвикателствата пред системата и изрази увереност във възможността за реална промяна чрез съвместна работа. Тя пое ангажимент, че Министерството на здравеопазването ще превърне кадровото обезпечаване и подкрепата за медицинските специалисти в свой основен приоритет.

Специално внимание бе обърнато на необходимостта от международно признание за съсловието. Министърът изрази надежда, че по време на 80-ата сесия на Световната здравна асамблея към СЗО през следващата година, в състава на националната ни делегация ще бъде включен официален представител на професионалистите по здравни грижи.

„Привличането и задържането на млади кадри е от решаващо значение, за да гарантираме, че след 20-30 години здравната ни система ще бъде обезпечена във всички необходими звена“, категорична бе тя. Министър Ивкова определи медицинските сестри и акушерките като най-ценния ресурс на родното здравеопазване и най-близката опора на пациентите, допълвайки, че обществото дължи огромно уважение за техния денонощен и всеотдаен труд.

Успоредно с това, министър Катя Ивкова проведе и работна среща с представители на Българския лекарски съюз. В рамките на дискусията бяха обсъдени приоритетните теми за сектора и спешната необходимост от намиране на устойчиви решения за ключовите здравни политики в страната.