сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 1168

Доктори избраха най-добрите 501 колеги в София

В Топ 3 са кардиологът доц. Иво Петров, гинекологът проф. Божидар Славчев и травматологът доц. Сашо Асьов

Над 1700 лекари от 34 болници в София посочиха кои са най-добрите сред тях. Те гласуваха анонимно в кампанията на “Дарик радио” “Най-добрите лекари в София”, като отговориха на въпроса кои са тримата най-добри специалисти в тяхната област, към които биха насочили собствените си пациенти, членове на семейството и приятели. Условието беше – да не номинират себе си. Отличниците след вота се оказаха 501 души от 42 специалности.

Всички отличени се събраха на 12 април в столичната художествена галерия “Квадрат 500”, за да се поздравят взаимно. Център на вниманието там се оказа лекар менте – актьорът Александър Алексиев, известен повече като д-р Василев от сериала “Откраднат живот”. С огромно уважение към съсловието младият актьор поздрави присъстващите мастити професори, доценти и водещи специалисти. Те му отговориха с аплодисменти, а част от тях дори си взеха автограф и се снимаха с него.

Въпреки че анкетата няма за цел да излъчва победители, бяха обявени тримата лекари, събрали най-много гласове. Това са кардиологът доц. Иво Петров от “Сити Клиник”, акушер-гинекологът проф. Божидар Славчев от “Майчин дом” и ортопед-травматологът доц. Сашо Асьов от “Пирогов”.

Доц. Асьов благодари, че е получил доверието на колегите си, и се обърна към тях с думите: “Нямам никакво колебание, че сте чудесни професионалисти и не само. Аз съм сигурен, че сте и добри хора, без което нашата професия щеше да бъде просто един занаят”.

Бившият служебен министър на здравеопазването д-р Мирослав Ненков коментира анкетата с характерното си чувство за хумор: “В тази зала не е събран цветът на софийската медицина, а цветният й прашец. Защото това са хора, за които са гласували колегите, а не пациентите. А знаете, че пациентите ни оценяват само по личните ни качества. Те няма как да знаят кой от нас е наистина добър лекар. За мен е чест, че съм работил с някои от вас! Не мога да разбера само колегите, които са гласували за мен и са ме поставили в тази престижна компания”.

Имената на най-добрите 501 лекари в София с кратки визитки са отпечатани в сборник и публикувани на специалния сайт www.bestdoctors.bg.

Мара КАЛЧЕВА
Снимки: Иван Григоров

Източник:http://www.blitz.bg/article/44539

Доц. Иван Диков: Българите не раждат, никой не иска да си развали кефа

Профилактиката е тотално неглижирана от населението. За съжаление тези, които трябва да промотират това нещо и да го внедрят в медицинската практика – извънболничната помощ, лични лекари, здравни медиатори, не го правят. Хората трябва да имат елементарни хигиенно-медицински умения. В по-голяма част ние все повече развиваме стационарна помощ, това ужасно качва заболяеваемостта на населението и реже клона на здравеопазването. Ако има една добра профилактика и извънболнична помощ няма да има нужда от толкова болници. Това заяви в интервю за Actualno.com доц. Д-р Иван Диков, началник на Диагностично-консултативния център към ПСАГБАЛ „Св. София“.

Какво е демографското положение у нас? Демографската катастрофа у нас е голяма. Единственото нещо, за което не могат да бъдат упрекнати ромите е това, че те имат нормална раждаемост. Те имат 2-3 деца максимум, което в цял свят се счита за нормално, докато ние до 40 г. масово не искаме дете. Изведнъж на 40 г. се казва – аз искам дете. Никой не иска да си наруши кефа. Заведенията през последните 10 години се увеличиха 4-5 пъти, няма празно заведение, пълно с хора в репродуктивна възраст, които казват: „Аз нямам пари и не мога да гледам дете“, което е опашата лъжа. Репродуктивните проблеми са наложени не толкова от заболеваемост, а поради променената демографска история в страната и от манталитета. И за съжаление не виждам как ще се оправи.

Има ли българката достатъчно здравна култура?

Има още много да се желае. Здравната култура е възпитание в подрастващите на начин на живот. Не трябва да се вади здравето на жената в подрастващия и репродуктивна възраст от общия контекст на здравето. Ние нямаме достатъчно здравна култура и достатъчно възпитани навици за здравно поведение. При тази застаряваща нация естествено, че фокусът се премества за проблеми в по-зряла възраст. Чисто механично намалява единия контингент и чисто статистически проблемът при другите става по-голям. Редовните профилактични прегледи трябва да започнат от момента, в който започне да се води сексуален живот – поне един път в годината. Здравната култура и нагласа на населението е много деформирана. Подрастващото население трябва да израсне с днешна хигиенна и медицинска култура, а не да се отлита в една или друга посока. Това е комплекс от мерки, започващи от детската градина, а не проформа в часа на класния. Извънболничната помощ е катастрофа и тя докато не се оправи няма смисъл от тези болници, при положение, че ти продуцираш все повече болни хора. От една страна застарели хора, които по презумпция ще имат повече оплаквания, защото основният бюджет от здравната каса отива при възрастните. Извънболничната помощ трябва да бъде сведена на ниво, което да ги обслужва и да няма нужда от въртене на въртележка, която струва пари.

През последните години нараства броят на ражданията със със секцио – оправдано ли е?
От една страна възрастовата граница скача, което значи, че при една по-зряла жена при първо раждане, вероятността от усложнение са по-големи. Особено при жени над 35 години дори при започнало нормално раждане се налага секцио. Друга особеност е и, че самите размери на плода са променени, днешните бебета са по-тежки. Днес средното тегло на новородените е 3,500, докато преди беше 3,100 за момичетата и 3,250 при момчетата. Това се дължи на промяната в храненето. Проблемът със затлъстяването е много голям и той се отразява и на бебето, особено когато храненето е небалансирано и с голям прием на въглехидрати. Много цезарови сечения се направиха за тези, които повторно раждат …. С много лека ръка се взема решение за цезарево сечение. На много лекари им по-лесно да насрочат операция…
Кога ще е възможно домашното раждане у нас?
Ние никога няма да достигнем нивото, за да имаме раждане у дома. Условието за това е с една линейка да се стигне за 10 мин. до родилката и за 30 мин. да може да бъде на операционната маса.
Има ли недостиг на акушерки?
Катастрофа е. Основната част от персонала са хора в пенсионна възраст и това е напълно разбираемо и не е въпрос на пари, а на адекватно заплащане. Това са хора с висше образование, които упражняват 24 часа труд. Тези, които са млади момичета и знаят език, заминават за чужбина. Докато няма едно реално реално трудово-правно законодателство в системата на упражнявания труд в лечебните заведения, кризата с този персонал ще бъде абсолютна. Сестри вече няма и проблемът ще се задълбочава. Друг проблем е, че континентът, който попада при тези колежи е с много ниско ниво. Те са със измислени завършени средно образования и за да не ги закрият. Тук няма политически пристрастия – дори някой от тях да се опита, никой не иска промени в здравеопазването.
Уважава ли българинът лекаря?
Преди да, вече не. Защото през последните 50 години е изкопана непреодолима пропаст между потребителите на медицински услуги и предоставящите медицински услуги. Това, което е елементарното социално уважение, и тук носи вина и самото здравеопазване, защото досега никой не е въвел в обучението на медицински специалисти елементарни комуникативни умения. Ако в 2 часа дойде в спешен кабинет и чака половин час и излиза една чорлава сестра, лъхаща на алкохол и ме попита: „Кво искаш?“, искрата е запалена… И към мен така да тръгнат и аз ще стана агресивен.
И като се изключат ромските нападения, които са екипи, което е безобразие, по-голямата част от хората са прави заради бездушието, което срещат.
Ако си показал уважение, една емпатия, нещата ще са различни. Хората ще са доволни. Друг проблем е недостатъчно в обучение и компетентността на медиците. Самият контингент е по-несериозно насочен към самата система на обучение. Това е проблем на всичките ни ВУЗ-ове. Качеството на материала, който влиза, още от средното си образование му липсват първите седем години. Има и златни момчета и момичета между тях, има хора, с които просто е удоволствие да работиш. В страна, в която през последните 40 години, а това е казано 70-те години на миналия век, тотално е сринат авторитетът на всички, работещи в здравеопазването, не може да няма тотален регрес и големи проблеми.
Какви лични качества трябва да има човек, който се занимава с акушерство и гинекология?
Преди всичко не само интерес. Отдавна това не е високо платена, в медицински аспект дейност. Преди всичко да има интерес към дейността, а не да се лакоми, че там се изкарват пари. Трябва да имаш наистина съзнанието и отговорност, защото половината от работата работиш с млади, здрави, прави хора. И трябва да си наясно, че някои твои неправилни действия наистина могат да увредят здравето на пациента.
Какво е мнението Ви за ваксината срещу рака на маточната шийка?
Това е ваксина срещу човешкия папилома вирус (ЧПВ), а не точно срещу рака на маточната шийка. Не може да се каже, че е навредила някому. Но мисля, че избързаха с нейното фантастично действие. Това беше един търговски трик. Трябва да минат години, за да се види дали има ефект. Самият човешки папилома вирус не винаги води до рак на маточната шийка. Но винаги, когато има карцином, фигурира и той. Така че наличието на ЧПВ не значи карцином. Всеки от нас ще има ЧПВ, всеки от нас по няколко пъти се заразява и се самоизлекува. Не е толкова черен дяволът… Интервю на Евгения Гигова
Източник:https://www.actualno.com/healthy/doc-ivan-dikov-bylgarite-ne-rajdat-nikoj-ne-iska-da-si-razvali-kefa-news_535134.html

Българи обучават западни лекари

От октомври подготвяме кадри и в Кьолн Професори от МУ-София преподават на около 800 западняци

Българи обучават медици в Германия, Италия (Новердрате), Швейцария (Киасо), Кипър и Сан Марино. От октомври наши преподаватели от Медицинския университет в София изнесено започват подготовка и на лекари в Кьолн. Това съобщи пред “Труд” академик проф. д-р Ваньо Митев, досегашният ректор на МУ-София. Като част от българския екип, който ще работи в Германия, може да бъдат припознати по отделни дисциплини и няколко немски преподаватели, които ще са на хонорар.

Чужденците получават дипломи от Медицинския университет, обясни акад. Митев. Той уточни, че в момента на Запад преподаваме изнесено на около 800 медици. В Сан Марино пък от 2 април е започнала подготовката на медицински сестри и кадри по акушерство и кинезитерапия. От общо 8500 студенти на МУ по медицина, 2800 са чужденци от 64 държави. 2000 от тях се обучават у нас. Останалите, на които наши професори и доценти преподават изнесено, плащат по 8000 евро годишна такса, уточни акад. Митев. В края на миналата седмица на негово място като ректор на МУ застана проф. Вихра Миланова, национален консултант по психиатрия.

Акад. Ваньо Митев: Ориентираме се към студенти от Европейския съюз

Половината държави, от които обучаваме студенти, са в ЕС и се ориентираме все повече именно към тях, обясни акад. Митев. Причината е най-вече в нивото и подготовката им – от една страна. От друга – преподаването е на английски език, при тях е по-ефективно и нивото на обучение се повишава.

Партньорите ни в Италия и Германия се спират на Медицинския университет, посочи акад. Митев. “Според националната агенция за оценка и акредитация сме на първо място в България. Според рейтинговата система на МОН водим в 4-те направления: медицина, дентална медицина, фармация и обществено здраве. Според световните класации само през 2015-а сме се придвижили с 550 места напред заради преподаването ни в Швейцария. Надявам се сега, когато преподаваме в Германия и в Италия, това да се отчете и да влезем сред първите хиляда в света. Там сега има само един български университет – Софийският”, каза още той.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5438779

Лекари: Най-голям процент от направленията са за ендокринолог

Около 60{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от пациентите си изпращаме на консултации без да имаме задължителен характер. 70{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от този брой са за ендокринолог, по някаква причина.

Това заяви д-р Гергана Николова – личен лекар от 19 ДКЦ, представител на Сдружението на общопрактикуващите лекари. „Не е необходимо нещо да бъде вменявано като задължение, когато имаме възможност да изпишем терапия. Много е неправилно това деление, когато се говори за доболнична помощ, а след това говорим за специалисти. Аз имам две специалности – „Обща медицина“ и „Вътрешни болести“ и не намирам за редно да не мога да изпиша една терапия на своя диабетно болен, когато преценявам, че това е във възможностите ми“, заяви д-р Николова, цитирана от БНР. Данните сочат, че около 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от диспансерно болните не осъществят прегледите си, защото те не чувстват необходимост от това. Лекарите нямат механизъм, по който да принудят пациентите си да се прегледат и затова са поискали да отпадне изискването за поне един преглед при пациенти с добри показатели за някои заболявания.

Д-р. Красимир Кулински, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари за региона на Пазарджик, също заяви, че по-голямата възможност за наблюдение на диспансерно болните е положителна стъпка. „Доброто за пациента е, че се увеличиха диспансерните прегледи – бяха само 2 в началото. Другото добро е, че има увеличаване на изследванията. Ново изследване, което правим, е LDL холестерол. Много съм доволен и от отпадането на задължителните консултации“, заяви той. Голяма част от пациентите са изпитали негативната страна на теизи задължителни консултации на гърба си, защото е трябвало да използват направленията, когато се чувстват добре, а не когато имат нужда, обясни той. Понякога пък специалисти са сменяли терапията на хора, които са се чувствали добре.

Източник:https://www.actualno.com/healthy/lekari-naj-goljam-procent-ot-napravlenijata-sa-za-endokrinolog-news_535161.html

Лекари и болници ще бъдат отсявани по здравната карта от 2017 г.

Листите на чакащите за някои заболявания ще бъдат по-дълги от два месеца и могат да достигнат осем

Лекари и лечебни заведения ще бъдат отсявани по Националната здравна карта за договори със здравната каса не от тази, а от следващата година. Това съобщи Иванка Кръстева, подуправител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), пред журналисти.

Болниците се притесняваха, че няма да могат да работят, както досега, и ще трябва да закриват отделения, ако се намират в градове, в които има свръхпредлагане на медицински услуги, като София, Пловдив, Варна, Пазарджик и други. По думите на Кръстева през тази година болниците ще могат да сключат договори на исторически принцип в зависимост от броя пациенти, които са ги избрали през миналата година, и няма да има лечебно заведение без договор. Желанието на пациентите да се лекуват в определена клиника ще бъде от значение и през следващата година при подбора на НЗОК с кого да сключи договор. Единствено проблем ще имат новите лечебни заведения, които ще трябва да работят една година без договор с НЗОК, ако в региона има повече от нужните болници, и едва след това да се състезават с останалите на база брой пациенти и качество на услугите.

Проблем с договорите с касата няма да имат и лекарите специалисти. През миналата седмица се оказа, че част от регионалните здравни инспекции (местните подразделения на здравното министерство) не издават документи на лекарите, които работят в болниците, или не дават входящи номера. Без тези документи те не могат да сключат договор със здравната каса да преглеждат с направления извън болницата или в болничните поликлиники. Включително председателят на лекарския съюз д-р Венцислав Грозев даде указания лекарите да изпращат в регионалните здравни инспекции документите си с обратна разписка, която да им служи като входящ номер. От министерството съобщиха, че са дали указания да се издават документи на лекарите, които желаят да преглеждат и извън болницата, тъй като според здравната карта в България има недостиг на специалисти. Така всички те ще сключат договор с касата и ще трябва поне 10 часа седмично да преглеждат пациенти.

Повече от два месеца чакане за прием

През следващата седмица здравното министерство ще внесе за одобрение в Министерския съвет новите разширени определения на това какво означават основен и допълнителен пакет здравни услуги, съобщи д-р Ваньо Шарков, заместник-министър на здравеопазването. Текстовете за разделянето на пакета бяха отменени от Конституционния съд с мотив, че трябва да бъдат подробно разписани в самия закон, а не в наредба на министъра и затова министерството подготви нови текстове, които да бъдат гласувани от парламента.
Д-р Шарков съобщи, че след като бъде одобрен законът, ще се прецизира и наредбата за това колко време може да се чака за прием по някои диагнози. В предишния текст беше записано, че болните нямат право да чакат повече от два месеца. Оказва се обаче, че например за рехабилитация се чака по осем месеца. Вероятно ще има и други заболявания, за които листата на чакащите ще е повече от два месеца, но те не бяха уточнени.

Прокуратурата да разследва
От здравното министерство съобщиха, че не се притесняват от разследването на прокуратурата за икономическата целесъобразност от бартера за внос на турски ваксини и износ на българска продукция за Турция. В края на миналата седмица главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че започва досъдебно производство по въпроса.
„Така трябва. Тази тема трябва да приключи и тя може да приключи след това решение на прокуратурата. Никакви съмнения нямаме, че от това, което е направено, има полза единствено България“, заяви зам.-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков.

Източник:http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2016/04/17/2744393_lekari_i_bolnici_shte_budat_otsiavani_po_zdravnata/

С нова ваксина започва опит за ликвидиране на детския паралич по света

С мащабна кампания за имунизация в 150 държави по цял свят от неделя започва опит за окончателно премахване на полиомиелита като заплаха за човечеството.

Според специалистите е постижимо в рамките на следващите 12 месеца спирането на заразата, известна още като детски паралич. Окончателното ликвидиране на това заболяване може да бъде обявено до края на това десетилетие, разказва „Ройтерс“.

На първо място, обаче, ваксината от последните повече от 30 години трябва да бъде сменена с нова, която е насочена към последните няколко зони на риск.

Това няма да е нито лесно, нито евтино. Но Мишел Зафран, директор на Световната здравна организация по проблема с детския паралич, казва, че ако се провалим сега – когато тази година в света е имало регистрирани едва 12 случая (в Пакистан и Афганистан) – ще допуснем вирусът отново да преминава през границите по света.
Ако кампанията успее, това ще едва вторият случай след eдрата шарка, ликвидирана като заплаха през 1980г.

„Да си вдигнем сега крака от педала на газта би означавало след няколко години полиомиелитът да плъзне отново в значителна част от планетата и да предизвика 100-200 хиляди случая. Не сме си довършили работата и няма да сме приключили, докато не унищожим напълно този вирус“, казва Зафран пред „Ройтерс“.

За да приключи битката успешно, е изключтелно важно да се премине към новата ваксина координирано. До момента много държави имунизират с ваксина срещу трите типа вируса, предизвикващи детски паралич – типове 1, 2 и 3. Но преносът на тип 2 е спрян от 1999г. насам, което означава, че е безсмислено имунизирането срещу него.

Има редки случаи, в които ваксинирането носи известен риск, тъй като отслабеният вирус на тип 2 може да се завърти сред населението и да доведе до „предизвикани от ваксина“ инфекции с полиомиелит, обяснява „Ройтерс“. Затова от 17 април до 1 май близо 150 държави започват синхронизирано преминаване към бивалентна (т.е. само за типове 1 и 3) ваксина.

Това е мащабно и сложно начинание, но също така и голяма крачка към ликвидирането на заразата, казва Зафран. „Навлизаме в непознати води. Подобно нещо не е било правено никога преди. Но няма връщане назад.“

Така отчасти защото производителите на ваксини за полиомиелит, включително френската Sanofi Pasteur, преминаха към производство само на бивалентна ваксина и връщането към досегашната би отнело време, сложно е и е скъпо. Анил Дута, специалист по ваксините в британския производител на полио-ваксина GlaxoSmithKline, смята, че унищожаването на заплахата ще е реално към 2019-2020 година, след което трябва да се прекрати даването на всички „живи“ орални ваксини срещу детски паралич.

След този момент светът ще трябва да премине към т.нар. неактивна ваксина (IPV – съкращение от inactivated polio vaccine), за да се намали допълнително рискът от предизвикване на заболяването от имунизация. Ще отнеме години увеличаването на производството на IPV, за да се задоволят нуждите на целия свят, предупреждава Дута, и работата трябва да започне веднага.

Прогнозирането на кампании срещу полиомиелита е трудно и здравните власти са допускали грешки.

Инициативата Global Polio Eradication Initiative (GPEI), започната през 1988 година, трябваше да пресече предаването на заразата до 2000 г. Вярно е, че тази глобална инициатива намали с 99{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} случаите, но преборването на последния 1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} се оказа по-трудно от очакваното.

През 2013 г. от GPEI заявиха, че глобалната борба със заболяването изисква финансиране с 5.5 милиарда долара и след това ще са нужни още средства, за да не се позволи завръщането му сред хората.

Вирусът атакува нервната система и може да предизвика необратима парализа за броени часове, бързо се разпространява сред децата – особено в нехегиеничните райони на войни, в бежанските лагери и зони със слабо здравеопазване. В Пакистан и Афганистан, последните две държави, където полиомиелитът остава ендемичен, конфликтите и пропагандата пречат на напредъка в работата на здравните екипи и се е случвало до застрашаващи работата им ситуации.

Кампаният в Пакистан, например, е опасна заради нападенията на радикални и въоръжени ислямисти, обвиняващи имунизационните екипи, че са западни шпиони. През февруари бе ранен един медик, а през януари самоубиец се взриви пред център за имунизации в град Кета, убивайки 15 души.

През 2011 г. вирус, идващ от Пакистан, отново зарази Китай, обявен за свободен от заболяването преди повече от десетилетие. През 2013 г. детският паралич се върна в Сирия след 14-годишно отсъствие и наложи започването на скъпа кампания за спешно ваксиниране в района. Миналата година случаи на заболявания с тип 2, предизвикани от ваксина, донесоха рискове в Украйна и Мали.

Дейвид Солзбъри, специалист имунолог от британския Център за глобална здравна сигурност към института „Чатъм хаус“, казва, че последният 1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} е „с много дълга опашка“ от упорити епидемии. „Първоначалният срок за спиране на заразата бе 2000 г. Следващата нова дата бе 2014 г. и сега е 2016 г.“ Пред „Ройтерс“ той посочва, че предвид данните, колкото и да са малко случаите, може би „прогнозите за 2016 г. са прекалено оптимистични“.

Лиъм Доналдсън, ръководител на Независимия борд за мониторинг към GPEI, е съгласен, че не бива да се бърза с обявяване на победа, тъй като да се обяви унищожаването на вируса на полиомиелита „би било не само прибързано, но и лекомислено“. „Полиомиелитът съществува. Той яростно се съпротивлява на всеки етап от играта и продължава да се бори“, заяви той на среща в Лондон.

Източник:http://www.dnevnik.bg/zdrave/2016/04/16/2743503_s_nova_vaksina_zapochva_opit_za_likvidirane_na/

Доц. д-р Развигор Дърленски: 25% от хората у нас са с контактен дерматит

Най-честите кожни алергични прояви у нас са контактните дерматити

25{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от хората у нас са имали контактен дерматит някога през живота си, разказва доц. д-р Развигор Дърленски, дерматолог в “Токуда болница София”. След него по честота се нареждат атопичният дерматит и уртикарията.

25{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} имат алергия към никел, 11,7{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} към кобалт, а 6,1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} показват положителна реакция към хром. Други често срещани причинители на кожни алергични реакции са парфюми, сапуни, битова химия, прах за пране. Тенденциите за нашата страна се припокриват с тези в Европа и целия свят през последните години. Тази тема и още интересни факти за кожните алергии ще бъдат част от темите на Форум “Здраве за всеки”, който ще се проведе на 15 и 16 април 2016 г.

“Зачестяват случаите на кожни алергии при децата – алармира също доц. Дърленски. – Приблизително 30{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от децата в България развиват кожни алергии, като най-често срещани са реакциите към мокри кърпички и почистващи препарати. Според последните проведени проучвания през 2050 г. всяко второ дете, родено в индустриален град, ще бъде с атопичен дерматит.

Вече не се счита, че домашните любимци са опасни. Мнението на доц. Дърленски е, че децата не трябва да живеят в стерилна среда, поддържана основно чрез битова химия.

В света все повече се обръща внимание на продукти и предмети от всекидневието, за които преди дори не се е допускало, че може да причиняват алергия. Такива на първо място са навлезлите в последните години електронни цигари, но така също и рамките за очила, предпазните колани в колите и щипките за мигли, посочиха дерматолози.

При жените зачестяват тежките контактни дерматити около очите, сериозно нарастване се наблюдава и при двата пола по отношение алергиите към медицински импланти.

Не по-малко според специалиста са и всекидневно употребявани продукти, като парфюми и кремове и особено престоялата бяла козметика в отворени кутии, защото тя отделя оксидирани терпени, които са силен алерген.

Източник:http://www.blitz.bg/article/44520

С операции на пациенти призраци източват НЗОК

Три болници в страната са уличени в извършване на операции на пациенти, които изобщо не са били настанявани за лечение. Така усвоявайки средства, те са източвали бюджета на НЗОК.

Само от измама, при която съдов хирург е оперирал във Враца и по същото време е преглеждал пациенти в Шумен, здравната каса е била ощетена с 200 000 лева.

Такива злоупотреби в частни лечебници у нас, както и измами с дипломи на лекари е регистрирало Министерството на здравеопазването.

В болници в Пловдив и Сливен са отчетени престой и извършени интервенции на хора, които изобщо не са били настанявани в лечебните заведения. Това съобщи зам. здравният министър д-р Ваньо Шарков, който участва в семинар на здравните власти във Велинград.

Във Враца пък има класически пример, но за пръв път документиран, за това как се използват дипломи, обясни той. Възнаграждението, което лекар там е получавал, е било по-високо от заплатите на шефове на клиники. А в тази болница миналата година имаше протест на колегите, че не получават достатъчно възнаграждение, напомни д-р Шарков.

Друг пример е частна болница в Пловдив, където в урологичното отделение бил приет пациент – в медицинската документация след изписването му било посочено, че му е извършена операция. Човекът сам пуснал жалба, в която посочва, че такава интервенция не му е правена. Някой успява да се свърже с болния, след това пациентът пише второ писмо, в което казва, че несъответствието в документацията вероятно е станало неволно“, обясни зам. здравният министър.

В друга частна лечебница в Сливен пък имало случай, в който пациент не бил хоспитализиран, а получил само медикаментозна терапия, но му била връчена и епикриза от лечебното заведение, посочи Шарков.

Проблемът не е само в частниците болници. Държавните източиха милиони от парите за здраве и медицински одит доказа това, коментира пред „Труд“ бившият председател на пациентските организации в Надзора на НЗОК Иван Димитров. Става въпрос за хемодиализа и хемодиализна апаратура, уточни той.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5434759

Електронните търгове за лекарства тръгват до два месеца

Онлайн платформата, през която лечебните заведения ще купуват медикаменти за своите нужди, ще заработи най-рано след два месеца. Реалистично първият търг може да бъде пуснат в средата на юни, след като всички участници в процедурата се запознаят с новите правила, болниците направят поръчките си, уточни Тома Томов от Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК).

Целта на платформата е да окрупни количествата, необходими на лечебните заведения за всеки медикамент (по международно непатентно наименование – INN), за да се намали крайната стойност на медикаментите. „Веднъж годишно ще се прави рамково договаряне. Ще се избират тримата доставчици с най-ниски цени, а болниците ще избират от кого да поръчват“, допълни заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков. Самите поръчки ще стават чрез мини процедури под формата на тридневни бързи публични търгове или чрез договаряне по Закона за обществените поръчки.

В правилата за извършване на процедурите е включена изрична клауза, че ако междувременно регистрираната в Позитивния лекарствен списък стойност на конкретен медикамент бъде понижена, това трябва да се отрази автоматично и на цената на поръчаните лекарства, независимо от срока на сключения договор за доставка. Затова в министерството очакват част от договорените цени да са дори по-ниски от регистрираните в позитивната листа, предаде КРОСС. „В Италия 80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от лечебните заведения са включени в такава платформа и в резултат са отчетени 18{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} спестени разходи“, допълни Пенков. На този етап около 150 болници в страната са заявили желанието си да участват в електронните търгове. Могат да се включат и всички съществуващи търговци на едро, които според регистрите на Изпълнителната агенция по лекарствата са около 300.

Източник:https://www.actualno.com/healthy/elektronnite-tyrgove-za-lekarstva-trygvat-do-dva-meseca-news_534976.html

Ваньо Шарков: Трябва да се очистим от докторите-печалбари

Над 200 000 лв. е получила болница във Враца по клинични пътеки без доктор

Няколко сериозни сигнала за източване на средства от Националната зравноосигурителна каса е получило Министерството на здравеопазването, обяви заместник-министърът д-р Ваньо Шарков. Нарушенията са били проверени от Изпълнителната агенция „Медицински одит“ (ИАМО), която е установила, че болници лекуват пациенти само на хартия, а доктори оперират, без никой от персонала да ги познава.

Единият сигнал е класически пример за това как се използва диплома, без да има реално присъствие на лекар, който да работи.

Нарушението става в болницата във Враца, а в същото време колегата работи в специализирана извънболнична помощ в Шумен. По едно и също време той се е намирал на две различни места, а всички сме наясно, че това е невъзможно„, коментира д-р Шарков.

При самата проверка медицинският одит установява, че докато асистира по време на съдова операция във Враца същият доктор е отчитал пациенти в Шумен, в резултат на което лечебното заведение е успяло да „източи“ нада 200 000 лв. по клинични пътеки. Самият лекар пък е получавал възнаграждение от болницата, по-голямо от заплатите на някои ръководители на клиники. Шарков дори припомни, че миналата година персоналът на лечебното заведение е протестирал, защото не получава от ръкството адекватно заплащане за труда си.

Това всъщност не е само източване на касата. Някой краде от труда на коректно работещите лекари„, допълни заместник-министърът.

При другите злоупотреби пациенти са сигнализирали, че в епикризите си са открили процедури, които никога не са им били извършвани, или са лежали в болница, без това да е вярно. Възрастен човек от Пловдив, например, се е оплакал, че според медицинската документация е бил опериран и дори му е бил поставен ръкавичен дренаж, а реално няма нито един шев. От болницата обаче се свързали с него, в резултат на което същият е изпратил писмо до здравното министерство с уточнението, че е станала техническа грешка. След проверка на касата обаче се оказва, че „техническата грешка“ е била отчетена по клинична пътека №81 и е била заплатена като оперативна интервенция.

Има сигнали от хора, които преглеждайки своето електронно досие в здравната каса, установяват, че са лежали в болница, която дори не знаят къде се намира. Такъв беше случаят с болницата, на която отнехме разрешителното за дейност. Там имаше огромен брой хора, които не знаеха къде се намира тя и органите на разследването бяха установили дори, че те са разкарвани с автомобили, за да им се покаже къде е болницата, за да могат да свидетелстват след това, че са лежали там“, припомни още Шарков.

По думите на зам.-министърът всички нарушители ще понесат своята отговорност, а директорите на лечебните заведения, допуснали подобни злоупотреби, ще бъдат уволнени.

Това не е медицина и вреди на имиджа на българския лекар и на всички онези, които честно и почтено си вършат работата. Като лекар заявявам, че ние трябва да очистим лекарския съюз от всички онези, които не се занимават с медицина, а с печалбарство“, категоричен беше Шарков.

Източник:http://clubz.bg/38352-vano_sharkov_trqbva_da_se_ochistim_ot_doktorite_pechalbari