понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 1180

Д-р Галинка Павлова: Трудно е големите болници да се включат веднага в протестите

БЛС настоява за преразпределение на вече гласувания бюджет за здраве в полза и на извънболничната помощ

Трудно е да очакваме университетските и областните болници да се включат веднага в протестите, каза за „Хоризонт“ д-р Галинка Павлова, заместник-председател на Българския лекарски съюз (БЛС). Тя обясни, че от съсловната организация са създали щаб, който да подпомага поетапните протести на личните лекари и специалисти:

Стартират общопрактикуващите и в момента върви работата по включване поетапно и на другите колеги. Тепърва ние ще отидем на срещи и с колегите в университетските болници. Трудно ръководството на една университетска болница би повело хората на протестни действия, макар и да е съгласно с позицията на съсловната организация. Има мълчание, така че от тук нататък започва да се развива процесът.

Блокиране на възлови кръстовища в столицата не се очакват. От регионалните сдружения на общопрактикуващите лекари засега не смятат, че оставката на министъра на здравеопазването би решила проблемите им. Те настояват за повече диалог с тях по места.

Пациентите няма да имат по-голям брой профилактични прегледи – нито децата, нито възрастните хора, нито хроничноболните. От Лекарския съюз настояват за по-голям бюджет в извънболничната помощ:

И в доклада на Световната банка бе казано, че 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от дейността на болниците би могла да се ивършва в извънболничната помощ при достатъчно финансов ресурс и разписани нормативни документи.

Трябва да се пренесе тежестта в извънболничната помощ. Какво се получи в крайна сметка? Изнесе се много малко и забележете, че в диагностичните блокове към болниците така бяха направени нормативно нещата, че просто ДКЦ-та да не могат да извършват тази дейност.

До 30-ти март от БЛС очакват здравната каса да реши по кой договор ще се работи.

Настояваме за преразпределение на бюджета на НЗОК в полза и на извънболничната помощ и за яснота в нормативната база, заяви още д-р Галинка Павлова. Тя посочи, че настояването е за преразпределение на вече гласувания бюджет за тази година. Ние държим на старите суми, подчерта д-р Павлова.

Изправени пред невъзможността да лекуват пациентите си по правилата на медицината и с нормативната база, която превръща лекарите в писари, лекуващите в първичната помощ от Великотърновска област протестират ефективно до сряда – д-р Христо Димитров, председател на общопрактикуващите в областта:

Ние, нямайки време да обърнем внимание на болката и на проблемите на пациентите от безбройните купища хартия, ставаме опасни както за здравето, така и за живота на нашите пациенти.

Лекарите в страната имат няколко конкретни искания – връщане на рамковия договор от 2015 година, а в следващи дни – да се преразгледат приетите нови наредби и закони, но с участието на сдружението на общопрактикуващите лекари. От Министреството на здравеопазването в декларация до медиите признаха, че един от най-сериозните компоненти на реформата е извънболничната помощ и че до този момент тя е била трайно пренебрегвана и недофинансирана.

Източник:http://bnr.bg/post/100674331/d-r-galinka-pavlova-trudno-e-golemite-bolnici-da-se-vkluchat-vednaga-v-protestite

Лекарите и МЗ си говорят на различни езици, още пет области влизат в протеста

Нормативни спънки изкараха на протест днес (28 март) стотици лични лекари. Те са категорични, че не става въпрос за пари, а за нормативни спънки. Като такава спънка беше посочен пръстовият идентификатор, който „ще ни отнема много време” – с попълване на декларации за съгласие например.

Направленията, за които се казва, че са вече много увеличени – всъщност не е така. Намалени са например прегледите за хипертония, стана ясно от думите на лекарите. Няма комуникации, никой не чува нашия глас не може да работим повече – МЗ налага своите правила силово, смятат медиците. Абсурдно е тези направления да се дават сякаш са билетчета – личният лекар трябва да прецени може ли да помогне на пациента, като направи оценка на оплакванията му и ако не може, чак тогава да дава направление за специалист, каза доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България пред Нова телевизия. Специално беше даден пример и с диабета, където личните лекари били с вързани ръце. Джипитата могат да дадат на практика две лекарства, но ако не се повлияете, отивате на ендокринолог. Той назначава другото лекарство, което по принцип може да направи и личен лекар. Но е възможно и това лекарство да не повлияе, което връща нещата в изходна точка и тогава вече направлението може да е изтекло, а личният лекар не може да направи нищо. Превръщаме се в бюрократи, а не в лекари, обобщиха протестиращите. По думите на доц. Киров от утре (29 март) в протеста срещу „служебния рамков договор” се включват още пет области – Сливен, Смолян, Перник, Пазарджик и Ловеч.

Отговорът на здравното министерство Разбирам притесненията на колегите. Твърде отдавна се говори, че нашия професия е свръхрегулирана и има твърде много правила, коментира зам.-здравният министър Бойко Пенков. Ще има значимо повече направления. Допълнително осигурени прегледи са общо 641 хил. повече спрямо миналата година. Не мога да разбера, говорихме си много дълго, явно има някакво неразбиране. Има увеличени обеми, повече холестерол, повече кръв, повече изследвания на ЯМР, добави Пенков пред bTV. Не мога да кажа защо се притесняват колегите, продължи зам.-здравният министър, попитан за „нормативните спънки”. Правилата са нови – мисия и задачи на осигурителната институция, това не касае работата на лекарите, смята Пенков. Той добави, че България винаги е на края на списъка по удовлетвореност. Нещата сега се подреждат, има нова мисия, нека да видим, обобщи Пенков.

НЗОК: Пръстовият идентификатор ще бъде въведен първо в болниците

Биометричният идентификатор ще бъде въведен първо в болниците, съобщиха от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Във връзка с опасенията на общопрактикуващите лекари, че електронният идентификатор ще затрудни тяхната работа и ще удължи времето, необходимо да регистрират пациентите, от НЗОК уточняват, че Регистрационната система за здравноосигурителни събития при изпълнителите на медицинска помощ чрез биометрични идентификатори на пациентите ще бъде въведен след първото полугодие на 2016 година.

Източник:http://bnr.bg/post/100674289/nzok-prastoviat-identifikator-shte-bade-vaveden-parvo-v-bolnicite

Общопрактикуващите лекари започват ефективни протести

Медиците са недоволни от хаоса в здравеопазването

От днес започват поетапно ефективни протестни действия на общопрактикуващите лекари в областите Велико Търново, Кюстендил, Разград и Ямбол. Ще има осигурени дежурни кабинети за неотложна помощ за възрастни хора и деца в остри състояния, няма да се изписват лекарства, заплащани от Здравната каса. Мотив за недоволството е хаосът в здравеопазването.

В Ямбол медиците ще спрат да преглеждат пациенти между 11 и 12 часа. Председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Ямбол д-р Данаил Ибришимов заяви, че на семейните лекари им е омръзнало да обясняват на пациентите защо обещанията от здравното министерство не се изпълняват:

На първо място е проблемът, който ще стане с достъпа на пациенти след 1-ви април. Говорим за пари за здравно обслужване, говорим за пари за талони, за консултации, говорим за пари за изследванията, които трябва да бъдат направени, за да се уточни здравословното състояние на хората, говорим за пари за клиничните пътеки, които са неостойностени както трябва. Така че, ако става въпрос за пари, за такива пари става въпрос, не за заплати.

Доктор Ибришимов е категоричен, че протестът ще продължи, докато има резултати:

Трябва да стане ясно, че ние всъщност, защитавайки нашите професионални интереси, ние защитаваме основно интересите на нашите пациенти. Мога смело да твърдя, че последните години ние мислим повече за пациентите, отколкото Здравната каса.

120 са личните лекари във Великотърновска област и се очаква повечето от тях да участват в протеста, каза председателят на областното Сдружение на общопрактикуващите лекари д-р Христо Димитров:

Основният проблем е хаосът в нормативната база, който ни превръща от лекари в писарушки. Не успяваме вече да лекуваме нашите пациенти, ставаме опасни за тяхното здраве, защото правилата за работа са такива, че не можем да работим като лекари и не можем да им предложим това, което те очакват от нас, т.е. качествена грижа за здравето им.

По думите на д-р Димитров готовността е протестът да бъде тридневен.

Спешните медици от цялата страна се разграничиха от исканията на Българския лекарски съюз и Сдружението на общопрактикуващите лекари за оставка на министърa на здравеопазването Петър Москов.

Това означава една голяма група от пациенти, които идват за болнични, идват за направления за хоспитализация, направления за консултации със специалист. Тези хора кой ще ги поеме и по какъв начин? Без да се осигури адекватна спешна помощ за всички населени места в страната, няма как да се започне такъв протест, заяви в интервю за „Хоризонт“ председателят на Асоциацията на работещите в спешната медицинска помощ д-р Десислава Кателиева.

Към това мнение се присъединиха пациентските организации, обединени в коалиция „Заедно с теб“.

В декларация, изпратена до медиите, представители на общински и частни лечебни заведения съобщават, че започват подготовка за национални протестни действия. Мотивите са, че с новата Национална здравна карта се отнема правото на пациентите да изберат болница, ще се закрият работещи болници, ще бъдат лишени от работа доказани специалисти. В декларацията се отправя призив правителството да вземе решение за 100 процента заплащане на здравните вноски от държавата на групите граждани, осигурявани от нея.

В друга декларация от Министерството на здравеопазването признаха, че един от най-сериозните компоненти на реформата е извънболничната помощ и че до този момент тя е била трайно пренебрегвана и недофинансирана. Този екип си поставя за цел да превърне извънболничната помощ в модерна и максимално задоволяваща нуждите на българските граждани, пише в декларацията, в която се посочва още, че Министерството на здравеопазването за първи път гарантира финансирането ѝ.

Премиерът Бойко Борисов призна, че здравеопазването през последната година не се е подобрило, но едва ли увеличаването на парите всяка година ще реши проблема и посъветва личните лекари да са по-скромни.

Д-р Болтаджиев: Беззаконието и грубият административен натиск разделя лекаря от пациента

След като общопрактикуващите лекари се заканиха, че започват протестни действия срещу политиката на министър Москов, частните и общинските болници също призоваха за протести.

Предстои лечебните заведения да обсъдят под каква форма ще изразят недоволството си.

Д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници заяви пред Дарик, че недоволството е предизвикано от беззаконието и от грубия административен натиск, който разделя лекаря от пациента.

Призивът на лечебните заведения е администрацията да не се намесва в отношенията лекар-пациент, тъй като е решение на болния къде и кой да го лекува.

Притиснаха ни до стената и на нас нищо друго не ни остана, освен да се обединим,“ допълни д-р Болтанджиев.

Главна причина за недоволство от страна на частни и общински болници е Националната здравна карта, изготвена по идея на министър Москов.

Според д-р Болтаджиев тя е документ, който ще отнеме правото на пациентите да избират къде да се лекуват от една страна, и ще създаде предпоставки за корупция – от друга.

Беззаконието и грубият административен натиск разделя лекаря от пациент. Вече прави така, че вместо медицина, лекарят да практикува здравеопаване. Между лекаря и пациента не бива да се поставят толкова много юридически норми.“

„С тази нормативна уредба, която в последната една година се прави – една част попаднала в съда, една част още в съдилищата, издаването на националната здравна карта, която е законово порочна при самото й зачеване, всичко това доведе до напрежение.“, допълни д-р Болтанджиев.

Лекарският съюз единодушно отхвърли подписването на рамков договор. Напук на всичко това се правят неща, които са в ущърб както на на лекарите, така и на пациентите. Груба и тежка администрация, която няма да доведе до нищо добро“, заключи той.

Предстои лечебните заведения да обсъдят под каква форма ще изразят недоволството си.

Източник:http://medicalnews.bg/2016/03/25/{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BB{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B6{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B7{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B7{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BA{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B3{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}83{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}8F{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82/

Проф. Бойко Коруков: Няма как да правим европейска медицина с африкански бюджет

Няма как да правим европейска медицина с африкански бюджет. Нищо не се е подобрило по отношение на младите кадри. В страната има райони с по 70 000 души, в които в радиус от 10 км. има само по един анестезиолог и по един хирург. Коментарът направи пред Дарик един от най-добрите коремни хирурзи в България проф. Бойко Коруков, който в продължение на осем години ръководеше столичната болница „Царица Йоанна – ИСУЛ”. В предаването „Най-добрите лекари“ проф. Коруков, който понастоящем е началник на Клиниката по хирургия в болницата, изтъкна, че някога станал директор, защото счел, че излизайки от операционната зала, ще помогне по-скоро да се завърши здравната реформа. На по-късен етап обаче стигнал до заключението, че реформа може да има само когато политическите сили седнат на една маса, загърбят пристрастията и приемат реформата като национална задача.

Истина ли е, че първото гастроентерологично отделение в Европа е всъщност в ИСУЛ?

Да, ние сме го увековечили този факт. Ако влезете във фоайето на ИСУЛ, първото, което ще видите, е клетвата на Хипократ, логото на болницата, създателите на болницата и вдясно – всички катедри, които са създадени на база ИСУЛ. Списъкът започва точно с катедрата по гастроентерология и ние се гордеем изключително много с това, че сме първи в Европа. Още повече се радваме, че в момента клиниката е едно чудесно място за работа, идеално направено, с отлични професионалисти и много съвременна техника.

Кои са най-честите операции, с които се сблъсквате в клиниката? Кои определяте като най-тежките?

В коремната патология има доста тежки операции, но хирургията на панкреаса, орган, който според немските хирурзи е враждебен към операция, както и хирургията на черния дроб, която в последните години навлиза доста широко в България – това са тежки оперативни интервенции. От една страна те изискват много отговорност и много голям професионализъм, а от друга – са много разходващи. Нали, за съжаление сме търговско дружество и трябва да преценяваме докъде можем да се разпростираме. Няма как, скъпо или евтино, някъде това трябва да се прави и тази тежка чест се пада на нас.

Работили сте в Никарагуа. Въпреки, че е било преди десетилетия, как Ви се вижда българската медицина, сравнена с медицината на страна от третия свят?

На мен не ми се ще да правим съпоставка между медицина от третия свят и нашата.

Обиждаме българската ли?

Абсолютно! Ние се стремим към европейските стандарти. Понеже споменах, че сме и търговско дружество, винаги съм казвал – как да направим европейска медицина с африкански бюджет? Няма как да стане.

Истина ли е, че хирургичната ни техника е на много високо ниво, но интересът към хирургията намалява?

Да, в последно време доста добра техника се внесе в страната. Действително, големите центрове и много от частните клиники имат всичко най-съвременно, което го има и на Запад. Същите методики и същите операции, които се правят в Европа и в света, се правят и у нас. Това е добре и не само затова, че нашите лекари са добре подготвени. По принцип коремната хирургия в много отношения е консервативна, защото промяната на оперативните методи не става през година или две. Може да има усъвършенстване, но като цяло това е консервативна област в медицината и трудно могат да се правят революционни промени. Независимо от това ако се върнем 30 години назад, когато се въвеждаше диагностичната лапароскопия, за нас това беше фантастично. Днес, само след 30 години голяма част от оперативните интервенции се извършват лапароскопски или както хората го знаят – безкръвен метод. Един Господ знае дали след 20 или 30 години хирургията няма тотално да се промени в лапароскопска. Но преди 3 десетилетия изглеждаше абсурдно да мислим, че ще можем да махнем половината черен дроб лапароскопски. И такова нещо вече правим.

При последното си гостуване при нас преди години, още като директор на болницата, изразихте опасения, че относно младите кадри вече сме стигнали до точка, на която ще берем само горчиви плодове. Днес, през погледа на 2016-а виждате ли някаква светлина в тунела?

Дано не е от идващия влак. Нищо не се е подобрило в това отношение. Младите продължават да напускат и ние изпитваме все по-голям недостиг на някои кадри. Щом ние като голяма университетска болница вече изпитваме остра нужда от някои специалисти, без които болницата не може да върви, представете си какво става в голяма част от провинцията. Аз ще разкажа следния случай – само преди няколко месеца пред мен стана катастрофа в един регион, в който в радиус от 10 км. има 70 000 души население. Има само един анестезиолог и един хирург, представяте ли си? На 100 км. по-напред – същото положение. Пълен абсурд е! В София сме спокойни, имаме предостатъчно болници, но в много региони на страната ситуацията е изключително тревожна. А кадри не се създават за ден и два.

Кога се надявате здравната реформа да проработи?

Кога ли? Ами ако ми разрешите, да кажа моето заключение от 8-годишното директорство – тогава, когато политическите сили седнат на кръглата маса и кажат – това е национална задача, загърбваме нашите пристрастия, до определено ниво работим заедно, а след това – в зависимост от политическия профил. Докато не седнем на кръглата маса, не можем да разчитаме на ефекта от реформата.

Защо някога излязохте от хирургията, за да станете директор, а по-късно се отказахте от поста, за да се върнете в хирургията?

Може би бях наивен, може би считах, че излизайки от операционната зала, въпреки че аз никога не съм я напускал, ще помогна по-скоро да завършим тази реформа. Оказа се, че проблемът е изключително сложен. И аз стигнах до това заключение, което преди малко споменах. И, докато професионализмът не влезе в тази зона, докато все още подхождаме партийно и шуробаджанашки, няма излаз от хаоса, в който е здравеопазването в момента.

След всичко, с което сте се сблъскал в системата, можете ли да кажете, че днес оставате оптимист за българското здравеопазване?

Разбира се, ще се справим, имали сме и по-трудни моменти. Нека има повече разум, по-малко емоции и мисля, че ще се справим.

Източник:http://bestdoctors.bg/article/id/1451277

Проф. д-р Ботьо Ангелов: 80 000 българи са с глаукома, половината не знаят

Здравната каса не поема лечението, пациентите ни нямат пари за лекарства

Глаукомата е едно от най-дискутираните и неясни заболявания в офталмологията. Независимо от многобройните проучвания и нови методи за диагностика и лечение, слепотата от глаукома е значителна. Над 67 милиона са болните в целия свят, от които 10{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} са слепи. Дори и в най-развитите страни половината от пациентите не знаят за заболяването си.

Според Световната здравна организация глаукомата е на второ място в света като причина за необратима слепота след катарактата, която е оперативно лечима.

“Според изследване на учени офталмолози до 2020 г. броят на пациентите с глаукома ще нарасне на 79,6 млн., т.е. ще се появят над 10 млн. нови пациенти. Двустранната слепота ще нарасне от 8,4 млн. през 2010 г. до 11,2 млн. през 2020 г. У нас между 60 000 и 80 000 българи страдат от глаукома и половината изобщо не знаят, че са болни”, сподели проф. д-р Ботьо Ангелов, председател на фондация “Национална академия глаукома”.


15_________.__________________________.jpg– От какво най-много трябва да пазим очите си, проф. Ангелов?
– Трябва да се избягва продължителен престой при намалено осветление. Приемането на течности трябва да бъде равномерно разпределено през деня. Глаукомните пациенти, които изпият много течност наведнъж, например 1 литър вода, ще увеличат рязко очното налягане.

Трябва да се избягва консумацията на кафе и продукти, съдържащи кофеин, както и продължително натоварване на очите, силни физически и психически натоварвания, прием на големи количества бира и друг алкохол, продължително излагане на слънце или силна топлина.

Също така е добре да се избягват всякакви прегрявания на тялото – слънчеви бани, сауна, гореща вана. Болните не трябва да извършват физически труд под яркото слънце. Не е желателно обаче и къпането в студена вода, защото това води до спазми на кръвоносните съдове и се затруднява кръвообращението.

– Според тревожна статистика 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от хората с глаукома у нас не знаят за заболяването си и отдават постепенното намаляване на зрението си най вече на възрастта…
– Тази тенденция е устойчива във времето не само у нас, но и в най-развитите държави. Заболяването започва много дискретно, с едва забележимо намаляване на зрението. Чрез очите човек получава около 80-90{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от информацията от околния свят. А глаукомата протича със загуби в зрителното поле. Заболяването може да увреди зрителния нерв, който “отвежда” информацията от окото към мозъка.

В най-ранната фаза проблемът може да се отдаде на преумора, неточно коригирани диоптри, поява на катаракта, развитие на сенилна макулна дегенерация на ретината и т.н. Дори за очните лекари в някои случаи е трудно да поставят без колебание диагнозата.

Глаукомата се диагностицира често 10-ина години след началото й, като до този момент тя не е лекувана. У нас около 80 000 души страдат от глаукома и половината не знаят, че са болни, а 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от лекуваните за глаукома всъщност нямат това заболяване. За уточняване на състоянието освен клиничен опит и знания са нужни и поредица от специализирани изследвания.

– Не е ли достатъчно редовно да се мери вътреочното налягане?
– Това е най-познатото на хората изследване, но не е достатъчно за поставяне на диагнозата. При около една трета от случаите вътреочното налягане е в т.нар. норма, но реално заболяване има.

Няма такъв апарат,

който да изкара краен резултат с диагноза. Поставянето й е труден процес, в който се вземат предвид много фактори и е резултат от прецизната преценка на лекаря специалист. Невинаги показания на уреда над 21 са признак за заболяване. При някои хора стойностите се преизчисляват заради различия в дебелината на роговицата.

– Много хора с глаукома нямат възможност да спазват предписаното им лечение, защото Здравната каса поема само до 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от цената на капките…
– Като се има предвид, че глаукомата е заболяване предимно на късната възраст, цената на лекарствата е проблем за голяма част от пенсионерите.

От години настояваме Здравната каса да реимбурсира ако не изцяло, както е в повечето държави от Европейския съюз, то поне по-висок процент от цената на медикаментите. Друго наше настояване е да има възможност за по-чести прегледи, които сега са лимитирани до един на 6 месеца.

– Споменахте, че половината от хората с глаукома все още не знаят, че са болни… Какви са цифрите?
– 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} не се лекуват, 50 на сто от диагностицираните всъщност не страдат от глаукома, 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} не се лекуват правилно, 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} не знаят, че са болни, а веднъж изгубено,

зрението не може да се върне

Затова глаукомата трябва да бъде открита навреме и лекувана адекватно, а не според финансовите възможности на пациента.

Около 2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от хората по света над 40-годишна възраст заболяват от глаукома. С напредване на годините честотата значително нараства, като над 70-80-годишна възраст този процент достига до седем на сто. От друга страна, около 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от хората дори в развитите страни не знаят изобщо, че болестта води до слепота. Затова е много важно да се информират болните, а и всички хора, за рисковете, свързани със заболяването, както и за необходимостта от ранното му откриване. Да се организират лекари, пациенти, общественост, здравни органи в борбата срещу слепотата вследствие на тази болест.

Люба МОМЧИЛОВА

Източник:http://www.blitz.bg/article/44319

Спешните медици изразиха несъгласие с протестите на лекарите

Спешните медици от цялата страна се разграничиха от исканията на Лекарския съюз и Сдружението на общопрактикуващите лекари за оставка на министърa на здравеопазването.

В декларация до медиите те заявиха несъгласието си с насрочените за утре протести на лекарите.

Отказваме да носим отговорност за закъсненията в обслужването на спешни пациенти по време на протеста, каза за „Хоризонт“ д-р Десислава Кателиева, председател на Асоциацията на работещите в Спешната медицинска помощ:

Този протест не е съобразен с възможностите ни да поемем огромния поток от пациенти, който ще остане необслужен от общопрактикуващите лекари. Знаем какво ще се случи, когато личните лекари сложат табелки на вратите и спрат да приемат пациентите си. Това означава една огромна група от пациенти, които идват за болнични, за направления за хоспитализация, за направления за специалисти… Тези хора кой ще ги поеме и по кой начин? Без да се осигури адекватна, неотложна помощ на всички населени места в страната, няма как да започне такъв протест.

Източник:http://bnr.bg/post/100674120/speshnite-medici-izraziha-nesaglasie-s-protestite-na-lekarite

СЪДЕБНАТА СИСТЕМА VS. ОТКЛОНЕНИЯТА ПО ЗДРАВНИТЕ РЕФОРМИ

При липса на чуваемост и несъобразяване от страна на управляващите и при липса на активни протести от страна на засегнатите, като възможно въздействие остава потенциалът на съдебните институции. В системата на здравеопазването са много и органите и засегнатите , което определя   голямо разнообразие на съдебните дела и решения. Значението им е предимно подценявано, а медийната интерпретация недостатъчна, а в някои случаи и неадекватна , доколкото е на ниво отразяваща, а не въздействуваща журналистика.

– Поначало се постарая да опиша съдебният отпор оказван в момента , предстоящият и много примери от миналото- както по отношение регламента, така и по практиките и последиците. Конституционният съд постанови решение по КД № 6/2015 г и чл. 45 ал. 2, включително Наредба № 11/ 2015 г. на МЗ , вече не съществуват. Предстои обаче разглеждането на Конституционно дело № 9 / 2015 г. – ЗЛЗ чл. 34а –за редукция на съществуващите лечебни заведения в областите, в които броят на леглата за болнично лечение надвишава конкретните потребности от брой легла по видове, определени с Националната здравна карта, въз основа който пък с ПМС 45/2016 бе приета Наредбата за критериите за избор и на чл. 37а по ограничението за включване на нови лечебни заведения , отново с оглед приетата Национална здравна карта.

По отношение регламента , далеч по-голяма активност от опозиционните депутати обаче имат различните сдружения в здравеопазването, болници и медицински специалисти. И забележете : прокурори от Върховна административна прокуратура, които обаче не внасят в съда жалби, а протести.Подзаконовите нормативни и псевдонормативни актове, които се разглеждат във Върховния административен съд са по стотици дела , но ще дам като примери малка част :

І. В МОМЕНТА :

  1. Във Върховния административен съд е образувано и се очаква от 17.02. , Решение по законосъобразността на методиката за изработване, съответно по законността въобще на приетата вчера от МС , Национална здравна карта.

Във Върховният административен съд са дела на БПФ и по :

  1. Ограниченията по доплащането на лекарства- т.н. “ценови коридор “ по Наредбата на МС за Позитивния списък- насрочено е за 11.05.2016 г.
  2.  Критериите за определяне на заболяванията, за чието домашно лечение НЗОК заплаща лекарства- Наредба № 7/2015 г.на МЗ.Делото е насрочено за 20.04.2016 г.
  1. Нивото на реимбурсиране на лекарствата за домашно лечение, заплащани от НЗОК, определено в Наредбата на МС за Позитивния списък-насрочено за 07.04.2016 г.
  2. Протоколите за отпускане на т.н. скъпоструващи лекарства” , всеки от който трябва да се одобри в Централно управление на НЗОК, според НРД 2015 и според Позитивния лекарствен списък качен на сайта на Съвета по цени и реимбурсиране.
  3. Методиките на Министерския съвет за остойностяване и заплащане на медицинската помощ, приета с ПМС 57/2015 г..насрочено за 25.05.2016 г.
  4. Наредбата на МЗ № 8/2015. за селективните критерии за признаване националната представеност на пациентските организации, издадена от министъра след като ВАС му отмени предишната такава Наредба 48/2010 г.-насрочено за 06.04.2016 г.

8. Изискванията на НЗОК за отпускане на лекарства , оспорени от пациентските организации БСБББ-АС и АПРА , насрочено за 26.04.2016 г.

  1. Медицинския стандарт по спешна медицина, приет с Наредба 12 на МЗ, оспорен от няколко сдружения – насрочено за 20.04.2016 г.

ІІ. НЕИЗБЕЖНО ПРЕДСТОЯЩИ

  1. Постановлението на МС, с което в Наредбата за правото на достъп до лечение, се включи на 22 март 2016 г. , прословутата “Електронна идентификация “ или другояче казано, пръстовите отпечатъци.
  2. Наредба № 10 /2010 г. по промените, отлагащи плащането на иновативни лекарства за онкологични заболявания.
  3. Наредба № 49/2010 г с измененията от 22.03.2016 относно задължителните брой легла за прием по спешни състояния, дейността по т.н. “комплексно лечение “ и др.
  4. Предстоящата за публикуване в Държавен вестник, Наредба за пакет здравни дейности.. , заменяща чрез разменен словоред, отпадналата Наредба № 11.
  5. Предстоящото за публикуване, Решение на Министерския съвет за приемане на Национална здравна карта.
  6. Утвърдените през последните няколко месеца, Медицински стандарти.
  7. Предстоящото публикуване на Решение на Надзорния съвет на НЗОК , заместващо липсата на НРД 2016 г.
  8. Публикуваните в Държавен вестник на 22.03.2016 т. от НЗОК , Условия и ред за сключване на договори за отпускане и заплащане на лекарствени продукти за домашно лечение, относно т.н. “доплащане “ и   ограниченията по брой изпълнявани рецепти.

ІІІ. ПОКАЗАТЕЛНИ СЪДЕБНИ РЕШЕНИЯ НА ВЪРХОВНИЯ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД И ДЕЙСТВИЕ

  1. РЕШЕНИЕ № 13623 /12.10.2008 петчленен състав по искане на БЛС и ЦЗПЗ срещу решение на УС на НЗОК от 27 декември 2007 , заместващо неподписания и през 2007 г. НРД .Съдът обяви това решение за нищожно, тъй като УС на НЗОК не може да се позовава на несъществуващи разпоредби, които все още не са част от приложимото действащо право. Всъщност това решение се основаваше на измененията в ЗЗО, които бяха публикувани в Държавен вестник на 28 декември и влизаха в сила на 01. януари и независимо че в тях бе записано, че влизат в сила от първи декември , съдът прие че към 27 декември УС на НЗОК не е бил оправомощен от закона. Ситуацията е сходна със сегашната, в която Надзорния съвет е качил на сайта на НЗОК проект за решение / даже там е описан като проект на договор / с многоточия с място за текстове от бъдеща Наредба за пакет дейности, която пък ще трябва да чака нова алинея 2 на чл. 45 от ЗЗО на мястото на отменената.
  2. РЕШЕНИЕ № 4052 / 25.03.2010 Обн. ДВ. бр.99 от 17 Декември 2010г по

Решение № РД-УС-04-17 от 20.01.2009 г. на Управителния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за определяне на условията и реда за сключване на договори – при очаквано превишаване на бюджета се предприемат действия по подписване на анекс. В случай че между страните не се постигне съгласие, УС на НЗОК взема решение за коригиране на цените и обемите на клиничните пътеки

А в решението едностранно бе въведено изискване към изпълнителите на болнична помощ, които ако не подпишат допълнително споразумение,  подлежат на санкциониране. Затова бе и отменено.

  1. РЕШЕНИЕ № 14935 / 08.12.2009 Обн. ДВ. бр.100 от 15 Декември 2009г по оспорено от „Екофарм“ , Решение на УС на НЗОК за договаряне на отстъпки при идентично както сега, отсъствие на сключен НРД за 2008 г., и се прилагат определените от УС на НЗОК условия по ЗЗО относно обема, цените и методиката за заплащане на медицинската помощ . Съдът определи , че това е приложен, но необнародван нормативен административен акт, който вследствие това е нищожен.

 

  1. РЕШЕНИЕ № 4148 ОТ 30.03.2009 Г. ВАС 5 чл   БФС и „Плантафарм“ ЕООД Указание за работа с лекарствен списък на НЗОК – РД16-3/10.01.2008 г., -приложения „пределна цена”. “ ВСъдът отмени приложенията, на осномание че на НЗОК е признато правото да договаря (по определен ред), цените на лекарствените продукти, като ги заплаща изцяло, или частично, но не и да налага такива едностранно”.
  1. РЕШЕНИЕ № 1784 / 06.02.2012 Обн. ДВ. бр.46 от 19 Юни 2012г. по искане на фармацевт от Благоевград ВАС обяви нищожност на Решение № РД-УС-04-12 от 17.01.2005 г. на УС на НЗОК въвеждащо 8 {dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} отстъпка от пределната цена на лекарствените продукти, заплащана частично от НЗОК. На основата на това решение, впоследствие по три различни дела, фармацевти от Дупница осъдиха НЗОК да им плати над 100 000 лв.пропуснати ползи.
  1. РЕШЕНИЕ № 9471/29.06.2012 г. по искане на СБАЛ по Кардиология , ВАС отменя Медицински стандарт по кардиология , Наредба 2 / 2010 г. в частта правило 8/ 200 / максимален дневен и месечен брой манипулации /. На тази база към момента на първа инстанция Министерството на здравеопазването е осъдено от кардиологичните болници във Варна, Ямбол, Велико Търново и София, над 1 млн лева, които би следвало да им бъдат заплатени от НЗОК. Част от делата в момента са спрени във ВАС до произнасяне на тълкувателно решение по въпроса за обезщетяване за вреди през периода до отмяната на нормативен акт.
  2. РЕШЕНИЕ № 3777 / 15.03.2012  по искане от ФБПФ за отмяна на заповеди на министъра на здравеопазването с които бяха   назначени комисии по чл. 29 ал. 3 от ЗЛЗ за изготвяне на областни здравни карти. Съдът , на базата на това , че тогавашния министър /Анна –Мария Борисова /, си е назначила членове на комисии по собствено усмотрение и без участие на пациентските организации, отмени решенията по областните здравни карти, което пък остави без покритие и съдържание, приетата през 2010 г. Национална здравна карта.
  1. РЕШЕНИЕ № 15323/ 22. 11.2011 по искане на ЦЗПЗ и 19 общински и частни болници , относно Наредба № 49 от 18.10.2010 г.на МЗ по изискването (за получаване на разрешение за дейност) за минимален брой легла – 30 за специализирана болница (с едно отделение) и 60 за многопрофилна болница (с две и повече отделения), Върховният съд отмени тези ограничения с мотивите, че това ограничава възможността за дейност на много болници от които незаконосъбразно се изискват необходими не само допълнителни финансови средства, но и сгради, както и технически и човешки ресурси , което ще доведе до закриването на болници , особено в по-малките населени места.
  2. .РЕШЕНИЕ № 4173/22.03.2012 г.на ВАС 5 чл. състав по искане на ЦЗПЗ за отмяна на Наредба № 34 в частта за ограничаване предписването на лекарствата за лечение на онкологични заболявания, в рамките на бюджета на МЗ. С Определение по същото дело беше разрешен и друг основен проблем- кой може да оспорва нормативните актове / т.н. “правен интерес “/, по който въпрос дотогава, вследствие тясно тълкуване бяха прекратявани десетки дела.
  1. РЕШЕНИЕ № 12652 / 23.10 . 2014 г. Обн. ДВ. бр.51 от 7 Юли 2015г. БПФ и НПО Наредба № 40 от 2004 г. за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК на министъра на здравеопазването не са предоставени правомощия да се произнася по начина на заплащане на нови лекарствени продукти и въобще не е предвидено участие на министъра на здравеопазването в дейността на НЗОК по начина на изразходване на средствата на бюджета на НЗОК. При това положение обжалваната част от изменението на наредбата е постановена при липса на компетентност, поради което следва да бъде обявена за нищожна.
  1. РЕШЕНИЕ № 214 / 09.01.2014 г по искане на „Витафарм Ихтиман “- нищожност на акт на НЗОК „Условия и ред за сключване на индивидуални договори за отпускане и заплащане на лекарствени продукти “ постановява, че това е подзаконов нормативен акт , който не е обнародван в Държавен вестник, което означава, че е нищожен.По това дело НЗОК бе осъдена да заплати 20 000 лв адвокатски хонорар.

ПРОКУРАТУРАТА

РЕШЕНИЕ № 16747 / 14.12.2013 г. Наредба № 49 от 18.10.2010 г.на МЗ протест на прокурор във Върховна административна прокуратура Приложение : „Наясно съм, че следва да заплатя всички извършени медицински действия/процедури/изследвания и други в случай, че с напускането си създавам пречка за заплащане от страна на Националната здравноосигурителна каса

министъра на здравеопазването извън пределите на предоставената му от закона компетентност, което налага обявяването на нейната нищожност. Това е по прословутото “заключване на пациентите “ до изтичането на минимума дни по клинична пътека.

РЕШЕНИЕ № 3000/ 17.03.2016 г по изискването, добавката по чл. 42, ал. 2, т. 4 от Закона за интеграция на хората с увреждания да се изплаща при извършено балнеолечение или рехабилитационни услуги, в обекти, отговарящи на стандартите по Наредба № 30 от 2004 г. за утвърждаване на медицински стандарт „Физикална и рехабилитационна медицина въведено с разпоредбата на чл. 28, ал. 1 ППЗИХУ .По искането на прокурора и организацията НАДД, съдът постанови че текстът от ППЗИХУ противоречи на чл. 42, ал. 2, т. 4 ЗИХУ и въвежда ограничение на права, нерегламентирано от закона

Въвеждането на ограничения – ТОВА Е ОБЩОТО МЕЖДУ ВСИЧКИ нормативни актове отменяни от съда, независимо дали имат и други пороци.

25.03.2016   Асен Георгиев

И к’во от туй?

Кабинетът прие нова Национална здравна карта. Не съвсем в рамките на закона. Може да се окаже направо незаконна. Тя и онази отпреди 5 години не беше законна, но на кого му пука, щом така и не заработи? Всъщност и тази карта е дадена на съда.
Дали изобщо има нормативен документ от времето на министър Москов, който да не е атакуван в съда и за когото съдът да не се произнесъл, че е противозаконен? Така че гордостта на Петър Москов, че правителствата от 2003 г. насам се опитвали, но не успявали да приемат Национална здравна карта, е бутафорна и… смехотворна.
Дори да заработи по магично незаконен начин въпросната карта, едва ли ще е предпоставка за равнопоставеност на лекари и лечебни заведения. Защото нови и нови частни болници не спират да се роят в големите градове, а в малките населени места общинските болници една подир друга биват задушавани и унищожавани от „строгите“ критерии.
Иначе не се прави кой знае какво, за да бъде компенсиран недостигът от близо 11 хил. медицински сестри например. Никой нищо не казва как занапред ще бъдат привличани медицински кадри в отдалечените и труднодостъпни региони. Комай единственото ясно нещо е, че пациентът остава в центъра на хаоса и на никого не му пука за това.
И к’во от туй, че правителството прие нищожна (да не кажем незаконна) здравна карта?
Иначе сладникавите Москови обещания извират. Най-новото е, че заплатите на спешните доктори ще станат поне 1500 лв. Парите щели да дойдат от 20-те милиона, които правителството гласува миналата седмица. Министърът очевидно е забравил, че поиска парите не за увеличаване на заплатите на спешните медици, а за ваксинопрофилактиката. Хлъц!

Източник:http://duma.bg/node/120650