вторник, юни 23, 2026
дом блог страница 1177

Български медици откриха рядко генетично заболяване

Български медици откриха рядко генетично заболяване, близко до болестта на Алцхаймер и специалистите от Александровска болница го изследват заедно със свои колеги от Европа, предаде БТВ.

За първи път в света, нашите медици разкриват комбинация от досега известни гени, които причиняват различни наследствени страдания, протичащи с деменция. Тя е третият по социална и здравна значимост проблем във световен мащаб, след съдовите и онкологичните болести.

Откритието ще бъде от огромно значение за изследването и бъдещото лечение на генетичните дефекти в българското население, убедени са специалистите.

„Наследствените форми са изключително постижение в последните години, именно за да се разгадаят някои от механизмите, и другото – да се започнат лечебни намеси, терапевтични, при индивиди, при които фазата е възможно най-ранната”, коментира професор Лъчезар Трайков от отделението по лечение на деменции в УМБАЛ „Александровска”.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5402297

Общопрактикуващите лекари прекратяват ефективните си протести от понеделник

От понеделник общопрактикуващите лекари прекратяват ефективните си протести, но остават в протестна готовност. В писмо до премиера, здравният министър, Здравната каса и Лекарският съюз и медиите от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари заявяват, че решението им е продиктувано от загриженост за пациентите, за да не се превърнат те в заложници при решаване на натрупаните проблеми.

Личните лекари оценяват и определят постигнатото съгласие на срещата на 30 март в Здравното министерство като добро начало на, макар и забавен, но изключително важен диалог за разумни промени в доболничната помощ. Решението за спиране на протестните действия е взето на днешното заседание на общопрактикуващите лекари във Велико Търново.

Взехме това решение след срещата на наши представители и министъра на здравеопазването Петър Москов,съобщи председателят на сдружението доцент Любомир Киров:

Управителният и националният съвет на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България определя постигнатото съгласие по време на проведената на 30 март в Министерство на здравеопазването среща на теми, касаещи работата на общопрактикуващите лекари като едно добро начало с положителен резултат на макар и забавен във времето, но изключителен важен диалог за осъществяване на разумни и общополезни промени в системата на здравеопазване в частта на първичната извънболнична помощ.

Доцент Киров допълни, че всеки личен  лекар сам ще реши дали да се включи в националния протест на Българския лекарски съюз, насрочен за 6 април в София. Взетите днес решения от ръководството на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари ще бъдат изпратени до министър-председателя, министъра на здравеопазването, парламентарната здравна комисия и Националната здравноосигурителна каса.

Източник:http://bnr.bg/post/100676647/obshtopraktikuvashtite-lekari-prekratavat-efektivnite-si-protesti-ot-ponedelnik

НЗОК: Няма причина болниците да отказват да приемат онкоболни

В приетите промени не съществува нищо, което да пречи на договорни партньори на НЗОК, които осъществяват лечение на онкоболни, да продължат да го правят и в момента, съобщиха от НЗОК.

Единствената промяна е амбулаторна процедура № 5 „Определяне на план за лечение на болни със злокачествени заболявания“, която е в полза както на пациента, така и на лечебните заведения и може да се осъществява единствено от онкокомитет. До този момент НЗОК не е заплащала дейността на онкокомитетите.

С новите изменения касата вече ще заплаща работата на т. нар. онкокомитети, които отговарят на изискванията на алгоритъма на процедурата. Тези онкокомитети винаги са били сформирани от едни и същи специалисти и са обслужвали нуждите на няколко лечебни заведения едновременно. Тук няма промяна, те ще продължат да обслужват повече от едно лечебно заведение. Тъй като за първи път тази дейност се заплаща с публични средства, е нормално касата да изисква те да отговарят на определени условия.

Лечебните заведения, които не могат да покрият изискванията сами да сформират онкокомитет, ще могат да сключат договор за ползване на онкокомитета на други лечебни заведения, като в този случай НЗОК ще заплаща за всеки един обслужен пациент на болницата, чийто е онкокомитетът. Още от днес всички лечебни заведения могат да организират работата си, като провеждат заседание на онкокомитети по процедура № 5, като дейността им гарантирано ще бъде заплатена, след подписването на индивидуалните им договори, които ще влизат в сила от 1 април 2016 г.

Няма причина, поради която на пациент с онкозаболяване да бъде отказано изготвянето на план за онколечение.

Крачка назад за реформата „Москов“. От 1 април – без допълнителен пакет

Няма да има правила за отлагане на лечението и който може да плати, ще се лекува пръв

Още от  1 април, здравните услуги в лечебните заведения у нас ще се извършват само по един основен пакет с медицински дейности.

Промяната вече е обнародвана в „Държавен вестник“ с наредба, в която допълнителният пакет не се споменава, а редакционна поправка на „противоконституционната“ му поява в правния мир предвижда въвеждането му да се отложи за неопределено време.

„До определяне на основен и допълнителен пакет съгласно чл. 45, ал. 2 и чл. 45а се прилага основният пакет, действащ към влизането в сила на този закон“, пише в преходните разпоредби на непубликувани все още проектопромени в Закона за здравното осигуряване, с които Клуб Z разполага.

Конкретните редакции все още се обсъждат, но с тях Министерството на здравеопазването се надява да реабилитира ключова част от реформите „Москов“. Става дума за разделянето на медицинските услуги в два пакета – основен и допълнителен, което просъществува почти девет месеца (от средата на юни 2015-а до началото на март 2016-а), но така и не успя да влезе в сила, защото в последния момент беше отменено от Конституционния съд. Магистратите прецениха, че законовата промяна не е ясно дефинирана, нарушава конституционните права на гражданите и се нуждае от сериозна редакция.

КОНСТИТУЦИОННИЯТ СЪД СПРЯ РЕФОРМАТА НА МОСКОВ

В резултат допълнителният здравен пакет „увисна“ в правния мир, а за да има все пак правила, по които болниците да работят, Министерството на здравеопазването върна старата схема на финансиране.

Промяната беше публикувана в „Държавен вестник“ тази сряда (29 март) с текстовете на новата-стара Наредба №2 за определяне на основния пакет от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК. Нормативът заменя предишната Наредба №11, която преди това отмени Наредба №40 – и двете за определяне на основния здравен пакет.

Добрата новина е, че в новия основен пакет на практика влизат всички дейности, които бяха планирани докато допълнителният все още съществуваше на хартия. Обособени са 38 амбулаторни процедури, част от които ще могат да с извършват не само в болниците, но също в поликлиники и медицински центрове (например, лечението на болести на щитовидната жлеза и псориазис, малки хирургични интервенции, операции за лечение на катаракта и глаукома, също така някои вливания, пункции, биопсии и томографски изследвания). Разписани са и 4 клинични процедури – за диализно и интензивно лечение.

Заедно с това са включени и 266 клинични пътеки, към които са добавени още две отделни. Едната позволява на пациентите да остават за наблюдение в стационар за период от 48 часа след извършена амбулаторна процедура. Другата дава възможност на болниците да приключват и отчитат клинични пътеки като амбулаторни процедури, ако в рамките на първите 12 часа от приема са извършени всички задължителни дейности по пътеката и състоянието на болния позволява той да бъде изписан по-рано. Изрично е регламентирана и т. нар. комплексна грижа (на всички нива от терапията) за онкоболните и пациентите с муковисцидоза, която ще бъде 100{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} покрита с публични средства.

Въпросът е какво ще се случи с дейностите в допълнителния пакет?

На този етап те фигурират единствено в подготвяните проектопромени в Закона за здравното осигуряване. Според предварителния вариант на чисто новия чл. 45а, ал. 3:

„(…) допълнителният пакет по чл. 45, ал. 2 включва лечение на диагностицирани заболявания или състояния, които не водят до непосредствена заплаха за живота или трайно увреждане на здравето и при които медицинските дейности могат да бъдат планирани във времето без опасност от влошаване на състоянието и степента или стадия на развитие на болестта“. 

Разпоредбата изобщо не фигурира в сега действащия закон и съвсем бегло се споменаваше във вече бившата Наредба №11 на здравното министерство. След забележките на Конституционния съд обаче екипът на министър Москов е разписал подробно съдържанието както на основния, така и на допълнителия здравен пакет.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ ЗДРАВНИТЕ ПАКЕТИ НА МИНИСТЪР МОСКОВ

Уточнява се, че дейностите в основния пакет се извършват незабавно и осигуряват здравна закрила на всички рискови групи – деца, бременни и родилки, както и „лица със заболявания и състояния, които могат да доведат до смърт или до тежки необратими функционални увреждания на жизненозначими органи и системи“. Тук са спешните случаи, всички остри или внезапно възникнали състояния, травмите, отравянията, детското и майчино здраве, онкологичните, инфекциозни и психични заболявания, трансплантираните пациенти и всички терапии, чието отлагане може да предизвика влошаване на състоянието и усложняване на диагнозата.

Лечението в допълнителния пакет ще се прилага за болните, чието състояние позволява да изчакат, но не повече от два месеца. За да бъдат „прехвърлени“ в допълнителния пакет, лицата задължително трябва да имат поставена диагноза, а лекуващият лекар да е извършил „обективна медицинска оценка на здравословното състояние на пациента, на историята и вероятното развитие на заболяването“. Освен това е длъжен да го уведоми за датите и сроковете на плановия прием, за да може пациентът да вземе информирано решение за отлагане на лечението си.

Уточнено е също, че всяка терапия, извършвана в обхвата на допълнителния пакет, автоматично се прехвърля към основния, ако състоянието на пациента рязко се влоши.

За да влязат в сила всички изменения обаче, е необходимо парламентът отново да гласува разписаните промени в Закона за здравното осигуряване. Никой не може да каже колко време ще отнеме това, но е сигурно, че дотогава допълнителен пакет просто няма да съществува.

Лечението в болниците ще се извършва както досега – по разписаните клинични пътеки и новите правила в сектора. Отлагането на лечение пък ще става със записване на час или срещу заплащане – и без да е записано в закон. Листите на чакащите обаче на практика ще бъдат нерегламентирани, но това съвсем не означава, че няма да ги има. Просто ще липсват разписани правила и който може да плати, ще се лекува пръв.

Така създадената ситуация е по-близо до административния хаос, отколкото до секторните реформи, обещани преди година. На фона на лекарските протести и влизащите в сила от 1 април нови правила в здравеопазването обаче (с обнародвания в „Държавен вестник“ и допълнен с анекс Национален рамков договор от 2015-а) изходът изглежда все по-труден. Докторите не харесват промените, все по-малко харесват и министъра си, а това поставя под въпрос не само здравните пакети, но и цял куп стартирали реформи.

Източник:http://clubz.bg/37611-krachka_nazad_za_reformata_moskov_ot_1_april___bez_dopylnitelen_paket

Дават на съд правилата на касата

Новите правила, по които трябва да работят болниците и лекарите от 1 април ще бъдат обжалвани в съда. Най-вероятно това ще стане още в понеделник, каза председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев.

Той допълни, че лекарите ще изчакат да се обнародва Националната здравна карта, след което и тя ще бъде обжалвана. Сдружението на частните болници ще сезира и Европейския съд за неплащането на пълните здравни вноски от страна на държавата, което води до загубата на 1 млрд. лв. приходи на година, каза д-р Цветан Диманов. Междувременно се оказа, че Върховният административен съд е прекратил делото за методиката, по която беше изработена картата. Според магистратите тя не е административен акт, каза д-р Стойчо Кацаров. Meдиците очакваха, че съдът ще отмени методиката и така здравната карта ще стане невалидна. По този начин щеше да спре и една от промените на здравно министерство – въвеждането на селективното договаряне с болниците.

Въпреки несъгласието и протестите на лекарите, от днес влязоха в сила новите правила за работа със здравната каса. В тях се предвиждаше НЗОК да реже от договор за химиотерапия болниците, които нямат второ ниво на отделения за лъчелечение или нуклеарна медицина. Така вместо 39 клиники, само 8-9 щяха да предоставят терапията по данни на Лекарския съюз. Днес обаче здравната каса заяви, че ще промени това изискване и ще даде възможност на клиниките да работят химиотерапия, ако сключат договор с болници с лъчетерапия или нуклеарна медицина. Така няма да се затрудни лечението на онкоболните хора.
Ударното въвеждане на новите правила обаче се оказа, че е довело до забавяне на приема на пациенти. Заради нормативния хаос цял ден сме хоспиталзирали само трима души, при положение, че обикновено приемаме по 60 на ден, казаха от МБАЛ „Св. Ив. Рилски“ в Пловдив. Колегите и сестрите в момента са в паника заради опасността да допуснат грешка при приема на хора и отчитането им към касата, допълниха от МБАЛ „Люлин“ в София.

Въпреки корекцията, остават още много промени, които лекарите искат да се отменят. Сред тях са лимитите по специалности, пръстовия отпечатък и селективното договаряне. Затова протестите на медиците не само продължават, но и се разрастват. Общопрактикуващите лекари в цялата страна не работят. В Русе затвориха и лабораториите, каза д-р Болтаджиев. В сряда всички медици излизат на протест пред Министерски съвет.

И ДАНС се заинтерсували от лекарските протести

ДАНС също са се заинтересуали от лекарските протести. Хора от институцията са разпитвали за подробности Управителния съвет на Българския лекарски съюз, каза д-р Николай Болтаджиев.

Източник:https://clinica.bg/274-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}94{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}8A{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B4-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BF{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}80{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B2{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B8{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BB{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BD{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0-{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}BA{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}81{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D1{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}82{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}D0{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}B0

 

Нова техника за възстановяване на запушени артерии работи в „Света Анна“

Най-съвременен метод за лечение на мозъчно-съдови заболявания, популярен сред пациентите като „безкръвна“ операция, прилагат специалистите в университетска болница „Света Анна“ в София. В болницата работи Център за лечение на инсулти, който е част от новото спешно отделение.
Новата техника позволява пациентите да бъдат лекувани в рамките на златното правило за възстановяване на запушените артерии от три до шест часа, каза за „Хоризонт“ д-р Нурфет Алиоски:

Идва пациентът в Спешното, прави се скенер само на пет метра от Спешното звено и на още два метра в страни от скенера се намира ангиографът, тоест протокол, който в Европа работи от дълги години. За пръв път, разбира се, ще бъде оформено такова звено в България. Човекът колкото по-бързо бъде доведен в такъв спешен център, специализиран, ползите от тази процедура ще бъдат максимални.

През есента на миналата година от Министерството на здравеопазването оповестиха намерението си у нас да бъдат изградени осем такива центъра, тъй като България е на водещо място по заболеваемост, инвалидизация и смъртност от инсулт. Здравната каса доплаща средната цена на терапията и на важните консумативи от 4000 лв.
Източник:http://bnr.bg/post/100676561/insulti

От днес над 100 болници остават без връзка с НЗОК

100 общински болници от  1 април остават без софтуер за връзка с Националната здравна каса, това стана ясно по време на днешния протест на лекарите от Благоевград. Над 200 лекари и медицински персонал от трите болници в Благоевград, сред които и частната излязоха на протест в 13.30 часа днес срещу псевдореформите на министър Петър Москов.

„100 общински болници от 1 април остават без софтуер за връзка с Националната здравна каса, при това го научихме съвсем случайно, използвам случая за да попитам господин министъра – това промяна ли е или хаос”, попита д-р Петър Георгиев. Според него проблемът с връзката между компютрите на болниците и НЗОК е, че между здравното министерство и софтуерната фирма има проблеми.

„Моят протест е срещу големия хаос, който сътвори министърът с така наречените псевдореформи, които са абсолютно неадекватни, тъй като са правени от човек, който дава тон на останалите в неправилна посока. Като се започне от прекаления стремеж всичко да се подложи на контрол, като че ли всички работещи в здравната система са някакви престъпници, които всеки ден се мъчат да откраднат парите в здравеопазването и искат да навредят на пациентите си”, каза д-р Анатоли Тачов. Според него следващото е абсолютното незачитане и арогантно поведение към цялата медицинска общност.

„Най-важното е да се отдели нормален процент като 8-9 на сто от Брутния вътрешен продукт за здравеопазването, за което се отделят мизерни средства”, допълни д-р Тачов. Според него лекарите не искат оставката на министър Москов от страх да не ги обвинят в политически пристрастия, което не е така.

„Предупреждаваме, че сегашната здравна политика от типа „проба-грешка”, насочена основно срещу лекарите, ще се отрази най-лошо на пациентите”, предупреди патологът д-р Георгиев. Според него новите правила за административен контрол превръщат медицинския одит в „министерска бухалка” за саморазправа с лекарите.

„В амбицията си да стане господар на медиците, министър Москов създаде хаос, непознат на здравната ни система”, категоричен бе д-р Георгиев.

„От утре 1 април трябва да започнем да работим по новите правила, но кой от вас ги е видял, никой, сигурна съм в това. Аз ги видях в Държавен вестник, превърнал се в ежедневник благодарение на нашия министър. Постоянно излиза нещо ново, което не смогваме да прочетем, а то вече е отишло в съда, който пък го е отменил и така нататък”, каза д-р Дафина Тачова.
Протестиращите лекари от Благоевград приеха декларация и поискаха да участват в националния протест на 6 април.

Източник: http://novinite.bg/articles/108971/Ot-utre-nad-100-bolnici-ostavat-bez-vrazka-s-NZOK#sthash.A0pS7Oxi.dpuf

Болниците прекратяват терапията на онкоболните

Болници спират терапията на онкоболни с влизането в сила на Анекса към Националния рамков договор от 2015 за комплексно лечение в онкологията. Това съобщиха председателят на Лекарския съюз доктор Венцислав Грозев и представители на Сдружението на частните болници на здравна дискусия при националния омбудсман Мая Манолова.

„Ние от сутринта до настоящия момент имаме многократни обаждания от директори на лечебни заведения, които не могат да отчетат дейността си и спират терапията на онкологично болните по простата причина, че няма договор с други лечебни заведения, които да могат по този начин да отчетат дейността си и тя да бъде съответно заплатена. 40 лечебни заведения в България до настоящия момент и по силата на договора от 2015-а можеха това да го направят. В момента в България съществуват осем или девет са лечебните заведения, които могат да осъществят етична онкологична комисия“, обясни Грозев.

Източник: http://novinite.bg/articles/108975/Bolnicite-prekratyavat-terapiyata-na-onkobolnite#sthash.h0vQ70UU.dpuf

Национален протест на 6-и април организира БЛС

Лавинообразният протест на лекарите в цялата страна продължава

Вчера десетки лични лекари от София протестираха пред БЧК. Те настояват отново да бъде задействан Рамковият договор от 2015 година, както и да се обсъдят нормативните промени в наредбите със съсловните организации. Протестът им беше подкрепен от Българския лекарски съюз. Личните лекари не изключват възможността да не подпишат индивидуалните си договори с Касата.

В 8.00 сутринта десетки доктори се събраха пред сградата на БЧК, с българския трикольор и плакат с големи червени букви –  ПРОТЕСТ. Огорчени от пренеблегването на проблемите в първичната извънболнична медицинска помощ, от формалното отношение на Министерството на здравеопазването към тях, личните лекари предприехаефективните протестни действия. Утежняване на писмената работа и липса на време за преглед на пациентите е основната причина личните лекари да протестират .

За пациентите има работещи дежурни кабинети към всеки Диагностично-консултативен център, уточняват протестиращите лекари.

Общопрактикуващите лекари в Русе се включиха от днес в протеста на медиците. В града работят около 20 кабинета от общо 90, а само на три места се приемат болни.

Намерението си да затворят кабинетите си лекарите в Русе обявиха още във вторник. Те се присъединиха към колегите си от страната като изразиха недоволството си от нововъведенията в здравеопазването.

Моля, заповядайте в кабинета ми, стойте един ден, стойте два дена, стойте десет дена и ще видите на какво сме подложени. Аз съм 40 години лекар, до тука ми дойде. Как навремето нямахме такава бумащина и си вършехме чисто лекарската работа. Какъв лекар съм аз в момента? Аз съм счетоводител и лекар, и касиер, и търговски представител, и фармацевт вече.

Лекарите апелираха за разбиране от страна на пациентите си, които пък трябваше да разчитат само на три кабинета в целия град.

Над 400 медици се събраха на протест пред Регионалната здравна инспекция в Пловдив. Да подкрепят общопрактикуващите лекари в исканията им да спре хаосът в системата дойдоха специалисти от доболничната помощ и лекари от няколко пловдивски болници.

Варненските общопрактикуващи лекари излязоха на протест пред сградата на Регионалната здравна инспекция в морската столица. Те затвориха кабинетите си заради липсата на диалог със здравното министерство и непосилната бюрокрация, която, според тях, губи от времето им за лечение на пациентите. Д-р Янислав Янакиев от един от диагностично-консултативните центрове в града

С този рамков договор, след 1-ви април, абсолютно не можем да бъдем полезни на нашите пациенти. Защото той така е направен, за да не работят хората. Интересът е следният. Да влизат колкото се може по-малко хора в кабинетите и да се изразходват, колкото се може по-малко пари. Икономия по сталински метод.
Министърът  може да каже, че направленията са един милион. Само, че аз имам договор с Касата и на всяко тримесечие, получавам точно определена бройка, която трябва да спазя. Бройка направления, които давам на моите пациенти. Ако не ги спазя, Касата ще ме санкционира. Въпросът не е само в увеличението на направленията. Въпросът е и в преразпределението им. Как да бъдат преразпределени така, че да стигат.

Втори пореден ден общопрактикуващите лекари от Силистра и областта прекъснаха работа за 1 час в знак на протест срещу реформите в здравеопазването, които касаят дейността им. Лекарите са категорични, че стачката им не е за пари, а за да защитят правото си на нормална работа и правата на пациентите.
През последните 15 години семейните лекари в Силистра и областта са намалели с 1/3. В момента са 58, на средна възраст 60 години. 19 са незаетите  лекарски практики, припомни председателят на областната структура на сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Стелияна Величкова и призова пациентите да проявят разбиране. По думите й лекарите протестират за да могат пациентите да получат по-добра профилактична грижа и достъп до медицински грижи, за това очакват от гражданите да ги подкрепят. Пациенти казаха, че разбират аргументите на лекарите, но имат и забележки км тяхната работа. Хората недоволстват защото масово джипита-та искали по 3 лева такса за преглед на пенсионери, които според нормативната уредба трябва да плащат по 1 лев. По време на стачката пред дежурния кабинет в Силистра нямаше опашки.
Протестът ще продължи и утре със спиране на работа за 1 час – от 11 до 12 часа. За времето на стачката ще работят дежурни кабинети в поликлиниките в Силистра, Тутракан и Дулово.

Общопрактикуващите лекари от Хасковска област прекратяват протеста си от утре, съобщи председателят на Съюза на общопрактикуващите лекари в Хасково д-р Николай Николов. Медиците очакват започналите в столицата преговори между страните да дадат резултати. Ситуацията с протестите ще се обсъди на Национален съвет на съюза на общо-практикуващите лекари.

На 6-и април БЛС организира национален протест. Д-р Венцислав Грозев, председател на съсловната организация, заяви:

Нещата ескалираха достатъчно, за да обявим този протест общонационален на 6-и април. В подкрепа на нашите колеги, които са тук, неяснотите, които произтичат и в болничната помощ, ситуацията, в която се намира извънболничната помощ. Все още за съжаление не сме видяли т. нар. решение на Касата, което ние определено ще обжалваме във ВАС.

Оставка на министър Петър Москов засега не се иска от УС на БЛС и Националното сдружение на общопрактикуващите лекари.

Източник:http://bnr.bg/post/100675705/nacionalen-protest-na-6-i-april-organizira-bls

КРАЙ НА МЪГЛАТА ПРЪСТОВИ ОТПЕЧАТЪЦИ

Днес 31 март бе издаден извънреден 25-ти брой на Държавен вестник, в който бе публикувано одобреното и изпратено от Министъра на здравеопазването Решение на Надзорния съвет на НЗОК № РД-НС-04-1 от 29 март 2016 г.Това същото, което беше наричано “ служебен рамков договор “ , “ анекс “ и “заместващо НРД “. Отделна тема е , че ¾ от него е незаконна, но в него поне окончателно се разкри мъглата с “ уникалния код “, “ автентификирането” , ” идентификирането “ и всякакви други медийно и нормативно използувани отглаголни съществителни.

И ТАКА :

Пациентите наистина ще се автентификират с код, само че в чл. 38 ал.1 много хубаво е описано как се създава този код- със цитирам “ сканиране на произволни точки от пръст на ръка на ЗОЛ. Кодът се генерира от четец, върху който ЗОЛ поставя пръст на ръка, и се записва в информационната система на НЗОК.”

Когато пациентът е за лечение в болница, при изписване, пак цитирам / ал. 3 / “потвърждава оказваната му БМП чрез електронна автен­тификация по реда на ал. 1, при която кодът, който се генерира въз основа на сканиране на произволни точки от пръст на ръка на ЗОЛ, се сравнява с УИН от информационната система”. Разбира се, това означава че за да постъпи за лечение, първо трябва да има код, като е направено изключение само за постъпващите в животозастрашаващо състояние в лечебното заведение – пак има отпечатъци, но те трябва да се направят най-късно до изписването.

ПРАВИЛОТО СЕ ПРИЛАГА БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ .

Разпръсната е и мъглата какво ще се прави с децата и с поставените под запрещение . (6) При оказване на медицинска помощ на малолетно или на поставено под пълно запре­щение лице изпълнителят на БМП регистрира в информационната система по ал. 1 и лицето, което може да изразява информирано съгласие за осъществяване на медицински дейности. Регистрира се и родителят / или цялата фамилия ако искат да се сменят /.

Предвидено е обаче, тези който починат в болницата или избягат от нея, да не “ автентификират “ оказаната им медицинска помощ. Не че не може да се мине без такъв текст, но явно искат да е ясно .

КАКВО ПРЕДСТОИ :

  • 14. (1) Националната здравноосигурител­на каса информира изпълнителите на БМП за реализираната техническа възможност за използване на информационната система по чл. 38, ал. 1.

(2) Изпълнителите на БМП в срок до 2 месеца от информирането по ал. 1 се задъл­жават да:

  1. въведат и тестват информационната система по чл. 38, ал. 1;
  2. да подпишат съответни допълнителни споразумения към сключените с НЗОК чрез директорите на РЗОК договори по чл. 59, ал. 1 ЗЗО за задължително прилагане на информационната система по чл. 38, ал. 1 от деня, следващ изтичането на 2 месеца от информирането по ал. 1.

КАКВО ЩЕ СТАНЕ , ако болниците или пациентите или родителите не са съгласни :

НЗОК заплаща лечението по клинична пътека само ако са изпълнени изис­кванията на чл. 38 / чл. 210 ал. 1 т. 7 / .Същото е и за двата вида процедури / чл. 211 ал. 1 т. 6 /. Изрично, макар и излишно е записано и че НЗОК НЕ ЗАПЛАЩА ако не са изпълнени тези изисквания / чл. 215 и 217 /.

Техническата възможност е по провежданата обществена поръчка по решението на Надзорния съвет на НЗОК от 8 декември 2015 г.- отпреди Министерския съвет да приеме преди десетина дни мъгливото “ право на автентификиране “ в Наредбата за правото на достъп до медицинска помощ, което се прилага “след създаване на техническа възможност за това, но не по-късно от 6 месеца от влизането в сила на постановлението”.

Така 22 септември   е последния срок в който трябва да започне да се реализира правото на достъп до медицинска помощ, каквото би трябвало да бъде според вижданията на управлението.

Освен ако Върховният административен съд няма друго виждане.

 

31.03.2016                                       Асен Георгиев