понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 1186

Касата намалява наполовина парите за химиотерапия

От НЗОК успокояват, че няма да има проблеми с лечението на онкоболни

Проект на решение на Надзорния съвет на НЗОК предвижда лечението на онкоболни да става по две, вместо по една клинична пътека, а касата да плаща на лечебните заведения 200 лв. на пациент вместо сегашните 470 лв. за продължително лекарствено лечение. В същото време минималният болничен престой се увеличава от един на два дни. Новината, че досегашната клинична пътека се дели на две крайно недофинансирани, разтревожи сериозно лекарите. „Това ще генерира директни загуби на лечебните заведения, ще има отлив на млади онколози и най-важното – ще ограничи приема на пациенти“, коментира за ДУМА онкологът д-р Филип Маринов. Прогнозите на негови колеги отиват по-далеч – възможно е цели онкологични звена в страната да бъдат закрити, а цели райони да останат без онкологична помощ.
При срещата на онколози с подуправителкката Иванка Кръстева миналата седмица от Българското онкологично научно дружество предлагат за клиничните пътеки с фиксирани изследвания – 241.1 за скенер и 241.2 за ядреномагнитен резонанс, касата да плаща съответно 400 и 600 лв. В проекта на надзора на касата обаче са записани сумите 287 и 436 лв.
От НЗОК вчера успокоиха, че „не се очакват проблеми при лечението на пациенти с онкологични заболявания“ и съобщиха, че на електронната й страница е публикуван за обсъждане Проект на решение. От НЗОК обявяват, че очакват в 14-дневен срок писмените предложения на онколозите, за да бъдат обсъдени на заседание на Надзорния съвет на на НЗОК.
Всички дейности в онкологията ще са безлимитни от 1 април, уверяват от касата, но това не успокоява лекари и пациенти.
ДУМА припомня, че след отказа на БЛС да подпише Националния рамков договор правилата за заплащане на дейността на медицинските изпълнители след 1 април ще определя само касата.

Източник:http://duma.bg/node/120079

Болни могат да си наемат личен санитар

Лекарите длъжни да обясняват на пациентите всичко

Законно ще може да си плащаме за лична сестра и избор на меню в болниците

Близките на тежкоболните ще могат да наемат личен санитар срещу заплащане. Това е една от услугите, която вече е регламентирана с промени в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ. Документът беше одобрен вчера от правителството. В момента санитарите получават нерегламентирано пари от хората, за да отделят повече време на пациентите, които не могат да се обслужват сами.

Прецизират се и допълнителните услуги, които лечебните заведения могат да предлагат срещу заплащане по желание на пациентите, но само ако са осигурили необходимите общи грижи и поисканите от пациентите услуги се различават от тях. Изрично се забранява допълнително заплащане за престой за придружител на деца до 7-годишна възраст, както и за придружител за деца до 18 години, които се нуждаят от осигуряване на допълнителни грижи. Не се допуска и заплащане за придружител на лица с увреждания, които не могат да се обслужват самостоятелно. Лечебните заведения могат да предоставят срещу заплащане самостоятелна стая със или без придружител, само когато болничните стаи не разполагат с еднакви битови условия и са налице свободни стаи. По свое желание пациентите могат да заплатят и за меню за хранене по избор, за избор на лекар или екип от медицински специалисти. Регламентира се и услугата „самостоятелен сестрински пост”, която представлява допълнителни индивидуални грижи от медицинска сестра или акушерка извън осигурените необходими здравни грижи.

В наредбата са прецизирани текстовете, регламентиращи пътя на пациента на съответните нива на системата за здравеопазване – първична и специализирана извънболнична и болнична помощ. Лекарите в извънболничната помощ вече имат задължение не само да информират пациентите си за необходимостта от болнично лечение, но и да документират решението си, дори и когато пациентът отказва хоспитализация. Те ще предоставят и по-изчерпателна информация за адрес, телефон и други форми на контакт в работното им време, а извън графика им, нощно време и в почивни и празнични дни – на дежурен кабинет. Всички лекари имат задължението да уведомяват пациентите за вида, действието, приложението, страничните реакции, реда и начина на приемане на лекарствата.

Ограничава се до два месеца максималният срок, в рамките на който пациент може да бъде планиран за прием в болница.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5369940

Защо дори и да си плати пациентът, пак ще чака за лечение

Три аспекта на приетите днес промени в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ

Никой няма да може да се предрежда в болницата, дори да си плати. Снимка „Токуда Болница София“

На вчерашното си заседание Министерският съвет прие промените в Наредбата за достъпа до медицинска помощ. Текстът забранява даренията, доплащанията и събирането на такса „майка“ в болниците, но регламентира листите на чакащите и реда за планов прием в лечебните заведения. Добро или лошо е решението на правителството? По този въпрос разсъждава бившият здравен министър д-р Стефан Константинов.

ДОБРОТО РЕШЕНИЕ

Майките няма да плащат такси за престой в болница, при лечение на дете.

Въпреки че подобна такса никога не е била въвеждана или регламентирана, изричната й забрана даваше възможност на болници да определят подобно заплащане. Което логично е дразнещо за хората, които плащат и нехуманно за тези, които не могат да си го позволят. За това изричната забрана е правилно решение, което със сигурност ще се хареса на всички. Потенциалният проблем е, че то е в стила на наредбата за специализация. Държавата стоварва разходите за хотелски услуги върху болниците, без да предвижда механизъм, чрез който да ги компенсира – например допълнително заплащане в клиничната пътека при придружител. Това ще постави лечебните заведения за деца в неравностойно положение спрямо другите структури, а както е известно детски отделения съвсем не най-притегателното място за инвестиции, било то в материална база или човешки ресурси.

ДЕКОРАТИВНОТО РЕШЕНИЕ
Забраняват се даренията за лечение в болница. Не само за хоспитализирани пациенти, а и един месец преди и един месец след това.

Решението е декоративно, защото става ясно, че доброволно няма никакъв проблем да бъде направено „дарение“. А до колкото съм изследвал подобни практики, те почти винаги минават точно по този параграф. Днес никъде няма да видите официален надпис на входа на болница, че за да ви оперират, трябва да направите „дарение“ от ХХХХ лв. Тази информация услужливо се прошепва на ухото на пациента или близките му, които притиснати до стената са готови да „дарят“ исканата сума. Не виждам как галещите ухото промени в наредбата ще променят нещо в това отношение. Още повече, че и до сега има забрана за дейности, финансирани от здравната каса да се иска доплащане от пациента. Такова обаче съвсем официално се изисква от много болници, ценоразписите са публикувани по сайтовете им, а МЗ и особено НЗОК не са дали признаци, че проблемът е стигнал до тях и ги интересува.

ГЛУПАВОТО РЕШЕНИЕ
Листи на чакащите. Въвежда се максимален период от два месеца, за който хората могат за чакат за лечение.

Изменението не е продиктувано от наличието на сериозни листи на чакащите. Точно обратното – то е елемент от стратегията на министерството, мечтаещо за насилственото им въвеждане. Самото налагане на листи на чакащите у нас се предвижда да стане не защото няма достатъчно болници, легла, персонал, точно обратното – те са в излишък. Листите на чакащите е планирано да се появят като касата намали бюджета на болниците и/или определи точна бройка на пациенти, които могат да се лекуват по НЗОК. Т.е. хората ще чакат до момента, когато се осигурят средства от касата. И сега върхът на глупостта – наредбата забранява даден пациент да получи медицинска помощ по-рано, дори ако си плати. От една страна касата ти казва – трябва да чакаш, защото нямаме пари. Министерството пък ти казва – дори да имаш пари, пак трябва да чакаш. Вероятно, за да не се наруши солидарността, която самото министерство вече е нарушило.

За пръстовия отпечатък няма да пиша, дойдоха ми в повече пълното с противоречия становище на комисията за защита на личните данни, както и превратното му представяне от доброволци в Надзорния съвет. Времето ще покаже кой крив, кой прав. Аз съм сигурен, че с отпечатъци или без, нищо няма да се промени.

* Д-р Стефан Константинов е акушер-гинеколог и бивш министър на здравеопазването. Коментарът му е публикуван в неговия фейсбук профил. Заглавието, подзаглавието и уводът са на редакцията.

Източник:http://clubz.bg/36942-zashto_dori_i_da_si_plati_pacientyt_pak_shte_chaka_za_lechenie_

БЛС: Новият служебен рамков договор е незаконосъобразен

Управителният съвет на Българския лекарски съюз счита, че предложението за решение на Надзора на здравната каса, с което фактически се създава нов служебен рамков договор, е незаконосъобразно, заяви в „Преди всички“ председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев:

Този акт е в нарушение и в противоречие с параграф 44 от преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за здравното осигуряване. Считаме, че определено трябва да се отиде на вариант – такъв, какъвто законодателят е предвидил в една такава ситуация. С други думи – нов рамков договор няма, така че остава в сила договорът от 2015 година.

В основни линии конфликтни точки в този рамков договор са лимитите, санкциите и възможното намаляване на цени:

Санкциите са завишени, не са това, което ние договорирахме. Има възможност за еднолично решение от страна на Надзора във връзка с промяната в обеми и цени. В момента Наредбата 11 или бившата 40, тя виси, има един такъв създал се правен вакуум – прави се рамков договор, обаче я няма Наредбата. Тя все още е качена и остава за обсъждане. Изведнъж се появява този служебен рамков договор, които ние не виждаме на какво стъпва.

Източник:http://bnr.bg/post/100670272/bls-noviat-slujeben-ramkov-dogovor-e-nezakonosaobrazen

Пръстовият отпечатък ще е нужен за всяко лечение по НЗОК

Ако иска да бъде лекуван, пациентът ще трябва да сложи пръста си на четец при личния си лекар, при специалиста, в лабораторията, в аптеката и в болницата.
Пръстовият отпечатък ще е нужен за всяко лечение, поето от Здравната каса. Изключение ще се прави само при домашни посещения и консултации от разстояние, предвижда проектът за служебен рамков договор, написан от Надзорния съвет на Здравната каса, пише „Сега“.

Още не е ясно откога ще стане това, тъй като касата наскоро сключи договор за софтуера за пръстовата идентификация, а срокът за направата му според поръчката на НЗОК е 4 месеца.

Според някои съобщения тази идентификация трябва да влезе в сила от 1 юни.

По проект „всяко здравноосигурено лице се автентифицира електронно чрез уникален идентификационен номер (УИН). Номерът е генериран въз основата на сканиране на произволни точки от пръст на ръка на ЗОЛ код. Кодът се генерира от четец, върху който ЗОЛ поставя пръст на ръка„.

В болниците отпечатък ще се дава и при изписване, а не само при постъпване. Така пациентът ще удостоверява, че реално е бил в болницата или кабинета, освен това „целта е предотвратяване или минимализиране на случаите на отчитане на неизвършена дейност„, пише в мотивите на проекта.

Мнение:Де факто от сега съществуващата система не се променя нищо. Само се разширява кръгът на лечебните заведения, които да са он лайн свързани с НЗОК, както и се натоварват аптеките. Всички ще се наложи да се свържат он-лайн с НЗОК, като опашките за регистрация, особено по алтернативния метод, ще станат бреме за осигурените пациенти. Това е така, защото вече ще се изисква всеки да си носи личната карта и да я показва на специалиста, той да набира и номера й в системата, да ползва за това двустранна връзка през интерфейс, в който да се идентифицира и с електронния си подпис. Опашките, недоволството от загубеното време ще имат адресат и той няма да са лекарите и болниците.
Георги Тодоров, Център за защита правата в здравеопазването*

Прочети още »

Пациентът ще получава и текстови съобщения всеки път, когато някой се опита да направи идентификация от негово име.

Проектът обаче не предвижда отказ от снемане на код чрез отпечатък. От касата обясниха, че имат становище от Комисията за защита на личните данни (КЗЛД), според която с отпечатъка не се нарушават личните данни на пациентите. Затова и не бил предвиден отказ.

КЗЛД установява правото ни да не си дадем пръстовите отпечатъци и указва на НЗОК какво да направи, ако това се случи така – автентификация с УИН, пише Георги Тодоров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. “В случай на отказ от автентификация с УИН или при липса на здравноосигурителен статус, ръчно вписване в регистрационната система на ЕГН/ЛНЧ или Специален номер от регистъра на Националната агенция по приходите на ЗОЛ, както и номера на съответния български личен документ на физическото лице.“

Изборът на фирмата

Софтуерът ще се прави от консорциума „Стемо Гама Консулт“ срещу 477 000 лева с ДДС. Един четец ще струва 286.80 лв., ще може да се купува само от консорциума и ще е за сметка на изпълнителните – лекари, болници, аптеки.

Надзорният съвет на Здравната каса няма възражения срещу фирмата, която е избрана да изработи системата за т.нар. пръстов идентификатор. Това обяви неотдавна по БНР Станимир Хасърджиев от Надзорния съвет на НЗОК, след изслушването на мотивите за избора на “Стемо Гама Консулт“.

По думите на Хасърджиев фирмата е предложила най-добрата система за гарантиране на сигурността на данните с няколко нива на сигурност.

Консорциумът “Стемо Гама Консулт“ беше класиран на първо място, въпреки че предложи четири пъти по-висока цена за новата система от останалия на втора позиция “Контракс“. Победителят отговаря на 65{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от предварително зададените критерии.

Министерството на здравеопазването публикува проекта за Наредба за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

Източник:http://dnes.dir.bg/news/lechenie-zdravnata-kasa-izbori2013-prastov-otpechatak-unikalen-identifikatzionen-nomer-22010807?nt=13

Хоспитализацията може да бъде отлагана най-много до два месеца

До два месеца се ограничава срокът, в рамките на който пациент може да бъде планиран за прием в болница, реши правителството, което промени наредбата за достъп до медицинска помощ.

За вписването на пациент за планов прием ще се изисква писменото му съгласие. Той задължително ще получава информация за срока, в който ще бъде осъществена хоспитализацията, възможните рискове и алтернативи, включително и възможността да се обърне към друга болница, съобщи пресцентърът на МС.

Планираният срок за прием може да бъде удължен само при липса на медицински риск и с изричното съгласие на пациента, по медицински показатели, в случай че състоянието на пациента не позволява провеждане на планираните дейности, при подобрение и отпаднала необходимост от лечение.

Въвежда се изрично условие, че лечението на пациенти срещу заплащане, извън това на НЗОК, не може да променя реда за лечение на здравноосигурените лица.

Болниците вече ще публикуват актуална информация за листата си за планов прием. НЗОК ще поддържа и публикува на интернет страницата си национална листа за планов прием на лечебните заведения, с които има договор.

Оттам ще могат да предлагат допълнителни услуги срещу заплащане по желание на пациентите, но ако са осигурили необходимите общи грижи и поисканите от пациентите услуги се различават от тях.

Освен това се регламентира и услугата „самостоятелен сестрински пост” – допълнителни индивидуални грижи от медицинска сестра или акушерка извън осигурените необходими здравни грижи.

Лекарите в извънболничната помощ вече имат задължение не само да информират пациентите си за необходимостта от болнично лечение, но и да документират решението си, дори и когато болният отказва хоспитализация.

Те ще предоставят и по-изчерпателна информация за адрес, телефон и други форми на контакт в работното им време, а извън графика им, нощно време и в почивни и празнични дни – на дежурен кабинет.

Всички лекари имат задължението да уведомяват пациентите за вида, действието, приложението, страничните реакции, реда и начина на приемане на лекарствата.

Дава се възможност здравноосигурените лица чрез електронна идентификация да разрешават регистриране на ползваните от тях здравни услуги, гарантирани от страна на НЗОК към конкретния изпълнител. По този начин на пациента се дава правото да удостоверява лично пред НЗОК, че съответната услуга му е била предоставена.

Източник:http://medicalnews.bg/2016/03/16/{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}85{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BF{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BB{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B7{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}86{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}8F{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BC{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B6{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}8A{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BB{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B3{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0/

БЛС поиска плащане на цялата надлимитна дейност, базира се на решението на КС

Заплащане на цялата надлимитна дейност в болничната помощ до момента и корекции на направленията в извънболничната помощ. Това иска в писмо до НЗОК лекарският съюз.

Съсловната организация сочи като основа за искането си решението на Конституционния съд от миналата седмица, с което бе отменен текст от Закона за здравното осигуряване, регламентиращ разделянето на пакета услуги, покриван от касата.

В писмото си БЛС цитира някои от разсъжденията на съда в мотивите му към решението, които, според съюза, водят до извода, че всички реално извършени дейности от изпълнителите на медицинска помощ трябва да бъдат задължително платени, като за целта, ако е необходимо, следва да се актуализира бюджетът на касата.

„Подчертаваме, че следва да бъде покрита цялата дейност, както тази, която е попаднала в рамките на „разпределените“ стойности, така и тази, която ги надвишава. Диференцирането в двете насоки следва да служи само за икономически анализ, с цел изясняване на бюджетния дефицит на НЗОК за съответния период и предприемане на действия за актуализирането на бюджета“, се казва в писмото.

И още: „Казано още по-ясно – сумата на реално извършената от изпълнителите дейност, попадаща извън първоначалните параметри на бюджета на НЗОК за съответната година, следва задължително да бъде предмет на искане за актуализацията му. В противен случай би било налице едно незаконосъобразно бездействие от страна на органите на НЗОК.“

На практика, проблемът с неплатената надлимитна дейност може да се реши скоро независимо от реакцията на НЗОК на писмото. „Вероятно на касата ще й се наложи да плаща надлимитната дейност за миналата година, тъй като се очакват решения на съда“, коментира пред Zdrave.net д-р Николай Болтаджиев. Тук ще припомним, че още през септември миналата година болници заведоха дела за неплатеното.

Средства болниците не са получили дори и за надлимитната си дейност, извършена по спешност, отбелязаха пък миналата седмица от лекарския съюз, като посочиха, че надзорът на касата все още не е взел решение по проблема.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/bls-poiska-plashtane-tsyalata-nadlimitna-deynost-bazira-63632

Битка между лекари и фармацевти не бива да има, реално ние сме едно съсловие

„Битка между съсловията не може и не бива да има, защото реално ние сме едно съсловие. В много страни виждаме, че няма такъв тип разделение, както като че ли се усеща понякога тук. Това е едно съсловие и ние го наричаме здравни специалисти – лекари, стоматолози и фармацевти са реално едно съсловие.“ Това каза пред БНР лекарственият експерт Борислав Борисов във връзка със задочния спор между лекари и фармацевти, породен от наредбата за достъпа, в която бе постановено в рецептите си лекарите да изписват не търговското наименование, а активното вещество на дадено лекарство, ако то е 100{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} платено от касата.

Идеята бе частично подкрепена от фармацевтичната гилдия и напълно отхвърлена от лекарите. БФС предложи няколко промени в текстовете, като например по международно непатентно наименование да се изписват не напълно безплатните за пациентите лекарства, а частично платените. Те освен това поискаха влизането в сила на промяната да се отложи за 1-ви септември 2016 г.

Лекарите от своя страна отбелязаха, че отговорността за лечението на пациента се носи от тях, а не от фармацевтите, на които се дава правото да решат какъв медикамент да вземе пациентът.

Според Борислав Борисов пък лекарите и фармацевтите би трябвало да определят терапията на пациентите си в партньорство.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/bitka-lekari-farmatsevti-biva-ima-realno-63625

В служебния рамков договор – 265 клинични пътеки спрямо 310 сега

Очаквано, една от темите в днешната преса, свързани със здравния сектор, е тази за публикуваното вчера проекторешение на касата, заместващо неподписания рамков договор за 2016 г. Основно място вестниците са отделили на частта, свързана с пръстовия идентификатор. „От 1 юни достъпът до всякаква медицинска помощ ще става чрез пръстов идентификатор, съобщиха от здравната каса. Въвеждането му е предвидено в служебния рамков договор, който е обявен от НЗОК за обществено обсъждане“, пише „24 часа“

„Новите правила за лечение – извън това за идентификатора, ще влязат в сила от 1 април като решение на надзорния съвет на касата. До него се стигна, след като Българският лекарски съюз (БЛС) отказа да подпише нов рамков договор. Съюзът е против въвеждането на пръстовия идентификатор чрез рамковия договор и отказа да го подпише, докато не са приети всички важни нормативни промени в здравеопазването.

Пръстовият идентификатор се изработва от консорциума „Стемо Гама консулт“, който спечели обществената поръчка на НЗОК за 477 000 лв. Предложената цена за един четец е близо 290 лв. Четците ще се купуват от болници, ДКЦ, лични лекари, специалисти и аптеки. От юни системата трябва да стартира, засега без аптеките.

Чрез пръстовата идентификация трябва да се намали отчитането на неизвършени дейности, пише в мотивите на НЗОК“, обяснява ежедневникът.

Материалът се спира и на самия „служебен рамков договор“. „В служебния рамков договор остават повечето постигнати от касата и съюза промени без увеличението за личните лекари. Бюджетът за първична извънболнична помощ остава 180 млн. лв. Записан е обаче увеличеният брой направления – 640 хил. допълнително.

„Основната цел е да се осигури на здравно осигурените достъпна, качествена и своевременна медицинска помощ от пакета медицинска помощ, гарантиран от бюджета на НЗОК. Цел на посочения акт е да осигури равнопоставеност на лечебните заведения, отговарящи на условията за сключване на договори с НЗОК“, пише в мотивите към документа. В тях липсва формулировката за двата пакета медицински дейности, които трябваше да влязат в сила от 1 април, но промяната в Закона за здравното осигуряване бе върната от Конституционния съд. Текстът се пренаписва от здравното министерство.

Новите правила за работа на лекарите с НЗОК са събрани в 14 приложения. Клиничните пътеки са 265 спрямо 310 сега“, отбелязва публикацията.

Другата тема, засегната в почти всички печатни издания, е наредбата за достъпа, която днес разглежда Министерски съвет, и промяната в нея, направена в периода на общественото обсъждане. „Майките вече няма да плащат, когато останат с децата си в болница. Здравното министерство е заложило промяната в Наредбата за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, която ще бъде разгледана на днешното редовното правителствено заседание. В документа изрично е записано, че се забранява на болниците да искат от майките с деца до 7 години да плащат, за да останат с тях в лечебницата. Ако случаят изисква допълнителни грижи, които болничното заведение не може да осигури, безплатно ще бъдат придружавани и деца до 18-годишна възраст, предвижда екипът на здравния министър Петър Москов. От ведомството му уточниха, че безплатен ще бъде престоят и на придружители на инвалиди, които не могат да се обслужват самостоятелно“, пише „Стандарт“.

„С промените в наредбата се забранява на болниците да искат от пациентите си от техните близки дарения по време на престоя им лечебници, както и месец преди и след това. Наредбата не допуска пациентите да доплащат за дейности, финансирани от НЗОК“, допълва материалът.

„Телеграф“ коментира последното така: „На първо четене подобна мярка е крайно необходима и дори закъсняла. Надали има човек у нас, който по един или друг начин да не е бил засегнат от даването на пари под масата. Било лично, било за свой близък, за когото е бил наясно, че това е единственият начин да му се обърне повече внимание, след като веднъж е попаднал в здравната система у нас. Всичко това е минавало под красивата дума „дарение“, която предполага липса на каквато и да е било принуда и натиск.

За съжаление реалността у нас е доста по-различна. На всички ни е ясно, че нито „даренията“ са ни дарения, нито правилата правила. При желание вратичка винаги ще се намери – в конкретния случай било след изтичането на едномесечния срок, било чрез намекване, че „дарението“ е необходимо, ако искаме качествени грижи за пациента. Единственото, което ни остава в такъв случай, е да бъдем безкомпромисни и да отказваме подобен рекет. Ако промените бъдат окончателно приети, поне ще имаме основание – той ще бъде забранен изрично.“

Източник:

Пръстовият идентификатор се въвежда служебно

Джипитата ще получат по-малко пари, отколкото ако бяха подписали рамковия договор

Системата за пръстова идентификация, която ще служи за вход при приема в болница и покупката на лекарства по линия на здравната каса, залегна в служебния рамков договор, предложен от Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК), който беше публикуван във вторник за обществено обсъждане.

Като законово основание за въвеждането на пръстовия идентификатор в решението на касата се посочва текст от Закона за здравното осигуряване, който предвижда здравно осигурените да имат уникален идентификационен номер (УИН). В НРД обаче се разписват подробните механизми, по които това ще става. Номерът ще се генерира чрез сканиране на произволни точки от пръст на ръка. Това ще става като пациентът постави пръста си върху четец при посещението си в болница, лекарски кабинет и аптека.

Не е ясно може ли да се отказва вземане на отпечатък

От текстовете на НРД не е ясно дали хората ще могат да отказват пръстовата идентификация и дали може да им бъде отказана медицинска помощ заради това.

При всяко ползване на медицинска помощ, с изключение на домашните посещения и предоставянето на консултации от разстояние, пациентът ще се идентифицира електронно, с което ще потвърждава оказаната му медицинска помощ.

Когато пациент постъпи в болница в животозастрашаващо състояние, идентификацията трябва да се осъществи до напускане на лечебното заведение.

При оказване на медицинска помощ на дете или на поставен под пълно запрещение, регистрацията ще става по ЕГН, лична карта или специален номер от регистъра на НАП.

За новородените, до получаване на ЕГН, в регистрационната система ще се вписва номерът на амбулаторния лист на бебето.

При оказване на медицинска помощ на непълнолетен или на поставен под ограничено запрещение ще бъдат регистрирани едновременно непълнолетният и неговият родител/настойник или поставения под ограничено запрещение и човекът, който може да изразява информирано съгласие за лечението му.

Регистрацията може да става и с карта, ЕГН и номер от НАП

Когато по медицински или технически причини човек не може да бъде регистриран с пръст, това ще става с личната му карта, ЕГН и или номера от регистъра на НАП. Същата процедура ще важи при самоволно напускане на болницата или при летален изход.

За всяко посещение на болници или лекар регистрационната система на здравната каса ще генерира електронен документ, който ще съдържа генерирания код, уникалния идентификатор на пациента – ЕГН, номер на лична карта или номер от НАП и информация за датата и часа на постъпване и напускане на лечебното заведение и ще бъдат предавани на НЗОК.

Касата все още не е публикувала договора си с фармацевтите, където трябва да бъдат разписани по-подробно условията за това как и дали ще можем да взимаме лекарства на свои близки от аптеките.

След последното заседание на Надзорния съвет на касата от институцията коментираха, че Комисията за защита на личните данни е дала положително становище за въвеждането на пръстовата идентификация и с нея личните данни на гражданите са достатъчно защитени.

Комисията се е произнесла, че при условие, че резултатът от сканирането на произволно избрани точки от пръст на ръка не позволява възстановяването на цялото изображение на пръстовия отпечатък на съответното физическо лице, изображението под формата на частичен цифров код не съставлява лични данни.

Джипитата ще получат по-малко пари

Служебният рамков договор, предложен от касата, предвижда личните лекари да вземат по-малко пари, отколкото беше договорил последно Лекарският съюз с НЗОК. Вместо 131.5 млн. лв. те ще получат 127.7 млн. лева. Все пак в договора залягат договорените повече прегледи и изследвания и 640 000 нови направления.

От резерва на здравната каса 212 млн. лева ще бъдат дадени допълнително на болниците, за джипитата, специалистите и лабораториите отиват още 27 млн. лева, а за лекарства ще бъдат насочени още 76 млн. лв. Общата сума надхвърля с около 15 млн. лв. резерва на касата, тъй като се очаква да има преизпълнение на приходите от здравни вноски с около 50 млн. лева.

38 амбулаторни процедури, които досега са се извършвали в условията на болничната помощ, вече ще могат да се извършват и в извънболничната по нови цени

Източник:http://www.mediapool.bg/prastoviyat-identifikator-se-vavezhda-sluzhebno-news246728.html