петък, юни 26, 2026
дом блог страница 72

Националната здравноосигурителна каса отбелязва 27 години от своето създаване

Рубрика: Новини

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) чества своята 27-ма годишнина. Близо три десетилетия институцията играе ключова роля като основен стълб на здравноосигурителния модел в България.

В своето приветствие по повод празника, управителят на НЗОК доц. д-р Петко Стефановски подчерта дългия път на развитие и преодолените предизвикателства. Той изрази специална благодарност към всички служители, съсловни организации и лечебни заведения, чиито съвместни усилия и професионализъм гарантират достъпа на гражданите до необходимата медицинска помощ.

Отбелязването на годишнината е време за равносметка и израз на признателност към всички, които допринасят за утвърждаването и усъвършенстването на системата за задължително здравно осигуряване. Ръководството на касата изказва благодарност на екипите в цялата страна за тяхната висока експертиза и отговорност към обществото.

Доц. Стефановски увери обществеността, че институцията ще продължи да работи целенасочено за повишаване на прозрачността, ефективността и стабилността на здравноосигурителната система. Основният приоритет остава осигуряването на още по-добър достъп до качествено и навременно здравеопазване за всички български граждани.

Бургас е домакин на международен медицински форум по анестезиология и интензивно лечение

Рубрика: Новини

Новата Детска болница в Бургас стана център на мащабен образователен семинар под наслов „Анестезиология и интензивно лечение – версия 26“. Форумът, който се провежда от 13 до 15 март, събира водещи медицински специалисти от България и чужбина за обмяна на опит и представяне на най-новите научни постижения в областта на интензивната медицина.

Практическата част на обучението, фокусирана върху детския травматизъм, премина при изключително висок интерес. Участниците имаха възможност да анализират комплексни клинични случаи на черепно-мозъчни, гръдни и коремни травми, като усъвършенстваха уменията си за първична стабилизация, осигуряване на дихателни пътища и интраосеален съдов достъп. В практическите модули се включиха изявени специалисти, сред които доц. Богдан Младенов, д-р Пламена Христова и д-р Борислав Таблов.

Научната програма на семинара включва лектори с богат международен опит от Франция, Германия, САЩ и Обединените арабски емирства. Темите на лекционния курс, провеждан в Конгресния център на Морска гара, обхващат ключови аспекти на критичната медицина: регионална и акушерска анестезия, палиативни грижи, кардиоанестезия, бъбречно-заместителна терапия и съвременно антибиотично лечение.

Организаторът д-р Борислав Таблов подчерта, че акцентът на събитието е поставен върху практическата приложимост на разглежданите въпроси в ежедневната клинична практика. Семинарът е организиран от Югоизточния иновационен център по генетика и биотехнологии и е официално включен в престижния календар на Европейското дружество по анестезиология и интензивни грижи (ESAIC).

EMA предупреждава за риск от асептичен менингит след ваксинация срещу чикунгуня

Рубрика: Новини

Комитетът по лекарствена безопасност (PRAC) към Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) завърши прегледа на данните за безопасност на ваксината срещу чикунгуня Ixchiq. Регулаторът препоръчва актуализиране на продуктовата информация, за да се отразят новите доказателства за риск от асептичен менингит след приложение на препарата.

Проверката е инициирана след докладван случай на асептичен менингит при здрав млад възрастен. Заболяването представлява възпаление на обвивките на главния и гръбначния мозък, като обикновено се причинява от вируси. Досега асептичният менингит, заедно с енцефалопатията и енцефалита, бяха изброени като странични ефекти с неизвестна честота.

Ключовата промяна в документацията е свързана с факта, че сериозни нежелани реакции вече се наблюдават и при млади хора в добро здравословно състояние. Предишните данни сочеха, че рискът е предимно за лица над 65-годишна възраст или такива с множество съпътстващи заболявания. Пациентите трябва незабавно да потърсят лекарска помощ, ако развият симптоми като объркване, сънливост, треска, силно главоболие, гърчове или скованост на врата.

EMA продължава подробната оценка на безопасността на Ixchiq в рамките на редовните периодични доклади, като финалните заключения се очакват през юни 2026 г. Регулаторът уверява, че препоръките за употреба ще се актуализират постоянно в зависимост от постъпващата нова информация за баланса между ползите и рисковете.

Ваксината бе одобрена за употреба в Европейския съюз в края на юни 2024 г. В същото време Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC) съобщава за значително увеличение на случаите на чикунгуня сред пътуващи, завръщащи се от Сейшелските острови. Междувременно британски учени предупреждават, че разпространението на тропическата инфекция на север в Европа е само въпрос на време, а в България до момента са регистрирани три случая на заболяването.

Здравното министерство и синдикатите обсъдиха спешните предизвикателства в сектора

Рубрика: Новини

Екипът на Министерството на здравеопазването, ръководен от министър доц. Михаил Околийски, проведе стратегическа работна среща с представители на Медицинската федерация към КТ „Подкрепа“. Основен акцент в дискусията бяха най-острите проблеми в системата – засиленият контрол над държавните лечебни заведения, задълбочаващият се дефицит на медицински сестри, липсата на актуализиран колективен трудов договор и необходимостта от ревизия на клиничните пътеки.

По отношение на проверките в държавните болници, доц. Околийски категорично заяви, че действията на институцията се основават на експертни принципи, а не на списъци за уволнения. Той изтъкна, че запазването на стабилността в сектора е приоритет, тъй като непрекъснатите административни рокади влошават микроклимата и нарушават ритъма на работа на медицинските екипи.

Тезата бе подкрепена от заместник-министър д-р Петър Грибнев, който подчерта, че държавата, в качеството си на принципал, е длъжна да осъществява стриктен мониторинг върху бизнес плановете на болничните мениджъри. Той увери, че всички планови и извънредни инспекции целят единствено повишаване на ефективността, без да възпрепятстват същинската лечебна дейност на заведенията.

В хода на разговорите бе обсъдено и развитието на майчиното и детското здравеопазване. Заместник-министър проф. Димова обяви, че ведомството разработва изцяло нов пакет от дейности, който да отговори адекватно на съвременните медицински потребности на пациентите в тази ключова сфера.

Ръководството на министерството обърна сериозно внимание и на кадровия дефицит, като ангажира институцията с въвеждането на дългосрочни мерки. Основната цел е изграждането на предвидима професионална среда, която да стимулира младите специалисти да се насочват към най-недостигащите медицински направления в страната.

Срещата е естествено продължение на активния институционален диалог със синдикалните организации, след като наскоро подобни разговори бяха проведени и с Национален синдикат „Защита“. В заключение доц. Околийски обобщи, че само чрез прозрачен и открит дебат могат да бъдат намерени устойчиви решения на хроничните проблеми, натрупани през годините в българското здравеопазване.

Министерството на здравеопазването и КТ „Подкрепа“ обсъдиха приоритетите за стабилност в сектора

Рубрика: Новини

Министърът на здравеопазването доц. Михаил Околийски и екипът му от заместник-министри проведоха работна среща с представители на Медицинската федерация към КТ „Подкрепа“. Основен акцент в дискусията бяха належащите предизвикателства в здравната система, с цел осигуряване на стабилност и предвидимост в сектора.

Във фокуса на разговорите попаднаха ключови теми като контролът върху държавните лечебни заведения, задълбочаващият се дефицит на медицински сестри, липсата на актуален колективен трудов договор и необходимостта от прецизиране на клиничните пътеки.

Относно проверките в болниците, министър Околийски подчерта, че управленският му подход се базира на ясни принципи, а не на самоцелни кадрови промени. Той увери, че основен приоритет е запазването на спокойствието в системата, тъй като честите административни рокади влошават работния микроклимат и ефективността на медицинските екипи.

Заместник-министър д-р Петър Грибнев допълни, че здравното министерство, в качеството си на принципал, е длъжно да упражнява стриктен контрол върху изпълнението на бизнес плановете от страна на болничните мениджъри. Той бе категоричен, че плановите и извънредните инспекции целят единствено повишаване на ефективността, а не възпрепятстване на лечебната дейност.

По време на срещата бе разгледано и състоянието на майчиното и детското здравеопазване. Заместник-министър проф. Антония Димова съобщи, че ведомството разработва нов пакет от дейности, съобразен със съвременните потребности на пациентите. Паралелно с това, тя се включи и във форум на УНИЦЕФ България за изграждане на национална система за ранна детска интервенция.

Ръководството на министерството изрази готовност за реализиране на дългосрочни стратегии за преодоляване на кадровия дефицит. Целта е създаване на благоприятна среда за кариерно развитие, която да стимулира младите специалисти да избират дефицитните направления в медицината.

В заключение доц. Околийски отбеляза, че срещата е част от последователния диалог със синдикалните организации, следвайки разговорите с Национален синдикат „Защита“. Според него регулярната комуникация доказва ангажираността на институцията да чуе проблемите на медицинските специалисти и да търси устойчиви решения чрез открит и конструктивен дебат.

Обсъждат параметрите на новия Колективен трудов договор в МБАЛ – Пазарджик

Рубрика: Новини

Изпълнителният директор на МБАЛ – Пазарджик, д-р Красимир Темнилов, проведе официална среща с представители на Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ. Основен акцент в разговорите бяха параметрите на предстоящия Колективен трудов договор (КТД) и оптимизирането на болничната дейност.

В дискусията взеха участие редица ключови фигури, сред които заместник-председателят на федерацията Слава Златанова, областният координатор на КНСБ за Пазарджик Александър Шопов, главната медицинска сестра Гергана Гергинчева и ръководителят на отдел „Човешки ресурси“ Димитрина Пищронева. Присъства и главният инспектор по вътреболнични инфекции Елена Станчева, в качеството си на председател на синдикалната организация към болницата.

В рамките на визитата се състоя и отчетно-изборно събрание на локалната синдикална структура. С пълно мнозинство Елена Станчева бе преизбрана за председател на организацията в лечебното заведение за нов мандат от пет години.

Това събрание е част от мащабната национална отчетно-изборна кампания на федерацията, организирана във връзка с предстоящия есенен конгрес на ФСЗ.

Министър Околийски: Търсим решение за спасяване на над 86 млн. евро по проекта HEMS

Рубрика: Новини

Съществува реален риск България да изгуби европейско финансиране в размер на над 86 милиона евро (6,3 млн. за бази и над 80 млн. за хеликоптери), предвидено за изграждането на системата за спешна медицинска помощ по въздуха (HEMS). За това предупреди служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски по време на пресконференция.

Проектът, заложен в Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), обхваща доставката на осем медицински хеликоптера и изграждането на шест постоянни оперативни бази. До момента пет от машините са доставени и оперират от временни локации в София, Сливен, Долна Митрополия и Балчик, като останалите три се очакват до средата на годината.

Основният проблем се корени в забавеното строителство на постоянните бази. Според анализа на ситуацията, за част от тях липсват разрешения за строеж, а за една от локациите въпросът със собствеността на терена все още не е уреден. Това прави невъзможно спазването на сроковете по ПВУ и застрашава цялата инвестиция.

„Подготвяме предложение до Европейската комисия за изваждане на базите от ПВУ и реализирането им чрез държавно финансиране. Едновременно с това ще разработим нов график с ясни срокове за тяхното изграждане“, категоричен бе министър Околийски. Предстои и свикване на Експертния съвет по авиационна медицина и спешна помощ по въздуха за актуализация на действащия медицински стандарт.

Заместник-министърът на здравеопазването д-р Петър Грибнев отчете, че до момента са реализирани 202 спасителни мисии по въздух, като 167 от тях са осъществени от регионалната база в София, а останалите – от Сливен. Той увери, че летателните екипи са отлично подготвени за кацане на сложни терени, а медицинските специалисти са обучени да оказват помощ във всякакви условия. Очаква се преминаването към нощни полети да се реализира след третата година от подготовката, съобразно международния опит.

Доц. Околийски обърна внимание и на предстоящ кадрови дефицит, като подчерта необходимостта от осигуряване на достатъчно летателни часове за пилотите и подготовка на техни заместници, предвид очакваното пенсиониране на част от настоящия състав в следващите две години.

Относно изграждането на Национална детска болница, здравният министър заяви намерение за ускоряване на процеса. „Изискали сме строг график за всички дейности. Недопустимо е непрекъснатото отлагане на строежа. Страната ни се нуждае от комплексна Национална детска болница, която да предоставя пълноценна грижа и да служи като база за специализация на младите педиатри“, подчерта той.

В заключение министърът отбеляза активното сътрудничество с младите лекари от сдружение „Бъдеще за България“, които изразяват готовност да останат и работят в страната, стига да получат необходимата подкрепа, внимание към проблемите си и адекватни условия за специализация.

Роботизирана система асистира при поставянето на кохлеарен имплант в УМБАЛ „Св. Георги“

Рубрика: Новини

Първа по рода си за Южна и Централна България операция за поставяне на кохлеарен имплант с помощта на роботизирана система беше извършена в Интегралния център за лечение на тумори и травми на глава и шия към УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив. Иновативната интервенция бележи значителен напредък за съвременната оториноларингология в региона. Приложената технология е сравнително нова в световен мащаб, с клиничен опит от едва две години.

Специфичното за тази авангардна методика е използването на роботизирана ръка, която асистира въвеждането на електрода във вътрешното ухо. Основното предимство е изключително бавното и прецизно позициониране – процес, продължаващ около пет минути, за разлика от стандартните 30 до 60 секунди при мануална имплантация. Тази контролирана скорост гарантира минимална хирургична травма и максимално съхраняване на фините структури на вътрешното ухо. Подобна прецизност и равномерност на движението са практически непостижими мануално, което прави роботизираната система ключова за опазването на остатъчния слух на пациента.

Процедурата е приложена при възрастен пациент с прогресивно влошаване на слуха, некомпенсирано ефективно от използваните до момента два слухови апарата. Оперативната интервенция заменя единия апарат с кохлеарен имплант, осигурявайки бимодална слухова стимулация. Имплантът компенсира възприятието на високите честоти, докато запазеният апарат на контралатералното ухо продължава да обработва ниските честоти. Сложната интервенция е реализирана от екип под ръководството на доц. Петър Руев, с участието на д-р Христина Халачева, операционна сестра Славка Щерева и анестезиолога д-р Севилия Бозовa.

Внедряването на тази технология утвърждава съвременните стандарти за изключително щадящо и високопрецизно кохлеарно имплантиране, като създава оптимални условия за запазване на анатомичните слухови структури и подобряване на качеството на живот на пациентите.

ДКЦ „Пълмед“ въведе последно поколение 3D апаратура за дентална и лицево-челюстна диагностика

Рубрика: Новини

ДКЦ „Пълмед“ разшири диагностичните си възможности с най-новото поколение технологична система Vatech Green X 16, предназначена за висококачествени дентални и лицево-челюстни изображения. Пациентите имат достъп до пълен набор от образни изследвания, включително панорамни и секторни рентгенографии, денонощно (24/7) и без необходимост от предварително записване.

Иновативният рентгенов апарат осигурява изключителна детайлност при визуализацията на зъбите, челюстните кости и прилежащите анатомични структури, което е ключово за ранното диагностициране на редица заболявания. Д-р Анастасия Желева, управител на ДКЦ „Пълмед“, специалист по лицево-челюстна хирургия и асистент в Медицински университет – Пловдив, подчертава, че съвременната 2D и 3D диагностика позволява прецизна оценка на синуси, кистозни и туморни образувания, темпоромандибуларни стави (ТМС), фрактури и други патологични изменения.

Според д-р Желева, широкото разнообразие от образни проекции служи като солидна база за поставяне на категорична диагноза и оптимизиране на терапевтичния план. Апаратурата намира широко приложение в оралната и лицево-челюстната хирургия, имплантологията, ортодонтията, ортогнатната хирургия, както и при диагностиката на заболявания в УНГ областта.

Самото изследване е напълно безболезнено, отнема минимално време, а резултатите се генерират незабавно. Успоредно с високото качество на образа, съвременната технология гарантира редуцирано рентгеново лъчение, осигурявайки максимална безопасност за пациентите.

„Внедряването на тази апаратура е значима стъпка към усъвършенстване на навременната и точна диагностика. Детайлната визуализация ни дава възможност за прецизно терапевтично планиране, което е фундаментално за постигането на оптимален клиничен резултат“, категорична е д-р Желева.

АДФИ и прокуратурата проверяват националните скринингови програми за рак и HPV

Рубрика: Новини

Скрининговите програми за рак на дебелото черво и за заболяванията, причинени от HPV, са обект на мащабни проверки от страна на вътрешния одит на Министерството на здравеопазването и Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Подготвен е и сигнал до прокуратурата, съобщи служебният министър на здравеопазването доц. Михаил Околийски. Проверките целят да установят отговорността за организационните пропуски, които възпрепятстват ефективното изпълнение на националния скрининг.

Към момента по програмите са доставени част от заявените диагностични комплекти – над 51 000 теста за колоректален рак и близо 22 000 за рак на маточната шийка. Въпреки че са платени, медицинските изделия все още се намират в складовете на доставчика. Министър Околийски уточни, че поради изтичащ срок на годност, тестовете трябва да бъдат използвани за скрининг най-късно през юни.

Въпреки доставките, в сектора цари организационен хаос. Не са подписани договори между НЗОК и общопрактикуващите лекари, липсва яснота за реда на заплащане на диагностичната дейност, а самата услуга не е остойностена. Министърът изрази съмнения и относно прозрачността при избора на конкретните тестове, като посочи данни за предлагани аналогични продукти на по-ниски цени в други пазарни проучвания.

Сериозни критики бяха отправени и към участието на частното дружество „Център по европейски здравни политики“ в процеса. Фирмата е била оторизирана да извършва пазарни проучвания и е създала информационна система, в която е трябвало да се въвеждат резултатите от тестовете в реално време, вместо те да постъпват директно в Националната здравноинформационна система (НЗИС). Тези алгоритми ще бъдат преразгледани, за да се защити държавният интерес.

Скрининговите програми са част от Националния план за борба с рака 2025-2030 г. Предвижда се изследвания за HPV да преминат жени на възраст от 25 до 65 години, а за колоректален рак – мъже и жени от 45 до 75 години. Програмите ще стартират пилотно в три области, определени на базата на епидемиологични анализи.

Д-р Илия Тасев, директор в МЗ, поясни, че доставените изделия представляват една трета от планираните за годината количества. Той подчерта, че най-важната задача в момента е осигуряването на финансиране чрез редовния държавен бюджет, както и финализиране на доставките на апаратура за изследванията на рак на маточната шийка.