неделя, юни 28, 2026
дом блог страница 98

Министерство на здравеопазването съди изпълнителя за проваления ремонт на Спешното отделение в Стара Загора

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването (МЗ) ще заведе дело срещу фирмата, наета за ремонта на Спешното отделение към УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“ – Стара Загора, заради отказ да завърши обекта. Информацията бе потвърдена от служебния здравен министър доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос от народния представител Радослав Рибарски.

Договорът за реконструкцията е сключен още през 2021 г. с дружеството „Санус Инвест 2020“. Според министъра, изпълнението първоначално е било забавено заради мерките срещу COVID-19, а по-късно и спряно поради изтичане на договорите за авторски и строителен надзор.

Въпреки че през 2024 г. МЗ е провело нови процедури и е осигурило необходимия надзор за възобновяване на строителството, проверките на място от страна на министерството и РЗИ са констатирали сериозни проблеми. Установено е частично и непълно изпълнение на заложените дейности, драстично изоставане от графика и липса на технологична дисциплина. От ведомството са изпратили официални покани до изпълнителя за възобновяване на работата, но фирмата не е демонстрирала желание да довърши ремонта.

„Министерството предприе съответните правни действия за едностранно прекратяване на договора и ще потърси правата си по съдебен ред, съгласно действащото законодателство“, категоричен е доц. Кирилов.

За да се гарантира завършването на Спешното отделение, правителството е отпуснало допълнителни бюджетни средства за дофинансиране. След юридическото приключване на отношенията с настоящата фирма, ще бъде стартирана нова обществена поръчка за избор на изпълнител или средствата ще бъдат предоставени директно на болницата за финализиране на ремонтните дейности.

Илинойс последва Калифорния и се присъединява към мрежата на СЗО за реакция при кризи

Рубрика: Новини

Илинойс ще се присъедини към Глобалната мрежа за предупреждение и реакция при кризи (GOARN) на Световната здравна организация, превръщайки се във втория американски щат, който предприема тази стъпка след оттеглянето на САЩ от глобалната структура. Решението бе обявено официално от губернатора на Илинойс Джей Би Прицкер.

Този ход следва примера на Калифорния, която през януари също се включи в програмата, независимо от федералната политика за напускане на организацията.

„Отказвам да стоя безучастен, докато се подкопават научните основи и се отслабва способността на нацията ни да идентифицира и реагира на глобални заплахи за здравето“, заяви Прицкер в социалната мрежа X, визирайки действията на Доналд Тръмп.

В официално изявление губернаторът подчерта: „Като се присъединяваме към координираната мрежа GOARN, ние гарантираме, че нашите лидери в общественото здравеопазване и гражданите разполагат с необходимата информация, експертиза и партньорства за защита на населението на щата.“

Мрежата GOARN реагира на извънредни ситуации в общественото здравеопазване в световен мащаб, включително пандемии, епидемични взривове и масови бедствия, като обединява ресурсите на над 360 институции и организации.

МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ – Кърджали отличи най-изявените си специалисти и отчете ръст на пациентите през 2025 г.

Рубрика: Новини

Над 18 300 пациенти са преминали лечение в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ – Кърджали през изминалата 2025 година, което бележи ръст от близо 3% спрямо предходния период. Делът на приетите по спешност остава висок, обхващайки 77% от всички хоспитализации. Тези ключови показатели бяха представени от изпълнителния директор на лечебното заведение проф. д-р Тодор Черкезов по време на тържествената церемония за връчване на годишните награди за високи професионални постижения.

Болницата затвърждава позицията си на водещ диагностично-лечебен център в Източните Родопи, обслужващ и пациенти от съседни области. Ръководството отчита повишено търсене на високоспециализирани изследвания, включително ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), процедури в инвазивната кардиология и полисомнография за диагностика на обструктивна сънна апнея. Анализът на болничната дейност сочи, че най-натоварените структури през годината са били отделенията по Нервни болести, Хирургия и Ендокринология.

„Постигнатите медицински и икономически резултати гарантират стабилността на лечебното заведение“, подчерта проф. Черкезов. Той акцентира върху успешната кадрова политика, насочена към привличане на млади лекари, като екипът е попълнен с 10 нови попълнения. Стабилните финанси са позволили и неколкократно увеличение на възнагражденията на персонала в рамките на отчетния период.

В рамките на събитието бяха връчени отличия в 10 категории. Призове за колективен принос получиха екипите на Хирургично отделение, Отделението по неонатология и Отделението по ортопедия и травматология.

Индивидуални награди за висок професионализъм получиха лекарите д-р Владимир Възгечев (Образна диагностика), д-р Семра Изетова (Ендокринология), д-р Емел Исмаил (Нервни болести), д-р Фатме Сейдали (Кардиология) и д-р Берай Хасан (Гастроентерология). Отличени бяха и професионалистите по здравни грижи: фелдшер Блага Атанасова, акушерка Елена Григорова и медицинските сестри Теменужка Дуржева и Байсе Топал, както и служителят в администрацията Екатерина Лулчева.

Специалният приз за млад лекар „Ти си нашето бъдеще“ бе връчен на д-р Елиф Мехмет-Мустафа. Тя е възпитаник на МУ – Варна (випуск 2023) и започва професионалния си път в Спешно приемно отделение, като вече е зачислена и за специализация по Пневмология и фтизиатрия. За принос като дарител бе отличен инж. Кяшиф Кяшиф, а наградата за обективно медийно отразяване отиде при екипа на регионалната „ТВ Кърджали“ – журналистката Мария Милчева и оператора Петко Вангелов.

Новите НРД трябва да елиминират двойното подаване на информация в НЗИС

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването (МЗ) настоява при подготовката на новите Национални рамкови договори (НРД) за медицински и дентални дейности, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) да се съобрази с изискването за недопускане на дублирано подаване на информация към Националната здравноинформационна система (НЗИС). Това становище изрази министърът на здравеопазването в оставка доц. Силви Кирилов в отговор на въпрос от народния представител Божидар Божанов.

Министърът поясни, че в действащите рамкови договори са заложени изисквания към лечебните заведения да предоставят на Районните здравноосигурителни каси (РЗОК) набор от данни и документи, необходими за сключване на договори за медицинска помощ. Част от изискуемите документи се издават от други органи и се подават еднократно от изпълнителите на медицинска помощ.

„Предвид текущия етап на изграждане на НЗИС и наличните функционалности, все още не е възможно във всички случаи РЗОК или НЗОК да извършват служебна проверка на обстоятелствата, подлежащи на промяна от страна на лечебните заведения, тъй като системата не съдържа пълни данни за тези промени“, коментира доц. Кирилов.

Той допълни, че в портала на НЗИС е внедрен модул за статистически отчети, който предоставя достъп до 130 вида справки, обхващащи регистри на съсловни организации, прегледи, предписани лекарствени продукти, направления, имунизации, медицинска експертиза, дентална помощ, хоспитализации и демографски показатели.

„Справките са публични, позволяват експортиране в удобен формат и се актуализират постоянно, за което РЗИ са информирани. Проведени са и разговори с Българския лекарски съюз (БЛС) и общопрактикуващите лекари за внедряване на допълнителни доработки в предстоящата пета фаза на надграждане на НЗИС“, заключи здравният министър.

УМБАЛ „Пълмед“ осигурява медицинското обезпечаване на тенис сблъсъка България – Белгия за Купа „Дейвис“

Рубрика: Новини

Пловдивската университетска болница „Пълмед“, част от медицинския холдинг „Булфарма“, е официален медицински партньор на предстоящата среща между България и Белгия от Световната група I на турнира за Купа „Дейвис“. Двубоят ще се проведе на 7 и 8 февруари в зала „Колодрума“ в Пловдив.

Медицинският екип на УМБАЛ „Пълмед“, ангажиран с обслужването на турнира, включва специалистите д-р Вангел Вангеловски и д-р Горослав Шахънов. На разположение ще бъде и специализиран реанимобил на болницата за незабавен транспорт в случай на контузии или спешни състояния. Непосредствено до българските тенисисти ще бъде и лекарят на националния отбор проф. д-р Георги Попов, началник на Клиниката по инфекциозни болести в столичната УМБАЛ „Софиямед“.

Предстоящите мачове ще се играят на червена настилка (клей). Срещите в събота (7 февруари) стартират в 14:00 часа, а в неделя (8 февруари) – от 13:00 часа. При успех над Белгия, националният отбор на България ще се бори през септември за място на финалите срещу победителя от сблъсъка между Австрия и Япония. Екипите на лечебните заведения от групата на „Булфарма“ пожелават успех на българските „лъвове“.

Първа в света трансплантация на лице от донор след евтаназия: 15-часова революционна операция

Рубрика: Новини

Екип от близо 40 медицински специалисти извърши успешно първата в света трансплантация на лице от донор, подложил се на евтаназия. Сложната интервенция, продължила 15 часа, бе реализирана в Испания, като бележи нов етап в реконструктивната хирургия.

Д-р Виктор Андреу, пластичен хирург от операционния екип, определя случая като уникален поради спецификата на донорската ситуация. Тъй като евтаназията е легализирана в Испания от пет години, лекарите са разполагали с три седмици за прецизно планиране на процедурата. В мащабната организация са участвали 25 пластични хирурзи и над 10 анестезиолози и реаниматори, като интервенциите при донора и реципиента са стартирали едновременно.

Пациентката е жена, претърпяла тежка инфекция и продължителен престой в интензивно отделение, довели до некроза на крайниците. Нетипично за подобна клинична картина е било засягането на централната част на лицето – нос и уста. Според специалистите трансплантацията е била единствената възможност за възстановяване на качеството на живот на жената.

„Пациентката бе загубила способността си да се храни, да пие, да говори и да диша през носа. Интервенцията позволи трансплантирането на кожа, меки тъкани и мускули, необходими за лицевата експресия и храненето, както и възстановяването на нервните връзки и кръвоснабдяването“, пояснява д-р Андреу.

За успеха на подобна трансплантация е критично стриктното съвпадение на показатели между донора и реципиента, включително пол, кръвна група, пигментация на кожата и антропометрични размери на главата. Следоперативният период включва активна рехабилитация за възвръщане на контрола върху новите лицеви мускули.

Въпреки промяната в идентичността и неизбежните различия в чертите спрямо предишното ѝ лице, пациентката е приела резултата изключително позитивно. До момента в Испания са извършени общо 6 трансплантации на лице, а в световен мащаб броят им достига 54.

Разпоредиха спешен одит на системните проблеми в МБАЛ „Св. Анна“ – Варна

Рубрика: Новини

Министърът на здравеопазването в оставка доц. Силви Кирилов разпореди извършването на задълбочен одит в МБАЛ „Св. Анна“ – Варна. Целта на инспекцията е да се идентифицират и анализират акумулираните системни проблеми в лечебното заведение, съобщиха от пресцентъра на Министерството на здравеопазването.

За проверката е уведомен и кметът на Варна Благомир Коцев, който в разговор с министъра е подчертал необходимостта от прагматичен подход и спешни мерки за оздравяване на болничната структура. Очаква се финалният доклад от одита да послужи като основа за вземане на последващи управленски решения от страна на министерството.

Кризата в лечебното заведение се задълбочава с предстоящото закриване на Отделението по детска хирургия от 1 март, след като лекарите в звеното подадоха колективни оставки. Напрежението ескалира още миналия месец, когато персоналът организира протестни действия заради неизплатени допълнителни възнаграждения. Позицията на ръководството на болницата, която поема основния обем спешна помощ в региона, е, че дейността е системно недофинансирана както от здравното министерство, така и от НЗОК.

Експертен поглед върху постхолецистектомичния синдром в поредния онлайн форум на МУ-Варна

Рубрика: Новини

Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна продължава своята успешна инициативав за провеждане на специализирани онлайн дискусионни форуми по клинични дисциплини. Предстоящото събитие, което ще се състои на 5 февруари (четвъртък) от 17:30 до 19:00 ч., поставя фокус върху темата: „Постхолецистектомичен синдром – съвременен поглед върху „стар“ проблем“.

Основен лектор на форума ще бъде проф. д-р Васил Божков, д.м.н., представител на Катедрата по хирургични болести към МУ–Варна и Втора клиника по хирургия при УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна. В експертния панел ще вземат участие и специалисти от клиничната практика на университета, както и колеги от партньорските лечебни заведения.

Тази поредица от онлайн форуми има за стратегическа цел изграждането на електронна платформа за активен обмен на знания, клиничен опит и добри медицински практики. Инициативата обединява преподаватели и лекари от МУ–Варна, неговите филиали и университетските болници в обща професионална мрежа.

Сесиите се провеждат ежеседмично и включват лекционна част и дискусия върху реални клинични случаи, като акцентът е поставен върху водещите медицински специалности. Това подпомага продължаващото професионално развитие и насърчава налагането на единни високи стандарти в обучението и практиката.

НЗОК стартира процедура за определяне на стойността на медицински изделия

Рубрика: Новини

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) уведомява производителите и търговците на едро с медицински изделия за стартирането на нова процедура. Тя касае определянето на стойността на медицинските изделия, предназначени за домашно лечение на заболявания, включени в списъка по Наредбата по чл. 45, ал. 4 от Закона за здравното осигуряване.

Процедурата обхваща също и медицинските изделия, които се заплащат в условията на болнична медицинска помощ, но не са включени в стойността на клиничните пътеки и амбулаторните процедури. Всички заинтересовани страни могат да се запознаят с условията и изискванията на официалния уебсайт на НЗОК.

Поканата за участие, както и пълният набор от прилежащи документи и приложения, са публикувани в рубрика „Медицински изделия и диетични храни“, подсекция „Производители и вносители на медицински изделия“.

АГ кабинет в София е предаден на компетентните органи заради незаконни записи с камера

Рубрика: Новини

Видеоматериали, разпространени в сайтове за възрастни, са били заснети чрез скрити камери в гинекологичен кабинет в столицата. За случая информира Нова телевизия, позовавайки се на сигнали от свои зрители. Според изнесените данни, на кадрите се виждат жени по време на медицински прегледи, като записващото устройство е било поставено в един от ъглите на кабинета.

Във връзка с изнесената информация, министърът на здравеопазването в оставка доц. д-р Силви Кирилов разпореди на Столичната регионална здравна инспекция (СРЗИ) да извърши незабавна проверка по случая.

От Министерството на здравеопазването съобщават, че при извършената инспекция от страна на СРЗИ е установено фактическото наличие на камера в лекарския кабинет.

На място е съставен констативен протокол, като всички събрани материали по казуса ще бъдат предоставени на компетентните органи за предприемане на последващи действия.

Здравното ведомство призовава пациентите да бъдат бдителни и незабавно да сигнализират Министерството на здравеопазването при всяко съмнение за нерегламентирано поставени камери в помещения за провеждане на медицински прегледи.