събота, юни 27, 2026
дом блог страница 95

СЗО: Случаите на морбили в Европа намаляват, но рискът от нови огнища остава

Рубрика: Новини

Случаите на морбили в Европа и Централна Азия са намалели значително през 2025 г. в сравнение с 2024 г., показват предварителни данни на Световната здравна организация (СЗО). Въпреки положителната тенденция, СЗО и УНИЦЕФ предупреждават, че рискът от нови епидемични огнища остава висок.

През 2025 г. държавите в региона са съобщили за 33 998 случая на заболяването, което представлява спад от близо 75% спрямо регистрираните 127 412 случая през предходната година. Намалението отразява както засилените мерки за реагиране, така и постепенното изчерпване на броя на податливите лица в общностите, през които вирусът вече е преминал.

Експертите подчертават, че голяма част от случаите биха могли да бъдат предотвратени чрез по-високо рутинно ваксинационно покритие и по-навременна реакция при появата на първите признаци на инфекция.

„Макар случаите да са намалели, условията, довели до повторното появяване на това смъртоносно заболяване, остават. Докато всички деца не бъдат ваксинирани и не се преодолее колебанието, подхранвано от дезинформацията, децата ще останат изложени на риск от тежко боледуване или смърт“, заяви Реджина Де Доминицис, регионален директор на УНИЦЕФ за Европа и Централна Азия.

Броят на болните през 2025 г. все още надвишава нивата от повечето години след 2000 г., като в някои страни дори се отчита ръст спрямо 2024 г. Предаването на вируса продължава да се наблюдава и в началото на 2026 г.

Регионалният директор на СЗО за Европа, д-р Ханс Анри П. Клуге, подчерта, че без достигане на 95% ваксинационно покритие във всяка общност, този силно заразен вирус ще продължи да се разпространява. Той призова гражданите да разчитат на проверена здравна информация от надеждни източници, подчертавайки, че елиминирането на морбили е от съществено значение за регионалната здравна сигурност.

Данните показват тревожен тренд – броят на държавите с продължаващо или възобновено ендемично предаване на морбили се е увеличил от 12 на 19 през последната година. Това се определя като най-значителното забавяне в процеса на елиминиране на заболяването в региона за последните години.

УНИЦЕФ и СЗО работят съвместно с правителствата и международни партньори като Gavi и Европейския съюз за укрепване на имунизационните програми и провеждане на кампании за наваксване на пропуснатите дози. Приоритет остава обучението на здравните работници и засилването на надзора върху заболяемостта.

Морбили е един от най-заразните вируси – един болен може да зарази до 18 неваксинирани лица, което го прави 12 пъти по-заразен от грипа. Освен риск от смърт, заболяването може да причини дълготрайни увреждания и да отслаби имунната система за месеци или години, правейки оцелелите уязвими към други инфекции.

Две дози ваксина осигуряват до 97% доживотна защита. За постигане на колективен имунитет, който да предпазва и най-малките бебета, е необходимо поддържането на 95% ваксинационно покритие във всяко населено място.

69% от младите лекари на МУ-София избират да останат в България

Рубрика: Новини

Най-желаната специалност сред завършващите млади медици е „Анестезиология и реанимация“, показват резултатите от традиционната анкета сред 243 български абсолвенти от Випуск 2025 на Медицинския факултет към МУ-София. Тази дисциплина е избрана от 10.78% от дипломантите, което бележи значителен ръст от над 7% спрямо предходната година. Повишеният интерес се обяснява с опита, натрупан по време на пандемията от COVID-19, когато много студенти полагаха доброволен труд в реанимационните отделения и откриха своето призвание в тази тежка, но благородна сфера.

На второ място по предпочитания се нарежда „Педиатрия“ с 10.29%, следвана от „Хирургия“ с 8.33%. Други желани направления са „Офталмология“ (5.88%), „Ендокринология“ (5.63%) и „Дерматология“ (5.39%). Равен интерес (4.9%) се отчита към специалностите „Кардиология“, „Акушерство и гинекология“ и „Ортопедия и травматология“.

Випуск 2025 се отличава с изключително висока степен на ориентираност – 96% от абсолвентите вече са избрали своята специализация, като едва 4% се колебаят. За сравнение, в предишни випуски делът на колебаещите се варираше между 10 и 20%.

За четвърта поредна година се затвърждава тенденцията мнозинството от младите лекари да търсят реализация в родината. 69% от завършващите заявяват намерение да останат и да практикуват в България. Това означава, че здравната ни система скоро ще бъде подсилена от около 167 нови специалисти. Основната част от тях (85%) се насочват към клиничната практика, а 11% желаят да станат общопрактикуващи лекари – дял, който бележи ръст спрямо 7.7% при предишния випуск. Интересът към кариера във фармацевтичния сектор остава нисък (2%).

Сред основните очаквания на младите медици са по-добро заплащане на труда (18.2%), оптимизиране на управлението в здравната система (17.2%) и усъвършенстване на законодателната рамка (13.6%). Те акцентират и върху нуждата от модерна апаратура и ясни възможности за кариерно израстване.

Около 30% от випуска планират да напуснат страната. Наблюдава се интересна промяна в предпочитаните дестинации – желаещите да работят в САЩ са 10.4% (ръст с 5%), докато интересът към страните от ЕС леко спада, макар да остава водещ (77.7% от заминаващите). Основните мотиви за емиграция остават по-високото заплащане (23.8%) и по-добрата организация на здравеопазването в чужбина (20.3%), както и трудностите при кариерното развитие у нас (13.5%).

През 2025 година се дипломират общо 604 лекари, от които 243 български и 361 чуждестранни граждани. Тържествената церемония по дипломирането на Випуск 2025 на МУ-София ще се проведе на 17 февруари 2026 г. от 12:00 ч. в Зала 1 на НДК.

Успешни бъбречни трансплантации в УМБАЛ „Александровска“ след донорска ситуация в Силистра

Рубрика: Новини

Медицински екипи в УМБАЛ „Александровска“ извършиха две успешни бъбречни трансплантации през изминалата нощ. Органите са получени от 57-годишен мъж от Силистра, изпаднал в мозъчна смърт вследствие на вътремозъчен кръвоизлив. Донорската ситуация беше успешно реализирана в МБАЛ – Силистра от екип с координатор д-р Радослав Неделчев и неговия заместник д-р Данчо Данаилов.

Специализиран самолет C-27J „Spartan“ от състава на Военновъздушните сили осигури спешен въздушен транспорт на медицинския екип за извършване на експлантацията. Логистичната операция беше координирана от Изпълнителна агенция „Медицински надзор“, като органите бяха транспортирани своевременно до столицата.

Реципиентите на новите органи са двама мъже на 63 и 61 години, съответно от Ботевград и Попово. И двамата пациенти страдат от хронична бъбречна недостатъчност и са прекарали съответно 5 и 7 години на хемодиализно лечение. Те са избрани измежду седем кандидати от листата на чакащите поради най-висок процент органна съвместимост с донора. Хирургичните екипи, извършили интервенциите, бяха ръководени от доц. Пламен Димитров.

Към момента трансплантираните пациенти се възстановяват в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение на болницата. Лекарите съобщават, че състоянието им е стабилно, с много добри жизнени показатели и нормална функция на присадените органи.

Екипът на УМБАЛ „Александровска“, Министерството на здравеопазването и ИА „Медицински надзор“ изказват искрени съболезнования на близките на починалия мъж. Те изразяват своята дълбока благодарност за благородното и хуманно решение на семейството да дари органите му, спасявайки два човешки живота в един изключително труден за тях момент.

Лекари от УМБАЛ „Софиямед“ отстраниха огромен 2-килограмов тумор от бедрото на пациент

Рубрика: Новини

Екип от специалисти в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАЛ „Софиямед“, ръководена от проф. д-р Андрей Йотов, д.м.н., извърши успешна органосъхраняваща операция за премахване на туморна формация с тегло над 2 килограма от бедрото на 67-годишен мъж.

Пациентът е потърсил лекарска помощ заради силна и непрестанна болка, оток и затруднена подвижност на десния долен крайник. Симптомите са се появили преди няколко месеца, като е наблюдавано бързо увеличаване на обема на бедрото. Проведените образни изследвания са установили наличието на масивна формация, която е обхванала бедрената мускулатура и е притискала съседни кръвоносни съдове и нерви.

Сложната интервенция е извършена от екип в състав: д-р Петър Ангелов (ортопед), д-р Данаил Лилянов (ортопед), д-р Цветана Даракчиева (анестезиолог), м.с. Жечев (инструментатор) и м.с. Бочукова (анестезиологична сестра). Интраоперативно са потвърдени внушителните размери на тумора – 25х11 см.

Следоперативният период протича гладко, като пациентът е вертикализиран и раздвижен още на следващия ден. Към момента той се възстановява успешно и е изписан от лечебното заведение.

Лекарите напомнят на пациентите да не пренебрегват необичайни симптоми и болка, както и да извършват редовни профилактични прегледи. Ранната диагностика остава ключов фактор за успешното и щадящо лечение на подобни заболявания.

Безплатни детски консултации и профилактика в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив

Рубрика: Новини

Клиниката по педиатрия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив стартира инициатива за безплатни профилактични и консултативни прегледи за деца като част от кампанията „Здраве за всички“. Целта е да се повиши здравната култура и да се осигури достъп до специализирана медицинска помощ за най-малките пациенти.

Прегледите ще се провеждат всеки делничен ден в периода от 16 до 20 февруари 2026 г. в сградата на Клиниката по педиатрия, намираща се на бул. „Васил Априлов“ №15А. Инициативата е насочена приоритетно към ранна диагностика и превенция на най-разпространените заболявания и здравословни проблеми в детска възраст.

По време на консултациите водещи специалисти ще предоставят експертни насоки на родителите по въпроси, касаещи правилното хранене и физическото развитие на децата. Особено внимание ще бъде обърнато на превенцията на наднорменото тегло и изграждането на устойчиви навици за здравословен начин на живот.

От лечебното заведение подчертават, че системната профилактика е ключов фактор за правилното развитие на подрастващите и за минимизиране на рисковете от хронични заболявания в по-късен етап. Кампанията потвърждава ангажимента на болницата към подобряване на общественото здраве и грижата за семейството.

Необходимо е предварително записване на час за преглед. Регистрацията се извършва на телефон 032/602 247 всеки делничен ден в часовия диапазон от 09:00 до 15:00 ч.

Трети потвърден случай на Чикунгуня и сериозен ръст на вирусните хепатити у нас

Рубрика: Новини

Епидемиолозите са регистрирали нов случай на екзотичната треска Чикунгуня през изминалата седмица. Това става ясно от актуалната седмична справка на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), оповестена от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). С това новодиагностицирано заболяване общият брой на случаите от началото на годината достига три, на фона на липсата на регистрирани заболели през цялата 2025 година.

В групата на стомашно-чревните инфекции се наблюдава леко повишение на заболеваемостта, засягащо основно гастроентеритите, ентероколитите и колинетеритите. Въпреки това, данните не показват значима разлика в разпространението им спрямо предходната година.

По-изразена динамика се отчита при кампилобактериозите, където са установени 8 нови случая – с 6 повече спрямо предходния седемдневен период. Тревожна е тенденцията в дългосрочен план, като от началото на 2026 г. случаите са 52, което е точно два пъти повече в сравнение с регистрираните 26 за същия период на 2025 г.

Противоположна тенденция се наблюдава при ротавирусните гастроентерити. Въпреки че през последната седмица са отчетени 16 нови случая (ръст с 3 спрямо предходната), общата картина сочи чувствителен спад на годишна база. От началото на годината са регистрирани 70 случая, докато за същия период на миналата година те са били двойно повече – 140.

През отчетния период епидемиологичният надзор е засякъл единични случаи на дизентерия (шигелоза) и йерсиниоза, както и два нови случая на Ку-треска.

Статистиката за острите вирусни хепатити (A, B, C, D, E) показва 34 нови случая за седмицата, което е с 9 по-малко от предходната. Въпреки моментния спад, годишният анализ разкрива над двукратно увеличение на заболеваемостта – 219 случая от началото на годината срещу едва 89 за същия период на миналата година.

През изминалата седмица не са регистрирани случаи на редица други инфекциозни заболявания, сред които легионерска болест, лептоспироза, ботулизъм, туларемия, марсилска треска, треска Денга, западнонилска треска, тетанус, антракс, кърлежов енцефалит, листериоза, орнитоза, коремен тиф и холера.

Разбиха нелегален цех за производство на фалшиви неврологични медикаменти край Асеновград

Рубрика: Новини

Специализирана полицейска операция на ОДМВР – Пловдив доведе до разкриването на нелегален цех за производство на фалшиви лекарствени продукти в асеновградското село Богданица. Акцията е реализирана от служители на сектор „Индустрия и търговия“ към отдел „Икономическа полиция“ със съдействието на РУ – Асеновград, след получен сигнал за незаконна дейност в сферата на здравеопазването.

В хода на процесуално-следствените действия в обособеното производствено помещение са открити машина за пълнене на капсули и значителни количества готова продукция. Част от медикаментите са намерени в насипно състояние, докато други вече са били опаковани в блистери и кашони, брандирани с логото на световноизвестна фармацевтична корпорация, без наличието на лиценз или разрешение от правопритежателя. Иззети са също субстанции на прах и различни заготовки.

Според първоначалните данни на разследването, фалшифицираният продукт представлява медикамент, използван за лечение на неврологични заболявания. Властите продължават работата по установяване на точния обем на иззетите количества, както и по проследяване на пътя на продукцията – дали тя е била разпространена в търговската мрежа в страната или е била предназначена за експорт.

Във връзка със случая са задържани двама чешки граждани, на 52 и 35 години. С постановление на Районна прокуратура – Пловдив те са привлечени като обвиняеми по образуваното досъдебно производство. Районният съд в Асеновград наложи на лицата най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“, отчитайки високия риск от укриване или извършване на ново престъпление.

Промени в ръководството на СБАЛДБ „Проф. Иван Митев“: Д-р Мария Екимова поема временно управлението след оставката на д-р Здравков

Рубрика: Новини

Министърът на здравеопазването в оставка доц. Силви Кирилов официално прие оставката на д-р Благомир Здравков от поста изпълнителен директор на СБАЛДБ „Проф. д-р Иван Митев“. С цел гарантиране на непрекъсваемост на лечебно-диагностичния процес и запазване на спокойна работна среда, управлението на специализираната детска болница временно се поверява на д-р Мария Екимова-Пенева. От ведомството уточняват, че предстои среща с новото временно ръководство за осигуряване на плавен преход, който да не се отрази на пациентите и персонала.

Министерството на здравеопазването категорично отхвърли появилите се твърдения за упражняван институционален натиск върху лечебното заведение. От там подчертават, че извършваните проверки от компетентните органи представляват стандартен административен инструмент за контрол върху законосъобразното разходване на публични средства и мониторинг на качеството на медицинската дейност във всички държавни болнични структури.

В хронологията на контролната дейност за периода от началото на 2025 г. до момента са отчетени два одита от звено „Вътрешен одит“ към МЗ, като последният е от 29 януари 2026 г. По данни на ИА „Медицински надзор“ са извършени общо девет проверки, обхващащи сигнали, жалби и прокурорски постановления, включително и самосезиране по медийни публикации и смъртен случай. Столичната РЗИ също е осъществила своята контролна дейност, включително специфични проверки за остра вяла парализа съгласно протоколите за регистрация на заразни болести.

Паралелно с административния контрол, МЗ акцентира върху инвестиционната програма за модернизация на педиатричната помощ. По линия на Плана за възстановяване и устойчивост са сключени договори за доставка на високотехнологична апаратура на стойност над 4,5 милиона евро, която включва ядрено-магнитен резонанс, мобилен рентген и ехокардиографски системи. Очаква се оборудването да бъде доставено до 30 юни 2026 г., като предстои договаряне на допълнителна техника за около 1,2 млн. евро.

От здравното министерство завършват с призив темата за детското здравеопазване да бъде разглеждана професионално и отговорно, без да се превръща в поле за политически спекулации и междуинституционални конфликти.

Здравната комисия към СОС разглежда промени за по-широк достъп до общинската инвитро програма

Рубрика: Новини

Предстоящото заседание на Комисията по здравеопазване и социални дейности към Столичния общински съвет (СОС) ще разгледа съществени промени в правилата на Програмата за финансово подпомагане на семейства и двойки с репродуктивни проблеми, нуждаещи се от инвитро процедури с донорски яйцеклетки. Това става ясно от предварителния дневен ред за утрешното заседание.

Докладът, внесен от зам.-председателя на комисията д-р Антон Койчев, цели разширяване на обхвата на програмата и осигуряване на равен достъп до асистирана репродукция. Сред основните предложения е регламентирането на възможност за кандидатстване от жени без партньор, което досега бе ограничено само до семейства и двойки.

Предвиждат се и облекчения в критериите за допустимост. Едно от предложенията е премахване на условието за наличие на три предходни неуспешни инвитро опита като задължителна предпоставка. Също така ще бъде прецизирано изискването за уседланост, касаещо постоянния или настоящ адрес на територията на Столична община за срок от поне три години.

Според мотивите на вносителя, тези корекции ще създадат условия за по-справедливо разпределение на общинския ресурс и ще демонстрират ангажираността на СОС към подкрепата на майчинството. В дневния ред на комисията влизат и финансови отчети на общинските лечебни заведения, искане за капитализиране на Четвърта МБАЛ, както и обсъждане на наредба за транспорта на хора с увреждания.

УМБАЛ Бургас внедрява иновативна виртуална реалност за рехабилитация на пациенти

Рубрика: Новини

Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) Бургас се утвърди като първото лечебно заведение в страната, което интегрира виртуална реалност в процеса на рехабилитация. Системата VR Medical вече е на разположение в Отделението по физиотерапия и рехабилитация, предоставяйки модерни възможности за ефективно възстановяване на пациенти след травми, хирургични интервенции и неврологични увреждания.

„Макар да наподобява компютърна игра, това е специализирана терапевтична система, разработена с конкретни медицински цели. Технологията функционира в синхрон с медицинските специалисти и вече е част от рутинната практика на отделението“, разяснява Калин Бошев, старши рехабилитатор в болницата и официален сертифициран треньор за България.

Методологията включва използването на VR очила, които потапят пациента в контролирана цифрова среда. Чрез виртуален аватар пациентът изпълнява различни моторни задачи – от преместване на обекти до упражнения за баланс и координация. Специализирани сензори отчитат прецизността на движенията, като терапевтът следи показателите в реално време на таблет.

Системата е насочена към подобряване на мускулната сила, гъвкавостта и координацията, както и към стимулиране на когнитивни функции като памет и концентрация. Интерактивният характер на упражненията повишава мотивацията на пациентите, което прави терапията особено подходяща и в педиатричната практика.

Доц. Светла Шопова от катедра „Рехабилитационна и морска медицина“ в Бургаския държавен университет подчертава ключовата роля на специалиста в този процес: „Истинският терапевт остава незаменим – той планира терапията, адаптира натоварването и гарантира безопасността. В УМБАЛ Бургас виртуалната реалност вече е настояще.“

Основна група ползватели на иновацията са пациентите от Клиниката по ортопедия, за които следоперативната рехабилитация е решаваща. Петранка Иванова, възстановяваща се след операция на рамо, споделя отличните си впечатления от процедурите, отбелязвайки значителен напредък и ангажираност по време на сеансите.

Услугата за VR рехабилитация е достъпна и за пациенти извън стационара на болницата. За допълнителна информация и записване на часове, гражданите могат да се свържат с Отделението по физиотерапия на телефон +359879357719.