петък, юни 26, 2026
дом блог страница 75

Първи случай на листериоза и нов случай на легионерска болест в страната

Рубрика: Новини

Нов случай на легионерска болест е регистриран в България през изминалата седмица, сочат данните от справката за заразната заболяемост на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) и Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Това е второто потвърдено заболяване от началото на годината, като първият случай бе установен през предходния отчетен период.

Епидемиолозите съобщават и за първия регистриран случай на листериоза за 2026 г. За сравнение, през същия период на миналата година случаите на тази инфекция са били два. Същевременно при йерсиниозата се наблюдава трикратен ръст – от началото на тази година са потвърдени 9 случая спрямо 3 за същия период на 2025 г.

При стомашно-чревните инфекции, като гастроентерити и ентероколити, не се наблюдава съществена динамика, с изключение на кампилобактериозата. При нея се отчита сериозен ръст от приблизително 2,5 пъти – 97 регистрирани случая от началото на 2026 г. срещу 36 за същия период на предходната година. Обратен тренд се забелязва при ротавирусните гастроентерити, където случаите намаляват от 199 на 135 на годишна база.

По отношение на острите вирусни хепатити (A, B, C, D, E), статистиката показва 33 нови случая за седмицата. Въпреки лекия седмичен спад, общият брой на заболелите от началото на годината е 379 спрямо 194 през 2025 г. Специалистите обясняват тази значителна разлика с подобрената диагностика и по-прецизната регистрация на случаите.

През последната седмица у нас не са регистрирани случаи на тежки инфекции като дизентерия, коклюш, ботулизъм, тетанус или антракс. Данните сочат още, че липсват регистрирани векторно-предавани заболявания, включително марсилска треска, лаймска борелиоза, западнонилска треска и ку-треска.

Очната клиника на УМБАЛ „Св. Анна“ вече носи името на проф. Никола Константинов

Рубрика: Новини

Клиниката по очни болести на УМБАЛ „Св. Анна“ – София официално бе преименувана в чест на своя дългогодишен ръководител проф. д-р Никола Константинов. Инициативата за това признание идва от медицинския екип на лечебното заведение, който единодушно реши да почете паметта и огромния принос на бележития офталмолог, превърнал клиниката във водещ център на европейско ниво.

Проф. Никола Константинов е признат за основоположник на съвременната българска офталмологична школа. Той е пионер в прилагането на роговичната трансплантация, кератопротезирането и лазерното лечение у нас. Кариерата му е белязана от създаването на Катедрата по очни болести във Варна и първата специализирана очна болница в страната, а по-късно и от успешното управление на клиниката в София, която днес гордо носи неговото име.

На официалното събитие присъстваха синовете на професора – д-р Иван Константинов и проф. д-р Добрин Константинов, както и изтъкнати колеги, сред които акад. Петя Василева. В своето слово тя подчерта, че проф. Константинов е бил не само изключителен иноватор, но и вдъхновяващ учител за поколения офталмолози, чийто дух продължава да живее чрез техните успехи.

Гостите имаха възможност да разгледат изцяло обновената база на клиниката и нейния нов диагностичен блок. Той разполага с пет специализирани кабинета, оборудвани с най-съвременна апаратура за прецизна диагностика и лечение. Настоящият началник на клиниката, д-р Александър Ангелов, отбеляза, че модернизацията е естествено продължение на традициите и високите стандарти, заложени от проф. Константинов и неговите наследници.

По време на церемонията бе организиран и импровизиран музей, показващ стара медицинска техника, с която са работили лекарите в миналото. Контрастът между историческите апарати и новите технологии напомни на всички присъстващи, че най-важният фактор в медицината остава опитът и отдадеността на специалистите, които си служат с тях. Клиниката по очни болести „Проф. д-р Никола Константинов“ продължава своя път с мисия за по-добро зрение и грижа за пациентите.

Стажант-лекари от МУ-Варна проведоха мащабно практическо обучение за реакция при пожари и инциденти

Рубрика: Новини

В сградата на Ректората на Медицински университет – Варна се състоя практическо учение, фокусирано върху евакуацията и спасителните дейности при пожар. Инициативата, която е ключов компонент от задължителната подготовка на бъдещите медици, последва тридневен теоретичен модул, посветен на организацията и управлението при инциденти с множество пострадали.

Основната цел на симулацията на терен беше да се оптимизира координацията и взаимодействието между различните структури на Единната спасителна система на територията на община Варна. Оперативното ръководство на учението бе поверено на временен щаб, оглавяван от старши комисар Стоян Стоянов, директор на РД „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ПБЗН), докато координацията от страна на академичната институция се осъществяваше от кап. Тодор Йотов.

В мултидисциплинарната тренировка активно участие взеха екипи на РД ПБЗН, Центъра за спешна медицинска помощ, ОД на МВР – Варна, съвместно със стажант-лекари от МУ-Варна, представители на Българския Червен кръст (БЧК) – Варна и членове на Доброволното формирование към местната община.

Сценарият на учението стартира със сигнал за възникнал пожар в подземното книгохранилище на университета. Незабавно бе задействана процедура по сигурна евакуация на персонала и обучаващите се, последвана от щателно претърсване на помещенията. По време на акцията бяха успешно локализирани, изведени и предадени на медицинските екипи на БЧК двама „пострадали“.

В рамките на събитието бяха демонстрирани и специализирани методи за евакуация от високите етажи на сградата, включващи приложението на автомеханична стълба, алпийски способи и специализиран надуваем спасителен дюшек.

След приключване на тренировката, старши комисар Стоян Стоянов отчете, че учението се е реализирало строго по план, като всички ангажирани лица са демонстрирали адекватни реакции при стриктно спазване на протоколите за безопасност.

Ректорът на МУ-Варна, проф. д-р Димитър Райков, припомни, че традицията за провеждане на подобни специализирани обучения за стажант-лекари датира от над десетилетие и изрази удовлетворение от нейното възобновяване. Той адмирира участниците за високото ниво на професионализъм и подчерта критичната значимост както на теоретичната подготовка, така и на практическите умения за изграждането на компетентни здравни специалисти, готови да реагират при кризисни ситуации.

Румъния въвежда разширен безплатен неонатален скрининг за 19 генетични заболявания

Рубрика: Новини

Здравната система в Румъния официално даде ход на Националния регистър за неонатален скрининг. Новата инициатива осигурява напълно безплатно диагностично изследване на всички новородени за 19 различни генетични заболявания.

До момента стандартният педиатричен протокол в страната обхващаше ранна диагностика на едва три патологични състояния от този спектър – класическа фенилкетонурия, вроден хипотиреоидизъм и муковисцидоза (кистична фиброза).

Актуализираната скринингова програма значително надгражда досегашните възможности, като вече включва специализиран метаболитен, аудиологичен и кардиологичен скрининг, както и разширена диагностика за хромозомни аномалии. Това обогатяване на неонаталния панел е ключов етап от националната стратегия за превенция и ранна интервенция. Целта е да се осигури навременно лечение и оптимално качество на живот за засегнатите деца, като същевременно местната здравна рамка се синхронизира с утвърдените европейски медицински стандарти.

Успоредно с това, стратегически приоритет в здравната политика на страната е и оптимизирането на експертната мрежа за диагностика и лечение на редки болести. Наскоро бяха официално сертифицирани допълнителни 7 нови специализирани центъра с такъв профил, с което общият им брой на територията на страната достигна 58.

Две млади лекарки повишиха квалификацията си в Барселона с подкрепата на Столичната лекарска колегия

Рубрика: Новини

Д-р Лорин Хамото и д-р Теодора Александрова, специалисти от СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, завършиха успешно двуседмичен курс на високоспециализирано обучение в престижната университетска болница Hospital Sant Joan de Déu в Барселона. Тяхната специализация бе осъществена благодарение на фонд „Млад лекар“ към Столичната лекарска колегия (СЛК), чиято мисия е да финансира следдипломната квалификация на млади медици във водещи международни медицински центрове.

По време на визитата си в Испания, двете лекарки се запознаха отблизо с работните процеси в една от най-иновативните европейски педиатрични клиники. Програмата им включваше активно участие в клинични консилиуми, проследяване на пациентски консултации и интеграция в мултидисциплинарни екипи за диагностика и терапия на широк спектър от заболявания в детска възраст.

В рамките на Клиниката по детска ендокринология, д-р Лорин Хамото задълбочи познанията си в управлението на захарния диабет тип 1, нарушенията в растежа и пубертета, тиреоидната патология и редките ендокринни синдроми. Тя споделя, че е изключително впечатлена от организацията на локалния диабетен център, където грижата за пациентите е поверена на комплексен екип от ендокринолог, нутриционист, психолог и специализиран едукатор. Според нея този интегриран модел значително повишава качеството на дългосрочното проследяване и крайните терапевтични резултати.

От своя страна, д-р Теодора Александрова от Клиниката за лечение на деца с генетични заболявания премина тяснопрофилирано обучение, фокусирано върху диетолечението при редки метаболитни и неврометаболитни нарушения. Тя проследи съвременните терапевтични подходи при фенилкетонурия, пропионова и глутарова ацидурия, тирозинемия, както и при дефекти в метаболизма на мастните киселини. Особен интерес за нея представляваше приложението на кетогенна диета като част от протоколите при специфични неврологични заболявания, както и работата с деца, страдащи от хранителни разстройства.

Д-р Александрова подчертава ключовата роля на мултидисциплинарния подход, при който гастроентеролози, невролози, клинични диетолози, психолози и социални работници си сътрудничат за всеки индивидуален случай. Тя изтъква, че присъствието на нутриционист е фундаментално условие за оптимизиране на лечебния процес при вродени грешки на обмяната и генетични дефекти.

Hospital Sant Joan de Déu е утвърден европейски лидер в педиатричната медицина и мениджмънта на редки болести. Институцията е пионер във внедряването на модерни диагностични подходи, включващи мащабни генетични изследвания, метаболитни скрининги и участие в международни клинични изпитвания.

След успешното приключване на специализацията си, д-р Хамото и д-р Александрова се завърнаха в СБАЛ по детски болести „Проф. Иван Митев“, готови да внедрят усвоените съвременни европейски практики в ежедневната грижа за своите малки пациенти. От ръководството на СЛК припомнят, че инвестицията в международния обмен на знания чрез фонд „Млад лекар“ е стратегическа стъпка към насърчаване на професионалното развитие на младите специалисти и повишаване на стандартите в родното здравеопазване.

Четирима кандидати достигнаха до финалния етап за избор на управител на Детската болница в Бургас

Рубрика: Новини

Оценителната комисия за избор на ръководител на Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести „Света Анастасия“ в град Бургас успешно финализира разглеждането на управленските програми, представени от кандидатите за следващия тригодишен мандат. Това съобщиха официално от ръководството на лечебното заведение.

В съответствие с утвърдения регламент на конкурсната процедура, право на участие в заключителното събеседване придобиват претендентите, чиито концепции са оценени с минимум 4.50. До този финален етап днес са допуснати всичките четирима участници: д-р Венцислав Димов, д-р Тома Томов, Димитър Помаков и д-р Благомир Здравков.

Експертната комисия функционира под председателството на д-р Лидия Стефанова, общински съветник. Функциите на секретар се изпълняват от Златина Георгиева, главен юрисконсулт на Община Бургас. В състава на оценяващия орган влизат още изтъкнати медицински специалисти и здравни администратори: д-р Георги Паздеров – директор на РЗИ-Бургас, д-р Жени Стоичкова – председател на Регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Бургас, както и проф. д-р Цветомир Луканов, който ръководи Клиниката по детска кардиохирургия към Университетската болница в Хайделберг, Германия.

След провеждането на третия и последен етап от конкурсната процедура, комисията ще анализира комплексните резултати от предходните фази. Въз основа на тях ще бъде излъчен победителят за поста управител на Детската болница, чиято кандидатура ще бъде внесена за окончателно одобрение чрез гласуване от Общинския съвет в Бургас.

Водещи специалисти от УМБАЛ „Пълмед“ започват прегледи в град Пещера

Рубрика: Новини

Пациентите в град Пещера вече имат достъп до висококвалифицирана медицинска помощ от водещи лекари на Университетска болница „Пълмед“ – Пловдив. Кардиологът д-р Екатерина Петкова и ендокринологът д-р Десислава Илиева ще провеждат регулярни амбулаторни прегледи в базата на ДКЦ „Хипократ“.

Д-р Екатерина Петкова, която е част от Отделението по кардиология и инвазивна кардиология на УМБАЛ „Пълмед“ от 2015 г., поставя силен акцент върху сърдечносъдовата превенция. В своята практика тя обръща специално внимание на профилактиката при пациенти от всички възрастови групи, включително и при по-млади хора, които често пренебрегват рисковите фактори. Д-р Петкова е активен участник в множество скринингови инициативи и социално отговорни кампании в цялата страна.

Консултациите по ендокринология и болести на обмяната се извършват от д-р Десислава Илиева всяка сряда. Като доказан специалист от Отделението по ендокринология на УМБАЛ „Пълмед“, тя разполага с богат опит в диагностиката и лечението на захарен диабет, метаболитен синдром, тиреоидни заболявания, затлъстяване и репродуктивни нарушения. Д-р Илиева също е тясно ангажирана със здравната промоция и редовно се включва в безплатни кампании, посветени на борбата с диабета.

Медицинските прегледи при двамата специалисти се осъществяват както с направление по линия на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), така и чрез платен прием. Желаещите могат да запазят предварително час за консултация на телефон 0899 999 800. За максимално удобство на пациентите, записването е достъпно и изцяло онлайн чрез платформата Superdoc.bg, където са публикувани актуалните графици на д-р Екатерина Петкова и д-р Десислава Илиева.

Безплатни прегледи при нефролог в столичната УМБАЛ „Св. Анна“ по повод Световния ден за бъбречно здраве

Клиниката по нефрология към УМБАЛ „Св. Анна“ в град София обявява кампания за безплатни консултации със специалисти. Инициативата е посветена на Световния ден за бъбречно здраве (12 март), чието мото за 2026 година е „Бъбречно здраве за всички: Грижа за хората и защита на планетата“, информират от лечебното заведение.

Специализираните медицински прегледи ще се осъществят на 12 март в кабинет №25, разположен на първия етаж в сградата на болницата. Приемът на пациенти в рамките на кампанията ще се извършва от 09:00 до 16:00 часа. Необходимо е желаещите да заявят присъствието си предварително чрез записване на телефон 02 9759319.

От лечебното заведение обръщат специално внимание, че капацитетът за прием е ограничен. Времетраенето, предвидено за една нефрологична консултация, е приблизително 30 минути, което има за цел да осигури необходимото време и качествена медицинска грижа за всеки един пациент.

Инициатива за мобилни медицински кабинети за превантивен здравен мониторинг при спортуващи деца

Рубрика: Новини

Министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски проведе работна среща със съветника на премиера по въпросите на младежта и спорта Димитър Бербатов. В дискусията взеха участие и заместник-министрите на здравеопазването проф. Антония Димова и Владимир Афенлиев, съвместно с началника на политическия кабинет Красимира Величкова.

Основен фокус на разговорите беше утвърждаването на спорта като ключов фактор за промоция на здравето и превенция на социалнозначими заболявания. Екипът на Министерството на здравеопазването акцентира върху детското здравеопазване и необходимостта от изграждане на устойчиви здравословни навици от най-ранна възраст. Димитър Бербатов изложи концепции за правилното физическо развитие на подрастващите и стимулирането на двигателната активност. Той апелира за по-активна роля на педиатрите, които чрез своята медицинска експертиза да насочват децата с определени здравословни проблеми към подходящи спортни дисциплини с терапевтичен ефект. Обсъдени бяха и възможностите за разширяване на профилактичните прегледи при активно спортуващи деца, с акцент върху скрининга за гръбначни деформации, наднормено тегло и сърдечносъдови патологии.

Пред ръководството на здравното ведомство беше представена иновативна инициатива за осигуряване на специализирани „мобилни кабинети“. Идеята предвижда високотехнологично оборудвани медицински превозни средства да посещават всички 28 областни центъра в страната, където лекари-специалисти да осъществяват превантивен здравен мониторинг и скрининг на спортуващите деца.

Участниците в срещата дискутираха интеграцията на спорта в процесите на лечение и медицинска рехабилитация, както и необходимостта от засилено междуинституционално сътрудничество между министерствата на здравеопазването, образованието и спорта. Специално внимание беше обърнато на подобряването на хранителния режим в училищата като фундаментално условие за пълноценния растеж и имунното здраве на подрастващите.

„Министерството на здравеопазването ще застане зад всяка научно обоснована и смислена инициатива в полза на децата, тъй като културата на движение и здравна превенция се формира в най-ранните етапи от детското развитие“, категоричен бе доц. Околийски.

Дискутирана беше и критичната тема за превенцията на зависимости сред младежите, включително нарастващите рискове от хазартна пристрастеност. Подчертано бе, че активният начин на живот и системните спортни занимания представляват ефективна здравословна алтернатива, която предпазва подрастващите от деструктивни поведенчески модели. В този контекст Димитър Бербатов обобщи, че изграждането на правилни навици е основна предпоставка за вземането на правилни житейски избори.

Здравният министър затвърди позицията, че насърчаването на физическата активност и здравословния начин на живот е неразделна част от комплексната национална стратегия за превенция на рисковото поведение и зависимостите в детско-юношеска възраст.

Успешна чернодробна трансплантация във ВМА спаси живота на 39-годишна пациентка

Рубрика: Новини

На 9 март специалисти от Военномедицинска академия (ВМА) осъществиха поредната успешна чернодробна трансплантация, която е втората за последните две седмици. Реципиентът е 39-годишна пациентка, страдаща от остра чернодробна недостатъчност, а донорът е 42-годишна жена.

Според проф. д-р Васил Михайлов, ръководител на трансплантационния екип, сложната оперативна интервенция е приключила късно вечерта с минимална кръвозагуба и без усложнения. Към момента пациентката е в стабилно общо състояние, екстубирана е, напълно контактна и адекватна.

До животоспасяващата процедура се стигна след възникнала донорска ситуация в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“. Експлантацията на донорския орган беше извършена от екип в състав д-р Иван Иванов и д-р Радослав Костадинов.

Ръководството на ВМА изразява своята дълбока благодарност и признателност към семейството на донора за проявеното благородство и взетото хуманно решение в този изключително тежък за тях момент. Специални благодарности са отправени и към всички медицински специалисти, участвали в процеса, към ИА „Медицински надзор“, координатора по донорство д-р Мина Вапирева, както и към дежурния екип на УМБАЛСМ „Пирогов“ за безупречната координация при реализирането на експлантацията.