Редно ли е личният лекар да взема такса за издаване на болничен? | Пациентски вестник
Информационно издание на Фондация "Теодора Захариева" - не само за пациентите, а и за тези,които искат да знаят |понеделник, ноември 18, 2019
Вие сте тук: Home » Моите права » Редно ли е личният лекар да взема такса за издаване на болничен?
  • Последвайте ни:!

Редно ли е личният лекар да взема такса за издаване на болничен? 

Редно ли е личният лекар да взема такса за издаване на болничен?

Вижте какви са правилата

Издаването на болничния лист покрива ли се като разход от Здравноосигурителната каса?

Работя на трудов договор, внасям всички осигуровки и съм с непрекъснати здравноосигурителни права, но въпреки това личният ми лекар поиска да заплатя допълнителни такси при издаването на болничен лист. Редно ли е това?
Ивайло Ангелов, гр. София

В пакета дейности, които общопрактикуващият лекар изпълнява, е записано, че НЗОК заплаща за изготвяне на документи, съгласно наредбата по чл.45, ал.2 от Закона за здравното осигуряване (ЗЗО), т.е. съгласно Наредба №3 от 20.03.2018 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса.

В дейностите, описани в този пакет, фигурират и тези по медицинската експертиза на работоспособността, в съответствие с Наредбата за медицинската експертиза и с Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи: издаване на първичен болничен лист; издаване на вторичен болничен лист; насочване за медицинска експертиза към лекарска консултативна комисия (ЛКК); подготвяне на документи и насочване за представяне пред Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК).

В тези случаи здравноосигурените не дължат заплащане на лекаря. Плащат само потребителска такса за прегледа, освен ако не са освободени от нея.

Източник: zdrave.to

Добавете коментар