вторник, юни 23, 2026
дом блог страница 1176

ДАНС констатира очевидното за ваксините

ДАНС е готова с доклада за министъра на здравеопазването Петър Москов и вноса на турските ваксини „Еувакс“ и „Пентаксим„. От него става ясно, че в осем точки са описани подробно нарушенията на закона във връзка с ваксините. Крайният извод, обаче е, че нарушения няма.

Според Frognews не е ясно кой е поръчал доклада за спорните ваксини. Изданието цитира три от изводите, написани едно към едно, както и окончателното становище на ДАНС по въпроса: „2. Ваксините „Пентаксим“ и „Еувакс Б“ не са разрешени за употреба в страната и са получени извън предвидения ЗЛПХМ. /Закон за лекарствените продукти в хуманитарната медицина/ 3. Ваксината „Пентаксим“ за деца, произведена в „Мефар“ A.S.P.Турция не е разрешена за употреба на територията на страната съответно не е включена в Имунизационния календар на Р. България, но вече е използвана за нуждите на последния.

4. Ваксината „Еувакс Б“ педиатрична, произведена от LG Saiences-Южна Корея, съдържаща тиомерсал в еднодозова опаковка в противоречие с изискванията на Европейската фармакопея, не е разрешена за употреба на територията страната и съответно не е включена в Имунизационния календар на Р. България. Същата не е използвана за нуждите на последния. Към момента се търсят възможности за законовото използване на ваксината на територията на страната, извън обхвата на Имунизационния календар, което се явява нарушение на междуправителственото законодателство. 5. Министърът на здравеопазването не е използвал предвидената възможност на чл.5 от Наредба 15/12.05.2005 г.,-със своя заповед да извърши промяна на Имунизационния календар на Р. България за лекарствените продукти, неразрешени за употреба в страната. В резултат на извършената дейност по проверката пр.пр.№9537/2015 г. на ВКП и постъпилият сигнал в ДАНС, не може да бъде направена констатация за незаконосъобразни практики и действия, извършени от длъжностни лица и служители на МЗ…“ Припомняме, че в края на януари т.г. прокурорите от Върховна административна прокуратура извършиха проверка, при която се установи, че ваксините „Еувакс” и „Пентаксим“ (Pentaxim) не са разрешени за употреба в България. Това заяви на брифинг Ася Петрова, говорител на Върховна административна прокуратура. Проверката е стартирана на 26 октомври 2015 г. Изводите и заключенията от нея почиват и на становище от Изпълнителната агенция по лекарствата, в което е отбелязано, е и двете ваксини не са разрешени за употреба в страната.

Източник:https://www.actualno.com/healthy/dans-konstatira-ochevidnoto-za-vaksinite-news_532618.html

НЗОК: Гарантиран е приемът на онкоболни в лечебните заведения

Приемът на онкоболните в лечебните заведения е гарантиран. Това заявиха от Здравната каса по повод сигнали, че болници връщат пациенти. От Касата са категорчни, че няма причина болници, които имат договор с НЗОК за Амбулаторна процедура №5 да отказват хоспитализация. До края на април те могат да продължат работата си както досега, като до тогава приведат дейността си съгласно изискванията на Наредба №2 на Министерството на здравеопазването, съобщават от пресцентъра.

Приемът на онкоболни в плевенската болница „Света Марина“ е нормален, потвърди и проф. доктор Григор Горчев, медицински управител на болницата.

Не можем да си позволим да върнем болен, подчерта проф. Горчев, който настоява Министерството на здравеопазването аргументирано да обясни защо е премахната еднодневната хирургия, а пациентът задължително трябва да лежи в болница, което е обратно на практиката по света:

На пациент, на който днес му е направена тази манипулация, може да си тръгне още същия ден. Той трябва да стои 2-3 дни в болница, което е необяснимо, за да се получат парите от Касата – това е проблемът.

Трябва да има правила за работата на общопрактикуващите лекари – те протестират не за пари, а за правила по отношение на реализацията. допълни проф.Горчев, според когото в цял свят лекари, организации и експерти на държавно ниво се борят да се намали болничното лечение, защото е много скъпо.

Източник:http://bnr.bg/post/100677150/nzok-garantiran-e-priemat-na-onkobolni-v-lechebnite-zavedenia

Работещите в частните болници също готвят протести

Служители на частните болници проведоха едночасов протест. Те не са съгласни с много от изискванията на служебния рамков договор, тъй като смятат, че те ще бъдат във вреда на пациентите им, обясни управителят на Плевенската болница „Св. Панталеймон“ д-р Елиза Георгиева:

На Управителен съвет на Националното сдружение на частните болници беше взето решение всеки ден от 12 до 13 часа да протестираме като спрем работа и излизаме символично със сини лентички пред лечебните заведения, в които работим. И да четем, и да разясняваме наложения ни служебен рамков договор, защото въпреки дългия стаж и опит, който имаме, работа с документи, много неща не са ни ясни! Много неща будят недоумение и възмущение!

Очаква се утре към протеста да се присъединят и някои общински болници. Пред „Хоризонт“ председателят на тяхната асоциация д-р Неделчо Тотев посочи, че основните нормативни актове са били публикувани ден преди да влязат в сила, което е създало огромни административни затруднения:

На първо място, удари ни софтуерът. Два дни преди да изтече месецът стана ясно, че фирмата, която до момента поддържаше безплатно, сега изведнъж реши, че трябва да ни направят платени. Отделно вече промените, същинските, които са – ред нормативни документи, които станаха факт последните 2-3 дни. Тепърва се лутаме в тях, за да разберем смисъла им, да разберем логиката им.

Медиците настояват за отмяна на влезлите в сила от 1-ви април промени и запазване на нормативната рамка от миналата година  до постигане на консенсус между всички участници в здравната система. За 6-и април е планиран национален лекарски протест.

Източник:http://bnr.bg/post/100677070/slujitelite-v-chastnite-bolnici-sashto-gotvat-protesti

Не достигат близо 11 хиляди медицински сестри

Близо 11 хиляди медицински сестри не достигат в България, алармираха пред „Хоризонт“ от тяхната професионална организация.

Всяка година страната напускат поне 1000 медицински сестри, каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. 

Големият проблем, за който никой не говори, е, че с този дефицит няма как да се изпълнят нормативните промени за качество и достъп до медицинската грижа: 

Така коментираната Национална здравна карта за първи път ясно показа, че има един критичен недостиг на 10 800 сестри и всъщност благодарение на това признание на Министерството ние се надяваме да бъдат разработени правилните политики за справяне с този недостиг.
Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи подкрепя лекарските протести, но оставя на регионалните ръководства да решат дали да се в включат в националния протест в навечерието на лекарския празник: 
Лекарският съюз има основание, защото така или иначе те не успяха да подпишат Националния рамков договор. Въпросът е, че и с нас диалогът не е на нужното ниво.
Източник:http://bnr.bg/post/100676948/medsestri

Д-р Николай Болтаджиев: Единственото решение е да лекуваме по старите правила

От днес лекарите от частните болници започват протест. В основата на действията им е обжалването на служебния Рамков договор, каза в „Преди всички“ д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници. Очаква се общинските и държавните болници да решат дали ще подкрепят искането.

Още в петък имаше поредни писма от НЗОК с различна информация за отчитане на пациентите, каза още д-р Болтаджиев.

Не работим по клиничните пътеки по отменената наредба №40. Цялата нормативна база в този документ е под съмнение. Новите клинични пътеки не са обнародвани в „Държавен вестник“. Лекуваме по правилата на медицината и по старите алгоритми. Дай Боже, да останем само по правилата на медицината.

Единственото решение е да се работи по Рамковия договор от 2015 година до подписване на новия за 2017-а, смята д-р Болтаджиев. Той припомни, че новите правила са наложени административно.

Източник:http://bnr.bg/post/100676805/d-r-nikolai-baltadjiev-edinstvenoto-reshenie-e-da-rabotim-po-ramkovia-dogovor-ot-2015-a-godina

Защо протестират лекарите

Този път медиците не искат пари, а нормална работна среда. Здравното министерство пък иска да прокара своето виждане на всяка цена. От сблъсъка ще страдат пациентите

Личните лекари обявиха национален протест, който обхвана всички области на България. Те организираха неотложни кабинети, в които да бъдат преглеждани нуждаещите се пациенти. Протест обявиха и частните и общинските болници. Съсловната организация на лекарите – Българският лекарски съюз (БЛС), призова всички свои членове и медицинските специалисти на национален протест, чиято кулминация трябва да е на 6 април пред Министерския съвет.

Кой протестираше през тази седмица и защо

„Причина за крайните мерки са липсата на чуваемост от страна на здравния министър и желанието му да наложи едностранно промени във финансирането и работата на системата“, отбеляза в декларацията си Управителният съвет на БЛС. От столичната лекарска колегия поискаха оставката на Петър Москов. Причините за протестите са, че според лекарите състоянието на здравната система е достигнало критичната точка на хаоса и предлаганите от министерството промени не водят до развитие и подобрение.

Личните лекари изтъкнаха, че протестират срещу здравната политика – заради лимитите за направления и наказанията за лекарите, ако издадат повече направления от определеното, независимо дали имат нуждаещи се пациенти, заради въвеждането на пръстови отпечатъци, което ще струва много на всяка лекарска практика, намаляването на прегледите за някои групи хронично болни, анкетата за удовлетвореност на пациентите, наказанията за това, че пациентът няма достатъчно добри стойности на кръвно налягане и кръвна захар и увеличената бумащина в работата. Според новите наредби личните лекари ще бъдат длъжни подробно да обясняват цените и действията на предписаните лекарства.

Като цяло броят на общопрактикуващите е недостатъчен за страната и много малко от тях в големите градове няма да имат договор за работа със здравната каса от 1 април. Останалите им колеги обаче са притеснени за работните си места, които ще бъдат регулирани от новата здравна карта. Тя влиза в сила от 1 април и ще кара Здравната каса да закупува услуги от избрани болници и лекари, но не от всички. Услугите също ще бъдат лимитирани, за да се поберат в бюджета на здравната каса. Частните и общинските болници смятат, че ще бъде ограничено лечението в тях за сметка на многопрофилните и университетските държавни болници, чийто собственик е държавата, а принципал е здравното министерство, което определя правилата, по които се работи. През следващите седмици пациентът ще трябва да се лекува предимно по местоживеене, тъй като в останалите градове за него няма да има предвиден толкова голям лимит. Болниците предупреждават, че лимитите ще доведат до по-високо доплащане от джоба на пациентите, липса на избор и увеличаване на дълговете на клиниките.

Всички лекари смятат, че работата им е недофинансирана, тъй като цените се определят не на база на реалната себестойност на лечението и изследванията, а на база на бюджета на здравната каса. В края на февруари лекарите отказаха да подпишат Национален рамков договор с НЗОК, въпреки че здравните институции им обещаваха да преразпределят повече пари от резерва на касата за прегледи, изследвания и лечебни дейности. Причината за отказа бяха въвеждането на пръстовите отпечатъци и тоталните нормативни неясноти – по-голямата част от необходимите наредби не бяха обнародвани, съответно нямаше нови правила и никаква точна представа как ще работи системата. След това Конституционният съд отмени основна част от промените – разделянето на услугите на основен и допълнителен пакет, а част от нормативната уредба беше дадена на съд. Междувременно здравният министър обяви, че ще направи служебен рамков договор и вкара в него всички неприети от лекарите промени – пръстовите отпечатъци при преглед, лечение и покупка на лекарства, лимити на медицински услуги, подписване на договор в зависимост от ограниченията на местната здравна карта и други. В личен план съсловието е обидено, че в публичните си изяви министърът ги нарича обобщаващо „болнични шашкъни“ и „търговци в храма на медицината“, без да посочва и наказва конкретни лекари и лечебни заведения, които „източват здравната каса“.

„Медицинската общност е брутално изнасилвана от изпълнителната и законодателната власт и сме поставени в условия на хронично недофинансирана здравна система и непрекъснато променяща се нормативна база“. Цитатът е част от декларация, която лекарите в Пловдив завързаха за балони с хелий в цветовете на българския трикольор и я изпратиха по въздуха на здравния министър и премиера.

Как реагира държавата

Университетските болници, чийто принципал е здравният министър, се обявиха срещу протеста и призоваха за диалог. В защита на министерството и срещу протестиращите застанаха и спешните медици. Спешна помощ е под шапката на здравното министерство. В деня, в който асоциацията на работещите в линейките публикува декларацията си, министърът коментира във фейсбук страницата си, че от началото на тази година заплатите в Спешна помощ са 1500 лева за лекар и 900 лева за медицинска сестра.
В първия ден на протеста на личните лекари здравният министър, заедно с финансовия, обещаха в отговор повече пари. Д-р Москов се срещна с онколозите и обяви, че анонимни чиновници на касата и представители на БЛС са намалили цените на клиничните пътеки за химиотерапия на онкоболните за сметка на тези за операции на херния. Без да бъде упоменато специално, закачката изглеждаше към председателя на УС на БЛС д-р Венцислав Грозев, който е коремен хирург. Министърът обеща 12 млн. лв. повече за радиохирургия и възстановяване на средствата за клинични пътеки в онкологията. Високотехнологичната апаратура за лечение и диагностика на онкозаболявания беше закупена с европари, но за повечето процедури с нея нямаше клинични пътеки и финансиране. Освен че обеща финансиране за това, министърът обяви, че ще даде повече средства за неонатология и за кардиологични прегледи. Той обяви, че всеки може да си протестира, но не приема аргументите на лекарите.

В същото време Москов издаде заповед, в която поиска от всички болници – държавни и частни, графици как ще поемат пациентите на протестиращите си колеги. Болниците могат да приемат пациенти в спешните си отделения, като здравното министерство плаща по около 20 лв. на преглед на част от тях. Клиниките обаче, не могат да предписват лекарства, да издават болнични листове, медицински свидетелства и дори да приемат без направления от личен лекар. Затова отговорите, които получиха Регионалните здравни инспекции (местните структури на МЗ) бяха разнообразни – от графици за прием, през уверения, че работят в рамките на законите, до „по закон имаме два плана за извънредни ситуации – при война и природни бедствия и катастрофи – кой от двата да задействаме“.

Премиерът Бойко Борисов обяви, че ГЕРБ твърдо стои зад реформата на д-р Москов.

Къде е проблемът

Факт е, че в част от градовете болниците са много, а има цели региони, в които няма лекари и аптеки. Всичко това обаче няма как да бъде поправено с административни лостове и опити с цената на всичко здравеопазването да се побере в бюджета на здравната каса. Населението на България е застаряващо и болно. Всеки месец 1.5 млн. души получават лекарства, платени от здравната каса.

Системата е изградена така, че най-много средства се отделят за болнично лечение. От 3.2 млрд. лв. бюджет на здравната каса на личните лекари се падат 180 млн. лв. Спешната помощ все още не е реформирана и не работи достатъчно добре. Личните лекари нямат достатъчно възможности да консултират пациентите преди болницата, а направленията са недостатъчно. За специализирани изследвания като ядрено-магнитен резонанс извън болницата се чака с месеци. В същото време държавата нямаше никакви ограничения за откриване на нови клиники. В момента пазарът е наситен с лечебни заведения и достъпът до лекар специалист е изключително бърз, което е една от добрите страни на системата. Качеството и резултатите от лечението обаче не се измерват.

Това прави наложително преосмислянето на целия механизъм. Ако личните лекари бяха замислени като „вход“ в здравната система, то те към момента изпълняват тази си функция само частично. Основната част от онези, които внасят здравни осигуровки реално – 1.6 млн. души, работещи в частния сектор, са най-разочаровани от системата. Те отделят над 2 млрд. лв. за осигуровки, а отделно от техните данъци държавата покрива с 1 млрд. лв. лечението на 4.5 млн. души – държавни служители, пенсионери, деца, съдебна система, МВР, армия и други. В същото време не могат да ползват пълноценно здравните си вноски. Обикновено те са изправени пред огромна опашка от възрастни хора и деца и предпочитат сами да платят от джоба си лечението и изследванията си. Това значи, че трябват промени в системата на личните лекари. В същото време, от анкета за удовлетвореност на пациентите има, разбира се, огромна нужда. Но съставената към момента само ядосва лекарите с въпроси като „прие ли ви бързо, без размотаване“ – тук подходът на здравното министерство също не беше от най-удачните.

Ще има ли диалог

Д-р Москов реши да разговаря с Националното сдружение на общопрактикуващите лекари на третия ден от протеста им, преди протестите в София, Пловдив и Варна, малко след като даде обяснение пред парламента колко повече услуги за гражданите ще плати НЗОК. По време на тези преговори отстъпи от почти всички предварително въведени ограничения за личните лекари и подписа протокол за ангажименти. Това не спря протестите в най-големите градове, личните лекари ще решават в събота как и дали ще продължат.

Омбудсманът Мая Манолова организира дискусия за случващото се в сектора, на която обяви, че протестите са абсолютно справедливи. Тя препоръча на министър Москов диалог с лекарите и отправи препоръка към премиера Бойко Борисов да застави министъра да чуе протестиращите. Според нея решенията в сектора се налагат едностранчиво, без да се вземе мнението на пациентите и лекарите. Вторият проблем, който вижда Манолова, е свързван с „нормативния хаос, който цари в системата“. Тя се мотивира с току-що обнародваното решение на здравната каса за работа в сектора. „От текста на обнародваното решение за Националния рамков договор става ясно, че той се опира на две наредби, които си противоречат. Наредба №40, която бе отменена, и на Наредба №2, която бе приета преди дни. Тоест от 1 април НЗОК ще може да избира клинични пътеки от един от двата нормативни документа, респективно болничните заведения и другите изпълнители на медицинска помощ. Цените в тях са различни, обемите са различни, наименованията са различни, номерата на клиничните пътеки са различни, т.е. хаосът е пълен“, заяви Манолова. Часове след това от здравната каса обясниха, че са публикували клиничните пътеки по наредба 40, защото е била в сила до 31 март, когато е обнародван договорът.

Какво предстои

Освен националния протест на лекарите през следващите дни предстои лечение по новите правила, въведени от служебния рамков договор и пресяване на лекарите и болниците, които ще работят със здравната каса.

Едно от новите правила вече е на път да предизвика паника сред онкопациентите, за които беше обещана най-голяма грижа. Председателят на Българския лекарски съюз д-р Венцислав Грозев заяви, че от над 40 лечебни заведения, които сега имат право да лекуват онкопациенти, ще останат само 8 или 9 за страната, а това рязко ще ограничи достъпа.

В самия документ за първи път е записан обемът клинични пътеки, които ще купува здравната каса. Ако тя не извърши преразпределение впоследствие, се оказва, че НЗОК ще плаща до определен момент, а след това вероятно ще трябва да плати пациентът. Така например в документа е предвидено касата да плати за 16 649 раждания, а годишно ражданията в България са около 60 хил. Тоест извън първите около 17 хил. бебета, родителите на останалите ще трябва да си платят раждането. В номенклатурата е записано, че НЗОК ще покрие поставянето само на четири кохлеарни импланта при глухота, 20 случая на муковисцидоза и 18 отравяния с гъби. Според плана в България през тази година няма да има нито един болен с вирусна хеморагична треска. Пациентите с мозъчен инсулт, които могат да бъдат лекувани с тромболиза, при което поражения почти няма, ще бъдат 132, докато останалите инсулти са 16 270. В документа са предвидени и нови клинични пътеки за продължително лечение. Касата планира да окаже 12 058 пъти палиативни грижи на онкоболни и да плати за това по 51 лева. Ранна рехабилитация след инфаркт ще бъде платена по 6000 пътеки на стойност 360 лева, а за инсулт – в 24 хил. случая за 360 лева. По 595 лева ще струва рехабилитацията при детска церебрална парализа и НЗОК планира да закупи 2167 бройки.

Източник:http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2016/04/01/2734463_zashto_protestirat_lekarite/

БЛС: Очакваме на протеста на 6 април да излязат 5 хиляди души

Председателят на БЛС подчерта, че всички направени от съюза предложения са били в бюджетната рамка и не може да си обясни, защото министърът ги отхвърля

Разговарях с премиера и неговото желание беше да се възстанови диалогът с Министерството на здравеопазването. Това заяви по повод продължаващите протестни действия на общопрактикуващите лекари в страната председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев във „Факторът Кошлуков“.

Голямото преобръщане на каруцата започна с неподписването на Националния рамков договор на 26 февруари, заяви още Грозев. По думите му това не е прецедент и се е случвало и преди, но тогава остава в сила старият рамков договор, докато сега „буквално е направен нов“. категоричен е Грозев.

По думите му той не може да с позволи, защо Москов продължава с тази политика лишена от диалог. 

Председателят на БЛС подчерта, че всички направени от съюза предложения са били в бюджетната рамка и не може да си обясни, защото министърът ги отхвърля.

По думите му те не са против контрола, а дори напротив. д-р Грозев заяви категорично, че протестът не е политически и подчерта, че в БЛС членуват над 30 хиляди медици.

Пред камерата на Канал 3 Грозев показа декларации от почти всички области в страната, които са заявили, че подкрепят протеста. Работещите и в специализираната и болничната помощ подкрепят недоволството на общопрактикуващите лекари, посочи председателят на БЛС и заяви, че няма обяснение защо някои представители на Спешната помощ излизат с коментари в медиите, че не подкрепят действията на своите колеги.

Очакваме на 6 април 5 хиляди души да излязат на национален протест,

заяви още Грозев. Това е повик от цялата страна, категоричен е председателят на БЛС. Надявам се да имаме подкрепата и на пациентите, защото нашите искания не са свързани само с материалните интереси на лекарите, те са за спокойствие, ред и сигурност в системата на здравеопазването.-

Източник: http://kanal3.bg/news/bulgaria/zdraveopazvane/28691-BLS{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63}253A-Ochakvame-na-protesta-na-6-april-da-izlyazat-5-hilyadi-dushi#sthash.Z6XYsL1U.dpuf

Политиците не си свършиха работата за здравеопазването

Министър Москов не можа да намери подкрепа не само в лекарското съсловие, но и в обществеността като цяло за извършване на някаква реорганизация и оттук идва неговият проблем. Това коментира пред Факти.бг бившият директор на „Пирогов” и настоящ консултант в системата на здравеопазването д-р Спас Спасков. Според него е  твърде силно сега да се говори за реформа в здравеопазването, по-скоро министърът на здравеопазването се опитва да покаже няколко инструмента, с които би могло да се прави такава. Той даде и рецепта, какво трябва да се направи като първи стъпки, за да има успех така дълго очакваната реформа в здравеопазването.

Имат ли основание джипитата, частните и общински клиники да протестират? Основателни ли са исканията им?

Проблемът е общ със здравеопазването и не можем да го разделим на частни и държавни клиники. Основното в него, ако го разглеждаме като проблем, е, че не може да се достигне до консенсус. Тогава, когато се прави някаква реорганизация от какъвто и да е тип, е необходимо да има разбирателство, поне в рамките на 60-65{dca0de70ac926f92800ce69565c43c1d80b42e22b1568c744a965826dfb94c63} от участниците в този процес.  И тогава, когато се прави реорганизация, едно от основните действия на този, който я прави, е да намери свои съмишленици и поддръжници. Мисля, че е твърде силно сега да говорим за реформа в здравеопазването, по-скоро министър Москов се опитва да покаже няколко инструмента, с които би могло да се направи тя. И оттук идва този сблъсък с лекарите, тъй като те не могат да разберат какво точно ще се случва. Те виждат примерно, че има национална здравна карта, но те не знаят за какво ще бъде ползвана тя. И тогава, когато не знаят, започват да мислят за лошите неща, които могат да се ползват от такива инструменти и това в известна степен ги настройва в негативна посока. Министър Москов не можа да намери тази подкрепа не само в лекарското съсловие, а и в обществеността като цяло за извършване на някаква реорганизация и оттук идва неговия проблем.

Споменахте здравната карта, но твърде спорен е моментът както за гражданите, така и за лекарското съсловие с  пръстовия отпечатък. Какво е мнението Ви за тази система?

Пръстовите отпечатъци са форма на идентификация на пациента. Ако погледнем принципа на идентификацията, някога в много старо време отпечатъкът се е считал като форма на идентификация. По-късно хората добиват някаква култура, образование и т.н. и започват да се идентифицират чрез подпис. По-нататък започват да се вкарват и други допълнителни начини за идентификация, да кажем личната карта, която е типична форма на идентификация. Има страни, в които е достатъчно да кажеш името си. Идентификацията с пръстов отпечатък в днешно време е един от високотехнологичните начини на идентификация и струва ми се, че той е прекалено мощен за това, за което желаем да се прави. Тя може да доведе до същия ефект, какъвто е този с ползването на личните карти, или на който и да е друг документ. Поради тази причина, според мен, възникна и този проблем. Правим едно действие, веднага вкарваме второ и трето действие. Но министърът не можа да ни убеди. Той по-скоро се опита да заповяда ползването на пръстовия отпечатък, вместо да ни увери, че това е полезно действие.

Години наред говорим за реформи в здравеопазването, явно е, че рано или късно това трябва да се случи, едно от най-проветривите места е постът на министъра на здравеопазването, какво трябва да се направи и какво българина и лекарското съсловие, за  да тръгнат нещата напред?

За да се тръгне към някаква реформа, първото нещо, което трябва да е ясно на българите е каква е тази реформа. Ние непрекъснато повтаряме от години наред, че трябва да се прави реформа, но самото действие на реформата всеки го носи по някакъв начин в съзнанието си. Аз разбирам реформата по един начин, вие я разбирате по друг, министър Москов може би я по трети начин.  Но никой в момента не ни казва ясно, какво има предвид, когато говори за реформа, точно какво трябва да се случи при извършването на определените действия.  Важно е ние съгласни ли сме на тези действия, въпреки че когато има реформа, има и някои неприятности. То е нещо подобно на ремонта в апартамент.  Винаги, когато правим ремонт трябва да изживеем нещо неблагоприятно, но крайният резултат всъщност ще потуши неприятните усещания от това, което се случва. В случая ние не знаем какъв е крайният резултат и какво точно искаме да се случи. Това е проблем на политиците. Те трябва да излязат съвсем ясно и да кажат в тази реформа, която ние предлагаме крайният резултат ще бъде еди какъв си и стъпките, които ще извършим ще бъдат съвсем ясни. Тогава няма да има никакъв проблем ние като граждани ще изживеем дори и неблагоприятните неща с усмивка, тъй като ще чакаме светлото бъдеще.

Какви все пак са конкретните стъпки, които могат да се направят, за да тръгнем към реформа?

Първото нещо е да се направи анализ, от какво не сме доволни в момента. Всички говорят за някакъв невъобразим хаос, но аз не мисля, че нещата стоят толкова трагично. Но наистина има неща, които биха могли да добият по-добра форма. Ако говорим от гледната точка на пациента, едно от нещата е до известна степен да стане по-ясен достъпът до медицинската помощ и да се знае съвсем конкретно и ясно кое и по какъв начин може да бъде получавано. Ние много добре знаем, че с наличните средства за общественото здравеопазване, не можем да постигнем абсолютно всичко, което бихме желали да ни се случва. И поради тази причина трябва да се вкарва някаква яснота кое е възможно и кое не, за кое ще получаваме медицинската помощ през обществените фондове, за кое през частните фондове и за кое ще трябва да си доплащаме сами, ако желаем да го получаваме. Следващото нещо, на което трябва да се обърне много голямо внимание, са механизмите за финансиране на здравеопазването. За да се получава по-качествено здравеопазване трябва да се събират повече средства и да участват в самия процес повече средства. И ето тук трябва съвсем ясно да се регламентира това как ще постъпват тези средства. С много големи лозунги за това как ще ограничим постъпването на средства, ние всъщност определяме как ще ограничим и някои функции на здравеопазването. За да имаме много добро здравеопазване, трябва да има съответното финансиране. Трябва да се обърне внимание и на това как се изпълнява медицинската помощ. Необходимо ли е да бъдат поставени при този изключително стеснен ресурс, с който разполагаме, логично ли е да завишаваме летвата на изискванията в системата на здравеопазването. Възможно ли е с този ресурс да се изисква това, което ни се иска или пък трябва до известна степен да свалим малко изискванията към системата. И ето как се натрупаха неща, за които можем да мислим и да търсим решения.

 

София / България

Източник: Fakti.bg Политиците не си свършиха работата за здравеопазването

Губим млади хора поради нормативни неуредици

Др Йордан Георгиев, управител на СБАЛ „Св. Панталеймон – Плевен”:

Губим млади хора поради нормативни неуредици

Необходим е ясен срок за акредитация по третия модул за обучение, изразиха мнение директори на частни болници

Недопустимо е нормативната уредба да не поставя ясен срок, в който одобрените структури да получават разрешение за дейността си по третия модул за обучение на специализанти. Това заяви вчера по време на медиен семинар на НСЧБ управителят на СБАЛ „Св. Панталеймон – Плевен” д-р Йордан Георгиев. Той даде пример с лечебното заведение, което управлява и уточни, че независимо от положителната оценка на акредитационната комисия, която е приключила работата си още през 2015 г., няколко отделения все още нямат разрешение да приемат и обучават специализанти.

„Работата ни до този момент показва, че сме търсени като база за обучение. При нас специализират млади лекари в областта на ортопедията и травматологията, анестезиологията, ревматологията, образната диагностика, физикалната и рехабилитационната медицина. За съжаление обаче, поради забавянето на разрешение за обучение по третия модул, не можем да приемем кандидати, заявили желанието си да се обучават при нас в областта на нефрологията и диализното лечение, ендокринологията, неинвазивната кардиология и неврологията”, каза още д-р Георгиев. По неговите думи не е възможно да бъдат задържани младите лекари в България, ако те се сблъскват с пречки и проблеми, които спират тяхното професионално развитие. Думите му бяха подкрепени и от други директори на частни болници, които се обединиха около виждането, че разписването на ясни и конкретни срокове, съответстващи на общоприетите административни срокове в нашето законодателство, е една необходима предпоставка за премахването на бариерите пред младите лекари, желаещи да специализират у нас.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/gubim-mladi-hora-normativni-neureditsi-63771

Д-р Стефан Константинов: До лекарските протести се стигна зорлем, защото зорлем Москов докара нещата дотук

Вироглавство и една каша от добри и глупави идеи – това са причините за лекарските протести, които не стихват вече четвърти ден. До тях се стигна зорлем, защото зорлем здравният министър Петър Москов докара нещата дотук. С тези думи коментира пред Дарик ситуацията в здравеопазването д-р Стефан Костантинов, бивш здравен министър в кабинета „Борисов” и настоящ АГ специалист в болница „Майчин дом”. Според Константинов от въпросните протести никой не печели. Най-много обаче губят тези, които имат нещо. А имат нещо тези, които държат властта, смята специалистът. Намеренията на Петър Москов бившият министър метафорично сравни със сладък и вкусен сироп. „Ако в него обаче сложите една лъжичка катран, от него нищо няма да стане.”

Как гледате на цялото недоволство в сферата на здравеопазването, което в момента е в разгара си?

Гледам донякъде с тъга, донякъде с чувство на вече видяно, защото такива протести имаше и преди 6 години. Гледам със съжаление, защото доколкото виждам това ще е поредният опит да се направи някаква реформа в здравеопазването, която ще претърпи провал. Донякъде обаче нещата са твърде логични, защото това го предвиждах още в началото, когато видях накъде отиват нещата.

Тоест, не говорим за нещо случило се днес или вчера?

Нали знаете, нещата много пъти ескалират. Бавно се трупат – днес малко, утре малко… Между другото до този протест се стигна зорлем. Не беше логичното развитие в кариерата на д-р Москов като министър да му се случи точно това. Той тръгна много силно, той имаше страхотен рейтинг, може да го има и сега, но имаше много добра перспектива пред себе си и от коалиционния формат, и от подкрепата от различни политически сили, да направи смислени неща в здравеопазването. Но той зорлем ги докара нещата дотук в момента.

Размиват ли се според Вас причините за протестите?

Причините са вироглавство и липса на открояване на стратегически и главни цели, които трябва да се преследват. Аз съм казал, че подкрепям доктор Москов, например с Националната здравна карта, селективното договаряне на болниците с касата – неща, по които да се помисли как да се направи така, че българинът да получава необходимата здравна помощ вкъщи или в кабинетите в извънболничната помощ, подкрепях и електронното здравеопазване. Всички тези неща обаче потънаха в един водовъртеж от безсмислени идеи като разделяне на пакета на две, листи на чакащи, пръстови идентификатори, безумни наредби за „ограничаване на” достъпа на населението до медицинска помощ. Всичко това загуби добрите идеи на министъра, той не можа да открои стратегическите си цели и доведе до страхотно напрежение в системата. Това, което никога досега не се е случвало, два дни преди подписване на договори и анекси да излизат официални наредби или пък да се пише наредба на базата на друга наредба, която още е в проект. Това са изключително груби административни грешки, а няма начин ако ти грешиш в административната си работа, да имаш някакъв стратегически поглед и да направиш нещо смислено.

Тоест, ако правилно Ви разбирам, промените, обобщени с клишето „реформа”, ги оценявате със смесени чувства?

То клишето „реформа” е наистина клише, защото тук нямаше реформа. Имаше добри идеи, имаше и глупави. Но всички те се забъркаха в една каша. Вие знаете, че може да направите един много хубав сироп, сладък и вкусен, но ако в него сложите една лъжичка катран, от него нищо няма да стане.

Какво ще се промени за българския пациент и за българския лекар от първи април?

Българският лекар ще бъде разхождан между учрежденията, ще трябва да ходи да се регистрира за планови операции, за планов болничен прием. Това ще трябва да го правят българските лекари и никой няма да го прави с добри чувства. Така че отново ще ескалира напрежението в здравната система заради някакви абсолютни недомислия, които се случват. За съжаление няма да се усети нищо добро за българския пациент. Да, там, където има нови апаратури, където бяха пуснати линейни ускорители, ще се усети полза, но макар и нескромно искам да напомня все пак, че тези проекти не са започнати от сегашния екип на министерството. Като цяло обаче в масовия случай администрацията, бумащината и бюрокрацията отново ще изместят медицината.

Не значи ли обаче по-голямата бумащина край на злоупотребите?

Много се злоупотребява с думата „злоупотреба”. Една година и половина екипът на министерството си прави пиар на гърба на други хора. Къде са тези големи злоупотреби? Спомняте ли си, че се говореше как са хванати рецепти за лекарство, което никога не е внасяно, но здравната каса го е плащала? Къде са имената на хората, които са изписали рецептите, на аптекарите, които са ги продали, на фирмите, които са го внесли? Поне да бяха дадени на прокурор, да ги знаехме, да се водеше дело. Аз разбирам, когато говориш за злоупотреби, да кажеш, че има злоупотреба и ще се накаже този, който е злоупотребил. Говоренето една година и половина за злоупотреби нагнети в обществото някакво очакване, че това е ужасен сектор, в който се краде, в който се изливат страхотни пари, те потъват като вода в пясък. И това е на най-високо ниво. И непрекъснато се набива в ушите на хората, които пък имат очакване, че най-накрая някакви негодници в бели престилки ще бъдат хванати. И една част от хората подкрепят д-р Москов, защото си мислят, че той ще хване бялата мафия. Това са пълни глупости. Има нерационално харчене на парите в здравеопазването. Нашите пари, вашите и моите, могат да се харчат по-добре. Само че промените, които предлага д-р Москов, не водят към такъв ефект, те водят точно до обратния. Още някой, който всъщност краде в момента, той ще ни харчи парите, защото някой някъде ще казва коя болница колко пациенти да лекува. Нещата са ужасни. Повярвайте ми, аз работя в болница, нещата ще стигнат до ниво на клиника да се казва на ден колко пациенти с каква диагноза може да приеме. Това е безумие, което го няма в нито една страна.

Какво е Вашето послание към лекари, пациенти и управляващи?

Както се казва „кучето си лае, керванът си върви.” Нека обаче ако не мислят за пациентите, да помислят за собствената си политическа кариера, защото това вероятно ще ги заинтересува. От тези протести никой не печели. Абсолютно никой, всички ще загубят. Най-много обаче ще загубят тези, които имат нещо. А, тези, които държат властта, имат нещо, повярвайте ми.

Източник:http://bestdoctors.bg/article/id/1451289