Информационно издание на Фондация "Теодора Захариева" - не само за пациентите, а и за тези,които искат да знаят |събота, май 30, 2020
Вие сте тук: Home » Моите права » Законно ли е плащането за линейка при местене в друга болница?
  • Последвайте ни:!

Законно ли е плащането за линейка при местене в друга болница? 

Поддържането на комуникациите с линейките ще продължи въпреки изтеклия договорСъпругът ми е онкоболен – откриха му левкемия. Състоянието му се влоши и се наложи да го приемат в реанимацията на болницата в нашия град. Но след 2 дни престой там директорът на болницата ни съобщи, че са се свързали със здравното заведение в София, където е лекуван преди това, и че трябва да го транспортират дотам. За транспортирането с линейката ни поискаха да платим 210 лв. Имат ли право да искат и взимат пари на онкоболен в тежко състояние, здравноосигурен за транспортиране с линейка? Ако нямат, какво да направя, за да си върнем сумата, взета неправомерно?

Катя Гаврилова, гр. Пловдив

В случаите, в които при лечение на пациент по определена клинична пътека, която не е завършена, настъпят индикации за необходимост от лечение по друга клинична пътека, за която лечебното заведение няма сключен договор, лечебното заведение е длъжно да преведе пациента в друго лечебно заведение, сключило договор за съответната клинична пътека.

Процесът по превеждането включва изписването на пациента от лечебното заведение за болнична помощ, транспортирането и хоспитализацията му в друго лечебно заведение за болнична помощ, сключило договор за съответната клинична пътека.

Разходите за транспорт, включително осигуряването на линейка, са за сметка на болницата, която превежда пациента. Това задължение на лечебните заведения е посочено в чл.348 от Националния рамков договор за медицинските дейности (НРД 2018).

В случай че лечебното заведение не желае да ви върне неправомерно взетите пари за транспорт, следва да потърсите правата си по съдебен ред, като заведете искова молба в компетентния съд.

Източник: https://zdrave.to/

Добавете коментар