петък, юни 26, 2026
дом блог страница 61

Огнище на морбили в Бяла Слатина: Инфекциозното отделение е препълнено, децата са с усложнения

Рубрика: Новини

Епидемичната обстановка в община Бяла Слатина се усложнява, като в Инфекциозното отделение на местната болница вече са настанени 13 деца, заразени с морбили. Пред bTV директорът на лечебното заведение, д-р Светлана Тодорова, сподели тревогата си от високия темп на хоспитализация – само в рамките на изминалите събота и неделя са приети осем нови случая. Сред пациентите е и дете от село Гложене, за което не е установен контакт с други заразени в региона, нито посещава детско заведение.

Въпреки че се очаква лабораторно потвърждение на диагнозите чрез серологични изследвания, клиничната картина при всички деца е типична за заболяването. Поради запълнения капацитет на отделението и по указание на РЗИ, са разкрити допълнителни легла във Вътрешно отделение. Д-р Тодорова предупреди, че ако притокът на пациенти се запази, болницата ще изпита сериозни затруднения по отношение на медицинския персонал и материалната база.

Състоянието на голяма част от хоспитализираните деца е тежко. Регистрирани са усложнения като пневмонии и хиперпирексия (екстремно висока температура), което налага интензивно терапевтично поведение. Лекарите изразяват надежда за благоприятен изход, но подчертават нуждата от специализирана помощ за стабилизиране на малките пациенти.

Заместник-кметът на Бяла Слатина, Боряна Петкова, информира за предприетите мерки за ограничаване на заразата. Въведен е строг сутрешен филтър в образователните институции, а при откриване на случай съответните паралелки или групи се поставят под карантина. Към момента са изолирани четири групи в детски градини и шест училищни паралелки, като част от тях вече са преминали към дистанционна форма на обучение.

В общината се провежда и извънредна имунизационна кампания. Здравният медиатор Маргарит Тасков подчерта, че се извършва активна разяснителна работа на терен, за да могат родителите да направят информиран избор в полза на здравето на децата си. Според последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести, само през изминалата седмица в България са регистрирани 18 нови случая на морбили, а общият им брой от началото на годината възлиза на 28.

Смяната на времето и температурните колебания натоварват сърцето, предупреждават кардиолози

Рубрика: Новини

Промените в температурите и атмосферното налягане с настъпването на пролетта, съчетани със смяната на часовото време, оказват негативно влияние върху сърдечно-съдовата система. Лекарите от Първо кардиологично отделение на УМБАЛ – Пловдив предупреждават, че особено застрашени са хората с вече установени заболявания като артериална хипертония, исхемична болест на сърцето или ритъмни нарушения.

Много пациенти вече съобщават за оплаквания като нестабилни стойности на кръвното налягане, сърцебиене, лесна умора, замайване или чувство на тежест в гръдния кош. Медиците са категорични, че подобни симптоми не бива да се пренебрегват и съветват гражданите да потърсят лекарска помощ веднага, вместо да изчакват проблемите да отшумят сами.

Една от най-сериозните опасности през този период е повишеният риск от инфаркт. Проучвания сочат, че вероятността от настъпване на остър миокарден инфаркт се увеличава с около 10% в дните непосредствено след пролетната смяна на времето.

Нарушеният циркаден ритъм също е сигнал за тревога, тъй като преместването на стрелките разстройва вътрешния биологичен часовник. Това води до смущения в съня и хроничен стрес за сърцето. Преходът нарушава секрецията на мелатонин, което влияе пряко върху емоционалното състояние, кръвното налягане и сърдечната дейност. Когато сънят не е пълноценен, сърцето не може да премине в режим на възстановяване, което води до дисрегулация на цялата система.

Поради недостига на сън и стреса в първите дни след промяната, организмът произвежда повече кортизол, което допълнително натоварва сърдечния мускул. Специалистите напомнят, че редовният контрол на артериалното налягане, стриктният прием на предписаните медикаменти и поддържането на умерена физическа активност са ключови за профилактиката на усложненията.

Първо кардиологично отделение на УМБАЛ – Пловдив, ръководено от д-р Ценко Цветковски, осигурява денонощна готовност за спешна помощ. Отделението разполага с високотехнологична апаратура за инвазивна диагностика и лечение, включително поставяне на стентове, балонна дилатация, електрокардиостимулация и лечение на белодробен тромбоемболизъм. Специалистите извършват и диагностика на сънна апнея, както и амбулаторен контрол на пейсмейкъри, гарантирайки комплексна грижа за здравето на пациентите.

Бъдещи военни лекари отличени с приза „Студент на годината“

Рубрика: Новини

За поредна година възпитаници на специалността „Военен лекар“ бяха отличени в рамките на Националния приз „Студент на годината“, организиран от Националното представителство на студентските съвети, съобщиха от ВМА.

В 19-ото издание на престижния конкурс двама представители на специалността – курсант главен старшина Георги Костадинов и курсант главен старшина Тодор Тачев, бяха наградени в категория „Сигурност и отбрана“, съответно първо и трето място.

Отличията са поредно доказателство за високото ниво на подготовка на бъдещите военни лекари – професионалисти, които съчетават медицинска експертиза, военна подготовка и лидерски качества, отбелязват от болницата. Обучението им се реализира в рамките на тристранния проект между Военномедицинската академия (ВМА), Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“ и Медицински университет “Проф. Параскев Стоянов“ – Варна, който създава уникална възможност за комплексно развитие и реализация.

ВМА последователно насърчава участието на своите възпитаници в национални и международни конкурси, научни форуми и обществени инициативи. Постигнатите успехи не са изолирани случаи, а резултат от системна работа, мотивация и стремеж към професионално съвършенство, отбелязват още от там.

Младите военни лекари нееднократно са доказвали, че са сред най-подготвените и ангажирани студенти в страната. Техните постижения утвърждават авторитета на военномедицинското образование и са ясен знак, че инвестицията в тяхното развитие дава устойчиви и значими резултати, заключават от ВМА.

Д-р Димитър Нейков: Образната диагностика е сред малкото области, в които лекарят помага на десетки хора дневно

Рубрика: Новини

Д-р Димитър Нейков е утвърден специалист от Отделението по образна диагностика на УМБАЛ „Лозенец“ и асистент към Медицинския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Завършил Медицинския университет във Варна през 2019 г., той бързо се насочва към високоспециализираните методи на изследване, съчетавайки ежедневната клинична практика с академична дейност и научни публикации в областта на рентгенологията.

Изборът му да се посвети на медицината е естествено продължение на семейната традиция. Вдъхновен от примера на своята майка, общопрактикуващ лекар и носител на отличието „Лекар на годината“, д-р Нейков изгражда своя професионален път върху основата на уважението към пациентите и пълната отдаденост на професията. През годините на следване той открива в семейството си безценен източник на знания, който надхвърля рамките на стандартните учебници.

Според д-р Нейков образната диагностика е уникална специалност, която изисква аналитично мислене, внимание към детайла и способност за структуриране на сложни находки в ясна диагностична картина. Той я определя като една от малкото медицински области, в които един лекар има възможността да окаже реална помощ на десетки хора само в рамките на един ден. В научен план интересите му са насочени предимно към абдоминалната образна диагностика.

В своята практика д-р Нейков поставя акцент върху качеството на комуникацията между лекарите от диагностичните и клиничните специалности. Той вярва, че успешното лечение се базира на активно партньорство, споделяне на клиничен контекст и желание за задълбочено обсъждане на случаите. Човешкият подход и колегиалното сътрудничество според него са в основата на добрата грижа за пациента.

Опитът му като университетски преподавател му носи ежедневно обогатяване и го подтиква към постоянно усъвършенстване. Общуването със студенти и специализанти му позволява да следи най-новите тенденции в медицината и да обменя опит с млади колеги, които внасят свежи идеи и висок интерес към новите технологии. За него преподаването е начин да запази любопитството си към професията.

Извън болничната и академичната среда, д-р Нейков отдава голямо значение на спорта и двигателната активност. Той е убеден, че физическото натоварване е абсолютно необходимо, за да може човек да функционира оптимално и да бъде най-добрата своя версия в професионален план. Бъдещите му цели включват активно участие в международни научни форуми и по-нататъшно академично израстване.

Сътрудничеството между МУ-Варна и японския университет Комацу се фокусира върху транслационната медицина

Рубрика: Новини

Ректорът на Медицински университет – Варна, проф. д-р Димитър Райков, проведе работна среща с проф. д-р Хироши Ямамото, президент на Университета Комацу и водещ експерт по биохимия и молекулярна съдова биология. Дискусията бе насочена към разширяване на стратегическото партньорство между двете институции, като специално внимание бе отделено на транслационната наука и интеграцията на фундаментални изследвания в медицинската практика.

На срещата присъстваха проф. д-р Антон Тончев, проф. д-р Марио Милков и доц. Анета Докова, които потвърдиха ангажимента на МУ-Варна за развитие на съвместни инициативи. Сътрудничеството с японската страна има устойчива история, започнала още през 2009 година, и продължава да се развива чрез активен академичен обмен.

Проф. Ямамото е в България за участие в Шестия международен симпозиум по адипобиология и адипофармакология. Научният форум, организиран от МУ-Варна в периода 27-29 март, е платформа за обмен на знания между световни авторитети в областта на метаболитните нарушения и иновативното лечение на затлъстяването.

В своята пленарна лекция, озаглавена „Odyssey for Islets of Langerhans, Blood Vessels and Evolution“, японският изследовател ще представи задълбочен анализ на съдовите увреждания при диабет – фокусна точка в неговата научна кариера и ключов елемент от съвременната патофизиология.

ЕМА препоръча пет нови лекарства за одобрение в Европейския съюз

Рубрика: Новини

Комитетът по лекарствата за хуманна употреба (CHMP) към Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) даде положително становище за одобряване на пет нови медикамента по време на последното си заседание този месец. Очаква се Европейската комисия да издаде окончателните разрешения за тяхната употреба на територията на ЕС.

Сред препоръчаните препарати е Adstiladrin (надофараген фираденовек), който получава условно разрешение за лечение на възрастни пациенти с немускулно инвазивен рак на пикочния мехур. Терапията е предназначена за случаи, нереагиращи на стандартното лечение с Bacillus Calmette-Guérin (BCG), както и за такива с карцином in situ, със или без наличие на папиларни тумори.

Нова надежда за пациентите с онкологични заболявания предоставя Imdylltra (тарлатамаб). Медикаментът е препоръчан като иновативна терапевтична алтернатива при рецидивиращ дребноклетъчен рак на белия дроб в екстензивен стадий. Той отговаря на сериозна неудовлетворена медицинска потребност при възрастни пациенти с неблагоприятна прогноза и ограничени възможности за лечение.

Комитетът подкрепи при изключителни обстоятелства и препарата Joenja (лениолисиб). Той е показан за лечение на Синдрома на активирана фосфоинозитид 3-киназа делта (APDS) – рядко, прогресиращо и потенциално животозастрашаващо наследствено заболяване на имунната система. Медикаментът ще се прилага при възрастни и деца над 12 години с телесно тегло 45 кг или повече. Честотата на този синдром в световен мащаб се оценява на едва 1 до 2 случая на милион души.

Положително становище бе прието и за Zepzelca (лурбинектедин) като поддържаща терапия при пациенти с екстензивен стадий на дребноклетъчен белодробен карцином, чието заболяване не е прогресирало след първа линия индукционно лечение.

За педиатричната практика CHMP препоръча Bopediat (фуроземид) – медикамент, предназначен за лечение на отоци от сърдечен, бъбречен или чернодробен произход, както и на хипертония при деца (от раждането до 18-годишна възраст) с хронично бъбречно заболяване (ХБЗ). Продуктът е преминал през хибридна процедура, която стъпва както на данни от вече разрешен референтен медикамент, така и на резултати от нови клинични изпитвания.

Според статистиката на агенцията, с тези препоръки общият брой на новите лекарствени средства, получили зелена светлина от ЕМА от началото на тази година, вече достига 23.

НЗОК започва реимбурсация на иновативна терапия за белодробна артериална хипертония от тази година

Рубрика: Новини

Надзорният съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) взе извънредно решение за реимбурсиране на лекарствения продукт Winrevair (sotatercept), предназначен за пациенти с белодробна артериална хипертония. Въпреки че медикаментът е включен в Позитивния лекарствен списък в края на 2025 г. и притежателят на разрешението за употреба е пропуснал срока за подаване на декларация, Касата осигури достъп до лечението още през настоящата година. Решението е продиктувано от липсата на терапевтична алтернатива за този нов клас медикаменти.

Според прогнозите на НЗОК през първата година терапията ще обхване 12 пациенти, като се очаква броят им да нарасне до 36 през третата година. Winrevair представлява първата болестмодифицираща терапия, одобрена от ЕМА, която действа чрез различен механизъм и може да се комбинира с досегашните одобрени лекарства. От асоциация „Пулмонална хипертония“ подчертават, че медикаментът значително намалява белодробното съдово съпротивление, подобрява физическия капацитет и редуцира риска от клинично влошаване.

В рамките на заседанието бяха одобрени и индикативните стойности за болнична помощ за периода март – май 2026 г. Анализът на Касата показва тенденция към превишаване на лимитите, често поради пренасочване на пациенти от извънболничната към болничната помощ без категорични медицински индикации. Като фактори за натоварването на системата се посочват още застаряването на населението, засиленият интерес към специализирани услуги и стремежът на лечебните заведения да отчитат случаи по по-скъпи клинични пътеки.

За подобряване на финансовата дисциплина НЗОК предлага пакет от мерки, включващ засилен внезапен контрол (включително в почивни дни), прецизиране на критериите за хоспитализация и изнасяне на по-леки дейности към амбулаторни процедури. Предвижда се и оптимизация на разходите чрез стандартизация на имплантите и внедряване на дигитална система за пълна проследяемост на всяко медицинско изделие. Касата залага и на активното популяризиране на приложението „е-Здраве“ като инструмент за граждански контрол.

По официални данни на 28-те регионални каси, общата стойност на отхвърлената от заплащане медицинска дейност за месец февруари 2026 г. възлиза на 76 508.44 евро. Тези средства са били удържани след извършени проверки, установили несъответствия в отчетените от болниците случаи.

Д-р Росица Дичева е новият управител на МБАЛ – Средец

Рубрика: Новини

Общинският съвет в Средец официално утвърди резултатите от проведения конкурс за избор на управител на местната Многопрофилна болница за активно лечение. С решение на местния парламент управлението на здравното заведение се поверява на д-р Росица Великова Дичева, като информацията бе потвърдена и от БТА.

Изборът е направен въз основа на докладна записка, внесена от председателя на Общинския съвет Динко Цъцаров. Самата конкурсна процедура бе открита с решение от 28 януари тази година, като за нейното провеждане бе назначена комисия, включваща общински съветници и представител на Регионалната здравна инспекция в Бургас.

Д-р Росица Дичева бе единственият кандидат, подал заявление за участие в конкурса. Тя защити своята визия за бъдещото развитие на болницата с оценка 5,75 на писмената разработка и 5,50 на етапа на събеседването, с което постигна краен резултат от „Отличен 5,50“.

С приемането на решението Общинският съвет възложи на кмета на община Средец да издаде заповед за назначаване и да сключи официален договор за управление с новоизбрания ръководител на МБАЛ – Средец.

МБАЛ – Силистра призовава за доброволно кръводаряване поради недостиг на кръвни продукти

Рубрика: Новини

Ръководството на МБАЛ – Силистра отправи официален апел към жителите на областта за включване в кампания за доброволно кръводаряване. Призивът е продиктуван от регистриран недостиг на кръв и кръвни съставки в Отделението по трансфузионна хематология към областната болница.

От лечебното заведение напомнят, че кръводаряването е един от най-висшите хуманни актове, тъй като кръвта няма изкуствен аналог и е единственият начин за спасяване на човешки живот в критични ситуации. Всички желаещи на възраст между 18 и 65 години, които са в добро здравословно състояние, могат да дарят кръв всеки делничен ден от 8:00 до 12:00 часа.

Кръводарителите се приемат в Отделението по трансфузионна хематология, разположено до регистратурата на болницата. Важно изискване към доброволците е да бъдат отпочинали, да са закусвали и да нямат остри или хронични заболявания към момента на даряването. Преди процедурата всеки кандидат преминава през задължителен медицински преглед за оценка на състоянието му.

Медицинските специалисти уверяват, че процесът е напълно безболезнен и безопасен. Процедурата се извършва в комфортна обстановка при стриктно спазване на всички хигиенни и противоепидемични изисквания под постоянен медицински надзор.

Проектирането на Националната детска болница ще струва 6 милиона евро

Рубрика: Новини

Здравната инвестиционна компания за детска болница обяви обществена поръчка за проектиране и авторски надзор на Националната многопрофилна болница за активно лечение на деца. Прогнозната стойност на дейностите е оценена на 5 040 817,93 евро без ДДС, което възлиза на над 6 048 981 евро с включен данък добавена стойност.

Проектът предвижда изграждането на мащабен медицински комплекс, който ще включва 26 клиники и отделения, 20 операционни за и амбулаторно-диагностичен блок с 38 консултативни кабинета. Структурата ще разполага още с 26 процедурни зали, 7 зали за инвазивни процедури, дневна болница, както и високотехнологични отделения по образна диагностика и нуклеарна медицина.

В плановете са заложени лабораторен комплекс, административно-стопански блок, вертолетна площадка и паркинг. Поръчката обхваща изготвянето на идеен, технически и работен проект, както и упражняването на авторски надзор по време на строителния процес до въвеждането на сградата в експлоатация и получаването на разрешение за ползване.