сряда, юни 24, 2026
дом блог страница 1174

Високо ниво на калций в артериите разболява българите, смята авторитетен немски хирург

Българските пациенти имат твърде високо ниво на калций в измененията по артериите. Освен това те много късно търсят лекарска помощ, което усложнява тяхното лечение. Това заяви на пресконференция със здравни журналисти световният авторитет в лечението на периферни съдови заболявания проф.д-р Ралф Лангхоф от Германия, който е на двудневно посещение в Болница „Тракия“ – Стара Загора по покана на отделенията по „Съдова хирургия“ и „Инвазивна кардиология“.

Професор Лангхоф ще проведе на 7 и 8 април ендоваскуларно лечение на шестима пациенти със сложни тромбози и стенози на артериалните съдове в екип с инвазивните кардиолози д-р Борислав Борисов, д-р Михаил Михалев и съдовия хирург доц. д-р Димитър Петков.

Една от основните причини за честата съдова заболеваемост сред българите са лоши навици като тютюнопушенето и други, посочи проф. Лангхоф. Сред първите признаци за появата на периферен съдов проблем може да бъде болка в подбедрицата при ходене, която кара човек да спре и да си почине, допълни доц. Петков. Твърде късен симптом е опадане на космите и поява на ранички по краката, враснали нокти, които може да се дължат на започваща исхемия на крайника. В резултат може да се развие гангрена и болният да загуби крайника си. За щастие в 21-ви век медицината разполага с ендоваскуларни или хибридни методи на лечение, които съчетават отворена с „безкръвна“ хирургия. Тези методики се прилагат и в болница „Тракия“ на същото ниво, както във всяка европейска болница, посочи доц. Петков. „Ние сме благодарни на проф. Лангхоф, че е дошъл, за да разкрие някои тайни от практиката си в лечението на тези заболявания“, допълни той. Доц. Петков призна, че не са редки случаите, в които екипът му е оперирал неправилно лекувани пациенти. „Работим активно с общопрактикуващите лекари, но симптоматиката не е достатъчно позната и за съжаление такива пациенти може да се срещнат често в отделенията на българските болници“, посочи доц. Петков.

„Бил съм в различни болници в България, разгледах днес Болница „Тракия“ и съм впечатлен колко модерна е тя. Бих казал, че изглежда по-съвременно от болница Charite Berlin, в която работя, а това е една от най-известните болници в Европа“, посочи проф. Лангхоф. Той заяви, че ще бъде удоволствие да работи с д-р Борисов, д-р Михалев, доц. д-р Петков, които имат огромен опит в инвазивните и ендоваскуларни процедури.

Д-р Ралф Лангхоф е изключително известен със своите постижения в областта на ендоваскуларната медицина или отпушване и разширяване на променените от атеросклероза съдове. В практиката си той е извършил над 15 хиляди различни високоспециализирани интервенции – вътречерепни, бедрени, бъбречни, венозно-лазерни и други. Д-р Ралф Лангхоф е член на УС на Европейската фондация за съдова медицина, главен лекар на отделението по ангиология в Център за съдова медицина Берлин – Вилмерсдорф, член на Научния консултативен съвет за осигуряване на качество в ангиологията.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/visoko-nivo-kaltsiy-arteriite-razbolyava-balgarite-63822

Дехуманизирането на лекарската професия

ДЕХУМАНИЗИРАНЕТО НА ЛЕКАРСКАТА ПРОФЕСИЯ е процес, който наблюдаваме отдавна и в който макар и с никаква заслуга са въвлечени и пациентите и медицинските специалисти. Днешния 7 април- световен ден на здравето, приеман и за празник на лекаря , е повод да си кажем че този процес се формира не от лекарите а от политиците и администрацията.Познавам стотици лекари , които би трябвало да са деформирани от налагания модел, но са останали истински лекари- от тези, които заслужават когато влязат някъде, останалите да стават прави.Затова искам да илюстрирам с десет примера / може и много повече /, какви са условията, които предопределят влошаването на най-ценното в здравеопазването : отношенията лекар- пациент.

Най впечатляващ е регламентът, който определя накратко казано , какво няма да се заплаща от НЗОК. Изобретението е на финансовия министър Симеон Дянков от 2010 г., устойчиво възпроизвеждан до днес с постановления на Министерския съвет и включени в тях едни “Методики…”. Това трябваше да отпадне , и през 2016 г.както го промотираха “да се възстанови договорното начало” и НРД. Видяхме колко се възстанови, и в резултат излезе решението на Надзорния съвет на НЗОК от 31 март. В него има част, която очертава една от трите най-важни добавки към НРД 2015 г. / който иска може да си прочете чл. 202, 208, 213, 214, 215, 221 и 223 / в раздела “болнична помощ” :

  1. Ако един пациент е на лекарства за домашно лечение , от момента в който постъпи в болница НЗОК спира да му ги плаща. Трябва да му ги осигурява болницата за своя сметка.
  2. Ако пациентът е с повече от едно заболяване НЗОК ще заплати лечението само на едно , а болницата трябва да му лекува всички.
  3. Ако на пациентът се налага да го лекуват по две клинични пътеки-хирургична и друга , НЗОК ще заплати на болницата само хирургичната.
  4. Ако по време на лечението настъпят усложнения или диагностициране на състояние за които болницата няма сключен договор и капацитет, тя трябва да му осигури приемане в друга болница за своя сметка и без да получи нищо за проведеното от нея лечение.
  5. Ако след изписването на пациента в срок от един месец по някаква причина – най често поради настъпили оперативни усложнения се наложи повторен прием по същата клинична пътека / т.н. “коректна рехоспитализация “/ НЗОК заплаща и то след проверка само единия прием.
  6. Ако при внезапна проверка от НЗОК се окаже че приетият пациент в този момент не е в отделението , НЗОК няма да заплати за лечението му.
  7. Болницата ще получи едно и също плащане ако е лекувала пациента само 5 дни / колкото е предвидения минимум по КП /, или го е лекувала колкото трябва / например 10 дни /. Същевременно обаче трябва и да го е излекувала и да му направи 2 контролни прегледа.
  8. Ако болницата в един месец приеме повече пациенти, отколкото им е определено не само като брой но и като вид, НЗОК не само че няма да им плати, но няма да й приеме и отчетните документи.
  9. Болницата няма право да иска или да задължава пациентът да плаща нещо , по лечението , което се покрива от НЗОК / нещата които не се покриват са в специален списък, и са предимно медицински изделия /.
  10. Което и да е неплащане на болницата или плащане от пациента, се комбинира и със санкции от страна на НЗОК.До 2015 г. в законите за бюджета на НЗОК бяха предвиждани по 12-14 милиона приходи, откровено наричани “ от глоби и санкции “, които сега вече се водят като “неданъчни приходи “ .

 ТЕЗИ мерки изглеждат много човеколюбиви, но само ако не се гледат последиците им. Тук не е въпросът че всъщност са продиктувани от финансова гледна точка, а това че с този комплекс от мерки и подходът при прилагането им, не може да се постигне по-добро лечение. Или по-точно, ако се постигне добро лечение, то ще бъде не “поради “ а “въпреки “ тях. Ясно е ЗАЩО е така !

–   Болницата няма интерес да приема планово пациенти с няколко заболявания, или в действително тежко състояние, а само здрави , или почти здрави .Хуманно е да бъде обратното.

– Болницата не винаги има интерес да приема и лекува по най-главното, водещо и основно заболяване , а по най –подходящата / стойностно надценена / клинична пътека.И може да си избира.

– За болницата тези правила определят нещо като “Ол инклузив “ на лечението , при което обаче за разлика от туризма, където не може да се направи индивидуален прием според апетита на госта ,  има възможност за избирателност. Колкото по-голяма е листата на чакащите, толкова е по лесен подбора на пациенти, вписването на съчинени анамнези и симптоми и съставянето на меню в колкото може по-ниски стойности от   “ рамките на бюджета “.

– Така пред лекарите стои раздвоението между Хипократовата клетва, наказателната отговорност и собствената им човечност и от друга страна интересите на болницата , а и на собственото им заплащане . Да кажат ли на пациента истината по лечението и заплащането с цената на неодобрение от страна на ръководството и колегите.Да напише в епикризата при изписване енигмата “ с подобрение “, но и да каже на човека че трябва още да се лекува или да го успокоява , че симтомите ще отшумят и “нищо ти няма”. Да си направи ли труда за безплатния контролен преглед , или да се надява че при пациента всичко ще се оправи. Още десетки въпроси , трудни за лекарския манталитет като индивидуалност и колегиалност.

– НИКЪДЕ НЕ Е ЗАПИСАНО , но може да се прочете между редовете, че НЗОК ще заплати клиничната пътека независимо дали пациентът е дехоспитализиран с епикриза “ излекуван “ или с аутопсионен протокол – НЗОК е финансова институция, за която е все едно. За лекарите обаче НЕ Е ВСЕ ЕДНО и това е една от причините за протестите им. И е една от причините, много малка част от лошия потенциал на съществуващите регламент и практика, да се реализира в действителност.И е една от причините да продължим да уважаваме тези, които всъщност отговарят за здравето ни.

 

07.04.2016               Асен Георгиев

 

Протести на лекари у нас и зад граница, протест за децата с увреждания

Очаквано, един от акцентите в днешната преса е лекарският протест. „Стотици лекари излязоха на национален протест в София вчера. Този път те блокираха площад „Независимост“ пред Министерския съвет. Исканията им бяха същите като от протестите през предишните дни – да се удължи действието на рамковия договор от миналата година и да се подпише анекс с участието на здравната каса и Българския лекарски съюз (БЛС)”, пише „Труд” и цитира председателя на съсловната организация д-р Венцислав Грозев, който казва: „Исканията ни от началото на националните протести на 24 март досега не са се променили, но никой не ни чува.”

В „Телеграф” четем: „Стотици лекари от цялата страна излязоха на митинг в навечерието на професионалния си празник. Най-малко 1000 медицински служители от София, Пловдив, Бургас, Търговище, Плевен и Варна се събраха вчера на площад „Независимост“ в знак на несъгласие с промените в здравната система.”

Ежедневникът допълва: „Съсловието застава против пръстовите отпечатъци и идеята в рецептите да се разписва само активното вещество, а не конкретна марка на лекарствен продукт. По думите на лекарите всички нововъведения ги превръщат „от лечители в администратори“. Вестникът цитира и думите на проф. Милан Миланов: „Не искаме цветя и уиски, искаме да си ги купуваме. Искаме да гледаме благодарните очи на нашите пациенти и да не ни е срам.”

„Земя” пък припомня: „Първоначално лекарското недоволство поведоха общопрактикуващите лекари, които започнаха ефективни протестни действия срещу здравните политики още в началото на миналата седмица. След среща с ресорния министър обаче джипитата решиха да преустановят своите протести, но щафетата поеха частните лечебни заведения. Лекарите в някои болници излизаха пред тях за по час, за да изразят недоволството си от неяснотите около новите правила, по които здравната каса заплаща от началото на месеца. Припомняме, че дни след като обявиха намеренията си за национален протест, лекарите бяха проверени от служители на ДАНС. От държавната агенция посетиха централата на съсловната организация, за да получат подробна информация за предстоящия митинг.”

Също за лекарски протест, но зад граница, пише „Сега”. „Над 5000 операции, медицински процедури и прегледи са отменени във Великобритания заради 48-часовата стачка на младшите лекари, съобщиха медиите на Острова. Това е четвъртият им протест от началото на годината. Младшите лекари са недоволни от предложена от здравния министър Джеръми Хънт реформа, която предвижда увеличаване на броя на работните часове, но без скок на заплащането. Правителството твърди, че възнагражденията на младшите лекари няма да намалеят, а за 3/4 от тях дори ще се увеличат. Британската медицинска асоциация, която е профсъюз на медицинския персонал, поиска допълнителните работни часове на младшите лекари да се заплащат като извънреден труд, но това беше отхвърлено. Младшите лекари във Великобритания са квалифицирани като медицински служители.”

И още един протест, отново у нас – този на родителите на деца с увреждания, привлича вниманието на пресата. „840 лева да получава личният асистент на дете с увреждане поискаха гневни родители на протест пред Народното събрание. Над 200 души се събраха вчера по обяд и затвориха за час централния бул. „Цар Освободител“. Протестът им завърши с шествие до социалното министерство. Там поставиха кутия за помощи, с които ведомството да си купи нови коли”, пише „Стандарт”.

„Сега личните асистенти получават по една минимална заплата. Родителите настояват те да взимат по две. Те алармираха за още проблеми – част от общините, които дават парите, не са кандидатствали по оперативната програма за личен асистент и на места средства няма. Другаде пък принуждават родителите да работят почасово и на практика те вземат по 100 лв. месечно. Няма и достатъчно центрове за рехабилитация”, обобщава проблемите публикацията, като отбелязва: „В България има 25 600 такива деца, а лични асистенти имат 15 600 души, сред тях и възрастни с тежки заболявания.”

Публикациите в пресата следят и случая с пребития проф. Стефан Станчев от столичната УМБАЛ „Св. Анна”. „Пребитият почти до смърт професор по ортопедия Стефан Станчев е бил експерт по десетки знакови дела, разкриха източници на „Телеграф“ от медицинските среди. Именно заради това ченгетата ще започнат проверка на казусите, за да видят дали благодарение на негова експертиза някоя мутра или наркобос не е попаднал в затвора”, четем в „Телеграф”.

„Побоят е поръчков, убедени са криминалистите. Вече има образувано дело за убийство по хулигански подбуди срещу неизвестен извършител, обясниха вчера от Софийската градска прокуратура. Веднага след бруталното нападение съпругата на проф. Станчев разказала пред разследващите, че и миналата година имало инцидент с него. Непознат мъж го ударил и избягал. Във вторник обаче побоят е бил, за да го убият, смятат лекари от Окръжна болница. Според една от версиите е възможно проф. Станчев да е бил експерт по знаково дело на бандит, който впоследствие е бил вкаран в затвора. Неофициално се говори, че той и вече покойният проф. Бусарски са участвали в операцията на Големия Маргин. Според друга версия личен мотив стои зад побоя”, пише още изданието.

Източник:http://www.zdrave.net/news/novini-210/presata-protesti-lekari-nas-granitsa-63810

Как медицината се изгуби в законодателството?

Нивата на заблуди в обществото ни са толкова високи, че вече никой не може да разбере защо лекарите недоволстват от наложените им нови правила. Може би защото те се представят от здравното министерство и касата като нещо позитивно, което ще спре изтичането на финансов ресурс и ще подобри съществено качеството на обслужване в болниците. Дали обаче действително е така?!

Може би малцина са наясно с проблемите в здравния сектор. Дори опитните журналисти вече затънаха в нормативната база. Дни преди националните лекарски протести от дума на дума стана ясно, че нито един колега, в това число и аз, не е в състояние да обясни на простичък език, защо реформата „Москов“ не решава проблемите в сектора, а генерира нови.

Тогава шефът на пловдивска частна болница – Красимир Грудев, реши да внесе малко ред в хаоса. Той разказа какво е да развиваш бизнес в една среда с непрекъснато променящо се законодателство. При това авторитарно. За целта той замени лекарите с журналисти, здравното министерство – с министерство на истината, а НЗОК – с Национална информационна каса. И ето какво се получи.

Да речем, че човек реши да издава вестник по правилата в здравната система. За него се знае, че е завършил журналистика с пълно отличие. Специализирал е 2 години във френски ежедневник. Владее перфектно няколко езика. Работи в централен вестник с висок тираж. Има различни награди за добра журналистическа работа и високи постижения в професията си. В даден момент обаче иска да продължи да се развива, правейки собствен вестник със свои колеги.

Първо, за да може да си направи вестник, той трябва да получи лиценз от т. нар. Министерство на истината. Отива и обяснява какви са му намеренията. Оттам приветстват идеята му и заявяват, че държавата поощрява инициативността сред журналистите. Тогава той заявява, че редакцията на новия вестник ще е в София. И се сблъсква с неодобрението на чиновниците в министерството. Казват му, че има Национална информационна карта, според която медиите в столицата са твърде много. Може да има вестник, но трябва да го издава в малко населено място, където нямат средства за масова информация.

Въпреки неодобрението, което получава от страна на съпругата си, журналистът все пак успява да убеди всички в любовта си към професията и да премести цялото си семейство в провинцията. Наема помещения, хора и техника. Започва да отпечатва своя вестник и да плаща заплати. От ресорното министерство идват на проверка и след няколко месеца му издават разрешението за дейност. И тогава журналистът открива с изненада, че му е дадено първо ниво на компетентност.

Отива той отново в столицата да пита защо е подценен толкова. Все пак е специализирал във Франция и лично е правил интервю с Франсоа Оланд, т.е. доказал е, че е професионалист в работата си. Оттам обаче му обясняват, че засега може да отразява само дребни селски инциденти и местни спортни прояви, тъй като разполагал само с двама-трима журналисти. Каква е връзката между броя на журналистите и качеството на тяхната работа, така и не става ясно.

На връщане от министерството журналистът среща свой стар приятел, който му дава съвет да назначи 5-6 пенсионери на фиктивни договори, за да си вдигне нивото на компетентност. Това ще му даде възможност да отразява и събития от общински характер. Речено-сторено. Оказва се обаче, че за да се развива и да отразява национални събития, той трябва да влезе в общата информационна система, да получи квота за това, колко и какви събития може да отразява, както и да му бъде определена цена за всяка новина. Уж професията е свободна, но не съвсем.

Тук идва и въпросът за контрола, който Националната информационна система упражнява върху дейността на клетия журналист с новия вестник. За всяка написана от него статия се изисква ЕГН, точен адрес и пръстов отпечатък от интервюирания в материала. По време на проверката инспекторите ще разпитват източниците му на информация дали са доволни от това, как са цитирани.

Освен това журналистът ще трябва да представи писмена обосновка защо и как е написал новината. Към нея трябва да има и достатъчно събран доказателствен материал. А като капак на всичко това журналистът ще бъде проверен за правописни и стилови грешки, които ще бъдат строго наказани. Така накрая ще се окаже, че глобите, които се плащат, са в пъти повече от приходите във вестника. И на журналиста с отлично образование, квалификация и награди ще му се наложи да закрие вестника и да замине с цялото си семейство за Франция.

Източник:http://www.hospital.bg/news-8034-kak-meditsinata-se-izgubi-v-zakonodatelstvoto.html

Карат деца диабетици да доплащат по 197 лв. за тест ленти за измерване на кръвната захар

Нов шок и ужас се стовари през последните дни върху непълнолетните диабетици у нас, след като разбраха, че ще трябва да доплащат по 197 лв. за тест лентите за измерване на кръвната захар. За скандалното нововъведение алармираха от Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, откъдето настояват незабавно стопиране на порочната практика. „През последните дни ужасът е пълен, защото отивайки да получиш тест ленти за дете до 18 години, се налага да доплатиш 197 лв., което е абсурдно. България е единствената страна в ЕС, в която има такова ограничение за отпускане на тест ленти за самоконтрол като брой и като вид на диабета“, коментира председателят на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет Елисавета Котова. Тя уточни, че пациентите с диабет тип 2 дори нямат право да получават тест ленти и глюкомер, които НЗОК поема. Елисавета Котова даде пример с Австрия, където пациенти, които са само на диета и не ползват медикаменти имат право на 50 тест ленти за 6 месеца. От Асоциацията настояват броят на тест лентите да бъде увеличен, за да няма усложнения за пациентите. „Искаме от НЗОК при падане на цената да увеличи броят на тест лентите. Недопустимо е при падане на цената да няма повишение на количеството им за пациентите“, коментира още Елисавета Котова.

Според данни на съсловните асоциации диабетиците у нас са над 460 000 души, като 390 000 от тях въобще не получават глюкомери и тест ленти. По изчисления на организациите са нужни около 190 000 кутии с тест ленти годишно, които да бъдат дадени на пациентите от всички групи диабет. Така ще се вземат превантивни мерки, за да не се получават усложнения от заболяването.

От Асоциацията на децата и младите хора с диабет са подготвили Петиция за реимбурсиране на тест ленти за самоконтрол на кръвната захар, която само за няколко дни под нея са се подписали над 5000 души. Петицията предстои да бъде внесена в Народното събрание, Министерството на здравеопазването, НЗОК и Омбудсмана Мая Манолова.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5414839

Москов насъсква – пациенти срещу лекари, медици срещу търговци

Дошло е време, когато трябва да се разделим лекарите от търговците. Това каза пред БНТ министърът на здравеопазването Петър Москов по повод масовите протести на медиците в цялата страна. По думите му именно това разграничаване е основната цел на реформата, която среща толкова критики.

„Нека търговците да бъдат регулирани от невидимата ръка на пазара“, заяви министърът. Според него трябва да има подреден план за лечение на пациентите, а не болните да бъдат „футболирани“. „Не трябва човек да бъде прехвърлян от една клиника в друга“, поясни Москов.

За лекарите системата ще бъде добра, принципна и финансираща адекватно заплащането им. А търговците – нека за тях да се грижи невидимата ръка на пазара, каза ресорният министър.

Той заяви, че в момента сме свидетели на едно трудно, на моменти срещащо жестока съпротива, подреждане на параметрите на системата и връщането й към здравни и медицински цели. Това става последователно и през законови, и през нормативни актове, и през поведението на всички институции, които носят отговорност за това. “Това е промяна на порядъка на джунглата с порядъка на цивилизования свят.”

Много години в системата на здравеопазването не бяха правени промени. Върху едни пороци бяха натрупвани куп други пороци. Практиките ставаха все по-непрозрачни и всеки един лекар намираше собствения си начин да оцелее, за да може да храни семейството си, посочи Москов и допълни, че това се е случвало без правила или по правила, които, доколкото системата не му гарантира, той трябва да измисли за себе си.

Здравният министър увери, че разбира напрежението в гилдията и донякъде позицията на БЛС, но беше категоричен, че вън от съмнение е, че системата трябва да бъде променена, за да може тя да има стабилни финансови параметри, да има ясна, предвидима и отговаряща на нуждите на пациентите структура и за това да се плаща за резултат, а не за отчетена дейност.

За палеца

Идентификаторът няма да създава проблеми на личните лекари. Това е ангажимент на Здравната каса, която ще има връзка с пациентите, а новата система е смърт за измамниците, заяви още министърът.

Онкоболните

По отношение на лечението на онкоболните, той обясни, че това е комплекс от мерки и започва от момента на поставяне на диагнозата или основателните съмнения за нея и завършва или с излекуването, или с гарантирането на достоен край на дните, ако заболяването не е лечимо. Всяка една структура, която до този момент е лекувала едно или друго в периода на лечение на онкоболните, може да продължи да прави това, но само като част от договорна верига.

Източник:http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=5414795

7 април – Ден на здравето под мотото „Да победим диабета“

Седми април е Международният ден на здравето, като тази година той се отбелязва под мотото „Да победим диабета“. Броят на страдащите от това заболяване по света се е увеличил почти четири пъти от 1980 г., и вече е 422 милиона души. Диабетът отнема живота на 3,7 милиона души всяка година и броят им ще се увеличава, ако не бъдат предприети „драстични мерки“.
Световната здравна организация призовава правителствата да регулират съдържанието на мазнини и захар в храните и да осигурят здравословни решения. Необходимо е по-добро градоустройство, за да се карат велосипеди и хората да се движат повече.
7 април е професионален празник на всички здравни работници.
У нас – около 70 процента от българите оценяват здравословното си състояние като „добро или много добро“, отчита Националният статистически институт. Тези статистически данни се потвърждават и от последен анализ на Евростат за самооценка на здравето на гражданите на възраст между 25 и 64 години. Най-висок е процентът на хората с положителна нагласа към здравето си в Гърция, Швеция и Ирландия, а най-нисък – в  Португалия, Унгария и Хърватия.
Източник:http://bnr.bg/post/100678164/da-pobedim-diabeta

Броят на болните от диабет в света се е увеличил четири пъти

Броят на възрастните диабетици се е увеличил до 422 млн. души през 2014 г. Това е близо четирикратно увеличение в сравнение с 80-те години, показва първият международен доклад на Световната здравна организация (СЗО). „В световен мащаб 422 млн. възрастни живеят с диабет през 2014 г., в сравнение със 108 млн. през 1980 г.“, се казва в текста на СЗО, цитиран от БГНЕС. В него също така се предупреждава, че заболяването се разпространява заради промените в начина, по който хората се хранят, движат и живеят. Заболяването директно е причинило смъртта на 1,5 млн. души по света през 2012 г., но увеличените нива на глюкоза в кръвта, причинени от диабета, са причина за още 2,2 млн. смъртни случая през същата година, посочва още докладът. Болестта се разделя на два типа. Диабет от първи вит се появява когато панкреасът не произвежда достатъчно инсулин и в момента не е ясно как да се предотврати развитието на този вид болест. По-голяма част от болните живеят с втория тип диабет, който се свързва с наднормено тегло и други фактори на начина на живот. Той се появява при възрастни, но все по-често и при деца. Според СЗО начин за облекчаване на тежестта от болестта е като се направят промени в навиците на хранене и движение на хората най-вече в началото на техния живот.

Лекарите питат: Защо превърнахте кризата в епикриза?

Протестът на медиците блокира площад „Независимост“

Снимки Веселин Боришев

Ден преди професионалния си празник 7-ми април – Международния ден на здравния работник, доктори от цялата страна размахаха плакати: „Искаме реформа, не имитация“. Протестът в София се организира от Българския лекарски съюз цяла седмица, но в крайна сметка в столицата пристигнаха не повече от 500-600 души от районните колегии във Враца, Пловдив, Търговище, Стара Загора, Плевен и Ловеч.

За доброто настроение на протестиращите се погрижи чаровен струнен квартет.

Множеството се събра точно в 15 ч. на площад „Независимост“ пред Министерски съвет и блокира движението по бул. „Цар Освободител“. Протестът започна с националния химн и едноминутно мълчание в памет на загиналите при терористични атаки. Със същата минута бяха почетени и жертвите на здравните реформи през последната година.

„Не сме тук, за да говорим за пари, а заради всички лекари, които напускат страната, защото не виждат смисъл и перспектива за своето развитие. Тук сме, за да кажем „не“ на грубото администриране на една свободна професия“, представи исканията на лекарите председателят на съсловната организация д-р Венцислав Грозев.

По думите му средната възраст на докторите в страната е 55 години, а недостигът на кадри е толкова голям, че скоро няма да има кой да ни лекува. Но най-големият порок на управляващите е, че се опитват да подчинят медицината, така че тя да служи на здравната система – а би трябвало да е обратното.

„Смилете се над пациента, когото търкаляте ежедневно и ежеминутно по пътеки, известни само на вас. Вие никога не сте виновни, виновни са лекарите. Защо превърнахте кризата в епикриза?“ обърна се към правителството председателят на Столичната лекарска колегия проф. Милан Миланов.

ПРОФ. МИЛАН МИЛАНОВ: ПРОТЕСТИТЕ ЯСНО ПОКАЗВАТ, ЧЕ ГРЕШИМ В РЕФОРМИТЕ

В тази връзка протестиращите настояват да бъде отменен допълненият с анекс Национален рамков договор от миналата година и моментално да започнат нови преговори с Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването за промяна на нормативната уредба.

Протестиращите призоваха и за оставката на здравния министър Петър Москов. Д-р Грозев обаче подчерта:

„Не сме взимали решение за оставката на здравния министър, въпреки скандиранията по време на митинга.“

 

Протестът приключи малко преди 17 часа, като повечето от участниците, дошли от страната, започнаха да си уговарят срещи по молове и кафенета. След това бързо се разотидоха.

По същото време самият здравен министър Петър Москов беше на посещение в Шумен по повод обединението на многопрофилните болници в Шумен и Нови пазар. Обединената структура ще осигури на пациентите в двете общини да получават по-добър и по-качествен достъп да медицинска помощ, съобщават от здравното ведомство.

Източник:http://clubz.bg/37914-lekarite_pitat_zashto_prevyrnahte_krizata_v_epikriza_snimki

Д-р Галинка Павлова: Трябва да се плаща за качество, не за количество

Трябва да се плаща за качество, а не за количество. Този коментар направи в предаването „Преди всички“ заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Галинка Павлова преди националния лекарски протест „Истинска реформа за истинска медицина“, в който ще се включат лекари от цялата страна от всички сфери на здравеопазването.
Пациентите признават, че има много добри лекари, но отношението и загубеното доверие е по-големият проблем. Кое доведе до това състояние пациентите да не харесват това отношение, попита д-р Павлова и посочи, че причините се коренят в системата и правилата, защото пациентът не плаща за качество и отношение. С тези мотиви ще протестират лекарите:

Точно това искаме да променим и затова Лекарският съюз излиза на протест. Виждането на БЛС не съвпада в голяма степен с вижданията на екипа на министерството за промени в здравеопазването. Настоявахме промените да влизат постепенно във времето. Искаме нещата да се случват в разумна времева рамка, а не екстрено – на 31-ви се публикува, на 1-ви влиза в сила. Много министри се смениха, но здравеопазването не става по-добро, защото е сгрешена концепцията.

Настояваме за адекватен здравен бюджет, който да отговаря на потребностите и за адекватното му неконюнктурно разпределение. Необходимо е да има надграждане – допълнителен пакет, който да включва допълнително здравно осигуряване, подчерта още Галинка Павлова. Не като упоритост, а като инат характеризира поведението на министъра на здравеопазването д-р Павлова.

Възмутително е, че държавата не може да се справи с това някой да пребива някого – гласи оценката на д-р Павлова по случая с пребития шеф на Ортопедията в болница „Св. Анна“.

Ето и част от мненията на пациенти преди лекарския протест:

Когато с направление трябва да си запишеш час в по-качествена болница, те карат да чакаш, докато изтече направлението. Като те видят с направление, те отминават, дори не дават обяснение.

Всичко се заплаща без отказ. Има добри лекари, но вниманието на много места е доста лошо. Човек никога няма доверие – проверява лекарите на две три места, за да види как е.

Здравеопазването е на добро ниво, но отношението на лекарите като хора е на много ниско ниво.

Стандартното здравно осигуряване е безсмислено. То не ми дава никакви права.

Източник:http://bnr.bg/post/100677701/d-r-galinka-pavlova-trabva-da-se-plashta-za-kachestvo-ne-za-kolichestvo