понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 1184

Д-р Дарин Димитров: Здравната карта не е нещо постоянно

Тази седмица се очаква Националната здравна карта да бъде разгледана на заседание на Министерски съвет и да бъде публикувана в Държавен вестник, след което ще стане задължителна част от методиката, по която НЗОК ще сключва индивидуални договори с лечебните заведения. „Няма да има резки промени в здравеопазването с въвеждането на Националната здравна карта. Тя не е нещо постоянно, може да се променя във всяко едно време, защото постоянната комисия по здравната карта ще работи, ако има обективни нужди“, каза пред БНР д-р Дарин Димитров, кмет на Търговище и председател на постоянната комисия по здравеопазване на Националното сдружение на общините в България.

Според него здравната карта ще доведе до стабилност в общинското здравеопазване. Болниците ще знаят колко легла имат, с колко пътеки разполагат и ще могат да си направят предвидим бюджет в близките една-две години. „Здравната карта не е само болнична помощ, а включва и общопрактикуващите лекари и специалистите“, допълни д-р Димитров.

Кметът на Търговище каза, че е имало около 150 жалби срещу здравната карта, от които половината са били взети предвид. „В повечето области нещата са изгладени. Смятаме, че няма да има проблем със здравната карта, затова и сдружението на общините я подкрепя“, каза той.

Д-р Димитров обаче заяви, че не може да гарантира, че няма да има закриване на общински болници, въпреки че от разговорите с министерството е останал с впечатление, че няма да има такава необходимост. „Тези легла са разпределени и те ще съществуват. А са разпределени в зависимост от дейността на болниците в последните три години. Освен това ще има и три пътеки за долекуване. Една от целите е да бъдат преобразувани част от леглата в общинските болници в легла за долекуване“, поясни председателят на постоянната комисия по здравеопазване на Националното сдружение на общините в България.

Все още нямало окончателно решение за сливането на болници в административната им част. „Сложно е, тъй като едни болници са общинска собственост, а други – държавна. Много от онкологичните центрове са ремонтирани с европейски средства и там има задължение пет години да няма промяна на собствеността. В момента в сдружението на общините се обсъжда субсидирането на отдалечените болници, които са над определени километри и до края на месеца Наредбата за отдалечените болници ще бъде готова в сдружението на общините, ще бъде разписана от министерството и ще бъде отпусната субсидията. Проблемът не е в общинските болници, а в областните, които са с преобладаващо държавно участие, понеже с подпомагането на общините се увеличава тежестта на участието им там“, завърши д-р Димитров.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/darin-dimitrov-zdravnata-karta-neshto-post-63665

Проекторешението на касата, заместващо НРД, е законно, смята ръководството й

Проекторешението на НЗОК, заместващо неподписания рамков договор, има правно основание. Това обяснява на членовете на надзора на касата подуправителят на фонда Иванка Кръстева, става ясно от стенограмата на последното заседание на Надзорния съвет.

Болниците с отказ за нов договор с НЗОК ще работят със срочен договор от 1-ви април до получаването на отказа

„Първият аргумент е систематичното тълкуване на Закона за здравното осигуряване, където в основната част на закона извън преходните параграфи е написано, че ако няма НРД, Надзорът приема решение. Другият аргумент е специалния закон, който ежегодно се приема в изпълнение на ЗЗО, това е Законът за бюджета на НЗОК. В него е разписано, че вече нямаме стойности, а имаме обеми и са приети нови параметри при приходните и разходните параграфи, което също ни дава основание да променим цените например или самите обеми, които са договорени между касата и лекарския съюз, защото пък иначе правно е недопустимо да оставим да действа договорът за обеми и цени при положение, че имаме нов Закон за бюджета“, казва тя след изразени опасения от членове на надзора, че решението може да бъде атакувано в съда от лекарския съюз.

По думите на Кръстева, проблем няма и по отношение на това, че в проекторешението не е записана конкретна наредба за пакета дейности, на който да се позовава, а стоят многоточия. „Ние качваме проекта с изчистена наредба 11. В момента министерство на здравеопазването е качило за обществено обсъждане новата им наредба 11, която вече е само за основния пакет на медицински дейности. Тя като обществено обсъждане ще изтече преди ние да се съберем и да гласуваме проекта, който ще тръгне. И тогава ние ще го синхронизираме, като министерство на здравеопазването поеха ангажимент, че в рамките на общественото обсъждане те самите ще ни внесат предложение за тези промени“, информира тя.

Членове на Надзорния съвет, начело с председателя му Кирил Ананиев, изразяват и притеснения дали няма да настъпи хаос през април с новото сключване на договори. Тях пък разсейват и управителят, и подуправителят на касата. По думите на Иванка Кръстева, досегашните договорни партньори на НЗОК от болничната помощ ще продължат да работят по старите си договори, с анекс за прекратяване на клинични пътеки и сключване на договор за амбулаторни процедури там, където това е необходимо. Така касата ще има „стар нов договорен партньор“, чийто договор е в сила от 1-ви април, обяснява тя. Изцяло новите договорни партньори на касата пък ще извървят цялата процедура по сключване на договор, като така той може да влезе в сила от средата на май.

Ако пък дадена болница получи отказ за сключване на договор с касата, независимо по какви причини, то за извършената дейност от 1-ви април до датата на отказа с нея ще бъде сключен срочен договор, информира д-р Глинка Комитов.

Единственият от присъстващите членове на надзора, гласувал „въздържал се“ по проекторешението, е представителят на синдикатите д-р Иван Кокалов, става ясно още от стенограмата.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/proektoreshenieto-kasata-zamestvashto-nrd-zakonno-63668

Отлагане – ключовата дума за здравната реформа на Москов

Разделението на основен и допълнителен здравен пакет не е единственият елемент от здравната реформа, който минава в графа „отложени“. Оказва се, че реално няма да има промяна и в цените, по които НЗОК плаща.

Първоначално здравният министър Петър Москов искаше от тази година т.е. от 1 април да да се въведе т.нар. средно претеглена цена. Тя трябваше да се изчислява индивидуално за всяка болница и да зависи от приема ѝ през предни години, освен това министърът искаше за всеки пациент да се плаща една и съща цена, а не както сега – различни според клиничната пътека, по която е приет всеки. Така се очакваше лечебните заведения, които приемат тежки и скъпи случаи, а също поддържат непечеливши структури, да получават и по-голяма сума. Според правилата за работа за 2016 г. в служебния рамков договор обаче подобно нещо липсва, пише в. „Сега“. Клиничните пътеки остават в сегашния си вид и 80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от тях са със същите цени и обеми като през 2015 г., а на болниците ще се плаща както досега – за преминал пациент по цената на пътеката, по която е приет, съобщиха от НЗОК. След известно време ще има промяна само с т.нар. амбулаторни процедури – дейности в болниците, които изискват прием за под 48 часа и които досега се плащаха по-скъпо и се отчитаха като клинични пътеки. По отношение на здравните пакети Народното събрание трябва отново да гласува, за да влязат те в сила. Отмяната стана факт заради Конституционният съд, който посочи, че в закона липсват критерии как се определя кое лечение е приоритетно и за кое може да се чака. Това беше направено в наредба.

Седем неправителствени организации създават Коалиция за майчино здравеопазване

Днес ще бъде обявено създаването на Коалиция за майчино здравеопазване. До този момент седем неправителствени организации са се обединили около тази кауза.

Води ни нуждата от промяна. Нас ни събра един проект по европейска програма, каза в „Преди всички“ Ралица Димитрова, която е избрана за председател на коалицията.

Трябва да бъдат премахнати всички стандартни практики от българското майчино здравеопазване, като на тяхно място трябва да започнат да се прилагат такива, които са доказано по-добри и подкрепени от научни доказателства, каза д-р Бояна Петкова и допълни:

Това няма да стане без много съвместна работа, от една страна, с отговорните институции, с министерството на здравеопазването и с хората, с които, така да се каже, работим на терен. Надяваме се лекарите, неонатолозите, акушерките да ни разпознаят като помагаща сила, за да можем заедно да променяме нещата.

Днес ще бъде представен и доклад, който е свързан с онлайн анкета с майки, родили в България през последните три години. Само за едно денонощие 3000 майки са отговорили на анкетата, каза д-р Петкова и допълни:

Общо на анкетата са отговорили 5292 майки. От тях около 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} са попълнили последния свободен въпрос, където можеха да споделят за собствените си преживявания в болницата и за съжаление излизат основно проблемите. Майките имат нужда да бъдат чути. Най-честите проблеми, които се засягат, е организацията на кърменето на новородените бебета, затруднената комуникация между медицинския персонал и родителите, лошо отношение от страна на медицинския персонал към майките, недобре организиран работен процес, който създава ненужно повече проблеми на това майката и бебето да бъдат заедно след раждането, на началото на кърменето, на изграждането на връзката помежду им, много, много дълга раздяла на майки и бебета, не само в първите два часа след раждането, а и понякога с дни, майките си виждат бебетата на третия, четвъртия ден след раждането. Това са основните точки, които майките засягат като проблематични.

Ралица Димитрова каза, че след като бъде направен пълен анализ на този доклад, той ще бъде изпратен до Министерството на здравеопазването, както и до различни болнични заведения из страната. В този анализ се предлагат различни решения тези проблеми.

Източник:http://bnr.bg/post/100671668/koalicia-za-maichino-zdraveopazvane

Няма спасение – най-вероятно в края на лятото в болница с пръстов отпечатък

Най-рано в края на лятото – през август, влизането в болница ще става с пръстов отпечатък. Става въпрос обаче само за влизане, уточни зам.-здравният министър Ваньо Шарков, който е и член на надзорния съвет на НЗОК

Чак от Нова година ще се въведе новата идентификация и в аптеките. Според другия зам.-министър Бойко Пенков отпечатък ще е нужен за посещение при специалист в извънболничната помощ и за лаборатория чак от 1 април догодина. Вероятно от тогава ще се иска пръстова идентификация и от личните лекари, но това още не е напълно сигурно. Има вероятност промяната въобще да не стигне до джипитата, пише в. „Сега“. Пенков мотивира отлагането на идентификацията за аптеките с това, че системата трябва да се тества и да не се създава напрежение. Идеята е от август, когато би трябвало да е готов софтуерът, до зимата служителите на районните здравни каси да обиколят колкото се може повече села и отдалечени места, за да снемат първоначална регистрация на пациентите. Самата тя отнема 2-3 минути, като се поставя пръст върху четец, който генерира уникален код. Целта е да не стават опашки в аптеките. От касата изрично обясниха, че кодът може да се генерира и при първи досег със системата, т.е. ако пациент отиде в аптека или болница, там той директно ще получи кода си и не е необходимо специално да ходи до районната каса или до личния си лекар например, за да получи регистрация. Пенков потвърди, че няма да можем да се откажем от пръстова идентификация, защото със снемането на частичен отпечатък, който се превръща в код, не се нарушават лични данни. Изключения все пак ще има за хора, които не са в състояние да си вземат лекарства от аптеката например. Те ще получават специални карти, на които също ще има код и където ще бъдат вписани и данни на хората, които те са упълномощили да им взимат лекарствата.

Приложенията за мобилни устройства и новите технологии водят до революция в здравеопазването

Бъдещето в здравеопазването е на технологиите. Около това становище се обединиха участниците в конференцията „Мегатендеции в здравеопазването“, която се състоя днес. Като най-бързо развиващи се области в медицината те определиха онкологията, хематологията и генетичните изследвания, както и подобряването качеството на живот на все по-застаряващото население в световен мащаб.

„Една от най-силните тенденции е развитието на мобилните технологии и приложения, които се използват в здравеопазването. През 2013 г. пазарът е около 2 млрд. долара, а през 2018 г. се очаква да достигне 20-25 млрд. долара. Цялата информация, събрана чрез мобилните приложения, може да бъде използвана за превенция и съответно правилно лечение. Това е отлична възможност за взаимодействие между лекарите и пациентите, за клиничните изпитания на фармацевтичните компании“, заяви Светлин Кръстев, мениджър в „ПрайсУотърхаусКупърс“. Той допълни, че са две основните причини услугите в сферата на здравеопазването да стават все по-търсени. Едната е в застаряващото население, а втората – че все повече се върви от лечение към превенция.

Тенденциите при технологиите пък са развиването на приложенията за мобилни устройства, които дават информация за пулс, кръвно налягане, кръвна захар и които ще могат да бъдат следени дистанционно. „Към това са насочени всички високотехнологични компании, производители на мобилни приложения“, заяви Елица Панайотова, директор на „София тех парк“.

Според нея голяма част от тези технологии вече не са предназначени само за превенция, но и за дистанционно наблюдение, което може да доведе до истинска революция в здравеопазването. „Това е един от начините за по-доброто качество на живот на възрастните хора с проблеми. Вместо те да бъдат хоспитализирани, могат да продължат да обитават дома си, който обаче е оборудван с камери и сензори, така че лекарят, който ги следи, да получава актуална информация за състоянието им. Всичко това може да бъде разглеждано като икономия от гледна точка на ресурса от медицински работници и в същото време подобряване качеството на живот на пациентите“, каза тя.

Друга тенденция при биотехнологиите е ранното тестване на съединения, които биха могли да лекуват определени заболявания. Информационните технологии проиграват с математически модели възможните съединения, които могат да паснат на определен проблем. След това, тези съединения, които са сведени от стотици да речем до 10, вече могат да тръгнат по съответните клинични изпитания и да се развият като лекарствени средства.

Изпълнителният директор и ръководител на анализи от следващо поколение в Новартис – САЩ Милинд Кемколкър в дистанционна презентация представи ползата от работата с данни. Той определи анализите на огромно количество данни, събирани от потребителите, посредством новите технологии, като основа за намирането на решения за огромно количество заболявания и управление на здравето.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/prilozheniyata-mobilni-ustroystva-novite-tehnologii-63653

Проф. Людмила Матева: Цирозата на черния дроб вече не е толкова страшна

Националният консултант по гастроентерология проф. Людмила Матева и председател на Българската асоциация за изучаване на черния дроб обясни кога ще влезе новото лечение на хепатит С и какви са трудностите при неговото прилагане.

– Новото лечение за хепатит С вече е в България. Има ли ограничение колко пациенти ще могат да се лекуват на първо време, проф. Матева?
– Бяхме последната страна в Европа, в която новото лечение за хепатит С влезе за реимбурсиране, но сме доволни, че това най-сетне стана. На този етап, както във всички страни по света, и България започва лечение първо на болни с напреднало чернодробно увреждане: това е напреднала фиброза F3, което значи предциротично състояние, и при вече оформена чернодробна цироза – компенсирана или декомпенсирана до определен стадий. Тези хора са приоритетни за лечение, тъй като тяхната болест може да прогресира дори до фатален изход. Доказано е обаче, че в резултат на безинтерфероновата терапия при значителна част от пациентите цирозата бележи регрес до начален стадий, има много добро повлияване на болните с тежко протичащи декомпенсирани чернодробни заболявания.

Също така сме включили и групата на болните, неотговорили на предходно лечение с интерферон и рибавирин. Третата група пациенти имат сериозни придружаващи заболявания – лимфом, хронично бъбречно заболяване, гломерулонефрит, тежък васкулит. При тях се очаква, като се излекува С-инфекцията, да се подобри и основното заболяване. В третата група спадат и всички пациенти, които се нуждаят от имуносупресивно лечение и химиотерапия. Ако не преминат новата терапия за хепатит С, при имуносупресията вирусите се активират и ходът на С-инфекцията е по-драматичен.

– Кога може да се разширят възможностите и хора, при които още не са настъпили тежки увреждания, да се лекуват?

– Надяваме се след няколко месеца

да разширим критериите,

по които пациенти ще получават новата терапия. Тогава да бъдат включени и хора с хроничен хепатит С, които имат все пак някаква активност на болестта, някаква степен на фиброза в много по-ранни стадии, за да не се стига въобще до чернодробна цироза.

В началото на тази година те все още не могат да се лекуват. Но това са болни, за които не е фатално лечението да бъде отложено. Има медицински доказателства, че ако човек няма никакво увреждане на черния дроб или има много леки промени, чернодробна цироза може да настъпи и след 20 години. Освен това тези хора са под наблюдение в центровете и ако се открие макар и малка негативна динамика или белези на активиране на болестта, ще бъдат включвани приоритетно за лечение.

– Къде има центрове за хронични вирусни хепатити?

– У нас има няколко утвърдени и добре функциониращи центрове за диагностика, лечение, наблюдение и проследяване на хроничните вирусни хепатити. В София те са в Александровска болница, в “Царица Йоанна – ИСУЛ”, в “Св. Иван Рилски”, ВМА, Втора градска болница, “Токуда” и “Софиямед”. В страната това са университетските болници във Варна, Пловдив, Плевен и Стара Загора. От миналата година имаме практическо ръководство как да се провежда новата терапия.

Когато се провежда новото лечение на хепатит С, трябва да се знае кога да се спре, кога да не се спре, да се прецени за кой режим е подходящ конкретният болен. Това изисква богат опит в лечението на хроничните хепатити. В началото в САЩ имаше идея новата терапия да се провежда от личните лекари.

Но се видя, че те нямат опита да го правят. В страна като Египет, в която голяма част от населението е заразена с хепатит С, са създадени 70 лечебни центъра, в които работят лекари с дългогодишен опит в диагностиката, лечението и проследяването на хроничните инфекции.

– Има ли някои трудности при прилагането на терапията?
– Предизвикателството пред нас, лекарите, е, че две трети от пациентите имат други придружаващи заболявания.

Само при 24{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от болните

с хепатити е вероятно да не приемат и други лекарства по повод артериална хипертония, сърдечносъдови болести, диабет, хематологични заболявания, тиреоидити и др. При пациентите с придружаващи заболявания може да се очакват лекарствени взаимодействия на медикаментите, които приемат. Може да се получат както нежелани токсични реакции, така и да се намали активността на антивирусните средства. За радост, съществува електронна база данни, която лекарите могат да ползват и на мобилния си телефон, на която да направят справка за минути какви са възможните лекарствени взаимодействия.

Доказани са също нежелани взаимодействия с билки, например с жълт кантарион. Има увлечение на българите да използват природни средства за лечение или за профилактика, защото в тяхното съзнание те са безобидни. Но когато има болен черен дроб, метаболизмът на някои вещества, на някои храни или билки може да доведе до забавяне или до усилване действието на лекарствата или до токсични реакции. Затова по време на терапията, която трае три до максимум шест месеца, трябва да се спрат всякакви хранителни добавки и растителни екстракти.

Много е важно болните да бъдат дисциплинирани, да се придържат към лечението и да споделят всичко с лекуващия ги екип, за да не допускат грешки, които да доведат или до прекратяване на терапията или до поява на странични ефекти.

Източник:

27 млн. лева губи икономиката заради мускулно-ставни заболявания

Мускулно-ставните заболявания са на трето място сред причините в България за отсъствие от работната среда. 27 млн. лв. са загубите за икономиката, заради отсъствието от работа на тези хора. Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит и Асоциацията за развитие на медицинската общност обсъдиха в Боровец социална значимост на ревматичните заболявания и бъдещето в лечението им.

Роза Чеглайска – председател на пациенската организация „Асоциация на пациентите с ревматоиден артрит“ и пациент с артрит сподели, че вече години се опитва да обясни каква е социалната значимост на заболяването: „Няма никаква информираност. Това е нашата мисия, това енашата цел на нашата организация. Ние правим семинари, обясняваме на хората. На всяка комисия има наш координатор – и в трите комисии и в Пловдив, и в София, и във Варна. Една комисия какво значи за хората? Това е едно изтезание“.

60 на сто от хората стигат от трайна нетрудопсопобност вследствие на мускулно-ставни заболявания. Д-р Наталия Маринова – ревматолог в частна болница посочи: „Най-големите разходи се дължат на загубата на работопособност. Поне 50 процента от пациентите се инвалидизират в първите 10 години и затова ние трябва да бъдем нащрек и още в първите години да отрежем главата, както се казва, на това заболяване“.

Българските пациенти се лекуват с всички съвременни лекарства, които съществуват.

Проф. Кантарджиев отчете бум на скарлатина и варицела от началото на годината

Бум на заразените със скарлатина и варицела през първите месеци на годината, отчете директорът на Центъра по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев.
„Наблюдават се два пъти повече случаи на варицела и около 20-30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} повече на скарлатина. От началото на година случаите на варицела са с около 2000 повече, което е малко плашещо“, заяви той пред Нова телевизия.

Той поясни, че при децата варицелата протича доста по-бързо и безпроблемно, отколкото при възрастните.

„Ваксина за това заболяване вече има, но в много малко държави. Засега трябва да се натрупа още малко опит, тя да докаже своето действие и може би и ние ще я имаме”, обясни още проф. Кантарджиев.

Той уточни, че тази година е имало три пъти по-малко случаи на грип и около два пъти по-малко усложнения след него.

„Грипната епидемия тази година беше три пъти по-слаба в сравнение с предишни години, благодарение на това, че навреме се въвеждаха ваканции. Грипната епидемия е вече към края си”, заяви проф. Тодор Кантарджиев.

В момента е периодът, в който трябва да се вземат мерки срещу вирусите, които се пренасят от кърлежите и комарите.

„Много важно е тази година да се вземат ранни мерки срещу комарите. А именно да се напръскат водоемите, където има застоели води, където те се развъждат”, уточни професорът.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5376483

Парадокс: Държавата плаща все повече пари на зъболекарите за все по-малко дентални прегледи

Противно на широко разпространеното мнение, че зъболечението у нас е изцяло платено, през миналата година държавата е платила за “безплатна” дентална медицинска помощ почти 122 млн. лева, става ясно от отговор на здравния министър Петър Москов.

Изплатената на зъболекарите сума през 2015 г. е в размер на 7,6 млн.лв. повече спрямо 2014-та година. Извършените прегледи на пациенти обаче са по-малко. За първична дентална медицинска помощ през миналата година Националната здравноосигурителна каса е превела 117,9 млн.лв., а за специализирана дентална помощ са платени 3,8 млн.лв.

Прави впечатление, че зъболекарите масово извършват платените от държавата прегледи в първите четири месеца на календарната година. От данните на здравния министър става ясно, че въпреки уверенията за завишен контрол, през 2015 г. НЗОК е платила с 6,5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} повече за първична дентална помощ, а броя на прегледите е с близо 15 000 по-малко.

През 2014 г. са извършени общо 1 870 985 обстойни първични дентални прегледи, които са заплатени от НЗОК. За 2015 г. прегледите са 1 856 231. Идентична е статистиката и за специализираната дентална помощ, където ръстът на заплатените средства е 13{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}.

През 2014 г. за специализирана дентална помощ са платени 3,3 млн. лв., а през 2015 г. 3,8 млн.лв. Броят и на специализираните дентални прегледи обаче през миналата година е по-малък спрямо предходната година, става ясно още от статистиката, представена от Петър Москов.

Източник: http://novinite.bg/articles/108008/Paradoks-Darjavata-plashta-vse-poveche-pari-na-zabolekarite-za-vse-po-malko-dentalni-pregledi#sthash.WzKyqx1R.dpuf