понеделник, юни 22, 2026
дом блог страница 1188

По 1000 българи месечно се включват в клинични проучвания, но страната все още е на опашката

Клиничните изпитвания не са нещо ново за България, но и все още не са в мащабите на останалите страни в Европа.
Тук на година стратират около 190 нови проучвания, докато на Запад са по няколко хиляди. През 2013 г. у нас са проведени 1000 клинични тествания на нови лекарства, в Германия и Франция – по над 10 хиляди.

Това са част от данните, които бяха изведени от български специалисти и представители на инситуциите по време на семинар миналата седмица, организиран от Българската асоциация по клинични проучвания. „В България се извършват десет пъти по-малко клинични проучвания в сравнение с други европейски държави“, обобщи бившият директор на Изпълнителната агенция по лекарствата и настоящ консултант д-р Борислав Борисов.

Най-малко 15 години и инвестиция от 1 млрд. долара са необходими, за създаването на всяко ново лекарство, обясни Борисов. Клиничните изпитвания върху хора са последната стъпка от процеса. На този етап веществото е вече многократно проверено, но все пак съществуват рискове. „Болните, включени в клинично проучване, са под непрекъснат лекарски контрол и имат достъп до най-високо ниво на квалифицирана медицинска помощ. Рисковете са да няма ефект от иновативната терапия, резултатът да е по-нисък от очаквания, да има странични реакции, влошаване на съществуващо или съпътстващо заболяване“, поясни Борисов.

Около 1000 българи на месец дават съгласието си да се включат в тестването на нова фармацевтична молекула. За много хора това е шанс за достъп до иновативно лекарство дълго преди да се е появило на пазара. Числото обаче е малко на фона на десетки хиляди болни у нас от различни тежки заболявания, както и на фона на в пъти по-голямата изследователска дейност в други страни от Европа и света.

Страната ни е на опашката в ЕС по инвестиции в клинични проучвания, а и Европа като цяло отстъпва в лидерството си, отбеляза директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата доц. Асена Стоименова. Между 70 и 80 млрд. долара са инвестициите в клинични изпитвания на година, но безспорният лидер е САЩ, където се дават около половината. След това се нареждат страните от ЕС с близо 30 млрд. евро на година, но това са най-вече пет държави – Англия, Германия, Швейцария, Франция и Белгия.

В световен мащаб най-много нови лекарства се разпработват в областта на онкологията. Според наблюденята на д-р Борисов у нас това не е най-разгърната сфера, защото няма достатъчно експертни онколози, които да поемат проевждането на клинично проучване.

За изпитването на нови лекарства в България фармацевтичната индустрия инвестира около 150 млн. лева годишно, а приходите в бюджета от данъци по тази линия са около 12 млн. лева. Според заместник-минитъра на здравеопазването Бойко Пенков, който също беше лектор в семинара, се очаква ръст в областта на клиничните изпитвания у нас благодарение на Стратегията за развитие на клиничните изпитвания и неинтервенционални проучвания в България, приета през 2013 г.

Прогнозата е до 2018 г.инвестициите да се увеличат с 35 млн. лв. и да достигнат 190 млн. лв. на година.
Една от важните цели, включени в стратегическия документ, е и изграждането на електронна база данни за изпитванията на нови лекарства, допълни доц. Асена Стоименова. Идеята е всеки пациент да може да влезе на сайта на ИАЛ и да види къде, кога и при какви условия може да се включи в клинично проучване, а не да се надява на късмета да попадне на точния лекар, който да го препоръча, коментира тя.
Бойко Пенков обясни, че освен шанс за лечение, клиничните изпитвания са и от голяма полза за лечебните заведения, които ги провеждат. С инвестиция отвън те могат да подновяват апаратурата си, необходима за провеждането на експерименталното лечение, покриват се и заплати за екипа и обучението им, както и други разходи на болницата. Отделно от тези средства обаче фирмите предоставят безплатни лекарства и изследвания за пациентите, които са включени в проучванията.
Такъв пример е Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ), която по линия на възложени клинични проучвания е получила апаратура за около 20 хил. лева и през 2015 г. е участвал в 22 изпитвания, внесли общо 9.4 млн. лв. в бюджета на болницата за иновативни препарати и терапия на пациентите.
Източник:http://www.dnevnik.bg/zdrave/2016/03/14/2722621_po_1000_bulgari_mesechno_se_vkljuchvat_v_klinichni/

Доц. д-р Любомир Киров: И джипитата съдим здравното министерство

Присъединихме се към заведеното дело от Центъра за защита правата в здравеопазването

Джипита, частни и общински болници дават 12 медицински стандарта и две наредби на Министерството на здравеопазването на съд заради пряката намеса на държавата в медицината във вреда на пациентите и лекарите. Оспорваните пред Върховния административен съд стандарти са:

1. Акушерство и гинекология; 2. Педиатрия; 3. Гастроентерология; 4. Ортопедия и травматология; 5. Анестезиология и интензивно лечение; 6. Кардиология; 7. Кардиохирургия; 8. Ендокринология и болести на обмяната; 9. Неврохирургия; 10. Урология; 11. Образна диагностика; 12. Очни болести; Наредба №39 за профилактичните прегледи и диспансеризацията; Наредба №11 за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

Ето как се мотивира председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари доц. д-р Любомир Киров

– Д-р Киров, защо участвате в колективния иск за отмяната на 12 медицински стандарта и две наредби на Министерството на здравеопазването?
– Ние от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари се присъединихме към заведеното дело от Центъра за защита правата в здравеопазването първо, заради Наредбата за проучване удволетвореността на пациента. Тази наредба, както и останалите, е дефектен продукт. Някои казват, че чрез този дефектен документо-оборот се създава хаос в системата. Не – това са съвсем целенасочени действия.

Така например, преди година и половина имаше радост, че се е възстановило договорното начало с Лекарския съюз. Но не – не се възстанови, защото не остана почти нищо за договаряне. Съществените неща се натикаха в наредби и закони и ни оставиха да се чоплим в някакви дреболии.

– С какво точно не сте съгласни в Наредбата за удовлетвореността на пациента?
– Няма лошо да питаме пациента, но не и да го подвеждаме. Скалата за отговорите е от 1 до 10, а ти задават например въпрос: “Бабо Иванке, плащаш ли потребителска такса при личния лекар, издават ли ти касова бележка?” Освен че са подвеждащи въпроси, те нямат и нищо общо с качеството на медицинската услуга. А въпросът: “Вашият личен лекар правил ли е така, че за да ви изпише лекарство по Каса, вписва друга диагноза, а не точно тази, която имате?” априори вменява вина за документално престъпление. Ето за такова нормотворчество говорим.
При това анкетата е анонимна, но ти знаят името, телефона, че си лежал в еди-коя си болница за еди-кое си заболяване.

– Обяснете вашите резерви към Наредбата за профилактика и диспансеризация?
– Казват ни, че с промените в тази наредба не целят икономии на бюджета на НЗОК. Но целта е точно финансова. Защото например от 4 на година диспансерните прегледи при общопрактикуващи лекари за пациенти с есенциална хипертония, стават само два. Пациентите с тази диагноза са около 320 000 в България и следователно се икономисват около 6 млн. лв. Да оставим парите, ами къде отива качеството? Едно е да проследяваш пациента четири пъти, друго е само два пъти. А това е в етапа, преди да настъпят усложненията. Наистина ли с тази промяна търсим качество, нещо добро за пациента!

Още по-големи рестрикции има при профилактичните прегледи за хората с диабет тип 2, най-разпространеният. Сложили са един показател – гликиран хемоглобин, и ако си над него, веднага пациентът трябва да се изпрати на консултация с ендокринолог. Да, ама се плаща само за една консултация на година. Аз като личен лекар имам правото да назнача само едно хапче, и ако с него не може да се регулира гликираният хемоглобин нямам право да назнача комбинация от две. Ще трябва да го пратя при ендокринолог. И ако от комбинацията от хапчета отново не се компенсира, човекът ще “чака” догодина за следващия преглед, на който има право. А аз не мога да го лекувам, защото са ми вързани ръцете, не мога да използвам знанията си. Все едно ме карат да бягам 100 м на куц крак. Тогава какво качество ще оценяват на моята работа!? Не става така.

Искат да вкарат медицината в наредби на Министерството на здравеопазването и в закони, издадени от парламента.

Източник:http://www.blitz.bg/article/44207

Прякото договаряне остава единствения начин за работа на болниците с НЗОК

В писмо до управителя на здравната каса Националното сдружение на частните болници настоява за коренна промяна в модела на договаряне

Националното сдружение на частните болници иска спешна среща с управителя и експертите на НЗОК за изготвяне на правила за извършване на медицинските дейности.

В момента единствената възможност лечебните заведения да продължат да обслужват здравноосигурени пациенти е прякото договаряне на НЗОК с изпълнителите на болнична медицинска помощ, се заявява в писмо, изпратено днес от д-р Николай Болтаджиев – председател на НСЧБ.

„След решението на Конституционния съд и отменянето на чл. 40 от Закона за здравното осигуряване за разделяне на медицинските дейности на основен и допълнителен пакет, нормативният хаос в системата на здравеопазването допълнително се задълбочи“, се казва в писмото. Причината е, че заедно с чл. 40, автоматично отпада и Наредба 11, която регламентира работата по клинични пътеки и клиничните дейности в болниците.

Д-р Болтаджиев пояснява, че е отменен и предходният нормативен акт – Наредба 40 и затова към момента работата на болниците по договор с НЗОК  остава неясна и законова нерегламентирана.

Управителният съвет на Националното сдружение на частните болници призовава управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов разговорите да започнат максимално скоро, тъй като е необходимо регламентиране на болничното лечение на здравноосигурените пациенти, каквото настоящата законодателна база не предлага.

Източник:http://medicalnews.bg/2016/03/13/{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BF{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}8F{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BA{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B3{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}8F{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BE{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B5{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD/

Сърце, бял дроб, стомах и рак – от това се умира в България

Близо деветдесет на сто от смъртните случаи в България се дължат на четири групи заболявания – на органите на кръвообръщението (сърце и артерии), на новообразувания (ракови клетки), на дихателната и на храносимилателната системи. Близо 20 хиляди от тези смъртни случаи са на хора в работоспособна възраст. Нереализираните ползи за Брутния вътрешен продукт в резултат на преждевременна смърт са над 100 млн.лв.

Данните изложи заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков по време на семинар, посветен на клиничните проучвания на лекарства.

Половин милиард лева публични средства са били спестени през 2013 год. на страната ни чрез лечение на болни в рамките на клинични проучвания.

Клиничните изпитвания в България са основно в областта на онкологията, кардиологията, ендокринологията и централната нервна система, каза доц. Асена Стоименова, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата.

Анализ, извършен от KPMG в България през март 2015 год. препоръчва да се оптимизира регулаторната рамка, да се повиши информираността на обществото относно клиничните изпитвания и да се изготви национална стратегия за тях.

Доц. Въжаров: Лимитите на лечебните заведения и неосигурените пациенти са основните проблеми на болниците

Един от основните проблеми по отношение на работата на болничното заведение са лимитите. Товаказа пред радио „Фокус“ началникът на МБАЛ – Варна към Военномедицинска Академия полковник доц. Ивайло Въжаров. „Има месеци, в които лимитите не достигат. Някъде около 20-22 число на месеца ние сме изчерпали лимитите и тези пари не се изплащат, но не можем да връщаме пациенти”, уточни доц. Въжаров.

Вторият голям проблем е свързан с неосигурените пациенти, които са около 10 {dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}. „Имаме клиника по токсикология и изгаряния, като там се приема по спешност. Много голяма част от пациентите са социално слаби, неосигурени. Особено за токсикология през зимните месеци проблемът е с измръзналите пациенти, на които им се налага ампутация на крайник, тъй като ако не се направи, е застрашен животът на пациента. А пациент с ампутиран крайник, който няма дом, а живее по спирки и т.н., как може да се изпише. Общината се опитва да ни помага, но тя има ограничени възможности”, коментира доц. Ивайло Въжаров, пред „Фокус“.

Той добави, че лечебните заведения функционират нормално в настоящата ситуация. „Когато имаме пациент по спешност, не се отказва на никой, когато има запълване на болничните легла и заболяването и състоянието на пациента допуска приемането му да бъде отложено във времето, това го правим. Има листа на чакащите”, коментира той.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/dots-vazharov-limitite-lechebnite-zavedenia-neosigurenite-63598

35 млн. лв. ръст на инвестициите в клинични проучвания до 2018 г.

ИАЛ разработва сайт с електронна база данни за достъп на пациентите до изследователи и лечебни заведения, осъществяващи клинични проучвания

Благодарение на последователната политика по въвеждането на иновативни терапии и съвременна апаратура през последните години ранно диагностицираните случаи на онкологични заболявания у на с са нараснали с 56{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}. По същата причина инвестициите в модерно лечение и адекватно проследяване на пациентите с диабет са довели до намаляване на показателя за смъртност от това заболяване у нас – 13 на 100 000 души, с което той почти се е изравнил със средното ниво на показателя за Европа – 11 на 100 0000 души.

Тези данни представи пред журналисти днес зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков. В обзорна презентация на тема „Здравеопазване и икономически растеж” той се спря на значимостта на инвестициите в здравеопазването като фактор за устойчиво развитие на системата.

По данни за 2014 г. 19 678 души в трудоспособна възраст у нас (20 – 65 г.) са починали от заболявания на кръвообращението, на дихателната и храносмилателната система и на злокачествените новообразувания. Икономическите измерения на този факт са следните, коментира д-р Пенков: 104 млн. лв. са нереализираните ползи за БВП на държавата в резултат на преждевременната смърт на тези хора.

По-ефективно използване на публичния финансов ресурс, подобрен достъп до здравеопазване и интегрирани услуги по-близо до хората – тези ценности, възприети от стратегия „Европа 2020” са основополагащи и за нашата здравна политика, подчерта зам.-министърът. Част от нея е  и приемането на национална стратегия за развитие на клиничните проучвания у нас, като очакванията са инвестициите в тази област през следващите две години да се увеличат с 35 млн. лв. и да достигнат до 190 млн. лв. в края на 2018 г., уточни д-р Пенков.

Важно е да се разбере, че ползата за всички участници в този процес е съвсем реална, посочи директорката на ИАЛ доц. Асена Стоименова. Към момента 45{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от инвестираните близо 152 млн. лв. са били насочени за центровете, осъществяващи клинични проучвания. 35{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} са били предоставени като възнаграждения за персонала, 11{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} – за доставчици на други услуги, 8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} са били използвани за други разходи и 2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} – за регулатора.

Онкология, ендокринология, пулмология, централна нервна система и кардиология ще продължат да бъдат водещи области за клинични проучвания на лекарства и в следващите години, стана ясно още по време на семинара. Все още обаче информираността на пациентите в тази област е критично ниска, коментираха лекари, изследователи и болни. Съобщено бе, че ИАЛ работи активно по създаването на информационен сайт с електронна база данни, който да улесни пациентите и да направи възможен и лесен достъпа им до изследователи и лечебни заведения, осъществяващи клинични проучвания при стриктно спазване на етичните стандарти.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/35-mln-rast-investitsiite-klinichni-prouchvania-63599

Основният проблем в здравеопазването е неостойностяването на медицинската дейност

Настоящата ситуация в здравеопазването е настояща от доста време – от три месеца, и няма никаква промяна в нея, каза за Радио „Фокус“ – Пазарджик д-р Стоил Апостолов, управител на болницата в град Пещера.

„Ние работим в момента по единствения официален документ, който съществува в правното пространство и това е Национален рамков договор 2015. По закон, при неподписване на нов рамков договор, остава да действа старият документ. Всичко друго е в сферата на общественото обсъждане. Важните неща в здравеопазването още се коментират, но не мога да кажа докъде ще стигнем. Не ни остава време да прочетем изцяло нормативна уредба, защото имам много текуща ежедневна работа. Ние работим, защото трябва да отделяме време за пациентите“, добави д-р Апостолов „Националният рамков договор 2015 си е в сила, там са регламентирани нещата и ние работим по тях. Но основният проблем на болниците и в здравеопазването като цяло е неостойностяването на медицинската дейност. Някой трябва ясно и категорично да каже „това струва толкова“ и всичко да се остойности.

Но в това трябва да участват няколко страни и основната да бъде Българският лекарски съюз. Но на този етап никой няма воля това да стане. Цената е ясна, въпросът е, че някой трябва да я плати – дали държавата, дали застрахователните фондове. Системата ще се успокои тогава, когато е ясно какво струва всичко“, коментира управителят на болницата в Пещера.

Нормативните ходове и Конституционния съд- част 2

Нормативните ходове и Конституционния съд- част 2 ЗАВРЪЗКАТА .

В решението си по к.д. № 6/2015 г. от 08.март, Конституционния съд обяви за противоконституционен не само теста “Основен и допълнителен пакет “, поискано от опозицията, но и ал. 2 от чл. 45 на ЗЗО като цяло.Това тотално усложнява нещата. КАКВО СЕ ПОЛУЧАВАКАТО РЕЗУЛТАТ :

1. Решенията на Конституционния съд се обнародват в „Държавен вестник“ в 15-дневен срок от приемането им. Решението влиза в сила три дни след обнародването му. Актът, обявен за противоконституционен, не се прилага от деня на влизането на решението в сила./чл. 151 ал. 2 КРБ /. Тоест, най-късно на 28 март , ал. 2 няма да има сила- няма да съществува.

2. Въпросът е обаче, че тази ал. 2 дава въобще възможност на Министъра на здравеопазването да издава Наредба за основен пакет- т.е. делегира му такова право и задължение.След 28 март, Наредба 11 ще бъде нищожна. Освен нея, нищожна ще бъде и една друга, която се издаде на основание същата ал. 2- Наредба за определяне критериите за списъка на заболявания, за чието домашно лечение НЗОК заплаща. Тогава нито Надзорния съвет ще може да определя списъка, нито предишната Наредба № 38 ще бъде приложима, нито ще бъде отменена. Няма регламент!!!

3. Надпреварата с времето екипът на Москов започна с публикуването за обсъждане на изменение в ЗЗО с цел преформулирането на нов текст на ал. 2 още докато се очакваше решението на Конституционния съд /вероятно са очаквали такова решение /. На 10 март , отново на сайта на МЗ бе публикуван проект на нова НАРЕДБА за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса, на основание чл. 45, ал. 2 от Закона за здравното осигуряване , която отменя Наредба № 11 от 2015 г.

Въпросът е обаче, че след 28 март няма да има такава алинея 2, а новата проектирана алинея 2 още няма да е влязла в сила- такива са технологичните срокове. Да не говорим, че новите текстове почти възпроизвеждат старите; предвидено /???/ е невъзможно влизане в сила на 01.април на новата Наредба; а НРД се сключва до 01. април на основание точно тази наредба.

4. За какво ли са му на министъра тези закъснели , неадекватни и водещи до продължаване на хаоса ходове. Конституционният съд му отхвърли това за основния и допълнителния пакет , той го записа почти същото в новия проект. Действително такава концепция се съдържа и в Програма 2020 , но е ясно че накъв законов текст няма да мине.

Теоретически , пред Конституционния съд бе предявено искане за обявяване на противоконституционност не на ал. 2 като цяло, а текстът и към момента-т.е. параграфът в ЗЗО за нейното изменение, каквото бе искането. Пред КС не е поставян въпросът за смисълът на всичките й предишни текстове, и би следвало да няма сила именно последното изменение. Което да означава, че остава в сила предишния текст, и съответно старата Наредба № 40 за основния пакет.. / тя беше отменена с отменената Наредба 11 / , която пък след 28 март вече няма да е отменена. В това няма лошо , защото тя, макар и с недостатъци, все пак беше приемлива.

–   Сигурно и това изглежда мъгливо/ а и си е така /, но ако Москов може да погледне малко по сериозно, и престане да надценява себе си, екипа си и подкрепата за него , бих посъветвал : 1.Той /или / депутатите, да отправи искане до Конституционния съд за тълкуване силата на решението относно предишните текстове на ал. 2 ; 2. Да включи проектираните изменения / по новите амбулаторни процедури и други смислени предложения./, не към отделна Наредба , а към изменение и допълнение на Наредба № 40 ; 3. Да си отмени новата Наредба № 7 за критериите за списъка за заболявания, лекарствата за чието лечение НЗОК заплаща и като ги преосмисли, да ги включи като раздел към измененията на Наредба 40; 4. Надзорният съвет на НЗОК и БЛС да групират вижданията си за НРД около неминуемо действуващата към 01 април, стара Наредба № 40, и възможните изменения по нея;

Е, няма да е чак толкова силна реформа, но е излизане от положение без големи сътресения и това е възможно да стане и до първи април.

Лошото е, че Москов ще трябва да каже / или други да му кажат /,  че ги е забъркал.Но мисля, че той умее медийно да го обясни напр.с това, че обществото ни е незряло и ще го изчака да узрее и т.н.

Тази част от вижданията и поведението на Москов прилича на хаос , но не означава апокалипсис и измества от вниманието по-важни теми . Предстои решението на Конституционния съд по далеч по значимото конституционно дело № 9- за отсяването и деформирането на лечебните заведения по замисъл в който е трудно да се открие връзка със здравето на нацията

 

11.03.2016 г.           Асен Георгиев

В какво се превръщат мечтите… на Москов

Фактите: какво успя да изпълни и какво – не, здравният министър

Д-р Петър Москов, министър на здравеопазването. Снимка Веселин Боришев

„Има ли поне едно нещо, което здравният министър Петър Москов да е изпълнил?“

Този въпрос обиколи форумите и социалните мрежи веднага след като едно от най-висшите съдилища у нас – Конституционният съд, върна здравните реформи в изходно положение. Магистратите определиха за противоконституционно разделянето на медицинските дейности в основен и допълнителен пакет и изискаха редакция на една от основополагащите промени в сектора.

За опозицията това беше достатъчно основание да поиска за шести пореден път оставката на министъра, но срещна силен отпор от управляващото мнозинство. Зад гърба на Москов застанаха не само всички депутати от партия ГЕРБ, но и лично премиерът Бойко Борисов, който категорично отсече: „Продължавам да го подкрепям!“. На негова страна мина дори излезлият в опозиция лидер на ДСБ Радан Кънев, заедно със съпредседателя на „Патриотичния фронт“ Валери Симеонов. За тях „реформата вече дава резултат“ и „ако бъде прекършена, значи всички усилия са се провалили“.

Има ли реални основания за толкова силна подкрепа? С какво Москов спечели цял премиер на своя страна? Променя ли наистина здравеопазването или работи за политически рейтинг?

Няма да правим догадки. Ето на какъв етап са здравните реформи и каква част от първоначално обещаното действително беше изпълнено.

ДЪРЖАВНА КАСА, ДЪРЖАВНО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ

Едно от първите желания на министър Москов беше представителите на държавата в надзора на Националната здравноосигурителна каса да формират пълно мнозинство, като се увеличат от 4 на 6. Промяната беше внесена като поправка в Закона за здравното осигуряване с мотива, че именно институциите трябва да поемат цялата отговорност за бъдещите реформи.

Депутатите обаче се усъмниха, че целта е да се осигури комфорт на надзора при взимането на решения и плановете бяха осуетени. Гласовете в парламентарната здравна комисия не бяха достатъчни, за да прокарат промяната на второ четене в пленарната зала.

ЗДРАВНИТЕ ВНОСКИ НЯМА ДА СКАЧАТ

Една от малкото идеи, която действително беше изпълнена така, както беше обещана. Дори нещо повече – здравната вноска на гражданите остана 8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от осигурителния доход, но с 5 процентни пункта се увеличи доходът, върху който държавата превежда своя дял от осигуровките (за всички военни, студенти, пенсионери, ученици и прочие). Беше заложен и 5 пункта ръст през всяка следваща година, докато сумата, върху която се изчисляват здравните вноски на държавата, не се изравни с тази за самоосигуряващите се (понастоящем 420 лева).

Все пак, промените не минаха съвсем без сътресения. В желанието си да възстанови парите, които системата губи заради некоректни платци, министър Москов се закани да събере всички невнесени суми за последните 15 години. Който не е плащал здравни вноски през този период, щеше да загуби здравните си права. След бурни граждански протести, парламентът действително въведе по-строги правила за възстановяване на здравните права, но след изплащане на осигуровките за 5, а не за 15 години назад.

Впоследствие идеята за по-високи вноски все пак успя да се прокрадне в публичното пространство – за тези, които пропускат задължителния профилактичен преглед, както и за чиновниците с високи доходи (над две минимални работни заплати). Заговори се дори за промени в трудовото законодателство, така че пациентите да ползват еднодневен отпуск за посещение при личния си лекар. Предложенията обаче не бяха облечени в нормативен акт.

ЕЛЕКТРОННА ЗДРАВНА КАРТА … КАТО „ОТПЕЧАТЪК“ 

„Има техническа възможност да се въведе до 6 месеца, като мярка срещу източването на системата. (…) До края на 2015-а ще има тестови системи за електронна рецепта, електронно досие, електронен фиш и електронна здравна карта за всеки пациент“.

С това обещание започна мандата си министър Москов, независимо, че системата на електронното здравеопазване се разработва (неуспешно) вече над 10 години.

До март 2015-а пък трябваше да заработи и електронна борса за лекарства, която прозрачно и напълно централизирано да управлява търговете в болниците, за да няма колосални разлики в цените на медицинските и фармацевтични продукти.

Към днешна дата електронната здравна карта е история, борсата за лекарства е само идеен проект, Националната здравноосигурителна каса е на крачка от въвеждането на съвършено друга система за контрол на публичните разходи – спорната и за лекари, и за пациенти пръстова идентификация.

Острият завой в плановете на здравното министерство е най-голямата въпросителна в сектора. Така и никой не разбра кой е автор на идеята, с какво е по-добра от тази за електронната здравна карта и защо се въвежда отделно от националната система за електронна идентификация, подготвяна от правителството?

Развръзката по казуса тепърва предстои, защото фирмата, която ще изгражда системата, вече е факт, а самото „узаконяване” на идентификацията ще стане по служебен път с текстове в Националния рамков договор за тази година. Очаква се още от 1 юли получаването на лекарства в аптеките и лечението в болница да става срещу „пръстов отпечатък“.

ПОВЕЧЕ И ПО-ЕВТИНИ ЛЕКАРСТВА

Сигурно сте забравили, но здравната каса щеше да покрива само медикаментите, които наистина лекуват. Терапевтичният ефект на всеки продукт пък щеше да се измерва чрез „оценка на здравните технологии“. Но тъй като методът се оказа сложен за сектор, в който липсват достатъчно експерти, се премина към нещо по-познато и изпробвано – отстъпките.

Фармацевтичната индустрия трябваше да подпише Национално споразумение за реимбурсиране на лекарства, за да се ангажира с възстановяването на ежегодния преразход за медикаменти. Връщането на пари в здравния бюджет на солидарен принцип обаче противопостави производителите на генерични и оригинални продукти и споразумението пропадна.

Тогава се намеси държавата и въведе задължителни отстъпки за включване на лекарства в позитивния списък – 20{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} за последното тримесечие на 2015-а и 10{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} за цялата 2016 година. Вярно е, че буквално за няколко месеца касата спести малко над 100 млн. лв., но от това цените в аптеките не паднаха.

Очаква се същата съдба да сполети и идеята за „ценови коридор“, който поставя таван на доплащането от пациентите така, че те да не вадят от джоба си повече от 60{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от референтната стойност на продуктите (най-ниската цена в 17 европейски страни). Коридорът трябваше да бъде факт още в средата на декември, но е твърде вероятно изобщо да не оцелее. Българският фармацевтичен съюз договари отлагането му за 1 септември, но последното му предложение е да бъде изцяло заменен от новия метод за предписване на лекарства – по международно непатентно наименование (INN). В бранша твърдят, че това ще намали цените на медикаментите, но лекарите се опасяват, че само ще предизвика допълнителен хаос. Развръзката по казуса тепърва предстои.

Все пак, трябва да признаем, че без особено увеличение в бюджета за лекарства, от началото на годината касата поема най-съвременната терапия на Хепатит С и осигурява 100{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} всички онкомедикаменти. Въпреки това пациенти продължават да водят битка с администрацията за включване на биологични продукти за терапия на ревматологични и други заболявания.

„КУПОНЪТ СВЪРШИ“ ЗА „БОЛНИЧНИТЕ ШАШКЪНИ“

Култовата фраза трябваше да вземе страха на всички, които източват здравната система, за да се спрат злоупотребите и безразборното харчене на пари в сектора. Москов обяви война на всички, които лекуват „мъртви души“, приемат фиктивни пациенти, като „Лимончо и Индиана Джоунс“, и толерират порочни схеми за кражба на публични средства. И понеже виновните трябваше да бъдат наказани, започна серия от уволнения на болнични мениджъри.

Първи си отиде ръководителят на болницата в Разград – наказан съвсем основателно, заради непрофесионалните действия на спешния медицински екип, които костваха живота на 8-годишно дете. Хипотезата за източване на здравната каса обаче в случая не беше на дневен ред.

След него „изгоряха“ директорите на още две големи болници – „Св. Марина“ във Варна и „Св. Анна“ в София – защото са държали парите си във фалиралата банка КТБ. Дали действително са се облагодетелствали от това, така и не стана ясно.

Накрая ги последва и директорът на една от най-стабилните финансово лечебници у нас, за да осмисли истинската цел на рокадите в болниците.

„В министерството имаме планове и идеи какво искаме да постигнем и всеки, който се противопостави, ще бъде отстранен“, призна преди година Москов, след като току-що беше освободил д-р Дечо Дечев от поста му в столичната „Св. Иван Рилски“.

Единствената болница, закрита заради източване на здравната каса, беше частната клиника „Папуров“ в Търговище. Но за документални измами, извършени преди цели 8 години, и за които собственикът предварително е бил осъден.

Междувременно истинските нарушения останаха в тайна. А според данните на здравната каса болниците продължават да източват системата с фалшиви хоспитализации, отчетени, но неизвършени процедури, и сканирани копия на лични карти.

ОТ „А“ ДО „Я“ В ЕДНО ЛЕЧЕБНО ЗАВЕДЕНИЕ

Преструктурирането на лечебните заведения трябваше да започне с приватизация. Идеята обаче се сблъска челно с опасенията на управляващи и опозиция за умишлен фалит и източване на държавни болници, затова в крайна сметка беше задраскана от пакета със здравни реформи.

На нейно място дойде идеята за сливане на държавни болници в холдинги и консорциуми. В Закона за здравното осигуряване беше записано като „задължително“, но в последствие остана „по желание“. Започна дори грандиозното обединение на 9 от лечебните заведения в карето на бившата Медицинска академия в столицата, но вместо една голяма мега болница, се появи една свита обща администрация. Деветте структури оформиха сдружение, но ефектът от преструктурирането още не е ясен.

Единственото сливане „по учебник“ е това на други девет болници в Бургас за осигуряване на комплексно лечение за онкоболни. Целта е всички процедури – от първия преглед до сложната операция или лъчелечение, да се осъществяват на едно място, за което болниците ще подпишат общ договор със здравната каса. Това обаче няма да спести разкарване на пациентите, защото клиниките се намират в различни краища на града и само част от тях споделят общ терен. По-лесно ще бъде само пренасочването за лечение, което може да се случва и сега – без обединения и общи договори за дейност.

КОЛКО ЩЕ СТРУВАТ КЛНИЧНИТЕ ПЪТЕКИ?

На този въпрос не успя да отговори дори международната консултантска компания, наета от здравното министерство да остойности медицинските дейности. До този момент ведомството не е оповестило нито едно реално число, независимо от дадената заявка всеки разход при постъпване в болница – „от конеца до скъпия антибиотик“, да бъде ясен до началото на есента.

„Днес никой не знае защо една пътека струва 1000 лв., 1200 лв. или 2000 лева“, коментира министър Москов преди година и продължава да бъде напълно прав.

Терминът „цена на клинична пътека“ винаги е бил неудобен, затова в хода на реформите Москов лансира нов – „средна стойност на преминал болен“. Според собствените му обяснения сумата трябва да зависи от големината на болницата, която лекува пациента, от нивото й на компетентност, броя на персонала и вида на ползваната апаратура. Идеята е за една и съща процедура големите и добре оборудвани клиники, с добре обучен персонал, да получават повече пари, а тези с по-скромни възможности – по-малко. Цената обаче – дори и в широки граници, продължава да бъде неизвестна.

Друг е въпросът дали големината на заведението и броят на лекарите могат да бъдат критерий за качество на лечението.

ЗДРАВНА РЕФОРМА В СЪДЕБНАТА ЗАЛА

Невероятно, но факт – почти половината от заплануваните и подкрепени от парламентарното мнозинство промени в здравеопазването се озоваха в съда. Към днешна дата оспорените нормативи с подписа на Москов са около 20 и предизвикват серозни опасения за провал на цялата реформа.

Конституционният съд вече върна за редакция нормативните текстове за разделянето на медицинските дейности в основен и допълнителен пакет. Очаква се и решението му по жалбата на 57 депутати от опозицията срещу критериите, по които здравната каса ще избира с кои болници да сключва договори (описани в Закона за лечебните заведения и свързани с въвеждането на Национална здравна карта).

Върховният административен съд пък трябва да определи дали Националната здравна карта, която описва лечебните заведения, специалистите и апаратурата по региони, вид и брой, е съставена по правилен начин, както и да се произнесе по законосъобразността на наредбата, която определя кои дейности ще се покриват с публични средства. Магистратите ще разглеждат също Наредба за проучване на удовлетвореността на пациентите,  Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията и общо 14 медицински стандарта, оспорени от сдруженията на частните и общински болници.

КЪДЕ СА ТУК „МОИТЕ ЛЕКАРИ“?

Помните ли думите „Ще сме като щит пред Москов“? А линейките с плакати в негова подкрепа? Обикаляха месеци наред, защото здравният министър твърдо се обяви срещу насилието над екипи на спешна помощ в ромските гета и махали. След поредица от случаи на пребити доктори, Москов осигури полицаи да охраняват линейките и се превърна в герой за онеправданите.

„Никой вече няма да бие моите лекари“, закани се министърът и рейтингът му скочи до небето.

Емоционалните му изказвания обаче разделиха хората на „роми, които бият“ и „други, които понасят ударите“. Логично поледваха улични протести срещу расизма и почти два месеца след встъпването си в длъжност Москов беше помолен да си ходи. Движението за права и свободи поиска оставката му два пъти, заплаши с вот на недоверие, подаде дори сигнал до прокуратурата за подбуждане на расова омраза и дискриминация, но така и не успя да разклати позицията на здравния министър.

Докторите го обичаха, вярваха в реформите и бяха убедени, че Москов е „техният“ министър.

Какво стана обаче с „неговите“ лекари?

Към тях Москов имаше едно конкретно обещание – „на докторите да се плаща, защото са добри професионалисти, а не защото са прегледали повече пациенти“. Гръмкият лозунг „стига работа на ишлеме“ обаче остана в сферата на популизма. Екипът на министър Москов трябваше да подготви нов механизъм за остойностяване на лекарския труд, но такъв така и не се появи. В замяна спешните медици получиха 20{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} увеличение на заплатите, а най-добрите лични лекари – бонуси. Но така и не бяха компенсирани с по-добри условия на труд и достойно заплащане.

После трябваше да преглътнат всички неясноти около пръстовия идентификатор, заплашващите ги глоби и санкции заради неудовлетворени пациенти, страховете, че Националната здравна карта може да ги изхвърли на улицата без работа, и всички нови правила, с които тепърва ще трябва да се съобразяват … И не успяха да го направят.

Докторите на практика бламираха здравните реформи. След двумесечни преговори в края на февруари почти всички делегати на Извънредния Събор на Българския лекарски съюз единодушно решиха да не участват като страна по Националния рамков договор, който урежда правилата за работа и заплащане в сектора.

Междувременно полицейските патрули спряха да охраняват екипите на спешна помощ и побоят над лекари продължава да е част от статистиката.

Източник:http://clubz.bg/36686-v_kakvo_se_prevryshtat_mechtite_na_moskov

Четири подпакета в новата проектонаредба за дейностите, покривани от касата

„Първична медицинска помощ“, „Специализирана извънболнична помощ“, „Дентална извънболнична медицинска помощ“ и „Болнична помощ“. Това са новите пакети, включени в проектонаредбата на здравното министерство за основния пакет дейности, гарантирани от бюджета на касата.

След решението на Конституционния съд за отмяна на текста от Закона за здравното осигуряване, който регламентира основния и допълнителния пакет, Министерството на здравеопазването реши да предложи нов вариант на наредба за здравните услуги, вместо да запази старата Наредба 40. С този проект се отменят и двете предишни наредби – Наредба 11, която на практика отпада автоматично след обявяването на текста от ЗЗО за противоконституционен, и Наредба 40, която пък се връща автоматично, след като документа, с който бе отменена, става нищожен.

Новият проект на наредба, макар и постановяващ само един – основен, пакет от здравни дейности, има далеч повече общо с Наредба 11, отколкото с нейния предшественик.

В него се запазва както идеята за клинични пътеки, клинични процедури и амбулаторни процедури, така и идеята на основния и допълнителния пакет, засягаща незабавния и отложен прием на пациента. Запазено е също така и условието за комплексно лечение при онкологичните заболявания и при муковисцидозата.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/chetiri-podpaketa-novata-proektonaredba-deynostite-63594