сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 48

НЗОК няма правомощия да одитира цените на лекарствата в държавните болници

Рубрика: Новини

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) излезе с официална позиция, в която пояснява, че съгласно действащата нормативна уредба не притежава правомощия да одитира ценообразуването и начина на договаряне на медикаменти. Реакцията е по повод информация от Министерството на здравеопазването за драстични разлики в цените, на които седем държавни болници са закупували определени лекарствени продукти.

От здравния фонд подчертават, че институцията няма функцията да формира политики или да инициира самостоятелни промени в реда за заплащане на лекарствата. Финансирането на лечението за лица до 18 години, което е извън обхвата на задължителното осигуряване, се извършва чрез трансфери от Министерството на здравеопазването към бюджета на касата по строго определен механизъм.

НЗОК изпълнява единствено административни и разплащателни функции, като стриктно спазва Закона за здравето и наредбите на здравния министър. Касата няма законова възможност да контролира процедурите по договаряне на цени за неразрешени и нерегистрирани в страната лекарствени продукти, чието прилагане се одобрява по специален ред.

В позицията се отбелязва още, че въпросните лечебни заведения са държавни структури, чийто принципал е самото Министерство на здравеопазването. В този смисъл министерството е в течение на извършваните разходи, а НЗОК ежемесечно отчита разходването на средствата съгласно утвърдените от ведомството формуляри.

От фонда припомнят, че многократно са изисквали проверки на ценообразуването от компетентните органи и заявяват готовност да подкрепят всички усилия за повишаване на прозрачността при разходването на публичните средства. Институцията остава ангажирана с осигуряването на достъп до лечение при спазване на принципите на законност и отчетност.

Д-р Николай Христов: Новата наредба за телемедицина е концептуална грешка и бюрократичен абсурд

Рубрика: Новини

Председателят на Регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари във Варна, д-р Николай Христов, изрази сериозни опасения относно новата наредба за телемедицината, подготвяна от Министерството на здравеопазването. В ефира на БНР той определи документа като „бюрократично безобразие“, което рискува да парализира комуникацията между медиците и техните пациенти.

Според д-р Христов основният проблем се корени в грешното разбиране на термина „телемедицина“. Вместо да се разглежда като съвременен метод за комуникация, тя се дефинира като отделен раздел от медицината, изискващ сложна логистика, скъп сертифициран софтуер и тежки административни процедури. Това би натоварило финансово лекарите и лечебните заведения, без да носи реална полза за качеството на услугата.

Един от най-спорните моменти в наредбата е ограничението, според което лекарят може да предоставя дистанционна помощ само от територията на лечебното заведение, в което е назначен. „Не мога да разбера защо се забранява оказването на телемедицина от вкъщи, след като това е основната идея на дистанционната работа“, коментира д-р Христов. Той допълни, че въвеждането на стриктни графици и изискването за предварително писмено информирано съгласие допълнително ще усложни достъпа до навременен съвет.

Лекарят предупреди за възможни негативни последици: ако наредбата бъде приета в текущия си вид, медиците ще бъдат принудени да ограничат телефонните си консултации само до записване на часове, за да избегнат законови нарушения. Освен това неясните формулировки относно безопасността на процедурите от разстояние биха могли да превърнат лекарите в лесна мишена за съдебни дела за „лекарски грешки“.

В заключение д-р Христов подчерта, че в документа липсва каквато и да е яснота относно заплащането на новите дейности. Той призова здравния министър да предприеме мерки и да спре публикуването на наредбата в Държавен вестник, докато не бъдат отстранени нейните фундаментални недостатъци.

Официална позиция на НЗОК относно цените на лекарствените продукти извън задължителното осигуряване

Рубрика: Новини

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) публикува официално становище във връзка с обществените дискусии относно ценообразуването и разходването на средства за лекарствени продукти, включително тези за лечение на деца, които се финансират извън обхвата на задължителното здравно осигуряване по реда на Наредба №2 от 2019 г. на Министерството на здравеопазването (МЗ).

От институцията подчертават, че финансирането на терапии за пациенти до 18-годишна възраст, които не се покриват от основния пакет, се осигурява чрез целеви трансфери от МЗ към бюджета на Касата. Механизмът за разходване на тези средства е строго регламентиран от здравното министерство. В рамките на настоящата нормативна уредба, НЗОК няма правомощия да формира самостоятелни политики или да инициира промени в реда за одобряване, отчитане и заплащане на въпросните медикаменти.

Функциите на здравния фонд в случая се свеждат до администриране и стриктно разплащане на средствата съгласно Закона за здравето, Закона за здравното осигуряване и съответните наредби на МЗ. От Касата уточняват, че не разполагат с компетенции да одитират процеса на ценообразуване или процедурите по договаряне на цените на неразрешени и нерегистрирани в България лекарства, прилагани по Наредба №2.

Заплащането на проведеното лечение се осъществява директно към лечебните заведения при наличие на изискуемата документация и след постъпване на необходимия финансов трансфер от МЗ. НЗОК обръща внимание, че визираните в публичното пространство лечебни заведения са държавни структури, чийто принципал е именно Министерството на здравеопазването. Следователно, МЗ е напълно информирано за извършваните медицински дейности и свързаните с тях разходи, а Касата представя ежемесечни стриктни отчети по утвърдени формуляри.

В заключение, НЗОК припомня, че многократно е изисквала извършването на проверки на ценообразуването на медикаментите от страна на компетентните институции. Фондът декларира готовност да продължи да оказва съдействие в рамките на законовите си правомощия, с цел повишаване на прозрачността и ефективността при разходването на публичния финансов ресурс, като същевременно гарантира непрекъснат достъп на пациентите до необходимото лечение.

Д-р Брънзалов: По-висок бюджет на НЗОК ще ограничи доплащането от страна на пациентите

Рубрика: Новини

Председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов призова за 25% увеличение на средствата в бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Според него без допълнително финансиране тенденцията за директни доплащания от страна на пациентите ще продължи да се задълбочава. Той подчерта, че необходимите средства могат да бъдат осигурени благодарение на нарасналите приходи в системата вследствие на повишената минимална работна заплата от началото на годината.

Д-р Брънзалов посочи, че последният проект за бюджет на НЗОК за 2026 г. е предвиждал малко над 5 млрд. евро, но към тази сума трябва да се добавят поисканите 25%. Целта е българите да не се налага да покриват сами разходите за лекарства и медицински изделия. Той изрази очакване правителството да намери решение за здравния сектор, подобно на други приоритетни области, за които редовно се осигурява дофинансиране.

Липсата на адекватно финансиране крие сериозни рискове за стабилността на лечебните заведения. Председателят на съсловната организация предупреди, че много болници вече работят на загуба, което застрашава качеството на медицинските услуги и поставя под въпрос съществуването на определени структури. Той допълни, че почти всички клинични пътеки са недооценени, което налага пациентите да доплащат за своето лечение.

В дългосрочен план реформата предвижда плавно увеличение на здравноосигурителната вноска, което е стандартна практика в много европейски държави. Д-р Брънзалов отбеляза, че в страни с високо ниво на удовлетвореност от здравеопазването вноската достига 15%. Подобна стъпка би стабилизирала системата и би намалила финансовата тежест върху гражданите.

Друг сериозен проблем, посочен от БЛС, са драстичните разлики в цените на медикаментите за редки заболявания, заплащани от държавните болници. В някои случаи за едно и също лекарство една болница плаща 200 лева, а друга – десетки хиляди. Д-р Брънзалов настоя за засилен контрол, прозрачност и централизация на системата за обществени поръчки, за да се гарантира целесъобразното разходване на публичните средства.

Случаите на морбили в България достигнаха 125, заразата обхвана три нови области

Рубрика: Новини

Общият брой на регистрираните случаи на морбили в страната достигна 125, показва актуалната справка на Министерството на здравеопазването. Само за периода от 10 до 14 април броят на заболелите се е увеличил с 24 души, което потвърждава интензивното разпространение на инфекцията.

Епидемичната обстановка се разширява географски, като потенциални случаи са докладвани в три нови области – Монтана, Стара Загора и Велико Търново. Във всяка от тях е регистриран по един пациент, като в момента се очаква окончателното лабораторно потвърждение на взетите проби.

Останалите новозаразени са разпределени по следния начин: 18 души в област Враца, двама в област Ловеч и един в област Плевен. Тези данни сочат, че Северозападна България остава най-силно засегнатият регион от текущата вълна.

Анализът на възрастовата структура показва, че заболяването засяга предимно децата и младежите. Сред новите случаи е регистрирано едно кърмаче под 1-годишна възраст. Останалите заболели са разпределени в следните групи: 5 деца на възраст между 1 и 4 години, 7 случая във възрастовата група 5-9 години, 5 случая при децата между 10 и 14 години и 4 тийнейджъри на възраст 15-19 години. Само двама от инфектираните са лица над 20-годишна възраст.

По данни на Националния център по заразни и паразитни болести, за изминалата седмица общият брой на заразените е 30 души, което представлява спад от 17 случая спрямо предходния седемдневен период. От регистрираните случаи през последната седмица 23 са окончателно потвърдени, 5 са класифицирани като вероятни, а 2 се водят като възможни.

Регистриран е случай на Ку-треска, епидемиолозите отчитат спад при скарлатината и варицелата

Рубрика: Новини

През изминалата седмица в страната са регистрирани единични случаи на Ку-треска, йерсиниоза и вирусен менингит, сочат данните от справката на Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА), публикувана на официалния сайт на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).

Епидемиологичната обстановка показва значителен спад в разпространението на скарлатина и варицела. През отчетния период са установени 56 нови случая на скарлатина, което е с 24 по-малко в сравнение с предходната седмица. При варицелата новорегистрираните случаи са 601, бележейки понижение от 60 случая спрямо предходния 7-дневен период. Сравнителните данни за годината също потвърждават тази тенденция – от началото на 2026 г. случаите на скарлатина са 1123 спрямо 1489 за същия период на 2025 г., а тези на варицела са 9122 срещу 9445 за предходната година.

Положително развитие се наблюдава и при повечето стомашно-чревни инфекции, включително гастроентерити, ентероколити и колиентерити (ешерихиози). Особено осезаем е спадът при ротавирусните гастроентерити, където са регистрирани едва 8 нови случая, или с 15 по-малко на седмична база. Общият брой за текущата година е 219 случая, докато през същия период на 2025 г. те са били 292.

При кампилобактериозите са отчетени 6 случая (с 3 по-малко за седмицата), но статистиката за годината показва значителен ръст – 149 случая към момента срещу 57 за същия период на миналата година. Вирусните хепатити от типове A, B, C, D, E и N също бележат увеличение – регистрирани са 29 нови случая, с което общият брой за 2026 г. достига 547 спрямо 334 през 2025 г.

През последната седмица в България не са регистрирани случаи на коклюш, дизентерия, легионерска болест, ботулизъм, лептоспироза, лаймска болест, бруцелоза и туларемия. Липсват данни за разпространение на кърлежов енцефалит, тетанус, холера, маймунска вариола, Кримска-Конго хеморагична треска, денга, чикунгуня и западнонилска треска, потвърждават специалистите от НЦЗПБ.

Спешен медик от МБАЛ-Пазарджик гостува на детска градина в рамките на „Походът на книгите“

Рубрика: Новини

Д-р Димитър Бакалов, лекар в Спешното отделение на МБАЛ-Пазарджик, взе участие в националната инициатива „Походът на книгите“. Като специален гост в Детска градина „Калина Малина“ в града, той прочете народната приказка „Най-скъпоценният плод“ пред възпитаниците от група „Дъга“.

По време на срещата децата изслушаха с интерес приказката, чиято основна поука насочва към значимостта на знанието, трудолюбието и човешките добродетели, поставяйки ги над материалните богатства. Освен литературното четене, младият лекар запозна присъстващите с основни аспекти на здравните грижи по увлекателен и достъпен за възрастта им начин. Малчуганите активно се включиха в беседата, задавайки въпроси и споделяйки лични впечатления от срещите си с медицински лица.

Като изненада в рамките на посещението бе организирана и практическа демонстрация. Децата имаха уникалната възможност да разгледат отблизо напълно оборудвана специализирана линейка и да се запознаят с процеса на безопасно транспортиране на пациенти. В знак на признателност за отделеното време въпреки силно натоварения график в Спешното отделение, възпитаниците изненадаха д-р Бакалов със специално приготвена питка с благодарствен надпис.

Събитието премина с изключително позитивен емоционален заряд. Преподавателите Мария Иванова и Соня Минчева изразиха искрена благодарност от името на целия колектив за вдъхновяващата визита и положителния личен пример, който лекарят предостави на подрастващите.

В допълнение към програмата, д-р Бакалов посети и децата от група „Слънчице“, пред които представи тематичната приказка „Чисто носи – сладко яде“. Срещата завърши с взаимни обещания от страна на малките слушатели да бъдат прилежни ученици, да спазват хигиенните норми и да следват съветите на своите възпитатели.

Драстични ценови аномалии при доставката на медикаменти за редки заболявания в държавните лечебни заведения

Рубрика: Новини

Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) оповестиха тревожни данни относно разходването на публични средства за скъпоструващо лечение на редки болести. Седем държавни болници са реализирали покупки на идентични лекарствени продукти при екстремни ценови амплитуди.

Касае се за специфични терапевтични средства, които не фигурират в Позитивния лекарствен списък (ПЛС) и се осигуряват целево за конкретни пациенти чрез финансов трансфер от МЗ към НЗОК. Тези медикаменти обикновено притежават регистрация в Европейския съюз, но без утвърдена цена на територията на България, или напълно липсва регистрация в страната. Предназначени са предимно за педиатрични случаи, попадащи извън стандартния обхват на общественото здравно осигуряване. Изборът на конкретен препарат се осъществява от специализирана тричленна лекарска комисия след осигуряване на финансирането.

Сравнителният фармако-икономически анализ за периодите на 2024 г. и 2025 г. индикира не само стръмен ръст на общите разходи – от над 112 милиона лева до близо 144 милиона лева, но и безпрецедентни вариации в единичните цени. Данните показват, че над 55% от ресурса през изминалата година е бил насочен именно към тези медикаменти, което налага въвеждането на стриктни регулаторни механизми.

При детайлен анализ на десет специфични лекарствени продукта през 2025 година, ценовите диспропорции достигат до 100 000 лева за единична доза, като в някои случаи разликата е над 16 пъти. Документирани са фрапантни разминавания при напълно идентични препарати по отношение на търговско наименование, концентрация и вид на опаковката – отчетена е цена от 424,70 лева в една болница спрямо 46 000 лева в друга. При алтернативен продукт вариацията е между 23 018 лева и 64 375 лева за същия медикамент.

Въпреки формалното спазване на нормативната уредба при провеждането на процедурите, тези констатации разкриват сериозни системни дефицити, водещи до крайно неефективно управление на здравния бюджет. МЗ се ангажира в следващите дни да публикува пълна и прозрачна информация за закупените медикаменти, включваща международно непатентно наименование, търговска марка, единични цени и количества.

За превенция на подобни злоупотреби, до месец май предстои интеграция на нов специализиран модул за нерегистрирани лекарства към информационната система на Информационно обслужване. Това ще позволи стриктно отчитане на болничните аптеки към НЗОК в реално време, аналогично на контрола върху медикаментите от ПЛС.

Паралелно с това са стартирани целеви одити в засегнатите лечебни заведения за установяване на точния размер на пропуснатите ползи за държавния бюджет. Успоредно с проверките, Министерството на здравеопазването финализира спешни ревизии на Наредба №2 и Наредба №10, които ще бъдат представени за обществено обсъждане в рамките на следващите три седмици.

Медицински университет – Варна стартира безплатен скрининг за очни заболявания

Рубрика: Новини

Катедрите по „Очни болести и зрителни науки“ и „Оптометрия и професионални болести“ към Медицински университет – Варна организират мащабна кампания за безплатни апаратни изследвания. Инициативата ще се проведе в периода от 15 до 30 април и е насочена към ранната диагностика на три от най-социалнозначимите очни заболявания: диабетна ретинопатия, глаукома и свързана с възрастта макулна дегенерация.

Скринингът е предназначен за преподаватели, служители и студенти на МУ – Варна, както и за техните близки. Специалистите подчертават, че тези заболявания са водещи причини за трайна загуба на зрението, а навременното им откриване е решаващо за успешното лечение и съхраняването на зрителните функции.

Графикът на кампанията предвижда изследванията да се извършват всеки работен ден от 10:00 до 12:00 часа на следните локации: от 15.04 до 23.04 в сградата на РЗИ (лаборатория 416, ет. IV) и от 27.04 до 30.04 в сградата на Ректората на МУ – Варна.

Диагностиката ще се осъществява с високотехнологичната дигитална камера iCare DRSplus. Апаратът е част от системата iCare Screening Solution, която използва изкуствен интелект за автоматизиран анализ на очното дъно. Технологията позволява прецизна диагностика без необходимост от разширяване на зениците, което прави процеса бърз и комфортен за пациентите, дори при наличие на намалена прозрачност на очните среди.

От висшето учебно заведение уточняват, че за прегледите не е необходимо предварително записване на час.

Фрапиращи разлики в цените на идентични скъпоструващи медикаменти в държавните болници

Рубрика: Новини

Анализ на разходите за скъпоструващи лекарства разкрива сериозни проблеми в системата, сред които непрозрачно разходване на средствата, липса на детайлна отчетност от страна на НЗОК към Министерството на здравеопазването (МЗ) и занижен контрол върху цените на продуктите. Данните бяха представени на съвместна пресконференция от заместник-министъра на здравеопазването Владимир Афенлиев и заместник-министъра на финансите Станимир Михайлов.

Резултатите от анализа отчитат значителен ръст на средствата за лекарствени продукти – от над 112 млн. лв. през 2024 г. до близо 144 млн. лв. през 2025 г. Над 55% от финансовия ресурс по издадени заповеди през изминалата година е бил разходван именно за медикаменти, което категорично налага въвеждането на по-строги регулаторни механизми. Според Владимир Афенлиев е налице дълг тези финансови девиации да бъдат анализирани и да се предприемат съответните мерки.

Фокусът на проучването за 2025 г. обхваща 10 конкретни лекарствени продукта. Установени са тревожни разлики в цените, достигащи до над 100 000 лв. за единичен продукт, като в някои случаи вариациите надвишават 16 пъти. Макар процедурите за закупуване формално да са спазени, тези драстични разминавания са индикатор за системни дефицити и неефективно управление на публичните средства. Като пример беше посочено напълно идентично лекарство (с еднакво търговско наименование, вид на опаковката и концентрация), което едно лечебно заведение е закупило за малко над 46 000 лв., а друго – за над 150 000 лв. При друг продукт цените варират между 23 018 лв. и 64 375 лв. в различните болници.

В отговор на тези констатации вече се извършват целеви одити в съответните лечебни заведения. Заместник-министърът на финансите Станимир Михайлов подчерта, че след приключването на проверките ще бъде направен точен разчет на пропуснатите ползи за държавата. Успоредно с одитите, МЗ подготвя и необходимите промени в нормативната база.

С цел осигуряване на пълна прозрачност, предстои надграждане на електронната система за отчетност, което ще позволи мониторинг на всяка покупка и доставка в реално време. За да се гарантира възможността за обществен контрол, в следващите дни Министерството на здравеопазването ще публикува пълни данни за закупените от болниците медикаменти, включващи международно непатентно наименование (INN), търговска марка, единична цена и количества.

Заместник-министър Афенлиев бе категоричен, че през последната година държавата е заплащала многократно по-високи суми за едни и същи лекарствени продукти. Приоритет на институцията остава прозрачността и отговорното разходване на публичния ресурс, което е въпрос както на финансова дисциплина, така и на справедливост към българските пациенти.

В допълнение към тези мерки, ръководството на Министерството на здравеопазването проведе конструктивна работна среща с представители на медицинската федерация към КТ „Подкрепа“ за обсъждане на най-належащите предизвикателства в здравния сектор.