понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 1183

Експерти: Здравно-осигурителният модел се пука по шевовете

У нас пациентите си плащат, дори да имат осигуровка и частна здравна застраховка

Доброволното здравно осигуряване, дори да се предлага от частните застрахователи като VIP услуга, на практика не съществува в България. Здравните пакети не предлагат нещо по-различно от дейностите, които се покриват с публични средства, а на пациента може да му се наложи да плати, даже и да е сключил медицинска застраховка. Основната причина е, че няма нормативен документ, който да определя формите и възможностите за финансиране на отделните здравни дейности.

Около този извод се обединиха икономисти и здравни експерти на международния форум „Диагноза: Българско здравеопазване – състояние, лечение, перспективи“. Според тях страната ни би могла да избира между трите най-добри европейски практики за насърчаване на доброволното осигуряване, но вместо това предпочита английския модел, при който всички правила се диктуват от държавата.

„Частните застрахователи в България на практика се явяват конкуренти на Националната здравноосигурителна каса, защото на пазара няма нито един продукт, който да допълва или надгражда това, което се предлага от общественото осигуряване. Няма никаква яснота за услугите, заплащани с публични средства, и за тези, покривани от застрахователите. А това ражда хипотезата, че болниците могат да поискат заплащане от две места. Никъде не е разписано как се покриват разходите им, затова може да се окаже, че даже със здравна осигуровка и частна застраховка, пациентът пак ще трябва да плати за чехлите, които са му дали в болницата“, разясни част от проблемите в сектора Ралица Агайн, заместник-председател на Комисията за финансов надзор.

Междувременно в Германия, например, се прилага моделът на заместващо здравно застраховане – пациентът има право да си избере частен осигурител и да не прави вноски във федералния бюджет. Във Франция пък частният сектор покрива основно доплащанията на пациентите, потърсили здравна помощ. Става дума за около 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от разходите за лечение, 40{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от тези за лабораторни изследвания и между 35 и 65 на сто от разходите за медикаменти.

В резултат и двете страни са в Топ 3 на европейските държави с най-висок премиен приход от здравно застраховане. Първенец е Холандия с 44,2 млрд евро, следвана от Германия с 43,2 млрд. евро, а на трето място е Франция с 21 млрд. евро. Любопитен факт е, че заедно трите държави формират 74,4{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от премийния приход от здравно застраховане в целия Европейски съюз, който през 2014 г. е над 140 млрд. евро (по данни на Европейската комисия по пенсионно и професионално осигуряване – EIOPA).

Що се отнася до България, пазарът у нас е изключително малък и на този етап се развива по свои неписани правила. От застраховки „Заболяване“ през 2015-а са постъпили почти 70 млн. лв., което е само с 3 млн. лв. повече от сумата за 2014-а. Перспективи за развитие обаче на този етап няма, защото само за последните три години двата основни норматива в сектора – Закона за лечебните заведения и Закона за здравното осигуряване, са поправяни над 40 пъти. В резултат дори опитни юристи се затрудняват в търкуването на промените, камо ли голяма компания да реши да инвестира в здравно-осигурителната ни система.

„Здравно-осигурителният модел се пука по шевовете. Особено след като беше прието здравната каса да закупува медицинските дейности от болниците. И това е много опасно, защото при такъв модел няма договор, а възмездна сделка. Пациентите на практика ще получават това, което им предложат, на цена, която им определят – като в магазина“, коментира ситуацията директорът на Националния център по обществено здраве и анализи проф. Петко Салчев.

Другият проблем е, че статистиката в страната е твърде изкривена, за да може която и да е застрахователна или осигурителна компания да прогнозира евентуалните си бъдещи разходи. По данни на НЗОК през 2015 г. България е постигнала своеобразен пик на хоспитализациите, тъй като през болниците са минали над 2 млн. души. В същото време страната ни продължава да е сред първите пет държави в Европейския съюз по смъртност от социално-значими заболявания.

Любопитен факт е също, че въпреки въведената забрана за пушене на обществени места у нас, броят на пушачите не само не е намалял, но и се е подмладил. Според данните от статистиката българите палят първата си цигара на все по-ранна възраст, като най-застрашени от придобиване на вредния навик са тийнейджърите.

Източник:http://clubz.bg/37201-eksperti_zdravno_osiguritelniqt_model_se_puka_po_shevovete

Безплатни прегледи, изследвания и консултации със специалисти в „Зона Здраве“ в Бургас

Първото издание на изложение „Зона Здраве“ ще се проведе в Mall Galleria Бургас на 2 и 3 април т.г. В навечерието на Световния ден на здравето, изложението събира на едно място безплатни прегледи, изследвания и консултации с лекари специалисти от различни области. Основен партньор е Национална пациентска организация.
Изложението се провежда с подкрепата на Община Бургас, Областна администрация – Бургас, Районен център по здравеопазване, Районна здравно-осигурителна каса.
В „Зона Здраве“ участват над 40 участника – здравни заведения, лекари специалисти, производители на стоки и услуги за здравето и красотата, спортни школи.
Целта на „Зона Здраве“ е да информира и популяризира профилактиката на заболявания, да покаже новостите в грижата за здравето, да даде възможност на всеки да се консултира с желания лекар, да участва в игрите и забавленията, да избере спорт за себе си или своето дете. Акция по безвъзмездно кръводаряване, демонстрации по първа помощ от БЧК ще допринесат този празник на здравето да стане поле за хуманност и добротворчество.
Национална пациентска организация, със съдействието на Медицинска лаборатория „Лина“ организира безплатни изследвания за хепатит В и С. Ще има също: измерване на пулса и на кислорода в кръвта с пулсоксиметър, оценка на сърдечносъдов риск, диагностика на стъпала и проблеми на опорно-двигателната система, диагностика на кожа, очни изследвания, тест на контактни лещи и др. Скринингите, които ще се правят на място по време на изложението, са безплатни за посетителите.
Всеки посетител може да спечели от над 100-те награди, ако попълни талон на място.

Нова промяна, свързана с лекарствата, се отлага за септември

Още една нормативна промяна, засягаща реда лекарствената политика у нас, се отлага за 1-ви септември 2016 г. Това става ясно от публикувани на сайта на МЗ изменения в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти.

Текстът, който се предлага да влезе в сила заедно с друга отложена промяна – тази за „ценовия коридор“, е свързан с ценообразуването на медикаментите. Става въпрос за корекция, съгласно която при невъзможност за рефериране на даден медикамент в държавите от ЕС, неговата цена трябва да е максимум два пъти по-висока от тази на най-евтиното лекарство със същото непатентно наименование, регистрирано в България.

„Би било целесъобразно прилагането на това правило да се отложи, тъй като анализирането на въпроса в началото на 2016 г. показа допълнителна необходимост от по-плавно адаптиране към новите изисквания, залегнали в наредбата, за да не се допусне възникването на проблеми, които да рефлектират неблагоприятно върху пациентите и доставчиците на лекарствени продукти“, се посочва в доклада на министъра до правителството.

„Необходим е по-дълъг период на притежателите на разрешения за употреба на лекарствени продукти и на търговците на едро с лекарствени продукти в здравната система да реализират произведените по досегашния ред лекарствени продукти, както и закупени по досегашните правила за формиране на цените на съответните лекарствени продукти“, гласят още мотивите за промяната.

Ведомството променя и друг нормативен документ – Наредбата за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ, с които  Националната  здравноосигурителна  каса  сключва  договор. Тук изменението е свързано с отменения от Конституционния съд тест от ЗЗО, разделящ пакета здравни услуги, плащан от НЗОК, на основен и допълнителен. С промяната в текста се връща един основен пакет.

Източик:http://www.zdrave.net/news/novini-210/nova-promyana-svarzana-lekarstvata-otlaga-63674

Здравната реформа – 640 000 пациенти по-малко в болниците?

В здравеопазването ще се получи мултипликационен ефект, ако 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от сегашните пациенти отидат да се лекуват в първичната помощ

Отмина вотът на недоверие и шумотевицата около него. Споделиха се много реални и мними проблеми. Остана обаче почти необсъден най-важният според мен проблем – наличието на 2 142 978 пациенти в болниците ни през 2014 г.

В Национална здравна стратегия 2020, приета от НС на 17.12.2015 г., е отбелязано, че „За периода 2005 – 2013 г. хоспитализациите са нараснали от 20,8 до 30,6 на 100 души от населението… и са с близо 40{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} повече в сравнение с присъединилите се държави членки на ЕС”. А статистиката ни показва, че броят на болничните пациенти се увеличава всяка година.

На какво се дължи това увеличение? Елементарно – на увеличението на болниците и на леглата в тях. Известно е, че „разкритото легло е пълно легло”. Логиката: за разкриването на дадено болнично легло са вложени средства и собственикът се стреми да го запълни с пациенти, за да си възстанови средствата. Или обратното – за да печели, собственикът инвестира, като разкрива болнично легло. Така болниците в България станаха 323 с 48 680 легла. И всички министри досега твърдяха, че са много.

Подходите за намаляване на броя на леглата са два. Първия наричам условно административен – ограничаване на броя на звената.

Националната здравна карта очерта недостига и излишъка на ресурсите в отделните области на страната. Започва много по-сложното – преодоляването на дисбалансите. Държавата не може административно да закрива болници – повечето от тях са търговски дружества. НЗОК може да избира договорни партньори. Да допуснем, че имаме най-добрата в света методика, прилагана от най-компетентните експерти. Като резултат отделение А на болница Х няма да получи договор с НЗОК. Следствията са като минимум:

1. Недоволството на персонала.

2. Недоволството на населението.

Нарушават се навици и удобства, с които всички са свикнали. Намаляват се и пари. И ще започнат протести.

Като включим и политическия популизъм: „ония оставят хората в града ни без болнична помощ” – то кой ще гласува пак за „ония”? Затова никое правителство досега не посмя да се заеме с броя на болничните легла.

В медиите вече се появяват недоволствата: на болница Х, на население У, на организация Z. А от ведомството са принудени да обикалят, разясняват и успокояват: „няма да се закриват легла”.

Но нали леглата са много и искаме да ги намалим?

Втория подход условно наричам медицински – намаляване на потока пациенти към болниците. Експертите са единодушни, че част от хоспитализациите са ненужни и пациентите могат да бъдат лекувани в извънболничната помощ. Картината: За болнична помощ през 2014 г. НЗОК е платила над 1,280 млрд. лв. – около 113 лв. средно за един ден болничен престой. За първична извънболнична помощ е платила само 178 млн. лв. Срещу тях общопрактикуващите лекари (ОПЛ) са извършили определени дейности. За да се намали изпращането на пациенти към болниците, решаваме тези дейности да се увеличат – като количество и като качество. И – утрояваме заплащаните пари. Парите за първична помощ стават 534 милиона лв. – увеличение с 356 милиона лв.

Откъде ще вземем парите? Допускаме, че 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от сегашните пациенти, насочвани към болниците, ще се лекуват в първичната помощ. Това са кръгло 640 хиляди пациенти, което прави около 385 млн. лв. икономия на касата за болнични разходи. Икономията (цялата или „само” 356 млн. лв.) влагаме в първичната помощ. Изглежда просто: три пъти повече пари в първичната помощ означават 640 000 пациенти по-малко в болниците и 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} по-малко разходи за тях.

И като резултат – с тези 356 млн. лв. удвояваме (или утрояваме?) заплащането на ОПЛ, на медицински сестри, на медицински секретари. А лекарите ще могат (ще трябва?) да инвестират в апаратура, в радикално подобряване на условията си на труд. И ще си закупят служебни леки автомобили, за да ни обикалят по домовете?

Това са възможности в първичната помощ (за ОПЛ за по-незапознатите). Подобни възможности има и в специализираната извънболнична помощ. Допълнителни пари ще се спестят от значителното намаляване на повикванията на „Спешна помощ”.

Дали е лесно – какво повече може да прави първичната помощ?

Казус

ОПЛ – доктор „Б“ , е изправена пред сложен случай с пациент „А“. Тя има избор: да му предпише лекарства, да го посети поне един път в дома му, да го извика на контролен преглед, плюс да му даде (от винаги дефицитните) направления за още две последващи изследвания. Има и рискове – и за пациента, и за професионалната й репутация.

Или: да изпрати „А“ директно в болница – колегите там да се оправят. А за определена група пациенти болницата е и по-доброто решение: грижи, комфорт, храна и безплатни лекарства.

Дейностите са отдавна известни и частично описани в Политика 2.4. от Стратегията „Развитие на първичната извънболнична помощ…”. Ето някои:

– реализация на целеви държавни профилактични програми

– 24-часово, всекидневно обслужване, вкл. и по домовете

– „домашен стационар” – лечение на пациента в дома му под непрекъснат медицински контрол

– хирургия в амбулаторни условия, вкл. и еднодневна такава – твърди се, че така могат да се намалят до 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} хирургически интервенции, извършвани в болниците

– платени консултации по телефона – за определен кръг дейности

– обслужване с всички видове извънболнична помощ в съвременни комплексни центрове – подобие на старите поликлиники

Изглежда привлекателно. А как да стане? Какво е необходимо на д-р „Б“, за да поеме всички рискове и неудобства и поеме пациента „А“ на амбулаторно лечение?

– усъвършенствани показатели за измерване на количество и качество на дейността и силно, много силно стимулиращо заплащане

– промяна в статута и в перспективите за кариерно развитие на персонала

– медицински сестри да поемат 10 – 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от дейността в кабинетите и по домовете на пациентите

– експресни настолни лаборатории и друга помощна апаратура да намалят разкарването на пациентите и да ускорят работата на лекарите

– медицински секретари да работят с документацията и да решават немедицинските въпроси

– организиране на „групови практики”

– създаване на институцията „участъкова медицинска сестра” със съответни широки медицински пълномощия

Експертите знаят още поне толкова дейности и мерки, прилагани в света.

Трудностите са огромни. Първо, разбира се, показаните три пъти увеличение и 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} намаление на парите за двата вида помощ са фантазия. Касата не може да си позволи подобна едномоментна пренастройка. Но числата могат да служат като ориентири или дългосрочни цели. А планирането на конкретни величини да става на някакви стъпки във времето.

Нататък. ОПЛ са еднолични търговци и никой не може да се намесва в дейността им. Необходимо е и време – за допълнителна квалификация, за снабдяване с апаратура, за пренастройка на системата.

Още – да допуснем, че това изглежда реализируемо. От къде да започнем? За да получим обща икономия от 380+ милиона лева от болничната помощ, трябва да инвестираме приблизително толкова в първичната. От къде да вземем „началния капитал”? И то като „възвръщаемостта” му далеч не е гарантирана?

Кои са пътищата:

1. Бавен. Министър Москов обяви вече първите стъпки: бюджетът на Касата за първична помощ е повишен, силно се увеличи броят на направленията (с 640 000), има предвидени нови 230 000 профилактични прегледи и т.н. Което е бавно, но изглежда сигурно.

2. Интензивен. Да се започне на широк фронт, с много по-мащабни действия. Всичко изброено може да се провери в няколко експериментални модела – примерно в 50 (100, повече) кабинета на ОПЛ (и на лекари специалисти). И – в „модели на групови практики”. Дали не и в моделни общински центрове за първична помощ? Няма да е много скъпо, а резултатите ще служат за оценки и корекции на пътя. Пари от: резерви, държавна/общинска инвестиция, заем…? Изглежда трудно и несигурно. И сложно. А има ли трети път?

Всички искаме реформи. Но те означават промени. Да, ама аз искам промените да не засягат точно моята болница/лекар/сестра – иначе ще протестирам. И опозицията мощно ме подкрепя.

Има и нещо интересно: всички разработени досега здравни стратегии са сходни. Всички доказват, че леглата и пациентите на тях са много. Какво ли би станало, ако управляващи и опозиция въведат мораториум за изключване от политическите борби на стратегическите насоки за развитие на здравната система? Поне в рамките на един мандат. Е, това вече е истинска фантазия – по какво тогава ще спорят политиците?

 

Проф. Божимир Давидов, Доктор на медицинските науки

*Авторът е икономист, доктор на медицинските науки.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5378737

Д-р Г. Савков: Когато пациенти и лекари са едни срещу други, и двете страни са губещи

Агресията срещу лекари е вследствие на промененото отношение на хората към медиците, заяви пред “Фокус” д-р Георги Савков, директор на МБАЛ „Св. Николай Чудотворец” – Лом.

Д-р Савков отбеляза, че специфични и изявени случаи на агресия спрямо медици в МБАЛ- Лом няма, но самото отношение на пациента към лекаря не е същото.

Обществото се промени, времената се промениха. Всички са под напрежение, нервни. В условията на демокрация на пациентите им се вмени усещането за безнаказаност”, коментира д-р Савков.

Той обясни, че няма случаи на побой над персонала е лечебното заведение, но уважението към лекаря липсва:

„Самият аз съвсем скоро се сблъсках с такова грубо и агресивно поведение от страна на близък на пациент. Нахвърли се срещу нас без право и основание, тъй като ние си бяхме свършили работата и бяхме направили всичко възможно.”

По думите му, нещата трябва да се променят и това ще стане, когато обществото, разбере че има все пак някакви морални норми, които не бива да се прекрачват.

„Пациентите трябва да разберат, че и те имат задължения, не само ние като изпълнители на медицинска дейност. Този манталитет и чувството за безнаказаност се наслагват във времето и нещата се усложняват.“, каза той.

„За да се промени ситуацията трябва всяка една страна да е наясно, че има права и задължения и да вървим заедно напред. Когато пациенти и лекари са едни срещу други, и двете страни са губещи”, категоричен е д-р Савков.

Източник:http://medicalnews.bg/2016/03/21/{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B3-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BA{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BA{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B3{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BF{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}86{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BB{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BA{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81/

 

Единствена на Балканите система за безкръвна диагностика на панкреасни и жлъчни пътища вече в Токуда

Уникалната технология SpyGlass DS дава възможност за щадящи биопсии и прецизна диагностика

Единствената в България и на Балканите система за безкръвна прецизна диагностика на панкреасни и жлъчни пътища от скоро е на разположение на отделението по Интервенционална гастроентерология в Токуда и първите успешни процедури вече са факт. Системата се нарича SpyGlass DS. Наименованието в превод означава малък телескоп, т.е. тя представлява апаратура, с която се увеличава многократно достъпа и възможностите за неинвазивни процедури за диагностика и лечение на заболяванията на горния тракт на храносмилателната система.

„SpyGlass e оборудване за холангиоскопия и панкреатоскопия – методи за директен ендоскопски оглед на жлъчните канали и панкреасния канал – разказва д-р Петко Карагьозов, началник на отделението по Интервенционална гастроентерология в Токуда. „Зад тези термини се крият редица високотехнологични щадящи за пациентите изследвания и терапевтични процедури. Системата позволява да диагностицираме много по-прецизно неясни стеснения, както и туморни процеси на панкреасните и жлъчните пътища посредством биопсии. По този начин можем да уточняваме бързо много сложни случаи и необходимостта от хирургично лечение.“ – обяснява предимствата специалистът.

Освен прецизна предоперативна оценка на панкреасния канал и жлъчното дърво, приложенията на SpyGlass DS включват още лазерна литотрипсия на големи камъни в жлъчния канал, изваждане на камъни от вътречернодробните жлъчни пътища и др.

Новото оборудване е изключително ценно при трудни за диагностициране пациенти, които често са обект на вниманието на гастроентеролози, коремни хирурзи и специалисти по образна диагностика. Една от най-сложните хирургия в медицината – тази на панкреаса, с подобна система ще бъде улеснена от максимално прецизна и неинвазивна видео диагностика. SpyGlass доокомплектова и надгражда т.нар. ERCP (ендоскопска ретроградна холагиопанреатография) на жлъчните пътища и панкреасния канал. По този начин отделението по Интервенционална гастроентерология в Токуда има възможност да изпълнява пълния обем от изследвания и процедури на стомашно-чревната система.

Източник:http://www.blitz.bg/article/44283

БЛС вероятно ще обжалва решението на НЗОК за служебен рамков договор

НЗОК се подготвя да въведе нов служебен рамков договор, който отново е в нарушение на законовата уредба, на законови актове и обезсмисля всички преговори, каза д-р Галинка Павлова – заместник-председател на БЛС и допълни: „Въведоха се нормативни промени, които са неясни, недобре обмислени и не са достатъчно обществено обсъждани, прибързано сътворени и създават несигурност и непредсказуемост, едно напрежение и в пациенти, и в лекари. Защо тогава ние водим преговори? Защо БЛС служи като параван на политиците, за да могат те в крайна сметка да направят това, което са решили? Това опорочава целия процес“.

Д-р Павлова каза още, че БЛС вероятно ще обжалва пред съда решението на НЗОК за въвеждането на служебен рамков договор: „Ние сме отговорни хора и ще държим нещата да се спазват така, както са нормативно към момента предвидени. БЛС има на 25-ти Национален съвет, в който ще вземе решение за своето поведение за отстояване на правата и на гражданите, и на пациентите, и на лекарите. Ние няма да спрем дотук и ще водим своята борба, за да отстояваме отговорностите, които са ни възложени. Обмисля се какво да бъде поведението на лекарите. Чуват се гласове от колеги от страната, че ще спрат да работят по договор със Здравната каса. Ако това се случи, това ще бъде съществен проблем.

Днес ще се проведе конференция „Диагноза: Българско здравеопазване, състояние, лечение, перспективи“, посветена на проблемите в здравеопазването в България.

Самолечението чрез интернет става все по-честа и опасна практика

Увеличената трета сливица е израз на имунен дефицит при детето

Напоследък много хора се предоверяват на интернет, четат информация там и се самолекуват. Приемат всичко написано за истина и използват източници, които обаче не са много надеждни. И когато самолечението не даде ефект и състоянието се влоши, търсят лекарска помощ. Такива са наблюденията на д-р Антоанета Гужгулова, оториноларинголог в VIII ДКЦ в София и класически хомеопат, с над 30 г. стаж като специалист.

Някои майки прочитат нещо във форумите и решават да го приложат на детето си. А тази практика е много опасна, защото може доведе до сериозни усложнения, независимо на каква възраст е пациентът.

Неправилно лекуваната хрема може да отслаби слуха

Хремата е едно защитно състояние на организма. Чрез отделянето на обилен секрет той се стреми да изхвърли вирус, алергичен агент или някакво замърсяване. Ако тази хрема не се лекува правилно, причинителят остава в организма и продължава пътя си надолу по дихателната система.

Неизлекуваният ринит може да доведе и до възпаление на ушите, да се натрупа секрет зад тъпанчето, а това да намали слуха. Тези отити се случват най-често при децата поради анатомичните особености на детското ухо.

Не е изключено да се развие и по-сериозно гнойно възпаление. Затова още в самото начало на хремата трябва да се приложи адекватно лечение. При воднист секрет д-р Гужгулова изписва на своите пациенти Шуслерова сол № 3 железен фосфат (овладява възпалението в началната му фаза) и сол № 8 натриев хлорид (регулира водния баланс в организма). Ако секретът е млечно бял, към тях добавя и сол №4 калиев хлорид, която успокоява лигавицата, а при жълто-зеленикав, жилав секрет – сол №6 калиев сулфат (помага при гнойни инфекции).

Доказано успешно действие има и хомеопатичният препарат Цинабсин, особено когато инфекцията е навлязла към синусите. Той много добре ги дренира, като в същото време не изсушава лигавицата на носа. При остри симптоми се взема по 1 таблетка през час до 12 таблетки на ден. Лекарката препоръчва приемът му да продължи около 30-40 дни с 3 таблетки дневно, за да може синусите да се изчистят напълно. Много често прилага Цинабсин и след като пациентът е пил антибиотик, за завършек на лечението.

В следствие на чести хреми, напоследък при д-р Гужгулова идват все повече дечица със сериозни отити. Заради тези възпаления малките пациенти са били посъветвани да се подложат на операция за премахване на третата сливица. Дори когато са настъпили такива усложнения, не е задължително да се прибягва до оперативно лечение. Опитът й доказва, че те се повлияват много добре от приема на минералните соли. В повечето случаи успява да предотврати оперативната намеса със сол №4, като изписва по 4 таблетки дневно в продължение на 20-30 дни. „В такива моменти е задължително да се спре консумацията на млечни продукти. Те са слузообразуващи храни и оказват сериозно влияние на възпалението”, допълва лекарката.

Третата сливица е важна част в изграждането на имунитета при детето

Според д-р Гужгулова не трябва да се бърза с премахването на третата сливица на децата. Тя е част от Валдайеровия пръстен, който е изключително важна част в изграждането на детския имунитет. Нейното уголемяване може да се дължи на прекарана от майката инфекция по време на бременността или при раждането, която тя предава на бебето. Или когато детето не е кърмено и развива някакъв вид имунодефицитно или алергично състояние. Тя е по-голяма, защото в нея започват да се изработват повече антитела с цел организмът да се предпази от вредителите.

„Разбира се, когато третата сливица е прекалено голяма, води до сънна апнея или детето е с постоянно отворена уста и през деня, и през нощта, хърка доста силно, се налага оперативно лечение. Това е т. нар. „трета степен” на увеличение, което обаче се случва изключително рядко”, категорична е д-р Гужгулова.

Премахването на третата сливица се налага и когато в нея се развие упорита инфекция, която не може да бъде излекувана. В такива случаи възпалението прогресира към ушите, състоянието е съпроводено с чести болки, с гнойни ушни секрети. С правилното лечение, приложено навреме, може да не се стигне до тези усложнения. „Когато третата сливица често гнои, приемът на сол №6 в продължение на поне 2 месеца оказва изключително добро въздействие. Солта я изчиства много добре в дълбочина. Същото лечение прилагам и когато другите две сливици са с гнойни секрети”, добавя лекарката.

Недоизлекуваното болно гърло е тлеещо огнище на инфекции

Болното гърло може да причини и други сериозни проблеми. Ако възпалението продължава дълго време, е възможно да са засегнати сърцето, ставите или бъбреците. „Това, разбира се, се случва при сериозни и агресивни вирусни или бактериални инфекции – при скарлатина, чести гнойни инфекции при децата, съпроводени с увеличени лимфни възли. Получава се едно тлеещо огнище, което винаги може да премине по-навътре в организма и да засегне много важни органи”, уточнява д-р Гужгулова.

За да не се стига до всички тези сериозни проблеми, още при първи симптоми на възпалено гърло тя препоръчва да се започне лечение с хомеопатичния медикамент Тонзилотрен. Подходящ е също и за деца над 1 г., бременни и кърмещи жени. Той намалява гнойно-възпалителните процеси, болката и отока в гърлото и сливиците, подпомага бързото заздравяване на лигавиците, укрепва имунитета.

Приема се по 1 таблетка на всеки час до 12 таблетки на ден при остри състояния и по 3 таблетки дневно след острия период, поне 1 седмица. Към тях в началната фаза на болестта лекарката добавя и соли №3 и 4.

„Понякога децата са с по-уголемени сливици, с по-дълбоки крипти (малките гънки на повърхността на сливиците). Когато там се натрупа белезникав секрет, може да се включи и сол №8, за да се изчиства по-добре”, казва д-р Гужгулова. Когато не настъпи подобрение на състоянието в рамките на 3-4 дни, пациентът има висока температура, обща отпадналост, се налага и антибиотично лечение.

Косопадът при децата е знак за носителство на стрептококова бактерия

В момента има бум на скарлатина в детските заведения. Много от боледувалите деца остават носители на опасния стрептокок, въпреки приключилото лечение. Това се дължи на факта, че в много случаи не се взима повторен гърлен секрет, с който да се провери дали организмът е изцяло изчистен от бактерията.

Носителството й може да се изяви с чести нощни болки в ставите, които родителите свързват с растежа. Понякога то се проявява и като лек анемичен синдром и засилен косопад, без да е променена диетата на детето. Също така признаци могат да бъдат кървенето на венците, докато детето си мие зъбите, както и беленето на дланите и стъпалата. В такива случаи лекарката препоръчва изследване на AST – титър, който показва наличието на опасния стрептокок в кръвта. Ако то докаже присъствието на бактерията в организма, не е задължително лечението да е с антибиотик. В подобни случаи д-р Гужгулова прилага хомеопатични лекарства и имуностимулиращи средства.

За да се предпази детето от скарлатина, д-р Гужгулова препоръчва профилактика със сол №3 железен фосфат и сол №4 калиев хлорид. Приемът трябва да продължи, докато има нови случаи на заболяване в групата.

Изтоник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5378231

Вече има електронна борса за лекарства

Единна национална платформа за търговия с лекарства вече работи в България, съобщиха от здравното министерство (МЗ). За създаването ѝ има решение на Министерския съвет отпреди повече от година.

Засега борсата ще е само за лекарствата, купувани от болниците. Те вече няма сами да договарят с доставчиците цени за малки количества лекарства, а ще ползват националната платформа, поясняват от МЗ. „Системата ще обединява всички получени заявки за всеки отделен медикамент и ще търгува общите количества. Така поради окрупняване на обемите ще се постигне и значително по-ниска цена“, допълват от ведомството пред в. „Сега“. В платформата ще могат да участват всички лечебни заведения у нас, както и регистрираните доставчици. Не е ясно обаче дали през борсата ще се купуват абсолютно всички медикаменти, които се ползват в болниците, или ще има изключения. Не е ясно и дали частните и общинските клиники ще участват в общите търгове. До 2011 година системата беше подобна – здравното министерство купуваше с централизирани търгове част от лекарствата за държавните болници, основно за онкология. Това водеше до периодични липси на лекарства заради проблеми с търговете. След това покупките се децентрализираха, което доведе пък до ръст на цените. Според министър Петър Москов централизираните търгове ще доведат до около 20{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} спад в цените, които ще плащат болниците за медикаменти. Поръчката за софтуера за борсата е за 179 971 лв. без ДДС, а търгът е спечелен от „Контракс“, която има и други проекти в здравния сектор.

Вдигнаха мерника и на такса „избор на екип“ в болниците

Грижата за родилките не бива да зависи от възможността да си платят

Скоро след като правителството официално премахна заплащането за придружител в лечебните заведения, прочуло се като скандалната такса „майка“, неправителствени организации предлагат същото да се случи и с разписаните ценоразписи за „избор на екип“. Инициативата е на сформираната днес „Коалиция за майчино здравеопазване“ и касае главно бременните жени, но ако промяната се реализира, при всички положения ще облекчи джоба на всички пациенти в страната.

Конкретното предложение на организацията е родилките да не плащат такса за избор на екип, за да не бъдат дискриминирани в здравното обслужване въз основа на социалния им статус.

„Свидетели сме на твърде много ретроградни практики в нашите родилни заведения. Изхождаме от разбирането, че всички раждащи жени имат равни права и за тях и бебетата им трябва да бъдат полагани еднакви грижи“, посочи д-р Бояна Петкова, председател на Фондация „Макове за Мери“ и зам.-председател на Сдружение „Естествено“.

Основният мотив на организациите е, че точно в този период от живота – раждането, качеството на медицинските услуги не би трябвало да зависи от това дали жените са платили или не за избор на екип. Лекарите и медицинските сестри отричат да правят разлика между родилките, но анонимна анкета, проведена сред 5 300 представителки на нежния пол, показва точно обратното.

Според повече от половината участнички информираното съгласие, което им се предоставя за подпис, се превръща във формален акт, срещу който не са в състояние да възразят предвид физическото си състояние. И с това непрекъснато се спекулира – документът просто се пъхва сред останалите, а накрая семейството си плаща, дори да не е искало избор на екип. Други 86{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от жените пък декларират, че не са осъществили първи контакт с бебето си в първите минути след раждането, защото никой не им е дал да го прегърнат. Близо 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от родителите на недоносени деца, родили със секцио в държавните клиники, и 13{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от тези, избрали частни, посочват, че са докоснали децата си чак след изписването им от неонатологията (което понякога отнема и месеци).

КОГАТО БИОЛОГИЧНИЯТ ОТПАДЪК СЕ ПРЕВЪРНЕ В ЧОВЕК

В тази връзка новата „Коалиция за майчино здравеопазване“ ще настоява за спешни промени в медицинските стандарти по акушерство и гинекология, и неонатология. Една от идеите им е да се позволи на акушерките да регистрират самостоятелни практики и да сключват индивидуални договори с Националната здравноосигурителна каса. Целта е по този начин да се осигури адекватно наблюдение на нормално протичащите и нискорискови бременности, за да се облекчи работата на специалистите и да им се предостави повече време за работа със сложните случаи. Акушерките биха могли да поемат и грижите в извънболничната помощ, когато това не създава рискове за родилките.

Всички предложения ще бъдат отново обсъдени на специално организирана за целта кръгла маса по проблемите на родилната помощ у нас, която ще се проведе в средата на следващия месец. На 6 април пък родителите на недоносени бебета и деца с увреждания планират да потърсят повече права за децата си с протест пред сградата на Народното събрание в столицата.

Източник:http://clubz.bg/37153-vdignaha_mernika_i_na_taksa_izbor_na_ekip_v_bolnicite