понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 1179

Лекари на улицата, Москов се хвали с реформата си

Под краката ми е много спокойно, защото съм сигурен в това, което правя, така министърът на здравеопазването Петър Москов отговори по БТВ на въпрос дали стъпва по горещи въглени заради протестите на общопрактикуващите лекари срещу здравната реформа.

Министърът се беше подготвил с таблици, за да покаже, че децата ни ще имат гарантирани от НЗОК прегледи. Първичните и вторичните прегледи също се увеличавали. Иначе бил съгласен с джи питата, които се борели за техния пакет от услуги, но пък направленията гарантирали по-голям достъп до специалист. Направления трябва да получават тези, които имат нужда, поясни Москов. 640 000 повече били направленията тази година. Над 5 млн бройки пък били новите изследвания.

И парите били повече – за неонатология, за лъчеление, за доболнична помощ и т.н.

Това, което НЗОК ще приеме днес като допълнение, е повече и по-хубаво, увери Москов.

В същото време протестиращите лекари от Перник заявиха, че парите за първичната медицинска помощ, които според Москов се увеличавали с 9 милн, според тях са само с 2 млн повече. Защо се стигна дотук, защо нямаше условия за диалог, попитаха те. Поредните промени няма да доведат до нищо по-различно освен до хаос в наредби, точки и алинеи и броене на направления. Решение с направленията искаме, не искаме да сме буфер, продължиха те.

Тук не става въпрос за взаимни обвинения, отговори Москов. От декември досега е имало 15 срещи само с мен. на ниво експерти в МЗ срещите бяха ежедневни. Направленията трябва да бъдат увеличени и ще бъдат увеличени с анекса на касата. Решението на касата, което отблокирва тези пари, дава тази възможност. Няма да бъдете глобявани на база персонален лимит, изреди той.

Въобще не става въпрос за пари, а за правила, които ще затруднят работата ни, напр. биометричния идентификатор, който ще затрудни нашата работа, посочи друг лекар от Перник. не може ли в тая държава да протестира за нещо друго освен за пари, искаме да работим като лекари, не като администратори, посочиха те. Къде е електронната здравна карта, която министър Москов обеща; много неизпълнени обещания, констатираха те.

НЗОК ще въведе идентификатора в болниците тази година, до края на годината ще въведем електронната здравна карта, там нещата са на ниво обществени поръчки. количеството направления тази година е по-голямо с 640 000, повтори той. Правилата, разписани от НЗОК, са ясни, заяви Москов.

Аз съм министър, излъчен от РБ, иначе в личен план съм на майка си и баща си, каза Москов. Смисълът на това, да се занимаваш с политика, е да реализираш идеите и целите си в управлението. Политическата традиция, на която принадлежа, ме е учила на носене на отговорност. Ако си подал оставката преди 6 месеца, щях да съм в опозиция и да обяснявам като г-н Адемов колко лошо е всичко. Москов каза, че според него политиката на ДСБ е погрешна.

Източник:http://frognews.bg/news_109347/Lekari-na-ulitsata-Moskov-se-hvali-s-reformata-si/

Продължават протестите на личните лекари

Протестът на общопрактикуващите лекари продължава втори ден. Днес към колегите си от страната се присъединяват личните лекари от Пазарджишка и Сливенска област. Медиците настояват от началото на април да не влизат в сила промени, както и до приемането на нов Рамков договор да се работи по стария.

Личните лекари в Сливенско излязоха с призив към пациентите да ги подкрепят в името на своето здраве. Протестиращите не искат оставки, но настояват за преговори със здравното министерство. Само един от 109-те регистрирани лични лекари в Сливенска област не участва в днешния протест.

В апела си лекарите са категорични, че не приемат липсата на средства и лошите правила в здравеопазването, настояват за подобряване на условията за лечебно-диагностичен процес и профилактика в полза на пациентите, смятат, че въвежданите без тяхно съгласие промени в работата ще имат обратен ефект. Пациентите в Сливен организираха подписка в подкрепа на лекарския протест.

В Пазарджишка област ще работят дежурни кабинети от 8.00 до 20.00 часа. Според председателя на Пазарджишката регионална колегия на общопрактикуващите лекари д-р Красимир Кулински днешните действия на колегите му са само предупреждение за бъдещи национални протести:
Всички колеги няма да ходят на работа. Ще бъдат затворени кабинетите. Има специални листчета, на които е написано и обяснено на пациентите защо това е така. Осигурили сме неотложни кабинети, така че пациентите с остри заболявания, които имат нужда от медицинска помощ, да ги посетят. Ние няма въобще да си бъдем в кабинетите. Това важи само за днешния ден, нещо като предпремиера. 

90 общопрактикуващи лекари от област Ловеч също затварят кабинетите си за неопределено време заради въвеждането на нови нормативни документи и налагане на служебен Национален рамков договор от страна на Здравната каса.
Осигурени са дежурства за нуждаещите се от неотложна медицинска помощ, съобщи д-р Маргарита Пашова:
Този протест е заради пациентите. Ощетени са в обема на профилактичните прегледи, от въвеждането на административни мерки, които ни пречат да работим. 
Очаква се днес към протеста да се присъединят и лекарите от Перник и Смолян.
Продължаващият протест в Ямбол ще създаде проблеми за хронично болните. След като вчера лекарите не преглеждаха пациенти между 11 и 12 часа, от днес протестът им започва от сутринта. Очаква по-късно през деня в Ямбол да пристигне председателят на Сдружението на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров.
Всички пациенти, с изключение на неотложните случаи, няма да бъдат преглеждани, но това не означава, че ще се създаде по-голяма натовареност на лекарите от спешния център, категорична е д-р Свобода Орфани.
По време на протеста семейните лекари няма да изписват лекарства на хронично болните, които се доплащат или изцяло се покриват с пари от Здравната каса.
Източник:http://bnr.bg/post/100674611/prodaljava-protestat-na-lichnite-lekari

Проф. Борислав Владимиров: Не е хубаво да чакаме младите лекари да побелеят като нас, за да види някой, че съществуват

Началникът на Клиниката по гастроентерология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, проф. Борислав Владимиров, даде специално интервю за Medical News  по повод втория Национален конгрес за млади гастроентеролози. Именно негова е и идеята за създаването на този научен форум

Проф. Владимиров, какви са Вашите впечатления от II Национален конгрес за млади гастроентеролози?

Интересът е значителен, миналата година бяха регистрирани 136 участници, а тази са 187.  Сутринта, в първата сесия –гастроентерология, имаше много добре онагледени презентации от различни места на България.

Представени бяха комбинирани доклади, между коремна хирургия и ендокринология, една почти завършена дисертация по отношение на неопластичните  заболявания на гастроинтестиналния тракт, асоциирани със захарен диабет тип 2, което е изключително научно съобщение и прави чест на младия колега.

За първи път се обсъжда в България на такъв научен форум за връзката между възпалителните заболявания на червата и  измененията в органи на гастроинтестиналния тракт, най-вече по отношение на автоимунния панкреатит.

Вторият ден е посветен на хепатология в гастроентерологията, един дял от медицината, който през последните години набира невероятна скорост, особено с безинтерфероновите режими за лечение на хепатит С. Добре известно е, че и в нашата страна, благодарение на ръководството на Дружеството по гастроентерология, на Министерството и Здравната каса, имаме възможността от края на миналия месец да лекуваме такива болни.

Младите са доста любознателни, непрекъсноато си водят записки и снимат,  което означава, че това е нещо, което е  интересно за тях. Да не забравяме, че към младите лекари, специализанти и докторанти, се пръсединиха и студенти от последните курсове на обучение, които изнесоха два прекрасни доклада по отношение на патофизиологичните механизми на лезиите по кухите органи на гастроинтестиналния тракт.

Какво Ви провокира да организирате конгреса и на база какво бяха селектирани темите?

По повод на една моя идея, зародила се през 2014г. на нашия национален конгрес, когато винаги има емоционални моменти. Реших, че не е хубаво да игнорираме младите специалисти,  да ги чакаме да побелеят като нас, за да види някой, че съществуват.  Защото те започнаха да напускат страната поголовно и няма кой да ни лекува, няма кой да разпространява тази специалност, останаха под 200 човека гастроентеролози в България.

Темите са селектирани на база на нещо ново, което е надградено, сателитните симпозиуми – също според това, което е актуално и не е изнасяно до момента. Защото ние не искаме младите да повтарят една и съща песен, хубаво е да чуем те как виждат нещата. Освен това, няма как съвременната медицина в рамките на една година да стои на едно място.

Националният  конгрес за млади гастроентеролози е един от малкото, организиран от млади лекари за млади лекари, а още повече е и без такса правоучастие. Ще се запази ли тази традиция и какви са плановете за догодина?

Имаме желание тази традиция да се запази, искаме младите да си изберат организационен комитет, за да могат те сами да организират всичко това, засега ние им помагаме. Искаме общността  да даде възможност тази инициатива да се развива.

В нашата болница, УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“,  имаме прекрасна аудитория, която събира над 200 човека, най-голямата за МУ-София, като е от годините, когато е създадена първата катедра по гастроентерология в света, именно тук, в България, през 1951г. от акад. Ташо Ташев.

Поради финансови причини аудиторията не е ремонтирана, но аз ще апелирам това да стане, защото тази невероятна традиция, трябва да се съхрани.

Медицината е една невероятна спрециалност, нищо старо не може да съществува, защото нещата се надграждат и ако вие не ги ползвате, болният умира. Виждате колко много патогенеза, лечебни схеми, какво творение от  нестандартно лечение се използва, за да се излиза от тези тежки заболявания, особено имунологичните.

В рамките на пет работни дни, ние сме подали  4 невроендокринни гастроинтестинални тумора, три от който бяха над 1 см. Имаме възможност да работим с една уникална апаратура за ехоендоскопия от Япония, нещо, което все още го няма в страната.

Клиниката по гастроентерология има цели 14 млади лекари. Как успявате да ги задържите и да ги мотивирате да се развиват в България?

Засега от тези 14 лекари, които сме получили в рамките на 3 години,  има трима докторанти, имащи специални теми, за които са кандидатствали и са избрани чрез конкурс, в който са се явявали по 12 човека за едно място и са избрани най-достойните, като конкурсите са продължавали до 12 през нощта, за да се направи селекцията.

Тези хора са мотивирани, защото искат да се научат и  да придобият опит в млади години. Ако ние успеем да им предоставим условия и възможност да работят в България,  и те са добре заплатени, ще останат.

Относно специализантите, те са също добре поставени, имаме различни колективи, които работят в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“  и всеки от тях има достъп до апаратура, произведена в последните две години от световни компании. Ако един  специализант или докторант не пипне тази апаратура, той няма да бъде подготвен.

Как оценявате комуникацията между гастроентеролозите и останалите специалисти?

Специално ние в ИСУЛ сме като на остров, защото не всички специалности от медицината ги има, но това, което е нашето най-голямото богатство е, че коремната хирургия е над нас, така наречения в миналото „Научен институт по гастроентерология и хранене“, който включва гастроентерология, коремна хирургия и клиника по метаболитни заболявания. Всичко това е работело години наред, работи и сега.

Имаме лаборатория, която е много добра, миналата година закупихме най-новия PCR, който се предлага от водеща фирма в света, изследваме за генотиповете и субтипове на хепатит С, което също е нещо уникално в областта на хепатологията и вирусологията.

Образната диагностика също е от последно поколение. Всички методи, които могат да се прилагат, ние сме ги изискали. Имаме също и спешен център, като това е първото звено на територията на столицата, научно и практическо, в областта на Медицинския университет. Предстои да се развиваме в областта на имунологията, там има какво още да се постигне.

Румена Савова

Източник:http://medicalnews.bg/2016/03/28/{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BF{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}84-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BB{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BB{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BC{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}85{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}83{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4/

10 шокиращи факта за медицината

Със сигурност в нито една страна системата по здравеопазване не е идеална

Нашето българско здравеопазване от години буквално се лута в стремежа си да повиши поне мъничко качеството на медицинските услуги. И да се доближим до здравното обслужване в развитите и богати страни. Оказва се обаче за съжаление, че ежегодно заради лекарски грешки на операционната маса умират десетки хиляди хора. Статистиката е плашеща. В следващия материал ще ви открехнем вратата за някои лекарски тайни, за които не се говори на глас.

Д-р Марти Макария – известен хирург-онколог и изследовател от университета „Джон Хопкинс” е един от малкото, може бе засега единственият, който призовава за пълна прозрачност в сферата на здравеопазването. Дълго време е работил в ООН, където е успял да събере специална група за разработване на показатели и критерии за измерване качеството на хирургичната помощ в целия свят. Именно д-р Макария е автор на повече от 150 книги и публикации за съвременната хирургия.

Ето какво разкрива той на целия свят:

1. Изследвания показват, че един от четирима болни по принцип стават жертва на лекарски грешки.

2. Както показва статистиката в САЩ, около 40 човека годишно попадат под скалпела по погрешка.

3. Системата на заплащане на медиците е такава, че те са принудени целенасочено да назначават ненужни процедури и лекарства, за да получат допълнителни печалби.

4. Практически 50{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от всички лечебни методики нямат твърда основа, не са достатъчно обосновани.

5. Често има случаи, когато на пациента не се предлага най-щадящият лечебен метод, за да може хирургът да се учи, да практикува.

6. В списъка за основните причини за смъртност лекарската грешка заема почетното пето място.

7. Лекарите предлагат на пациента каквото и да е лечение, дори когато вече не може с нищо да му се помогне. И то съвсем не от състрадание, просто скъпото медицинско оборудване е закупено с кредит, който трябва да се плаща с нещо.

8. Докато човечеството не изобрети лекарство против всички болести, се налага да се задоволяваме с това, което имаме.

9. Всяка година заради пряка медицинска намеса умират 225 000 болни. 106 000 от тях умират вследствие употреба на официално утвърдени медицински препарати. Другите 119 000 са жертви на немарливо отношение на медицинския персонал.

10. Моят съвет към всички вас е следният: опитайте да избягвате посещенията в болниците и прибягвайте до тяхната помощ само в случай на крайна необходимост. При това няма да е излишно да си имате личен юрист, който да защитава правата ви на пациент и да следи за това да получавате надлежно лечение.

Както виждате, всеки може да се окаже жертва на неправилно лечение или лекарски експерименти. Никой не е застрахован от това.

Жалко, че медицината започна все повече да заприличва на супермаркет. Надяваме се промените към по-добро в системата на здравеопазването да не са толкова далече. Какво друго ни остава освен да вярваме в доброто и да споделяме тази шокираща истина с всички.

Яна Бояджиева

Източник:http://www.blitz.bg/article/44331

Разделянето на здравните пакети се отлага за догодина

Разделянето на пакета с медицински услуги, плащани от здравната каса, на основен и допълнителен ще влезе в сила чак от 2017 г., обяви здравният министър Петър Москов. Причината е, че от 1 април ще започне да действа анекс към миналогодишния рамков договор и НЗОК ще започне да сключва договори с лекари и болници по правилата в него, а от тях отсъства отмененото от Конституционния съд разделяне на здравния пакет. Веднъж сключени, новите договори с болниците ще продължат да действат до следващата година и не се планират нови анекси заради влизането на двата здравни пакета.

Текстът от Закона за здравното осигуряване за разделянето на медицинските услуги в два пакета – основен и допълнителен, беше отменен от Конституционния съд в началото на март заради нормативна неяснота, без да има възражения срещу основния замисъл на промяната. Отмененият текст обаче наложи преработка на закона и наредбата към него в частта с разделянето на пакетите.

Идеята на разделянето бе в основния пакет да попадат тежките и социално значими заболявания, които изискват незабавен прием в болници, а в допълнителния – състояния, които позволяват планов прием в болница, който може да бъде отлаган с до два месеца. Предвиждаше се и двата пакета да се покриват от здравната каса, но за да е безплатно лечението по втория да се формират листи на чакащите пациенти.

Сега разделянето на пакетите, което е съществена и една от най-критикуваните части от реформата на Москов, се отлага за догодина и от 1 април тази година влизат по-малко изменения в здравеопазването.

Вероятно във вторник надзорът на здравната каса ще вземе окончателното решение за анекс към миналогодишния Националния рамков договор, в който ще залегнат новите правила, обеми и цени на медицинските услуги. След което ще започне сключване на новите договори с лекари, болници и аптеки.

Москов заяви, че всички промени в анекса към рамковия договор са само в интерес на съсловието, защото всички цени и обеми на медицинската помощ се увеличават, поради което новите правила са в интерес и на медиците и на пациентите.

Освен новия рамков договор, от 1 април влиза в сила и Националната здравна карта, която определя необходимостта от болници и лекари в отделните области в страната. Според новите правила НЗОК може да избира с кои клиники и отделения да сключва договор в градовете с излишък от медицински услуги като София, Пловдив, Пазарджик.

От заложените в наредба на министерството критерии с по-голям шанс да запазят договорите си с касата в градовете с излишък са големите болници, а без договор могат да се окажат по-малки специализирани болници (например хирургични или гинекологични и др), които предлагат дейности, дублиращи тези в големите и не можещи да предложат същата широка гама услуги.

Друга промяна, която е източник на недоволство – въвеждането на пръстовата идентификация, ще бъде въведена през тази година само в болниците, най-вероятно от август. А от следващата година ще се въвежда поетапно в аптеките и кабинетите на джипитата и специалистите.

Десет години чакаме за бонус направление „Москов“

Направленията за първичен преглед през 2016 г. се увеличават с 0,008 на човек. С други думи, за да се събере едно цяло направление, пациентът трябва да почака за него 10,5 години. Такъв е един от ефектите от реформите на здравния министър Петър Москов.

Като се раздели броят на допълнително отпуснатите направления за първичен и вторичен преглед (от 1 април, 2016-та, до декември те са 404 578) на населението в страната, се получава, че са нужни 125 месеца, за да се събере един талон на човек. Това заяви пред „Труд“ доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

По думите му е пълно с подобни недомислици в промените, които здравният министър Петър Москов и екипът му предлагат. Реално реформа няма, такава не се случва, коментира доц. Киров като подчерта, че джипитата нямат приходи от направления. Талоните за прегледи са в полза на пациента, не печалба за лекуващите, каза още той.

Във връзка с протеста на общопрактикуващите лекари у нас срещу провежданата здравна политика, Асоциацията на университетските болници (АУБ) излезе с позиция, че се разграничава от заявените стачни действия на лекари и медицински персонал. Причината – протестите не са решение на проблема и така здравната система не удовлетворява никого.

В цялата страна общопрактикуващите на протест

До края на седмицата на протест излизат всички общопрактикуващи лекари в страната, съобщиха от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България.

Нови пет области се включват днес към протестните действия на колегите си от
Кюстендил, Велико Търново, Ямбол и Разград. Става въпрос за лекари в областите Ловеч, Пазарджик, Перник, Смолян и Сливен.

Междувременно пред кабинетите на джипитата, които вече са в стачни действия, се образуват опашки, а хората са изнервени. В коридорите на градската поликлиника в Кюстендил например десетки върнали се пациенти недоволстват от липсата на медици.
Хората се оплакват, че личният им лекар не могъл да им обърне никакво внимание в понеделник, дори компютър нямал право да включи, за да не го сметнат за стачкоизменник.

Напрежение и в Спешна помощ

Филиалите на спешна помощ в малките общини в Разград отказвали да подпишат договори за обслужване на пациентите им през почивните дни, заявиха джипита в града. Това автоматично отнемало възможността лекарите пък да подпишат договори със здравната каса.

Медиците от местната поликлиника, които в понеделник излязоха на протест, настояват Рамковият договор от миналата година да остане да действа поне за шест месеца от настоящата.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5395455

Създадоха петиция срещу действащата социална политика за децата и лицата с увреждания

Петиция с четири основния искания срещу действащата социална политика за децата и лицата с увреждания вече може да бъде подписана от желаещите да подкрепят инициативата.

България е единствената страна в Европейския съюз, в която хората с увреждания и родителите на деца с увреждания всяка година кандидатстват за личен асистент и се молят да бъдат одобрени. В Европа човекът с увреждане разполага с бюджет за лична помощ и има свобода и избор да го управлява. Припомняме, че на 6 април ще се проведе и протест, в който ще вземат участие най-малко 20 организации от 10 града с настояване за ’’Гарантиране на лична помощ за деца /лица с увреждания. Основните искания, описани в петицията са следните: 

1. Хората с увреждания и родителите на деца с увреждания да получават финансиране за лична помощ от републиканския бюджет в размер не по-малък от две минимални работни заплати. 2. Право на лична помощ да имат деца и лица със затруднения в ежедневното си обслужване, обучение и включване в обществения живот, причинени от наличието на увреждане преди пенсионна възраст. 3. Средствата за лична помощ да се отпускат след анализ на потребностите и определяне на нужда от придружител от отговорните институции /ТЕЛК, НЕЛК, лекуващ лекар/. 4. Лицата и родителите на деца с увреждания да управляват сами личната си помощ. Недопустимо е хората с увреждания и родителите на деца с увреждания всяка година да се молят за правото си на достоен живот, разчитайки на програми и проекти, писани от чиновници, незапознати с нуждите и потребностите им. Липсата на регистър и статистика за броя на лицата с увреждания прави неефективни и безполезни всички Оперативни програми.

Спешни медици vs. лични лекари

В деня, в който личните лекари от Кюстендил,  Велико Търново, Разград и Ямбол оглавиха протеста на медицинската общност срещу реформата „Москов“, докторите от спешната помощ се разграничиха от масовото недоволство. Дори нещо повече – нападнаха колегите си за това, че със собствените си действия ще прехвърлят всички пациенти към спешните центрове и отделения, което отново ще ги натовари с допълнителна и неспецифична работа.

„Вие искате бунт, революция, за сметка на кого? – на пациентите и колегите ви, които 15 години ви вършат работата, за която взимате капитации (сумата, която НЗОК превежда за всеки пациент, записан при личен лекар
или за издадено направление – б.р.). Не се прави така и не приемам лозунгите за равнопоставеност и солидарност. Когато 15 години ви преглеждахме денонощно пациентите, къде бяхте вие самозабравили се колеги? Застрашавате с този протест пациентите ни и застрашавате сигурността ни, а дори не помислихте за това!“, публикува емоционален пост в личния си фейсбук профил д-р Десислава Кателиева, председател на Асоциацията на работещите в спешната помощ.

И ЛЕКАРСКИЯТ СЪЮЗ СВАЛИ ДОВЕРИЕТО СИ ОТ МОСКОВ

Спешните лекари се опасяват, че заради протеста на личните лекари, отделенията ще се препълнят с хора, които търсят болничен или направление за специалист, нуждаят се от хоспитализация или просто искат да подновят рецептурната си книжка, защото срокът на предписаните им лекарства изтича.

„Разбирате ли, че ако добавите ваксините на децата, прегледите на децата, настинките и хипертоничните кризи на пациентите, вие стоварвате всичко на филиалите на спешна помощ и спешните кабинети. Кого наказвате – политиците или пациентите и колегите си всъщност?“, допълва д-р Кателиева.

Междувременно асоциацията излезе и с протестна декларация, в която отказва да носи отговорност за забавяне при обслужването на спешни пациенти. Спешните медици са убедени, че в основата на протестите са нарушените финансови интереси на джипитата и частните болници. Предприетите от министър Москов промени ще променят здравеопазването и ще стабилизират спешната помощ, но понеже ще дисциплинират и останалото съсловие, не срещат подкрепата на лекарите в болничната и извънболнична помощ, категорични са работещите в спешната помощ.

ЧАСТНИТЕ И ОБЩИНСКИ БОЛНИЦИ СЪЩО ИЗЛИЗАТ НА ПРОТЕСТ

„Даваме си сметка, че спирането на работа ще създаде на много от Вас неудобства, ще се гневите, когато няма кой да ви прегледа, да ви изпише лекарства, да ви издаде болничен лист, направление за хоспитализация или друга медицинска услуга. Но нима не сте гневни и когато вашият общопрактикуващ лекар или специалист, или болничен лекар ви откаже консултация, изследване или болнично решение поради липса на направления (регулативен стандарт) или липса на болничен лимит за прием“, обърна се в специално писмо до пациентите заместник-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Галинка Павлова.

По думите й „войната“ лекари-пациенти, както и тази между отделните специалисти, се подклажда от административния хаос, който съществува в системата. Лекарският съюз не е съгласен парите в здравната каса да се разпределят според рамките на годишния й бюджет, а не в зависимост от потребностите на населението от здравни грижи. Отказва да се примири и с унизителното отношение, на което е подложен, когато представители на властта поставят под съмнение морала и почтеността им, поставяйки цялото съсловие под общия знаменател на „болнични шашкъни“ (по думите на министър Москов) и „търговци в храма на медицината“.

„Не става дума за пари, а за по-добри условия на труд в интерес на медицинските специалисти и пациентите. Никой не харесва реформите, които се правят“, заявиха в своя защита и протестиращите джипита в Кюстендил.

Те негодуват срещу въвеждането на пръстови „отпечатъци“ при всеки преглед, защото смятат, че това допълнително ще затрудни работата им и ще образува още по-големи опашки пред кабинетите.

„Ние, българските лекари, смятаме, че Вие – нашите пациенти, не сте престъпници и не искаме да Ви събираме пръстови отпечатъци, нито да носим отговорност за съхранението им и евентуалната злоупотреба с тях. Ние ще трябва да платим хиляди левове допълнителни средства, за да въведем пръстови отпечатъци, с които да декларираме, че Вие не крадете здравни услуги и че ние не крадем от здравната каса. Предполагаме, че сте толкова обидени от това, колкото и ние“, пише още в декларацията на лекарите.

Освен това съсловието отрича да има увеличение на направленията за преглед. Според разчетите на Националната здравноосигурителна каса, до края на годината личните лекари ще получат не повече от 2-3 млн. лв., а те няма как да стигнат за още 230 000 профилактични прегледи, допълнителни 600 000 направления и над 5 000 000 нови лабораторни изследвания.

ЛЕКАРИТЕ БЛАМИРАХА МОСКОВ И РЕФОРМИТЕ

В отговор на обвиненията, че стоварват отговорността за пациентите си върху спешната помощ, от организацията на общопрактикуващите лекари уточниха, че във всяко ДКЦ или медицински център, в които работят джипита, ще има задължително по един дежурен кабинет.

Междувременно, в разгара на споровете, Националната здравноосигурителна каса обяви, че системата за пръстова идентификация ще започне да се прилага до средата на година, но като начало само в лечебните заведения.

Източник:http://clubz.bg/37483-speshni_medici_vs_lichni_lekari_

Нерви и върнати пациенти при лекарските протести: „Щом и на тях им е криво, обикновеният човек трябва да умира“

Нерви и десетки върнали се и „неразбиращи какви ги вършат докторите“ пациенти съпътстваха протеста на общопрактикуващите лекари в Кюстендил, коментираха по коридорите и пред кабинетите в градската поликлиника. Имаше оплакващи се, че личният им лекар не могъл да им обърне никакво внимание в понеделник, дори и компютъра няма право да включи – иначе ще го стичат за стачкоизменник.

„Каза у вторник след обеда да съм дошъл, пак ще се разкарвам, па да видим“, тюхкаше се кюстендилец, принуден да се прибере у дома без заверка на рецептурната си книжка. „Абе, не ги оправдавам докторите. Щом и на тях им е криво – добре платени са, обикновеният човек трябва да умира. Защо ще затварят кабинетите – нека си направят синдикати, както ченгетата, – имат няколко, и тия синдикати да преговарят кое как да бъде и да става“, мърмореше мъж, който се поспря край групата излезли да протестират лекари.

Точно 20 джипита /с гостите/ излязоха пред входа на поликлиниката, откъдето стартира откритата форма на недоволството им срещу сбърканата здравна реформа. При тях дойде, въпреки ранния час – 8 ч., и лидерът на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. Любомир Киров.

Той сравни ситуацията, при която работят колегите му и породилият се не по команда или като активно мероприятие, а спонтанен протест, с футболен мач. „Ние сме принудени да играем футбол – само че с два вързани крака, както конете ги спъват. И не само това, а и да тичаме по едно футболно игрище, по което вместо трева има кал, а и тримата съдии не са съдии със свирки, а са с бухалки. И освен това седят едни хора отстрани и подлагат крак да ни фаулират и да падаме на земята. Това е нашата система от наредби, закони и недостатъчно финансиране. Като падат играчите, какво прави публиката? Няма да имаме мач. За да има добър мач, за да са доволни всички, нека правилата на играта и организацията да бъдат добри“, каза доц. Киров.

Очакванията са в рамките на месец нещата да се случат и лекарите да бъдат чути. И да има среща на съсловието с премиера Бойко Борисов, защото министър-председателят е подведен за милионите, които спомена като додадени за здравеопазването. „Грешна е политиката в здравеопазването, здравеопазването върви в грешна посока. Това, че осигуряваш малко повече направления например – това е консуматорска политика, това не решава проблема. Ако се даде свобода да вършим работата си, а не да бъдем ограничавани, ефектът ще бъде много по-добър. Трябва да има стимул за колегите. Аз преподавам на студенти, уча ги как да лекуват диабет, а на мене като общопрактикуващ лекар ми забраняват да лекувам диабета! В каква държава живеем, какви правила трябва да спазваме!“, риторично запита доц. Киров.

Не могло да се „преброят дивите зайци“ и да се обяви какъв процент от съсловието са протестирали или подкрепят протеста, отбеляза доцентът. Протестът ще продължи поетапно в цялата страна – следващите региони, които се включват днес, вторник, са Пазарджик, Перник, Сливен, Смолян и Ловеч, обяви д-р Киров и лидерът на общопрактикуващите лекари в Кюстендил и региона д-р Румен Алексов.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5394588

Държавата дава още 12 млн. лв. за онкоболните

Парите са за високотехнологично лечение

Държавата отпуска допълнително 12 млн. лв. за пациентите с онкологични заболявания.

На среща в Министерския съвет премиерът Бойко Борисов обсъди с министъра на финансите Владислав Горанов и с министъра на здравеопазването Петър Москов механизъм за осигуряване на допълнителен ресурс за високотехнологичното лечение на пациентите с онкологични заболявания.

За да се гарантира 100{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} покритие на лечението от НЗОК в рамките на 2016 година, ще бъдат осигурени допълнително 12 млн. лв. над заложените в бюджета на Касата за настоящата година, съобщиха от правителствената информационна служба.

Това ще гарантира възможността да се използва пълноценно новата апаратура, която беше закупена през миналата и в началото на настоящата година.

Ще се подпомогне лечението на онкоболните в България, като се има предвид, че всяка година се откриват около 35 000 нови случая, се посочва в съобщението.

Средствата се отделят благодарение на добрата работа на приходните агенции, както и въз основа на очакваната събираемост на НЗОК за 2016 година.

Източник: http://www.dnes.bg/obshtestvo/2016/03/28/dyrjavata-dava-oshte-12-mln-lv-za-onkobolnite.297528